загрузка...
загрузка...
На головну

ЗАНЯТТЯ 5

  1. III. ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ
  2. III. ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ
  3. III. ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ
  4. ВОСЬМА ЗАНЯТТЯ
  5. Групове заняття.
  6. ЗАНЯТТЯ 1
  7. ЗАНЯТТЯ 1

Тема заняття: малюємо казку «Мужик і ведмідь»

Попередня робота: дорослий навчає дітей кількісному рахунку до десяти; закріплює навик порівняння кількості предметів в двох різних множинах, вживаючи поняття «порівну», «більше на», «менше на».

цілі заняття

виховні - Формувати навчальні навички (правильну робочу позу за столом при малюванні, посидючість, акуратність в роботі); стимулювати розвиток творчої індивідуальності дітей; виховувати такі якості, як уміння співчувати, бажання допомогти іншому.

Навчальні - Удосконалювати загальну і дрібну моторику дітей (вчити правильно тримати олівець, малювати і розфарбовувати зображення, не виходячи за контур); закріпити в словнику дітей слова «вгорі» і «внизу», назви частин рослини; вчити дітей утворювати форми множини іменників; закріпити знання дітей про овочі та фрукти; удосконалювати рахункові навики в межах десяти; вчити дітей порівнювати кількість предметів; формувати вміння співвідносити фігури з рахункових паличок і їх зображення на аркуші паперу в клітинку.

Розвиваючі - Розвивати слухове і зорове увагу дітей, швидкість реакції; розвивати логічне мислення (вміння порівнювати, міркувати).

оснащення:

- Мольберт (дошка);

- Зразок зображення ріпи і колоса з рахункових паличок (рис. 28, с. 56);

- Набір рахункових паличок;

- Аркуші паперу в клітинку з позначеними на них фігурами (рис. 29, с. 57);

- Кольорові і прості олівці за кількістю дітей.

хід заняття

1. Організаційний момент. Скажіть дітям: «Встали на доріжці, підрівняне ніжки». (Діти встають в шеренгу перед педагогом.) Запропонуйте дітям назвати себе по порядку номерів.

Зробіть висновок про те, скільки всього дітей присутній сьогодні на занятті. Потім запропонуйте дітям назвати по ланцюжку, які овочі вони знають. Діти по черзі називають різні види овочів, причому кожна наступна дитина має назвати не тільки той овоч, який він знає, але і пригадати по порядку всі ті овочі, які були названі іншими дітьми до нього. Після виконання завдання діти сідають за стіл.

2. Розфарбуй картинки. Скажіть дітям, що вам шкода дурного ведмедя, який так і залишився голодним. Запропонуйте малюкам намалювати для нього багато
 ріпи і пшениці, щоб не довелося йому на зиму в барліг лягати спати з
 порожнім животом. Видайте дітям їх графічні роботи, які вони виконували на минулому занятті, і запропонуйте малюкам розфарбувати для ведмедя і ріпу,
 і пшеницю.

.

3. Назви частини. Коли робота буде закінчена похваліть дітей і запропонуйте
 уважно розглянути частини рослини на прикладі пшеничного колоса. сну
 чала самі покажіть і назвіть: колос з зернами, стебло, лист, корінь, а потім
 запропонуйте дітям повторити ці назви.

4. Закінчи фразу. Скажіть дітям, що в поле виріс не один колос, а багато-
 багато пшениці. Запропонуйте малюкам разом з вами розповісти про неї.

В поле виросло не одне рослина, а багато рослин. Не один колос, а багато ... (класів).

Не одне зерно, а багато ... (зерен).

Не один стебло, а багато ... (стебел). Не один лист, а багато ... (листя). Не один корінь, а багато ... (коренів).

5. Рухома гра «Де росте?». Запропонуйте дітям встати на доріжці і підрівняти ніжки. (Діти встають в шеренгу перед педагогом.) Розкажіть дітям, що овочі ростуть в городі на грядці, тобто внизу, на землі. А фрукти-яблука, груші, сливи, вишні, апельсини, навпаки, ростуть в саду на деревах, і щоб їх зірвати, треба потягнутися вгору. Запропонуйте дітям слухати вас уважно і здійснювати рухи вгору або вниз відповідно до того, що ви назвете: фрукт або овоч. Якщо названий фрукт, потрібно підняти руки вгору і встати навшпиньки, якщо овоч - присісти.

Дорослий називає слова: «картопля», «виноград», «зливу», «капуста», «ріпа», «мандарин», «буряк», «морква», «яблуко», «апельсин», «гарбуз», «груша »,« вишня ».

6. Конструювання з рахункових паличок. Помістіть на мольберті (дошці) зразок зображення ріпи і колоса (рис. 28, с. 56). Запропонуйте дітям скласти з
 рахункових паличок будь-яка з цих рослин. Нехай кожен малюк вибере сам,
 що він хоче зобразити.

Дітям дається завдання спочатку відрахувати потрібну кількість паличок (для ріпи 10, для колоса 14), а потім самим скласти ріпу або пшеницю. Коли зображення буде готове, діти показують, де у рослини вершки, а де корінці, і кажуть, що з них їстівне, а що ні. Запропонуйте малюкам згадати, що взяв собі ведмідь в казці «Мужик і ведмідь» і залишився він задоволений.

7. Малювання по клітинках. Запропонуйте дітям намалювати ріпу і колос по клітинках відповідно до зразка з рахункових паличок. Дайте малюкам індивідуальні листи у велику клітинку, де в допомогу дітям точками позначені на
 чало і кінець кожної лінії (рис. 29, с. 57). Коли зображення ріпи і колоса
 будуть готові, запропонуйте дітям розфарбувати їх кольоровими олівцями.

8. Підведення підсумків заняття. Позитивно оцініть роботу дітей.


Мал. 21. Демонстраційний малюнок до завдання «Знайди однакові колоски»

 
 




       
 
   
 


Мал. 22. Демонстраційний малюнок «Овочі»

Мал. 23. Графічне завдання «Дорисуй і розфарбуй»


Мал. 24. Демонстраційний матеріал «Геометричні фігури»


Мал. 25. Графічне та математичне завдання «Порахуй»


Мал. 26. Картки з буквами.

 
 


Мал. 27. Графічне завдання «Ріпа і колос»


Мал. 28. Зразок зображення ріпи і колоса з рахункових паличок.

 
 


Рис.29. Малювання колоса і ріпи по клітинам.

Заєць-хваста

Жив-був заєць в лісі. Влітку йому було добре, а взимку погано - доводилося до селян на тік * ходити овес красти.

Приходить він до одного селянина на тік, а тут вже стадо зайців. Ось він і почав їм хвалитися:

- У мене не вуса, а вусища, що не лапи, а лапи, що не зуби, а зубіщі - я нікого
 не боюся.

Зайці і розповіли тітці вороні про цього вихваляючись. Тітка ворона пішла хва-сту розшукувати, знайшла його під корчем. Заєць злякався:

- Тітка ворона, я більше не буду хвалитися!

- А як ти хвалився?

- А у мене не вуса, а вусища, що не лапи, а лапи, що не зуби, а зубіщі.
 Ось вона його маленько і попсувала:

- Більш не хвалився!

Раз сиділа ворона на паркані, собаки її підхопили і давай м'яти, а заєць це побачив:

«Як би вороні допомогти?»

Вискочив на гірочку і сіл. Собаки побачили зайця, кинули ворону - так за ним, а ворона знову на паркан. А заєць від собак пішов.

Трохи згодом ворона знову зустріла цього зайця і каже йому:

- Ось ти молодець: чи не хваста, а сміливець!

· тік-місце, де обмолочують зерно.

ЗАНЯТТЯ 1

Тема заняття:слухаємо казку

«Заєць хваста».

Попередня робота: діти під керівництвом дорослого вирізують з кольорового вклейки декорації і фігурки персонажів казки і встановлюють їх на підставки; дорослий розмовляє з дітьми про зміну пір року, їх послідовності, розповідає про те, як зимують дикі тварини, як вони пристосовуються до морозів і сніжному покриву (до зими відрощують теплу шубу, змінюють її колір), про те, як добувають собі їжу; дорослий нагадує дітям, що деякі тварини утеплюють своє житло і роблять запаси на зиму (наприклад, білка), а інші влаштовуються спати в барлогах і норах до приходу весни (ведмідь і їжак).

цілі заняття

виховні - Формувати у дітей уміння уважно слухати розповідь дорослого, дотримуватися правил рухомий гри; виховувати скромність, розуміння, що хвалитися негарно.

Навчальні - Удосконалювати загальну моторику; закріпити знання дітей про те, як зимують дикі тварини; познайомити дітей з новими словами: «кора», «гілки», «гризти», «замовити», «хвалько», «хоробрий»; ввести в активний словник дітей іменники зі зменшено-пестливими і збільшувальними суфіксами.

Розвиваючі - Розвивати у дітей слухове увагу, вміння відгадувати загадки, осмислювати події казки.

оснащення:

- Фігурки персонажів казки - заєць, ворона, собаки, зайці (див. Вклейку,
 Мал. 18-21);

- Декорації: засніжене поле біля села (див. Вклейку);

- Демонстраційний малюнок «Три зайця» (рис. 30, с. 70).

хід заняття

1. Організаційний момент. Скажіть дітям: «Встали на доріжці, підрівняне ніжки, приготували долоньки». Підійдіть до дитини, що стоїть в шерензі першим, хлопніть двома долонями по його виставленим вперед долоньках і скажіть: «Ми». Підійдіть до наступного малюкові, хлопніть по його долоньках і скажіть: «Знаємо». Потім рухайтеся уздовж всього ряду дітей, хлопайте по їх долонях і продовжуйте пословно говорити фразу: «Ми знаємо багато назв диких тварин». Важливо, щоб в сказаної вами фразі було рівно стільки слів, скільки дітей стоїть в ряду. Якщо на занятті присутні семеро дітей, то фраза подовжується: «Ми знаємо багато-багато назв диких тварин». Якщо п'ятеро дітей, то фраза коротшає: «Ми знаємо назви диких тварин».

Промовивши з ударами фразу, поверніться до першого дитині і запитайте у малюків, яких диких тварин наших лісів вони знають. Попередьте дітей,

що, називаючи тварину, вони повинні хлопнути по ваших долонь. Знову йдіть уздовж ряду, підставляючи для ударів свої долоні, і слухайте відповіді малюків. Після того як всі діти по черзі назвуть тварин, вони сідають на стільчики, розставлені півколом біля столу.

2. Знайомство з казкою. Скажіть дітям, що про одного з диких тварин
 вони сьогодні будуть слухати російську народну казку. А про яку тварину,
 запропонуйте відгадати. Прочитайте дітям загадку:

Грудочку пуху, Довге вухо. Стрибає спритно, Любить морквину. (Заєць)

Коли діти назвуть тварина, повідомте малюкам, як називається казка, яку вони зараз почують: «Заєць-хваста». Прочитайте або розкажіть дітям казку «Заєць-хваста», одночасно виставляючи декорації і фігурки персонажів.

3. Подумай і відповідай. Задайте дітям питання за змістом казки.
 Хто жив в лісі?

Добре зайцю було взимку в лісі або погано?

Куди пішов заєць?

Кого він там зустрів?

Що став говорити заєць своїм товаришам?

Кому зайці розповіли про хвалька?

Що сказала зайцю тітка ворона?

Хто напав на тітку ворону?

Як заєць-хваста врятував тітку ворону?

Як після цього тітка ворона назвала зайця?

4. Рухлива гра «Будь уважний». Запропонуйте дітям брати участь в рухливій грі. Поясніть малюкам правила гри: по команді «зайці» малюки повинні зображати зайців - стрибати в різних напрямках по кімнаті, тримаючи руки перед грудьми, як лапки; по команді «собаки» -бежать дрібними, легкими кроками, так само тримаючи руки перед грудьми; а по команді «ворони» - «літати», розмахуючи руками, як крилами.

Спочатку ви міняєте команди не поспішаючи, через 20-30 секунд, потім темп наростає і команди до зміни видів рухів даються частіше - вже через кожні 5-10 секунд.

5. Відгадай загадки. Запропонуйте дітям відгадати загадки про всіх героїв казки «Заєць-хваста».

У кого хороший нюх? Сама вся сіра,

Хто помчав щодуху? Хода мішкуватий,

Слідами вона йде - Важлива персона,

Все відшукає, все знайде. Звуть її ... (Гава).
 (Собака)

Що за боягуз: Хвіст-коротун, Вуха уздовж спинки, Очі з Косинка, Одяг в два кольори - На зиму і літо.

(Заєць)

6. Ланцюжки слів. Покажіть дітям демонстраційний малюнок «Три зайця» (рис. 30, с. 70) Запропонуйте малюкам разом з вами розповісти про трьох зайців: середньому, маленькому і великому. Скажіть: «У середнього зайця ніс, у маленького - носик, а у великого - носіще».

У середнього зайця вуса, у маленького -... (вусики), а у великого -... (вусища).

Надалі досить показувати на картинки і називати відповідні частини тіла:

Очі -... (очі, очиська).

Лапи -... (лапки, лапищами).

Хвіст -... (хвостик, хвостище).

7. Підведення підсумків заняття. Дайте позитивну оцінку роботи дітей.

ЗАНЯТТЯ 2

Тема заняття:розповідаємо казку «Заєць-хваста».

-

цілі заняття

виховні - Формувати у дітей уміння дотримувати черговість, виконувати правила рухомий гри, брати участь в колективному переказі.

Навчальні - Удосконалювати загальну і дрібну моторику (вчити дітей кидати і ловити м'яч, утримувати правильну робочу позу за столом, правильно тримати в руці олівець); розширювати словниковий запас дітей за рахунок слів-антонімів: важко - легко, скромний - хвалькуватий, швидко - повільно, сміливий - боягузливий. Закріплювати у дітей граматичні навички - уміння утворювати слова зі зменшено-пестливими суфіксами; формувати уявлення про відмінність в будові тіла звірів і птахів; удосконалювати зв'язну мова дітей. Закріплювати знання про геометричні фігури.

Розвиваючі - Розвивати у дітей слухове і зорове увагу, формувати почуття ритму. Вчити дітей порівнювати і домальовувати відсутні частини зображення, продовжувати послідовність за зразком.

оснащення:

- Фігурки персонажів казки - заєць, ворона, собаки, зайці (див. Вклейку,
 Мал. 18-21);

- Декорації: засніжене поле біля села (див. Вклейку);

-демонстраціонний малюнок «Зайці взимку» (рис. 31, с. 70);

-листи з індивідуальним графічним завданням «Продовж ряд» (рис. 32,
 с. 71) за кількістю дітей;

-прості олівці за кількістю дітей;

-мяч.

хід заняття

1. Організаційний момент. Скажіть дітям: «Встали на доріжці, підрівняне ніжки». (Діти встають в шеренгу перед педагогом.) Запропонуйте дітям перед
 ставитися по імені, але ім'я своє вимовляти в зменшувально-ласкательной
 формі, наприклад: Танечка, Дімочка. Діти по черзі називають себе по імені і
 сідають на стільчики, розставлені півколом біля столу.

2. Спільний переказ. Запропонуйте дітям провести колективний переказ
 казки «Заєць-хваста». Кожна дитина говорить по 2-3 пропозиції. жестом
 давайте дітям зрозуміти, чия черга продовжувати переказ. самі послідовно
 виставляйте декорації і фігурки персонажів, робіть з ними описувані в казці дії.

Якщо у кого-небудь з дітей виникають труднощі, задайте йому пряме запитання чи почніть наступну фразу самі.

3. Знайди помилку. Скажіть дітям, що тепер вони знають про те, як важко живеться зайцям взимку в лісі: холодно і голодно, навколо багато небезпек і ворогів.
 Покажіть малюкам демонстраційний малюнок «Зайці взимку» (рис. 31, с. 70).
 Запропонуйте малюкам знайти на ньому помилку, якої припустився художник (один
 з зайців в сірій шубці).

4. Гра з м'ячем «Скажи навпаки». Після розглядання малюнка запропонуйте дітям пограти з м'ячем. Скажіть малюкам: «Встали на лужок, зробили кружок». Коли діти зроблять коло, візьміть м'яч і встаньте в центр кола. Поясніть дітям правила гри: ви вимовляєте слово і кидаєте м'яч одному з дітей; дитина ловить м'яч, придумує слово з протилежним змістом, вимовляє його і одночасно кидає м'яч назад.

Слова для гри «Скажи навпаки»: великий - маленький, літній - зимовий, ситий - голодний, товстий - тонкий, веселий - сумний, боягузливий - хоробрий, сміливий, скромний - хвалькуватий, слабкий - сильний, важко - легко, швидко - повільно, тепло - холодно, далеко - близько.

Після закінчення гри діти сідають навколо столу.

5. Урок воронячого мови. Запропонуйте дітям навчитися говорити по-воронячі. Для цього у мудрої ворони потрібно взяти урок воронячого мови. Попередьте дітей, що на цьому уроці все потрібно повторювати так, як скаже сама ворона. Покажіть малюкам фігурку ворони і скажіть: «Кар-кар (пауза), кар». Діти спочатку слухають, а потім повторюють, копіюючи ритмічний малюнок.

Потім скажіть: «Кар-кар (пауза), кар-кар». Наступна вороння фраза буде звучати так: «Кар (пауза), кар-кар». І нарешті найважче завдання: «Кар-кар (пауза), кар (пауза), кар-кар».

Спочатку ритмічні завдання виконуються дітьми хором, а потім кожна дитина отримує індивідуальне завдання, а решта малюків перевіряють правильність його виконання.

6. Продовж ряд. Запропонуйте дітям намалювати головних героїв казки «Заєць-хваста». Для цього відійти їм листи з індивідуальним графічним завданням «Продовж ряд» (рис. 32, с. 71). Нехай діти продовжать ряд малюнків, зобразивши ще одну ворону і зайця. Запропонуйте малюкам домалювати картинки так, щоб зображення зайця і ворони чергувалися в тому ж порядку.

Зверніть увагу дітей на те, що фігурки обох персонажів в своїй основі мають однакові геометричні фігури і відрізняються один від одного лише додатковими деталями, такими як вуха, хвіст, крила і дзьоб. Запропонуйте дітям самим назвати і показати на малюнку відповідні частини тіла у тварин і уточніть назви геометричних фігур, за допомогою яких вони зображені (тулуб - овал, голова - коло, хвостик у зайця - маленький гурток, хвіст у ворони - трикутник, заячі вуха - овали , дзьоб і крила у ворони - зображені за допомогою трикутників). Запропонуйте дітям порівняти, чим відрізняється тіло птиці (ворони) від тіла звірка (зайця).

7. Підведення підсумків заняття. Дайте позитивну оцінку роботи дітей.

ЗАНЯТТЯ 3

Тема заняття:показуємо казку «Заєць-хваста».



цілі заняття


виховні - Виробляти навчальні навички (правильну робочу позу за столом при малюванні і листі); вчити дітей узгоджувати дії при проведенні простий інсценування; стимулювати розвиток творчої індивідуальності дітей.

Навчальні - Удосконалювати дрібну і артикуляционную моторику; ввести в словник дітей присвійні прикметники «заячі», «собачі» і «воронячі»; стимулювати активне вживання в мові слів зі зменшено-пестливими суфіксами; закріпити рахункові навики (кількісний і порядковий рахунок); продовжити знайомство дітей з цифрами.

Розвиваючі - Розвивати зорову увагу, спостережливість і мислення дітей; розвивати здатність до наслідування.

оснащення:

- Фігурки персонажів казки - заєць, ворона, собака, група зайців (див.
 вклейку, рис. 18-21);

- Декорації: засніжене поле біля села (див. Вклейку);

- Велике настінне дзеркало або індивідуальні дзеркала за кількістю
 дітей;

- Листи з індивідуальним математичним завданням (рис. 33, с. 71) за кількістю дітей;

- Червоні олівці за кількістю дітей;

- Демонстраційні малюнки «Сліди» (рис. 34, с. 71) і «Де чиї сліди?»
 (Рис. 35, с. 72).

хід заняття

1. Організаційний момент.Скажіть дітям: «Встали на доріжці, підрівняне ніжки, приготували долоньки». (Діти встають в шеренгу перед педагогом.) Пройдіть, уздовж ряду дітей, ляскаючи по їх долоньках і пословно промовляючи фразу: «Ми знаємо багато диких тварин». (Дивіться докладний опис аналогічної гри на с. 59.) Запропонуйте дітям назвати цих тварин, але попередьте, що сказати про них потрібно ласкаво, так, щоб їм було приємно почути своє ім'я, наприклад: зайчик, лисичка, білочка, дзига, мишка, їжачок і медведенька.

Запитайте у дітей, про кого з цих тварин вони в минулий раз розповідали казку. Повідомте, що сьогодні ви всі разом будете показувати спектакль за казкою «Заєць-хваста». Розподіліть між дітьми ролі зайця-вихваляючись, ворони, собак і зайців з групи. Виберіть декоратора.

Видайте дітям-артистам фігурки їх персонажів, а декораторові дайте декорацію засніженого поля біля села. Решта дітей будуть глядачами. Малюки в міру отримання фігурок і декорацій сідають за стіл: артисти з одного боку столу, а глядачі - з протилежного.

2. Інсценування казки.Допоможіть дітям провести інсценування казки, ви
 ступаючи одночасно в якості читця від імені автора і режисера: підказуйте декораторові, куди поставити декорацію; вказуйте на артиста, чия черга говорити; якщо необхідно, підказуйте слова його ролі.

3. Артикуляційна гімнастика.Запропонуйте дітям зобразити перед дзеркалом всіх героїв казки «Заєць-хваста» за допомогою міміки і артикуляції. (Для
 цього діти встають в ряд перед настінним дзеркалом або отримують індивідуальні дзеркала.) Продемонструйте дітям артикуляційні пози.

Ворона - губи витягнути вперед трубочкою - «дзьоб».

Заєць - підняти верхню губу, оголивши верхні зуби-різці.

Собака - вискалитися, оголивши міцно стиснуті зуби.

(Коли діти розучать все артикуляційні пози, у них можна забрати індивідуальні дзеркала.) Запропонуйте малюкам показати артикуляційні пози в наступному порядку: заєць, собака, ворона, заєць, ворона, собака, ворона, собака, собака, заєць.

Після виконання завдання діти знову сідають за стіл.

4. Порахуй.Запропонуйте дітям порахувати героїв казки. Для цього покажіть
 малюкам спочатку фігурку ворони, потім фігурки собак і нарешті всіх зайців,
 включаючи вихваляючись. Запитайте малюків скільки ворон брало участь у виставі (одна), скільки собак (дві) і скільки всього зайців (чотири і ще один -
 всього п'ять). Запропонуйте дітям перерахувати зайців по порядку номерів.

Видайте дітям листи з індивідуальним математичним завданням (рис. 33, с. 71) і запропонуйте малюкам намалювати в рамці стільки паличок, скільки зайців вони нарахували, а потім знайти серед інших цифру 5 і обвести її червоним олівцем.

5. Де чиї сліди? Покажіть дітям малюнок «Сліди» (рис. 34, с. 71). Показуйте і називайте сліди різних тварин: заячі, собачі і воронячі. Потім запропонуйте малюкам подивитися на малюнок «Де чиї сліди?» (Рис. 35, с. 72) і самостійно визначити, де по снігу проскакав заєць, де пробігли собаки, а де пройшла ворона. Слідкуйте за тим, щоб, показуючи сліди, діти називали їх правильно: «заячі», «собачі» і «воронячі».

6. Підведення підсумків заняття. Позитивно оцініть роботу дітей.

ЗАНЯТТЯ 4

Тема заняття:читаємо і показуємо

казку «Заєць-хваста».

Попередня робота: дорослий повторює з дітьми звук [с], навчає малюків чіткому виголошення приголосних звуків [в] і [з]; дорослий знайомить дітей з буквами В і 3 і співвідносить їх з відповідними звуками; повторюються вже знайомі дітям літери М, П, Б, К, С, Л і Р; дорослий вчить дітей виділяти початковий приголосний звук в словах «мак», «мох», «бенкет», «гармата», «бик», «булка», «ківі», «санки», «сіль», «кінь», « лижі »,« рак »,« руки »,« каша »; дорослий дає дітям знання про пори року і їх послідовності; дорослий разом з дітьми виготовляє з щільного паперу картки з буквами 3, В і С (зразок для виготовлення на рис. 36, с. 72).

цілі заняття

виховні - Формувати правильну навчальну позу за столом під час письма; вчити дітей узгоджувати свої дії під час проведення інсценування; стимулювати розвиток творчої індивідуальності дітей.

Навчальні - Удосконалювати дрібну і артикуляционную моторику дітей, готувати руку до листа (вчити дітей правильно тримати олівець, виконувати обведення літер за зразком); закріплювати знання дітей про зміну пір року; формувати у дітей фонематичний слух, готувати їх до звуко-складового аналізу слів (вчити визначати перший приголосний звук в слові, кількість складів у словах); познайомити дітей з приголосними буквами В і 3, повторити букву С.

Розвиваючі - Розвивати слухове і зорове увагу дітей, моторну пам'ять; розвивати дихання, виробляти тривалий спрямований видих.

оснащення:

- Фігурки персонажів казки - заєць, ворона, собаки, зайці (див. Вклейку,
 Мал. 18-21);

- Декорації: засніжене поле біля села (див. Вклейку);

- Картки з буквами на щільному папері (рис. 36, с. 72);

- Барабан і паличка до нього;

- Настільна ширма;

- Листи з індивідуальним графічним завданням «Заєць і ворона» (рис. 37,
 с. 72) за кількістю дітей;

- Червоні олівці за кількістю дітей.

хід заняття

1. Організаційний момент.Скажіть дітям: «Встали на доріжці, підрівняне ніжки, приготували долоньки». (Діти встають в шеренгу перед педагогом.) Пройдіть уздовж ряду дітей, ляскаючи по їх долоньках і пословно промовляючи фразу: «Ми знаємо назви всіх чотирьох пір року». (Дивіться докладний опис аналогічної гри на с. 59.) Діти перераховують по порядку всі пори року, починаючи з будь-якого або з того, яке йде зараз, наприклад: «Зима, весна, літо, осінь, зима, весна ...» Потім запитайте у дітей, яку казку вони показували на минулому занятті, і попросіть зобразити її головних героїв за допомогою артикуляції. Нехай дівчинки покажуть ворону, а хлопчики - зайця. Після того як завдання буде виконано, запропонуйте дітям сісти за стіл-спочатку дівчаткам, а потім хлопчикам.

2. Чия буква?Поставте на стіл фігурки персонажів казки «Заєць-хваста»: зайця-вихваляючись, ворону, собак. Покажіть кожну з фігурок, голосно і чітко вимовляючи її назва (виділяйте голосом перший звук в слові). Запропонуйте дітям назвати цей звук. Коли діти будуть вимовляти звук, пред'являйте їм картку з відповідною буквою. Зіставте букви і звуки - на кожну картку з буквою поставте фігурку того персонажа казки, назва якого починається на цей звук. На картку з буквою 3 буде поставлений заєць, на картку з буквою В - ворона, на картку С - собаки. Коли всі фігурки будуть стояти на картках, скажіть, що піднявся вітер, і подуйте на паперові фігурки.

Запропонуйте дітям подути разом з вами. Коли паперові фігурки впадуть або змістяться, запропонуйте дітям відновити порядок - поставити кожну фігурку на свою букву.

Дайте трьом дітям по фігурці. Дитина, що отримав фігурку, промовляє вголос ім'я персонажа і визначає перший звук в слові, а потім ставить фігурку на картку з відповідною буквою.

Якщо у малюків буде бажання, гру з вітром можна повторити, але співвідносити фігурки з буквами буде вже наступна трійка дітей.

3. Інсценування казки.Встановіть на підставки картки з буквами 3, В і С - першими літерами слів «заєць», «ворона» і «собаки». Запропонуйте дітям ще раз показати інсценізацію казки «Заєць-хваста», але замість фігурок героїв казки в спектаклі на цей раз будуть використовуватися картки з першими буквами їхніх імен.

Розподіліть між дітьми ролі зайця, ворони і собак, виберіть декоратора. Видайте артистам фігурки персонажів казки, а декораторові - зображення засніженого поля біля села. (Хай артистами стануть діти, які на минулому занятті були глядачами.)

Малюки, які отримали ролі, і декоратор займають місця з одного боку столу, а глядачі - з іншого. Допоможіть дітям провести інсценування казки, виступаючи одночасно як читця від імені автора і режисера: вказуйте на артиста, чия черга говорити; якщо необхідно, підказуйте слова його ролі.

4. Пишемо букви. Видайте дітям листи з графічним завданням «Заєць і ворона», яке діти виконували на занятті 2 «Розповідаємо казку», де під малюнками штрихом підписані літери 3 і В (рис. 37, с. 72). Запитайте у дітей, що зображено на малюнках і які букви під ними підписані. Запропонуйте малюкам назвати і обвести літери під першими двома малюнками, а потім написати такі ж букви під наступними малюнками. '

5. «Чарівний» барабанчик (докладний опис гри див. На с. 18). «По-ро
 на »,« со-ба-ки »-три удару,« за-Яц »,« по-ле »-два удару.

6. Підведення підсумків заняття. Дайте позитивну оцінку роботи дітей.

ЗАНЯТТЯ 5

Тема заняття:малюємо казку «Заєць - хваста».

цілі заняття

виховні - Формувати навчальні навички (правильну робочу позу за столом при малюванні, посидючість, акуратність в роботі, витримку); стимулювати розвиток творчої індивідуальності дітей; виховувати вміння співчувати і бажання піклуватися про тварин.

Навчальні - Удосконалювати загальну і дрібну моторику дітей (вчити правильно тримати олівець, малювати і розфарбовувати зображення, не виходячи за контур); закріпити в словнику дітей слова «зліва» - «справа», «вгору» - «вниз», «вище» - «нижче»; формувати у дітей уміння орієнтуватися в просторі і на площині аркуша; активізувати в словнику дітей слова - назви частин тіла тварин (голова, вуха, тулуб, лапи, хвіст) і частин дерев (стовбур, гілки); вчити дітей узгоджувати іменники з числівниками «один», «два» і «п'ять»; закріпити знання про те, як зимують дикі тварини в лісі; розширити словниковий запас дітей за рахунок слів «небезпека», «хижак», «ворог», «чуйний», «швидкий», «обережний»; уточнити, які у тварин бувають способи пересування, ввести в словник дітей дієслова «йти», «бігти», «скакати», «стрибати», «крастися», «шарудіти»; удосконалювати рахункові навики в межах десяти; вчити дітей порівнювати кількість предметів; тренувати вміння співвідносити фігури з рахункових паличок і їх зображення на аркуші паперу.

Розвиваючі - Розвивати слухове, зорове увагу, пам'ять дітей, а також швидкість реакції.

оснащення:

- Мольберт (дошка);

- Аркуші паперу для малювання за кількістю дітей;

- Зразок зображення ялинки і осики з рахункових паличок (рис. 38, с. 73);

- Набір рахункових паличок;

- Геометричні фігури для викладання зайця (рис. 39, с. 73);

- Аркуші паперу в клітинку (величина однієї клітини 1,5x1,5 см) з позначеними на них точками (рис. 40, с. 73);

- Кольорові і прості олівці за кількістю дітей.

хід заняття

1. Організаційний момент. Скажіть дітям: «Встали на доріжці, підрівняне ніжки, приготували долоньки». (Діти встають в шеренгу перед педагогом.)
 Пройдіть уздовж ряду дітей, ляскаючи по їх долоньках і пословно промовляючи
 фразу: «Ми знаємо багато (багато) назв диких тварин». (Дивіться докладний опис аналогічної гри на с. 59.)

Потім запропонуйте дітям вимовити по ланцюжку назви цих тварин, причому кожна дитина повинна назвати не тільки ту, яка він вибрав, але і пригадати по порядку всіх уже названих. Промовляючи назви тварин, що відповідає дитина кожного разу плескає по долонях дорослого. Після закінчення виконання завдання буде виконано, діти сідають за стіл.

2. Допоможемо зайцям зимувати. Скажіть дітям, що вам дуже шкода зайців,
 яким голодно взимку. Усюди сніг лежить, немає ніде ні травинки - доводиться бідним зайцям гризти кору на деревах та жувати жорсткі гілки. запропонуй
 ті малюкам намалювати для зайців частування. Запропонуйте дітям подумати, які овочі найбільше люблять зайці (морквину і капусту). Видайте їм листи
 паперу і кольорові олівці, щоб діти могли зробити для зайців смачні подарунки.

3. Порахуй. Запропонуйте дітям порахувати, скільки всього овочів вони намалювали: одну морквину, дві морквини, три морквини, чотири морквини, п'ять мор
 ковок і так далі (звертайте увагу на те, щоб діти правильно свідчи
 Чи закінчення іменника «морквина», погоджуючи його з числівниками.
 Потім зробіть висновок: «Ось як багато моркви ви намалювали».

Так само порахуйте і виделку капусти. Говоріть так: «Один качан капусти, два виделку капусти ... п'ять виделку капусти». Разом з дітьми порівняйте кількість капусти і моркви і зробіть висновок, чого більше. Похваліть дітей і скажіть їм, що тепер зайцям до весни вистачить цих запасів, а навесні виросте трава, з'являться на деревах і кущах молоді зелені листочки, і зайчиками буде чим підкріпитися.

4. Рухлива гра «Зайчика на галявині». Розкажіть дітям про те, що зайцям взимку в лісі буває не тільки голодно, але ще й небезпечно. Усюди їх підстерігають страшні хижаки: вовки, лисиці, а іноді навіть і ведмеді. Якщо клишоногого розбудили серед зими і він вийшов з барлогу, доводиться і йому бродити по лісі в пошуках їжі. Від цих небезпечних хижаків зайців рятують тільки чуйні вуха

і швидкі ноги. Зайці дуже обережні - вони весь час прислухаються, чи не підкрадається до них хижак, і, помітивши ворога, тут же пускаються навтьоки.

Запропонуйте дітям пограти в рухливу гру «Зайчика на галявині». Скажіть малюкам, що вони будуть зображувати зайців, які скачуть на галявинці, але при цьому не забувають прислухатися, чи не ховається поруч небезпечний ворог. Поясніть малюкам правила гри. При словах дорослого: «Скачуть зайчика на галявині - стриб-скок, стриб-скок» -діти зображують зайців: пересуваються стрибками, граються, грають один з одним.

При словах «вовк йде», «крадеться лисиця», «прокинувся ведмідь» або «собаки біжать» діти-зайці повинні швидко тікати і ховатися в будиночок - спеціально позначений для цього ділянку групової кімнати (простір на килимі або всередині обручів, покладених на підлогу ). При словах «білка стрибає», «мишка шарудить» або «ворона летить» зайці не лякає і продовжують як ні в чому не бувало гратися на галявині.

Попередьте дітей, що вони повинні бути уважними і тікати тільки тоді, коли їм дійсно загрожує небезпека. Під час проведення гри кілька разів вимовляєте слова-команди, щоразу змінюючи їх.

5. Конструювання з рахункових паличок і геометричних фігур. помістіть
 на мольберті (дошці) зразок зображення ялинки і осики (рис. 38, с. 73). Запропонуйте дітям скласти з рахункових паличок обидва цих дерева на відстані приклад
 але 15 см одне від іншого.

Осинка викладається з шести рахункових паличок, а ялинка з дев'яти паличок. Попередньо дітям дається завдання відлічити потрібну кількість паличок. Коли «дерева» будуть готові, запитаєте дітей, де стовбур, а де гілки. Дорослий звертає увагу дітей на те, куди спрямовані гілки у кожного з дерев (біля ялинки - вниз, а у осинки - вгору).

Потім запропонуйте дітям помістити між деревами фігурку зайця-вихваляючись. Для цього дайте малюкам геометричні фігури: великий овал, два кола-великий і маленький, два однакових овалу. Запропонуйте дітям подумати, як можна з них викласти фігурку зайця. (З фігур викладаються голова, тулуб, хвіст і вуха; рис. 39, с. 73). У процесі роботи діти самі називають фігури і їх призначення: «Овал буде у зайця тулубом, велике коло - головою, маленький гурток - хвостом, а овали вухами».

Коли композиція буде готова, задайте дітям кілька запитань по ній.

У якого дерева гілочки підняті вгору, а у якого опущені вниз?

Що вище - ялинка або осичка?

Що нижче - осичка або ялинка?

Яке дерево праворуч від зайця, а яке зліва?

6. Малювання по клітинках. Запропонуйте дітям намалювати ялинку і осинки по клітинках відповідно до зразка з рахункових паличок. Дайте малюкам індивідуальні листи у велику клітинку, де в допомогу дітям точками позначені початок і кінець деяких ліній (рис. 40, с. 73). Коли зображення дерев
 будуть готові, запропонуйте дітям розфарбувати їх кольоровими олівцями.

Підведення підсумків заняття. Позитивно оцініть роботу дітей

 
 





Рис.30. Демонстраційний малюнок «Три зайця»

 Рис.31. Демонстраційний малюнок «Зайці взимку»


Рис.32. Графічне завдання «Продовж ряд».

 
 


Рис.33. Математичне завдання.

 
 


Мал. 34. Демонстраційний малюнок «Сліди».


Мал. 35. Демонстраційний малюнок «Де чиї сліди».

 
 


Мал. 36. Картки з буквами.

 
 


Мал. 37. Графічне завдання «Заєць і ворона»


Мал. 38. Зразок зображення ялинки і осики на рахункових паличках.

       
 
   
 


Мал. 39. Геометричні фігури Рис. 40. Малювання ялинки і осики

для викладання зайця по клітинам

смоляний бичок

Жили-були дідусь та бабуся. Була у них внучка Танюшка. Сиділи вони один раз біля свого будинку, а повз пастух стадо корів жене. Корови всякі: і руді, і строкаті, і чорні, і білі. А з однією коровою поруч біг бичок - чорненький, маленький. Де пріпригнет, де прискаче. Дуже хороший бичок.

Танюшка і каже:

- От би нам такого бичка.

Дідусь думав-думав і придумав: дістану для Танюшки теленочка. А де дістане - не сказав.

Ось настала ніч. Бабка лягла спати. Танюшка лягла спати, кішка лягла спати, собака лягла спати, кури лягли спати, тільки дідусь не ліг. Зібрався потихеньку, пішов в ліс.

Прийшов до лісу, наколупав з ялинок смоли, набрав повне відро і повернувся додому.

Бабка спить, Танюшка спить, кішка спить, собака спить, кури теж заснули, один дідусь не спить - теленочка робить. Взяв він соломи, зробив з соломи бичка. Взяв чотири палиці, зробив ноги. Потім приробив головку, ріжки, а потім всього смолою вимазав, і вийшов у дідуся смоляний бичок, чорний бочок. Подивився дідусь на бичка - хороший бичок. Тільки чогось у нього не вистачає. Чого ж це у нього не вистачає? Став дідусь розглядати - ріжки є, ніжки є, а ось хвоста-то немає!

Взяв дідусь мотузочку, приладнав і хвіст. І тільки встиг хвіст пріладіть- глядь! - Смоляний бичок сам в сарай побіг.

Встали вранці Танюшка з бабусею, вийшли у двір, а по двору гуляє смоляний бичок, чорний бочок. Зраділа Танюшка, нарвала трави, стала смоляного бичка годувати. А потім повела бичка пасти. Пригнала на крутий бережок, на зелений лужок, за мотузочку прив'язала, а сама додому пішла. А бичок траву їсть, хвостиком розмахує.

Ось виходить з лісу Мишка-ведмідь. Постояв, постояв, туди-сюди подивився - побачив бичка. Варто бичок до лісу задком, не ворухнеться, тільки шкурка на сонечку блищить.

«Бач, жирний який, - думає Мишко-ведмідь, - з'їм бичка».

Ось ведмідь бочком, бочком до бичка підібрався, схопив бичка ... та й прилип. А бичок хвостиком махнув і пішов додому. «Топ-топ! ..» Злякався ведмідь і просить:

- Смоляний бичок, солом'яний бочок, відпусти мене в ліс!
 А бичок крокує, ведмедя за собою тягне.

А на ганку і дідусь, і бабуся, і Танюшка сидять, бичка зустрічають. Дивляться - а він ведмедя привів.

- Ось так бичок! - Каже дідусь Дивись, якого здоровенного ведмедя привів. Пошию тепер собі ведмежу шубу.

Злякався ведмідь і просить:

- Дідусь, бабуся, внучка Танюшка, не губіть мене, відпустіть мене, я вам
 за це з лісі меду принесу.

Випростав дідусь ведмежі лапи з Бичкової спини. Кинувся ведмідь в ліс. Тільки його й бачили.

Ось на інший день Танюшка знову погнала бичка пастися. Бичок траву їсть, хвостиком помахує. Ось виходить з лісу вовк - сірий хвостище. Кругом озирнувся - побачив бичка. Підкрався вовк, зубами клац, та й вчепився бичку в бік, вчепився та й загруз у смолі. Вовк туди, вовк сюди, вовк і так і сяк. Чи не вирватися сірому. Ось і став він просити бичка:

- Биченька-бичок, смоляний бочок! Відпусти мене в ліс!

А бичок ніби не чує, повернувся і йде додому. «Топ-топ!» - І прийшов. Побачив старий вовка і каже:

- Гей! Ось кого сьогодні бичок привів! Буде у мене вовча шуба.
 Злякався вовк:

- Ой, дідок, відпусти мене в ліс, я тобі за це мішок горіхів принесу.
 Випростав дідусь вовка - тільки того і бачили.

І назавтра бичок пішов пастися. Ходить по лужку, травичку їсть, хвостиком мух відганяє. Раптом вискочив з лісу зайчик-побігайчик. Дивиться на бичка - дивується: що це за бичок тут гуляє? Підбіг до нього, торкнув лапкою - і прилип.

- Аі, ай, ай! - Заплакав зайчик-побігайчик.
 А бичок «топ-топ!» - Привів його додому.

- От молодець, бичок! - Каже дідусь. - Пошию тепер Танюшка рукавички заячі.

А зайченя просить:

- Відпустіть мене. Я вам капустки принесу да стрічку червону для Танюшки.

Випростав старий зайчішкіну лапку. Поскакав зайченя.

Ось під вечір сіли дідусь, та бабуся, та внучка Танюшка на ганку - дивляться: біжить ведмідь до них на подвір'я, несе цілий вулик меду - ось вам!

Не встигли мед взяти, як біжить сірий вовк, несе мішок горіхів - будь ласка!

Не встигли горіхи взяти, як біжить зайченя - качан капусти несе да стрічку червону для Танюшки - візьміть швидше! Ніхто не обдурив.

ЗАНЯТТЯ 1

Тема заняття:слухаємо казку «Смоляний бичок».

Попередня робота:діти під керівництвом дорослого вирізують з кольорового вклейки декорації, фігурки персонажів і предметів до казки і встановлюють їх на підставки; дорослий розмовляє з дітьми про те, чим відрізняються домашні тварини від диких (дикі тварини живуть в лісі, бояться людини, самі добувають собі їжу і влаштовують житло - нори, дупла, лігва, барлоги, а домашні тварини з давніх пір звикли жити поруч з людиною і не бояться його, люди доглядають за домашніми тваринами, годують їх, будують їм житло - хлів, стайню, будку, - а тварини приносять людині користь: корова дає молоко, кінь перевозить вантажі, собака охороняє будинок, кішка ловить мишей, курка несе яйця , вівця дає шерсть).

цілі заняття

виховні - Формувати у дітей уміння уважно слухати розповідь дорослого, дотримуватися правил рухомий гри; виробляти навчальні навички (відповідати на питання, вміти слухати відповіді інших дітей, не перебивати мовця); формувати потребу захищати слабкого.

Навчальні - Удосконалювати загальну моторику; закріплювати і розширювати знання дітей про свійських та диких тварин; вчити орієнтуватися в просторі, познайомити зі словами «всередину», «назовні»; ввести в активний словник дітей відносні прикметники «солом'яний», «дерев'яний», «мотузковий», «смоляний».

Розвиваючі - Розвивати у дітей зорову увагу, здатність осмислювати події казки.

оснащення:

- Фігурки персонажів казки - дідусь, бабуся, Танюшка, бичок, заєць,
 вовк, ведмідь (см.вклейку, рис.6, 10, 12, 20, 22, 24, 26);

- Декорації: будинок, стадо корів, лісова галявина (див. Вклейку);

- Предметні картинки - відро зі смолою, качан капусти, обв'язаний
 червоною стрічкою, мішок з горіхами, вулик з медом (см.вклейку, рис.23, 25,
 27-28);

- Демонстраційні малюнки «Корови і вовк» (рис. 41, с. 87) і «Бичок
 і тінь »(рис. 42, с. 87)

- Іграшка теля.

хід заняття

1. Організаційний момент.Скажіть дітям: «Встали поруч один з одним, немов місяць, -полукругом». (Діти стають півколом перед педагогом.) Пройдіть уздовж ряду дітей, ляскаючи по їх долоньках і пословно промовляючи фразу: «Ми знаємо багато (багато) назв домашніх тварин» (дивіться детальний опис аналогічної гри на с. 59). Поверніться до дитини, що стоїть

першим зліва, підставте йому свої долоні. Малюк називає домашню тварину і одночасно ляскає по ваших долонь. Пройдіть уздовж стоять півколом дітей і вислухайте їх відповіді. Коли всі діти назвуть тварин, вони сідають на стільчики, розставлені півколом біля столу.

2. Знайомство з казкою. Скажіть дітям, що про одне з домашніх тварин вони сьогодні будуть слухати російську народну казку. А називається ця
 казка «Смоляний бичок». Прочитайте або розкажіть дітям казку «Смоля
 ної бичок », одночасно виставляючи декорації і фігурки персонажів.

3. Подумай і відповідай. Задайте дітям питання за змістом казки.
 З ким жили дідусь і бабуся?

Кого побачила Танюшка в стаді корів?

Що сказала Танюшка, коли побачила бичка?

Хто зробив бичка для Танюшки?

З чого дідусь зробив бичка?

Чим дідусь вимазав солом'яного бичка?

Куди Танюшка повела пастися свого бичка?

Хто захотів з'їсти смоляного бичка?

Що трапилося з ведмедем?

Куди відвів бичок ведмедя?

Що сказав дідусь, коли побачив ведмедя?

Про що попросив ведмідь?

Кого наступного дня привів бичок додому?

Що сказав дідусь, коли побачив вовка?

Про що попросив вовк?

Кого ще приводив бичок?

Що сказав дідусь, коли побачив зайця?

Про що попросив заєць?

Що принесли лісові звірі в подарунок дідусеві, бабусі і Танюшка?

4. Рухлива гра «Корови і вовк». Покажіть дітям демонстраційний малюнок «Корови і вовк» (рис. 41, с. 87). Розкажіть, що, коли корови бачать наближається вовка, вони готуються до захисту. Дорослі корови встають в коло головою назовні, виставляючи роги на свого ворога і не підпускаючи його до центру кола, де в цей час ховаються маленькі телята.

Запропонуйте дітям провести рухливу гру. Скажіть малюкам, що зараз вони будуть зображувати стадо корів, на яких напав вовк. Виберіть «вовка», а інших дітей попросіть «встати на лужок і зробити кружок». Покладіть в центр кола іграшкового теляти. Потім скажіть дітям, щоб вони повернулися спиною до центру кола і взялися за руки, зображуючи стадо корів, готових до захисту свого теляти. Дитина-«вовк» повинен бігати навколо стада, намагаючись дістати іграшку з центру. «Корови» не повинні підпускати «вовка» до теленку- вони можуть мукати, «будується», але не повинні роз'єднувати рук.

Після закінчення рухомий гри діти сідають на стільчики біля столу.

5. З чого бичок? Поставте на стіл фігурку бичка з казки «Смоляний бичок». Скажіть дітям, що казковий бичок, смоляний бочок нікого не боіт-

ся - йому не страшні ніякі хижаки, адже він несправжній, його змайстрував дідусь.

Нагадайте малюкам, з чого дідусь зробив бичка, і запитайте, який вийшов бичок: «Взяв дідусь солому, зробив бичку тулуб. Вийшло тулуб солом'яне. І голову бичка дідусь зробив теж з соломи. Яка вийшла голова? (Солом'яний.) Потім взяв дідусь чотири дерев'яні палиці і зробив бичку ніжки. Які ноги вийшли? (Дерев'яні.) Після цього взяв дідусь мотузку, зробив бичку хвостик. Який вийшов хвостик? (Мотузковий.) А під кінець вимазав дідусь бичка смолою. Став бичок який? (Смольний) ».

6. Знайди помилку. Покажіть дітям демонстраційний малюнок «Бичок і
 тінь »(рис. 42, с. 87) і запропонуйте малюкам уважно подивитися на нього і
 знайти помилку, якої припустився художник (на тіні не вистачає рогів).

7. Підведення підсумків заняття. Позитивно оцініть роботу дітей.

ЗАНЯТТЯ 2

Тема заняття:розповідаємо казку «Смоляний бичок».

Попередня робота: дорослий розповідає дітям, як називаються дитинчата тварин (у зайця - зайченя, у лисиці - лисеня, у вовка - вовченя, у ведмедя - ведмежа, у їжака - ежонок, у білки - білченя; у кішки - кошеня, у кози - козеня, у гусака - гусеня, у качки - каченя).

цілі заняття

виховні - формувати у дітей уміння дотримувати черговість, брати участь в колективному переказі; виховувати подражательность; стимулювати розвиток творчої індивідуальності дітей.

Навчальні - Удосконалювати загальну і артикуляционную моторику; формувати мовне дихання, вміння впізнавати і відтворювати різні звуки; закріплювати у дітей граматичні навички (вміння утворювати присвійні прикметники, називати дитинчат тварин); удосконалювати зв'язну мова дітей.

Розвиваючі - Розвивати у дітей слухове і зорове увагу і пам'ять; тренувати швидкість реакції, вміння відгадувати загадки.

оснащення:

- Фігурки персонажів казки - дідусь, бабуся, Танюшка, бичок, заєць,
 вовк, ведмідь (см.вклейку, рис.6, 10, 12, 20, 22, 24, 26);

- Декорації: будинок, лісова галявина, стадо корів (см. Вклейку);

- Предметні картинки - відро зі смолою; качан капусти, обв'язаний
 червоною стрічкою; мішок з горіхами; вулик з медом (див. вклейку, рис. 23, 25,
& 1 28).

хід заняття

1. Організаційний момент.Скажіть дітям: «Встали поруч один з одним, немов місяць, - півколом». (Діти стають півколом перед педагогом.) Пройдіть уздовж ряду, що стоять півколом дітей, ляскаючи по їх долоньках і пословно промовляючи фразу: «Ми знаємо багато (багато) назв дитинчат тварин» (див. Докладний опис гри на с. 59).

Поверніться до дитини, що стоїть першим зліва, підставте йому свої долоні і скажіть: «У зайця ...». Малюк відповідає: «Зайченя» -і одночасно ляскає по ваших долонь. Пройдіть таким чином уздовж ряду дітей, і коли все назвуть дитинчат тварин, вони сідають на стільчики, розставлені півколом біля столу.

2. Спільний переказ.Запропонуйте дітям провести колективний пере
 оповідь казки «Смоляний бичок». При переказі кожна дитина говорить по 2
 3 пропозиції.

Жестом давайте дітям зрозуміти, чия черга продовжувати переказ. Самі послідовно виставляйте декорації і фігурки персонажів, робіть з ними описувані в казці дії. Якщо у кого-небудь з дітей виникають труднощі, задавайте йому пряме запитання чи починайте наступну фразу самі.

3. Відгадай загадки.Запропонуйте дітям відгадати загадки про деякі героях
 казки «Смоляний бичок».

По полю скаче - Влітку бродить без дороги

Вушка ховає, Між сосен і беріз.

Встане стовпом - А взимку він спить у барлозі,

Вушка сторчма. Від морозу ховаючи ніс.

(Заєць) (Ведмідь)

Сірий, зубастий, по полю нишпорить, Телят, ягнят шукає.

(Вовк)

Коли загадки будуть відгадати, запитайте у малюків, що сталося з цими дикими тваринами в казці «Смоляний бичок».

4. Рухлива гра «Будь уважний».Запропонуйте дітям брати участь в рухливій грі. Поясніть малюкам правила гри: по команді «заєць» малюки повинні зображати зайців - стрибати в різних напрямках по кімнаті, тримаючи руки перед грудьми, як лапки; по команді «вовк» -бежать; а по команді «ведмідь» - не поспішаючи йти перевалюючись.

Спочатку ви міняєте команди через 20-30 секунд, потім темп наростає і команди до зміни рухів даються частіше - вже через кожні 5-10 секунд.

5. Дізнайся по голосу.Запропонуйте дітям дізнатися по голосам героїв казки «Смоляний бичок». Познайомте малят зі звуками, які видають тварини: ведмідь ричіт- «е», вовк воет- «у», зайчик жалібно пищит- «і» (всі звуки вимовляти тривало, на одному диханні), а бичок мичіт- «му».

Потім скажіть ці звуки, давши завдання дітям дізнатися, чий це голос. Якщо звукові загадки відгадуються безпомилково, то запропонуйте дітям самим по черзі загадувати їх один одному.

6. Чиї подарунки? Нагадайте дітям, що дідусь, бабуся і Танюшка пошкодували лісових звірів, яких привів бичок, і відпустили їх назад в ліс. А вдячні звірі принесли їм різні подарунки. Запропонуйте малюкам згадати,
 який подарунок принесло кожна тварина, і відповісти на питання.

Качан капусти - чий подарунок? (Заячий.) Мішок горіхів? (Вовчий.) Вулик меду? (Ведмежий.) Стрічка? (Заячий.)

7. Підведення підсумків заняття. Дайте позитивну оцінку роботі дітей.

ЗАНЯТТЯ 3

Тема заняття:показуємо казку «Смоляний бичок».

Попередня робота: дорослий знайомить дітей з поняттями «довгий - короткий», «широкий - вузький» на прикладі різних смужок паперу (смужки порівнюються попарно).

цілі заняття

виховні - Виробляти навчальні навички (правильну робочу позу за столом при малюванні і листі); виховувати подражательность; вчити дітей узгоджувати свої дії під час проведення інсценування; стимулювати розвиток творчої індивідуальності дітей.

Навчальні - Удосконалювати дрібну і артикуляционную моторику; вчити дітей правильно тримати в руці олівець, виконувати обведення цифр за зразком; розширювати словниковий запас дітей за рахунок слів-антонімів: шірокій- вузький, довгий - короткий; закріплювати рахункові навики; знайомити дітей з цифрами.

Розвиваючі - Тренувати слухове і зорове увагу дітей, пам'ять; розвивати почуття ритму.

оснащення:

- Фігурки персонажів казки - дідусь, бабуся, Танюшка бичок, заєць,
 вовк, ведмідь (див. вклейку, рис. 6, 10, 12, 20, 22, 24, 26);

- Декорації: будинок, лісова галявина, стадо корів (см. Вклейку);

- Предметні картинки - відро зі смолою; качан капусти, обв'язаний червоною стрічкою, мішок з горіхами; вулик з медом (см.вклейку, рис.23, 25, 27-
 28);

- Велике настінне дзеркало або індивідуальні дзеркала за кількістю
 дітей;

-листи з індивідуальним математичним завданням «Порахуй» (рис. 43,
 с. 88) і графічним завданням «Вибери стрічку» (рис. 44, с. 88) за кількістю
 дітей;

-кольорові олівці за кількістю дітей.

хід заняття

1. Організаційний момент. Скажіть дітям: «Встали поруч один з одним, немов місяць, -полукругом». Запитайте у дітей, яку російську народну
 казку вони розповідали на минулому занятті. Повідомте, що сьогодні ви всі
 разом будете показувати спектакль за казкою «Смоляний бичок».

Розподіліть між дітьми ролі дідуся, бабусі, Танюшки, бичка, ведмедя, вовка і зайця. Якщо дітей менше, ніж ролей, то візьміть собі роль бабусі і Танюшки.

Видайте дітям-артистам фігурки їх персонажів. Самі візьміть декорації і атрибути. Малюки в міру отримання фігурок сідають за стіл. (Глядачами можуть стати посаджені перед столом-сценою іграшки).

.

2. Інсценування казки. Допоможіть дітям провести інсценування казки, ви
 ступаючи одночасно в якості декоратора, бутафора, читця від імені автора
 і режисера: вказуйте на артиста, чия черга говорити, якщо необхідно,
 підказуйте слова ролі.

3. Артикуляційна гімнастика. Після закінчення вистави запропонуйте
 дітям зобразити перед дзеркалом героїв казки за допомогою міміки і артикуляції.

Продемонструйте дітям артикуляційні пози:

Танюшка - широко посміхнутися.

Бичок - покласти широкий язик на нижню губу і злегка покусувати його верхніми зубами, зображуючи, як бичок жує травичку.

Ведмідь - опустити вниз нижню губу.

Заєць - підняти вгору верхню губу, оголивши верхні зуби-різці.

Вовк - вискалитися, оголивши два ряди зубів.

Запропонуйте малюкам показати артикуляційні пози в наступному порядку: бичок, заєць, ведмідь, Танюшка, вовк, бичок, заєць, Танюшка.

Після виконання завдання діти знову сідають за стіл.

4. Урок коров'ячого мови. Запропонуйте дітям навчитися говорити по-коров'ячі.
 Для цього у смоляного бичка потрібно взяти урок коров'ячого мови. попередьте
 дітей, що на цьому уроці все потрібно повторювати так само, як скаже сам бичок. за
 Скажіть малюкам фігурку бичка і скажіть: «Му (пауза), му-му». діти сну
 чала слухають, а потім повторюють, копіюючи ритмічний малюнок.

Потім, озвучуючи бичка, скажіть: «Му-му (пауза), му-му». Наступна фраза буде звучати так: «Му-му (пауза), му». І нарешті найважче завдання: «Му-му (пауза), му (пауза), му-му».

Спочатку ритмічні завдання виконуються дітьми хором. Потім кожна дитина отримує індивідуальне завдання, а решта малюків перевіряють правильність його виконання.

5. Порахуй. Видайте дітям листи з індивідуальним математичним завданням «Порахуй» (рис. 43, с. 88) і попросіть по пам'яті назвати всі подарунки, які принесли звірі дідусеві, бабусі і Танюшка, вважаючи і при цьому загинаючи
 пальці на руці. Потім запропонуйте дітям накреслити в рамочці стільки ж впала
 чек, а потім вибрати і обвести відповідну цифру.

6. Вибери стрічку. Видайте дітям листи з індивідуальним графічним
 завданням «Вибери стрічку» (рис. 44, с. 88) і кольорові олівці. запропонуйте
 малюкам визначити, яку з трьох стрічок подарував Танюшка зайчик. Попередьте, що вона повинна бути найдовша і найширша.

Коли діти виберуть потрібну стрічку повідомте малюкам, що вони зробили правильний вибір, тому що залишилися стрічки короткі і вузькі. Запропонуйте дітям показати найкоротшу, а потім саму вузьку стрічку. Дайте дітям завдання розфарбувати Танюшкіной стрічку, згадавши, якого вона була кольору (червона). За бажанням діти можуть розфарбувати інші стрічки в інші кольори.

7. Підведення підсумків заняття. Позитивно оцініть роботу дітей.

ЗАНЯТТЯ 4

Тема:читаємо і показуємо казку «Смоляний бичок».

Попередня робота: дорослий повторює з дітьми звуки [м], [б], [в] і [з]; навчає малюків чіткому виголошення приголосних звуків [т] і [д]; дорослий знайомить дітей з буквами Т і Д і співвідносить їх з відповідними звуками; крім того, повторюються вже знайомі дітям голосні літери А, У, І, О і приголосні букви М, Б, В і 3; дорослий вчить дітей виділяти початковий голосний звук в словах «астра», «Аля», «розум», «вулиця», «вудка», «іній», «іскри», «голки»; «Озеро», «хмара», «вікна» і початковий приголосний звук в словах «Маша», «Міша», «муха», «вежа», «Боря», «буря», «Ваня», «Вова», « вихід »,« Зоя »,« Зіна »,« зуби »; дорослий разом з дітьми виготовляє з щільного паперу картки з буквами Д, Т, Б, М, В, З Іу, необхідні для проведення заняття (зразок дан на мал. 45, с. 88).



цілі заняття


виховні - Формувати правильну навчальну позу за столом під час письма; вчити дітей узгоджувати свої дії під час проведення інсценування; стимулювати прояв творчої індивідуальності дітей.

Навчальні - Удосконалювати дрібну і артикуляционную моторику дітей, готувати руку до листа (вчити дітей правильно тримати олівець, виконувати обведення літер за зразком); розвивати дихання, виробляючи тривалий спрямований видих; формувати у дітей фонематичний слух, готувати їх до звуко-складового аналізу слів (вчити визначати перший приголосний звук в слові, кількість складів у словах); познайомити дітей з приголосними буквами Т і Д,

повторити голосну букву У і приголосні М, Б, В і 3; навчати дітей читати склад «му».

Розвиваючі - Розвивати слухове і зорове увагу дітей, моторну пам'ять; тренувати вміння проводити складовий аналіз слова, визначати перший звук в слові; формувати вміння зливати букви в склад.

- Оснащення:

- Фігурки персонажів казки - дідусь, бабуся, Танюшка, бичок, заєць,
 вовк, ведмідь (див. вклейку, рис.6, 10, 12, 20, 22, 24, 26);

- Декорації: будинок, лісова галявина, стадо корів (см. Вклейку);

- Предметні картинки - відро зі смолою; качан капусти, обв'язаний червоною стрічкою; мішок з горіхами; вулик з медом (див. вклейку, рис. 23, 25, 27-28);

- Картки з щільного паперу з літерами (зразок дан на мал. 45, с. 88);

- Барабан і паличка до нього;

- Настільна ширма;

- Листи з індивідуальним графічним завданням «Танюшка і дідусь»
 (Рис. 46, с. 89) за кількістю дітей;

- черв



Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   Наступна

Конспекти комплексних занять по казкам з дітьми 4-5 років | Структура комплексних занять по російських народних казок для дітей середнього дошкільного віку | Коментар для батьків | Пузир, Соломинка і Личак | Лисиця і глечик | Підведення підсумків заняття. Дайте позитивну оцінку роботи дітей. | Мужик і ведмідь | ЗАНЯТТЯ 4 |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати