загрузка...
загрузка...
На головну

Альтернативні життєві стилі

1. VIII. 1. стилістичне забарвлення МОВНИХ ОДИНИЦЬ
  2. VIII.2. ФУНКЦІОНАЛЬНІ СТИЛІ СУЧАСНОГО РОСІЙСЬКОГО ЛІТЕРАТУРНОГО МОВИ
  3. Z4.3. ТЕОРІЇ ЛІДЕРСТВА І СТИЛІ КЕРІВНИЦТВА
  4. Авторитарний, демократичний та ліберальний стилі
  5. Авторські фонетичні стилістичні засоби
  6. Альтернативні можливості виробництва масла і гармат

В історії людства завжди існували одночасно, але в різних місцях планети, чотири системи шлюбних відносин: груповий шлюб; полігінія; поліандрія; моногамія.

Моногамія в двох формах: довічна і допускає розлучення або легко розводиться. Неповна сім'я (один з батьків з дітьми) з'явилася порівняно недавно, в давнину такий тип сім'ї зустрічався вкрай рідко.

До теперішнього часу поліандрія майже зникла, груповий шлюб зберігся тільки у небагатьох племен.

Полігінія хоча і скоротилася, але залишилася у мільйонів мусульман. Навпаки, моногамія розширилася, але не довічна, а допускає розлучення. Зросла також кількість неповних сімей.

В даний час в цивілізованому суспільстві все більше людей вважають за краще не вступати в шлюб на самому початку своїх відносин, не відразу юридично оформлювати (або зовсім не оформляти) відносини. Зростає кількість людей різного віку, які прагнуть до альтернативних форм влаштування власного життя. У сучасному світі поширення набули різні варіанти життєвих стилів. Більшість з них представлено в Росії.

життєвий стиль- Це загальна модель життя, що виробляється людьми відповідно до їх біологічними, громадськими та емоційними потребами.

Істотна тенденція останніх років - поділ батьківства і шлюбу. Виражається це в широкому поширенні неповних (перш за все материнських) сімей і в збільшенні подружніх пар, які відмовляються мати хоча б одну дитину.

Зростання народжень позашлюбних дітей, зростання кількості незареєстрованих подружніх союзів означає тенденцію поділу інститутів сім'ї та шлюбу, що характерно для сучасної Росії і давно вже відзначено на Заході. В останнє десятиліття 50% людей від 25 до 35 років живуть з партнерами протилежної статі в незареєстрованому шлюбі. Більше 60% опитаних жили разом до вступу в шлюб від декількох місяців до декількох років. У США (по Росії немає даних) 5-6% дорослого населення складають гомосексуальні пари.

У 90-і рр. роль шлюбу в регулюванні відносини власності зросла, почали неухильно знижуватися статистичні показники шлюбних відносин, ускладнилися сімейні взаємозв'язку, все більше число дітей мають кілька «пар» батьків в результаті розлучення і повторних шлюбів. Все це не могло не привести до різноманіття сімейних форм (табл. 1).

Таблиця 1

формишлюбно-сімейних відносин

традиційні  альтернативні
 Законні (юридично оформлені, фіксовані)  Самотність Незареєстроване співжиття (консенсусний або цивільний шлюб)
 Обов'язково з бажанням і наявністю дітей  Свідомо бездітний шлюб
 стабільні  Розлучення, повторні шлюбно-сімейні відносини
 Чоловіча ідеологія (установка на верховенство чоловіка)  Відкритий шлюб (егалітарний відносини)
 Сексуальна вірність партнерів  Позашлюбні сексуальні зв'язки Інтимна дружба Свінгерство - обмін шлюбними партнерами ( «свінгер» - людина найсучасніших поглядів)
 гетеросексуальність  гомосексуальність
 Діадічность  Груповий шлюб, житлові спільноти і колективні сім'ї

Запитання і завдання

1. Чим визначається необхідність розгляду сімейних відно
 шень з точки зору їх структурних особливостей і динаміки?

2. Які основні підходи виділяють соціологи в вивченні сім'ї?

3. У чому суть концепції А. Г. Харчева про двуедином статус сім'ї?

4. Доведіть, що сім'я і шлюб - це соціальні інститути.

5. Що передбачає аналіз сім'ї як соціального інституту?

6. Що передбачає аналіз шлюбу як соціального інституту?

7. Розкажіть за схемою, запропонованою в теоретичній частині теми,
 про взаємодію сім'ї з різноманітними первинними і вто
 річно групами.

8. У якому випадку сім'я аналізується як мала соціальна група?

9. Назвіть формальні і неформальні ознаки сім'ї як
 малої соціальної групи.

10. Які соціально-психологічні чинники посилюють згуртованість сім'ї як малої групи? Чому це важливо для життєдіяльності сім'ї?

11. За яких умов згуртованість сім'ї як малої соціальної
 групи може бути порушена?

12. Що таке структура сім'ї?

13. Наведіть приклади порушення структури сім'ї. Як вони впливають
 на життєдіяльність сім'ї?

14. Охарактеризуйте відомі вам типи сімейних структур.

15. Чим можна пояснити поширеність тих чи інших сімей
 них структур у різних народів?

16. Чим обумовлений вибір традиційної або альтернативної форми
 шлюбно-сімейних відносин?

17. Наведіть відомі вам приклади ставлення суспільства до аль
 тернатівним життєвим стилям.

18. Наведіть приклади відомих вам творів російської класси
 ки, в яких описані особливості шлюбно-сімейних відносин.

19. Яка роль національних традицій у розвитку шлюбно-сімей
 них відносин?

література

Борисов В. А. Деградація інституту сім'ї // Сім'я в Росії, 1995. № 1-2.

Розсудливість А. Г. Соціологія в Росії // Вісник Російської Академії наук, 1994. № 9.

Мацковская М. С., Олсон Д. Г. Сім'я в Росії і в США: порівняльний огляд // Сім'я на порозі тисячоліття. М., 1995.

Солодовников В. В. Семьяхоціологіческая і соціально-психологічна парадигми // Соціологічні дослідження, 1994. № 6.

Соціальний потенціал сім'ї / Відп. ред. А. І. Антонов. М., 1988.

Харчові. Г., Мацковская М. С. Сучасна сім'я і її проблеми. М., 1978.

Шілшн Н. Д. Сім'я як суспільне явище: Досвід соціально-філософського аналізу. Воронеж, 1989.

11.

Попередня   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   Наступна

Вступ | Тема 1. СОЦІОЛОГІЯ СІМ'Ї ЯК САМОСТІЙНА ГАЛУЗЬ СОЦІОЛОГІЇ | Основні теорії походження родини | Основні концепції соціології сім'ї XIX - початку XX століття | Соціологія сім'ї в Росії | Соціологічний аналіз сім'ї в єдності структурних і динамічних координат | Сім'я як мала соціальна група | Специфічні і неспецифічні функції сім'ї | функції сім'ї | Вплив соціально-економічної ситуації на реалізацію репродуктивної функції сім'ї |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати