На головну

III. Завершення життєдіяльності сім'ї

1. Аліментні зобов'язання інших членів сім'ї
  2. Б. Мовні сім'ї Центральної Америки
  3. безпеки життєдіяльності
  4. Безпеки життєдіяльності. таксономія небезпек
  5. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
  6. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

Цей період включає наступні моменти: закінчення виконання сім'єю виховної функції (діти починають трудову діяльність і створюють власні сім'ї).

Подружжя вступають у фазу зрілого віку: з'являються проблеми зі здоров'ям, менше залишається фізичних сил, все більшого значення набуває відпочинок. З'являються нові ролі «бабусь» і «дідусів», які вимагають особливо багато сил в перші роки життя онуків.

Завершення життєвого циклу людини - закінчення трудової діяльності, вихід на пенсію, звуження кола можливостей - збільшує потребу у визнанні, повазі (особливо з боку дітей). Потреба відчути свою необхідність і значимість на цьому етапі починає грати особливо помітну роль.

для сім'ї літнє подружжяхарактерні наступні батьківські функції: зміна звичного укладу відповідно до потреб літніх людей; виховання готовності в міру зменшення сил прийняти допомогу інших; пристосування до життя на пенсії; усвідомлення власного ставлення до смерті.

Потреби і завдання в період життєвого циклу: можливості для саморозвитку в ролі літньої людини; цілісність; нерідко виникає почуття відчаю.

Типові проблеми і кризи: можливо вдівство; хронічна безпорадність; нерозуміння своєї ролі з виходом на пенсію; соціальна ізоляція.

Необхідно знати, що на кожному етапі шлюбу виникають труднощі і проблеми.За джерелом виникнення вони поділяються на 3 групи:

1. Зміни, пов'язані з етапами життєвого циклу сім'ї, тобто труднощі звичні, які переживаються подружжям в більш-менш гострій формі: адаптація один до одного, формування відносин з родичами, проблеми виховання і догляду за дітьми, ведення трудомісткого домашнього господарства і т.д. Ці труднощі в певні моменти життя в шлюбі призводять до сімейним кризам.

перший криза шлюбу можливий в кінці першого року спільного життя.

Другий-між 3 і 7 роками існування сім'ї. Третій-між 17 і 25 роками шлюбу.

2. Труднощі, зумовлені несприятливими варіантами життєвого циклу (виникають при відсутності в сім'ї одного з членів - чоловіка або дітей).

3. Ситуаційні порушення - це труднощі щодо короткі за тривалістю, які створюють серйозну загрозу функціонуванню сім'ї (серйозні захворювання, великі майнові втрати і т.д.). Особливу роль при цьому відіграє фактор раптовості, непідготовленості подружжя до тієї чи іншої події.

Періодизація сімейного життя, основні завдання етапів і типові проблеми наочно показують, що сімейні відносини не можуть бути встановлені відразу, сім'я - не статичне утворення, вона розвивається, тому необхідно знати особливості її розвитку, потреби та можливі проблеми.

Запитання і завдання

1. Розкажіть про стадіях подружніх відносин.

2. Назвіть основні етапи життєдіяльності сім'ї.

3. Наведіть приклади різних периодизаций розвитку сімейного життя.

4. Які сімейні події або події особистого життя людини є межами стадій життєвого циклу шлюбно-сімейних відносин?

5. Що впливає на характер дошлюбного поведінки молоді?

6. Охарактеризуйте дошлюбне поведінку як соціальний інститут.

7. У чому особливість соціологічного дослідження дошлюбного поведінки в Росії і за кордоном?

8. Яка з існуючих теорій вибору шлюбного партнера, на ваш погляд, більш життєва в сучасних умовах?

9. Які фактори ускладнюють період формування молодої сім'ї?

10. -Напішіте життєвий сценарій середньої російської родини.

11. Спробуйте визначити специфіку кожної стадії життєвого циклу сучасної російської родини.

12. Розкажіть про соціальні проблеми стадії репродуктивного батьківства.

13. Охарактеризуйте стадію соціалізаціонного батьківства.

14. У чому ви бачите витоки соціальних проблем стадії прабатько-ства?

15. Які кризи зустрічаються на життєвому шляху сім'ї?

16. Чи можливо безкризовий розвиток шлюбу?

17. Яка стадія шлюбу, на ваш погляд, найменш кризова?

18. Яке значення для сім'ї має наявність або відсутність в ній дітей?

19. Проблеми якого характеру з'являються в родині з народженням дитини?

20. Які додаткові проблеми виникають в сім'ї з появою серйозного захворювання, інвалідності одного з членів сім'ї?

21. Чи згодні ви з висловлюванням соціолога А. Г. Харчева: «Сім'я здатна впливати і, як правило, впливає на всі сторони, грані людини протягом усього його життя»? Відповідь аргументуйте.

література

Альошина Ю. Є. Цикл розвитку сім'ї: дослідження і проблеми // Вісник Московського університету. Серія 14. Психологія, 1987. № 2.

Антонов А. І., МедковВ. М. Соціологія сім'ї. М., 1996.

Борисов В. А., Синельников А. Б. Брачность і народжуваність в Росії: демографічний аналіз. М., 1995.

Гурко Т. А. Вплив дошлюбного поведінки на стабільність молодої сім'ї // Соціологічні дослідження. 1982. № 2.

Демографічний енциклопедичний словник / Гол. ред. Д. І. Валента. М., 1985.

Життєдіяльність сім'ї: тенденції та проблеми / Відп. ред. А. І. Антонов. М., 1990.

Кравченко А. І. Соціологія: Учеб. Гл. 16. Сім'я і шлюб. М., 2004.

Савінов Л. І. Семьеведение: Учеб. допомога. Гл. III. Соціальний інститут дошлюбного поведінки. Саранськ, 2000..

Сучасна сім'я: проблеми, рішення, перспективи розвитку. Матеріали Міжнародного семінару. М., 1989.

Солодовников В. В. Сім'я: соціологічна і соціально-психологічна парадигми // Соціологічні дослідження, 1994. № 6.

Фірсов М. В., Сгпуденова Е. Г. Теорія соціальної роботи: Навчальний посібник. Гл. 15. Сім'я в контексті соціальних проблем клієнта. М., 2000..

Попередня   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   Наступна

Вплив соціально-економічної ситуації на реалізацію репродуктивної функції сім'ї | Особливості функціонування сучасної сім'ї | ЦІННОСТІ СІМ'Ї В СИСТЕМІ шлюбно-сімейних відносин | Цінності сучасної сім'ї | Цінності сучасної сім'ї | Стадії подружніх і сімейних відносин | Соціальний інститут дошлюбного поведінки | Структура дошлюбного поведінки | Проблеми, завдання та кризи основних етапів життєдіяльності сім'ї | Сім'я, що чекає дитину, і сім'я з немовлям |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати