Головна

Тактики мовної поведінки інтерв'юйованого

  1. XI. СУЧАСНА КОММУНИКАЦИЯ І ПРАВИЛА МОВНОГО СПІЛКУВАННЯ
  2. А. Прогноз розвитку поведінки фірми в конкурентному середовищі
  3. Агресія і агресивне поводження
  4. Аналіз і оцінка поведінки
  5. Аналіз колективної поведінки
  6. Аналіз поведінки витрат і взаємозв'язку витрат, обсягу продажів і прибутку
  7. Аналіз поведінки покупців на ринку товарів

Беруть інтерв'ю у своїх відповідях на питання може використовувати ряд тактик: тактику сприяння, тобто досить повно, по можливості правдиво відповідати на питання; тактику протидії-у вигляді відмови відповідати на запитання (Я відмовляюся відповідати на це питання; Це дуже особисте питання, Я не хотів би торкатися цієї теми,) або тактику ухилення в разі небажання відкривати запитувану інформацію.

Існує кілька способів ухилитися від відповіді. Їх мета зводиться до того, щоб залишити у запитувача і у глядачів враження, що відповідь на запитання отримана; насправді дається неповний або неточна відповідь. Так, якщо журналіст ставить конкретне запитання, його можна перевести в загальний план, тобто відповісти загальними словами («Що ви маєте намір зробити?» - «Багато планів. Розробляється ряд заходів»), або ж навпаки в разі загального питання - відповісти конкретно («Чим ви займаєтеся?» - «Роблю ремонт у квартирі»),

Можна в свою чергу поставити зустрічне уточнююче запитання чи переформулювати питання («Скільки коштує будинок?» - «Ви хочете запитати, скільки років потрібно працювати на такий будинок?»). Можна послатися на етичні норми, які дозволяють відповісти на питання:

Ведучий: Ви зважаєте у нас економічним стратегом. Чи так це?

Е. Я з і н: Ну, я вважаю за краще, щоб про це говорили інші. Ну да, це входить в коло моїх обов'язків (С. Сорокіна - Є. Ясін. НТВ. «Герой дня». 1998 лютий).

Іноді ухиляються від відповіді, посилаючись на необхідність говорити тільки те, що знаєш:

Б. Н е м ц о в: Так, сьогодні (Президент) виїхав з Кремля на автомашині марки «ЗІЛ».

Ведучий: І можна вважати, що з сьогоднішнього дня буде на ній їздити?

Б. Нємцов: Ну знаєте! Ви мені такі питання задаєте. Я вам тільки повідомляю, що сталося (С. Сорокіна - Б. Нємцов. НТВ. «Герой дня». 1998 лютий).

Головне, щоб ухилення або відмову від відповіді були чимось пояснити. Неаргументованого відмова відповідати сприймається як небажання сказати правду, бажання щось приховати і шкодить беруть інтерв'ю.

Намагаючись викликати інтерв'юйованого на спір, журналіст може використовувати так звані некоректні прийоми. Беруть інтерв'ю повинен мати на увазі, що його слова можуть бути перекручені журналістом (спрощені та навіть доведені до абсурду). Подивіться, наприклад, на тактику спотворення слів співрозмовника, яка застосовується А. Любимовим в передачі «Один на один»:

Б. Нємцов: (...) Зараз образ Нижнього Новгорода асоціюється радше з новенькими газелями, з відродженою міської ярмарком, з дорогами, які зараз тестуються у досить оригінальний спосіб: на капот ставиться склянка з горілкою, і якщо він проливається при швидкості 80 км в годину, то тоді будівельники переробляють цю дорогу. А ...

Ведучий (перебиває): Багато живете »багато.

Б. Н е м ц о в: Ну як живемо? Намагаємося.

Ведучий: Михайло Михайлович, а у вас?

М. Прусак: Ну я думаю (...) Ну хто міг думати, ще допустимо там кілька дет тому, в дореформений період, що буде побудовано там за участю іноземних інвесторів, е-е, фабрика «Кедбері», буде будуватися «Стиморол " і так далі. [...]

ведучий: Так, ось Ви торгуєте, а Борис Юхимович горілкою міряє дорогу, да? Так і живете » Добре. У порівнянні там з Горячевим з Ульяновська це досягнення (А. Любимов - Б. Нємцов. М. Прусак. ОРТ. «Один на один». 1996 року, грудень).

завдання інтерв'юйованого в такому випадку не піддатися на провокує поведінку журналіста. Беруть інтерв'ю не повинен допускати перекручування, спрощення своєї точки зору, не повинен погоджуватися з припущеннями журналіста, якщо він з ними не згоден. В даному випадку доречна тактика протидії (Яку можна спостерігати в наведеному вище інтерв'ю секретаря Ради оборони А. А. Кокошина).

Реакцією беруть інтерв'ю може бути відмова від цих слів (що не завжди доречно), протест виражений вербально («Не треба спрощувати», «Ви пересмикуєте факти», «Це не зовсім те, що я говорив») або (Що краще!) Прояснення своєї позиції («Я мав на увазі зовсім інше», «Не в цьому справа», «Я думаю, що не так все просто + роз'яснення »).

Подивіться, як реагує на тиск журналіста Б. Нємцов:

Ведучий: Але хто ж олігархи, що не Чубайс і Черномирдін?

Б. Нємцов: Я не відповідаю на риторичні питання (С. Доренко - Б. Нємцов. ОРТ. «Час». 1998 березень).

Тактика мовної поведінки інтерв'юйованого може змінюватися в ході інтерв'ю в залежності від характеру запитань журналіста. Правильний вибір тактики (сприяння, ухилення або протидія) допомагає беруть інтерв'ю зайняти активну позицію в розмові.



Попередня   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   Наступна

Засоби колективної роботи в комп'ютерних мережах | Технічні засоби демонстрації | ОСОБЛИВОСТІ МОВИ перед мікрофоном І ТЕЛЕВІЗІЙНОІ КАМЕРОЮ | Аудиторія радіо- і телемовлення | образ виступаючого | Подвійна природа радіо- і телевізійного мовлення: соціальна і особистісна орієнтованість | принцип разговорности | принцип диалогизации | Принцип зручності звукового відтворення і слухового сприйняття | фази телеінтерв'ю |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати