загрузка...
загрузка...
На головну

Типологія сімейних структур і їх основні різновиди

1. Amp; 10. Основні напрямки сучасної філософія історії
  2. Amp; 6. Типологія історичного розвитку суспільства
  3. I Основні інформаційні процеси і їх реалізація за допомогою комп'ютерів
  4. I. Основні і допоміжні процеси
  5. I. Різновиди членів синтагми
  6. II. 6.4. Основні види діяльності та їх розвиток у людини
  7. II. Основні завдання та їх реалізація

типи сімейних структур різноманітні і утворюються в залежності від характеру шлюбу, спорідненості и родітел'с-тва. Таким чином, структура сім'ї - Це склад сім'ї та число її членів в сукупності їх взаємовідносин.

Аналіз структури сім'ї дає можливість відповісти на питання: як реалізуються функції даної сім'ї: зі скількох поколінь полягає сім'я, як представлені шлюбні відносини, хто керує життєдіяльністю сім'ї, хто є виконавцем, як розподілені обов'язки і ролі?

Порушення структури сім'ї - Це такі соціально-психологічні особливості, які ускладнюють або перешкоджають виконанню сім'єю її функцій.

Сім'ї класифікуються за типами самими різними науками - соціологією, статистикою, економікою, антропологією, психологією. Деякі з них необхідно знати соціологу.

До найбільш загальних типів сімейних структур відносяться моногамія, полігамія, екзогамія, ендогамія (Ці поняття розбиралися в попередній темі).

Згідно антропології, сім'ї поділяються на консангві-нальні і Кон'югальная.

Консангвінальная (Consanguine) сім'я складається з кровних родичів, що належать до кільком поколінням. Відносини в такій сім'ї будуються по чоловічій лінії (патрилинейность) або по жіночій лінії (матріліней-ність). Незалежно від того, по якій лінії ведеться спорідненість, саме відносини між родичами, а не відносини між чоловіком і дружиною (Кон'югал'ность) виступають основою організації сім'ї. Подружня пара проживає або з родичами дружини (Матрилокальну), або з родичами чоловіка (Патрилокальний), діти можуть належати як родині дружини, так і сім'ї чоловіка.

Кон'югал'ная (Conjugal) сім'я заснована на подружніх, а не на родинних відносинах. Родичі з боку дружини і родичі з боку чоловіка вважаються частиною даної сім'ї. Вони зізнаються однаково важливими і включені в організацію сім'ї тільки як родичі чоловіка або дружини, але не самі по собі. Діти належать не родичам дружини або чоловіка, а подружній парі. Якщо Консангвінальная сім'я зберігає себе завдяки наступності поколінь, то кон'югальная сім'я формується заново з кожним наступним шлюбом.

За критерієм місця проживання кон'югальная сім'я ставиться до діслокал'ному шлюбу (Іноді його називають неолокальним). Це означає, що новостворена сім'я відокремлюється від батьків і живе на віддалі від них.

Кон'югальная сім'я допускає більш широку свободу у виконанні сімейних ролей. Американське, російське та європейське суспільства належать до кон'югальному типу.

Консангвінальная сім'я заснована на біологічному спорідненість. Це сім'я єдинокровних родичів, вона формує базис системи спорідненості. Кон'югальная сім'я - це група людей, об'єднаних шлюбними узами. Діти мають кровний зв'язок з обома подружжям і їх родичами, але між собою подружжя, як правило, не мають кровної спорідненості. Хоча шлюб створює додаткову систему «законних» родичів (тесть, теща, свекор, свекруха і т.д.), представники кожної такої лінії споріднення в сучасному суспільстві несуть незначну відповідальність один перед одним, тому при дослідженні сім'ї від обліку цієї системи іноді можна відмовитися .

У сучасному суспільстві прикладом консангвінальной сім'ї виступає розширена сім'я, в якій разом проживають три і більше поколінь, включаючи кілька ну-клеарних сімей: прабатьки з неодруженими (незаміжніми) дітьми, а також їх одружені сини (заміжні дочки) разом зі своїми дружинами (чоловіками) і дітьми.

У консангвінальной сім'ї один з подружжя, зазвичай старша жінка, приносить свої бажання і потреби в жертву всієї спорідненої структурі. Розширена сім'я характеризується вираженим почуттям безпеки, вона не заохочує індивідуалізм, розлучення, відходи.

Згідно з даними Дж. Леслі, четверта частина всіх товариств, включаючи і індустріальні, заснована тільки на Кон'югальная (нуклеарною) сім'ї; четверта частина базується на полігамії, але виключає розширені сім'ї: нарешті, половина має різні форми розширеної сім'ї. Традиційне аграрне суспільство грунтувалося на розширеній сім'ї, а більшість сучасних суспільств включають нелінійну систему спорідненості (відлік споріднення ніяк не ведеться), розширені сім'ї та домінування чоловіків.

Соціологи поділяють сім'ї на батьківські, тобто сім'ї старшого покоління, і прокреаціонние, тобто створені дорослими дітьми, які відокремилися від батьків.

за кількості поколінь,що входять до складу, сім'ї поділяються на розширені (Три і більше поколінь) і нуклеар-ні (Два покоління).

Розподіл за іншим критерієм - наявність батьків- Дає типи повних (двоє батьків) і неповних (Один з батьків) сімей.

за кількості дітейсім'ї розрізняються на три типи: бездітні (немає дітей); однодітні (Одна дитина) та багатодітні (Троє і більше дітей).

критерій лідерствадиференціює сім'ї на три групи:

1) патернал'ную (Домінування чоловіка);

2) матеріальну (Домінування жінки);

3) егалітарного (рівність ролей).

Найдемократичнішою вважається егалітарна сім'я, контроль в якій розділений між чоловіком і дружиною, обидва вони на рівних беруть участь у прийнятті сімейних рішень. Це не скасовує прав чоловіка приймати принципові рішення (після спільного обговорення) в одній сфері, наприклад економічної, а дружині - в інший, скажімо, побутової. Діти можуть теж брати участь у виробленні сімейних рішень.

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

Вступ | Тема 1. СОЦІОЛОГІЯ СІМ'Ї ЯК САМОСТІЙНА ГАЛУЗЬ СОЦІОЛОГІЇ | Основні теорії походження родини | Основні концепції соціології сім'ї XIX - початку XX століття | Соціологія сім'ї в Росії | Соціологічний аналіз сім'ї в єдності структурних і динамічних координат | Основні функції сім'ї | Специфічні і неспецифічні функції сім'ї | функції сім'ї | Вплив соціально-економічної ситуації на реалізацію репродуктивної функції сім'ї |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати