загрузка...
загрузка...
На головну

волчатнік

Сидимо у узлісся на галявині, облямованої заростями глоду. Сонце попрощалося з нами - блиснуло червоним світлом у віконцях села, що лежить біля річки. З хвилину ще промені золотили стерню на пагорбах, покритих плямами зелені у ярів. І залишилася від сонця тільки зоря над лісом.

Кращий час дня! Ще й не ніч, але вже пахне з прохолодного лісу грибний вогкістю.

А ось і перші зірки. Мій супутник робить знак помовчати і, почекавши хвилину, завабіл - завив, наслідуючи вовкам. І майже відразу з глибини лісу пролунав схожий відповідь звук: «Уу-ооо! ..»

- Я знав: вони тут, - шепоче мені на вухо вабелицік. І ще один раз «викликає на зв'язок» вовчий виводок. Але тут же з лісу лунає глухе короткий: «Гав!». І все. Більше на поклик вовченята не відкликаються.

- Мати ... Попередила: «Мовчіть, йолопи! Це обман". Тепер можна вже не шепотітися, можна вогнище розкласти, закип'ятити чай. Мого супутника звуть Валерієм; Валерій Якович Соснін - знаменитий в Мордовії, а може, і далі цих земель, волчатнік.

- Батько, мені сказали, теж мисливець був ...

- Так. Знаменитим. Для сільських жителів був він легендою.

- Скільки ж на рахунку у батька?

- Батько завжди відповідав: «Не знаю, не рахував ...». Думаю, все ж не більше сотні. Адже він був не стільки стрільцем, скільки майстром-організатором полювання. Постріл іншим поступався.

- Довго жив?

- Помер на дев'яносто сьомому році. А в дев'яносто п'ять ще брав участь в облавах. Ніби як консультантом. Рушниця брав, але на номер не ставав. Приємно було йому ось так же біля вогню посидіти ...

- Тебе рано став брати з собою?

- З десяти років. А в тринадцять на облаві мені довірили номер. Ефект новачка: вовк прямо на мене вийшов. І я не промазав. Вийшло якось так. Обклали ми зграю. А у батька немає впевненості, що вовки в окладі. Міських мисливців на порожнє місце покликати - кінець авторитету, кінець довірі. Батько коливався. А я нутром чую: вовки в окладі. Засперечалися. Батько сказав: «Ну бери на себе ...». Взяти вовка раніше вважалося за доблесть. Все кидали справи - і за рушницю. У півдня мисливців я скликав. Але немає загоничів. На мене натхнення найшло - біжу в школу до вчительки. Переконав. З дюжиною семикласників пішла в загін ... Виявилося, обклали п'ятнадцять вовків. Сім з них взяли.

(В. Пєсков)

Вправа 37. Вкажіть на відхилення від сучасної норми в вживанні форм роду іменників; дайте стилістичну оцінку варіантним формам роду.

I. 1. У Білій залі за участю князя утворилися три ріденькі кадрількі (Дост.) 2. Я не знав, що з собою робити, думаючи тільки одне: нехтуючи всіма своїми кар'єром, кину полк, залишуся навіки в селі (Бун.). 3. Сахаров великий розумник і хитрун, ніколи нічого даремно не робить (Стан.) 4. А ліхтарик, ось яка розумниця, раптом погасло на кілька хвилин (Светл.).

II. 1. По правді сказати, вона мало схожа на філософа. Але ще менше на агітаторку. 2. Всесвітній форум відкриється доповіддю голови Міжнародної демократичної федерації жінок, відомої громадської діячки, наукового Ежені Коттон. 3. Виступила лауреатка другої премії Міцуко Ухіда з Японії. 4. Керівники клубних колективів досадують: кілька артистів вже вийшли заміж, і тепер турботи про сім'ю можуть відвернути їх від справи. 5. Рульовий Петька-гітарист, вигадник і заводило.

Вправа 38. Визначте рід невідмінюваних іменників, погоджуючи з ними визначення. За довідками звертайтеся до словників.

Вульгарно ... арго, ризикований ... антраша, звучащ ... банджо, витриманий ... брі, опасн ... дінго, гарна ... драпрі, ярко ... індиго, юний ... кабальєро, больш. .. гну, забавні ... грізлі, крихітні ... колібрі, бескрил ... ківі-ківі, дотепно ... конферансьє, маленьки ... кулі, прохолода ... мацоні, поважаємо ... кюре, сочн. .. манго, молодий ... марабу, сивий ... маестро, прекрасн ... пери, старий ... рантьє, покинутий ... ранчо, матів ... габро, справедливий ... рефері, маленьки ... цеце, захоплюючі ... шоу, встановлений ... ембарго.

Вправа 39. Узгодьте з виділеними іменниками в роді і числі визначення та присудки, пояснюючи їх значення і виборграмматіческой форми.

1. Мо .. імпресаріо Наполягаючи .., щоб для концерту привезли новий ... рояль. 2. Своєю зовнішністю вона справляла враження стандартний ... інженю. 3. Біля входу дівчина залишила сво ... маленьки ... сабо. 4. З реклами посміхалася красуня, весь наряд якої становив ... ярко ... бікіні. 5. Густ ... контральто її звучав ... рівно і впевнено. 6. Загримований, в костюмі, Діма виглядав як справжній ... денді. 7. Тутешня молодь захоплюватися не футболом, а вельми популярним ... тоді регбі. 8. Погляди гравців знову кинулися на таинствен ... зеро.9. Місцевих жителів мучив ... бери-бери, котор ... казав ... невиліковний .... 10. Цей вискочка, який зробив запаморочливу кар'єру, пов ... парвеню, котор ... просочилася ... у вищий світ, тепер відвертав ... від друзів. 11. Блідо-зеленими деревцями тягнеться над грядами заморських ... кольрабі - Особливий вид капусти. 12. Жінки висмикували жирн ... івасі, застрявш ... в мережах. 13. Не кожен день доводиться нам сидіти в суспільстві молоденьких ... і по-своєму миловидна ... шимпанзе. 14. У Багдаді я вчився в больш ... медресе у знаменитих вчених.

Вправа 40. Проаналізуйте вживання іменників в однині та множині. Відзначте випадки використання однини замість множини і навпаки. Визначте стилістичні мотиви трансформації форм числа і дайте їм оцінку.

1. Наш сучасник прекрасний багатством свого духовного світу. 2. У будь-якої нації є культурні пам'ятники, однаково близькі і дорогі всьому народу як символ народної стійкості у важкі роки випробувань. 3. Що ж хвилює глядача? - Те, що він бачить навколо себе в житті. 4. Після тривалих дощів встановилися спеки. 5. Тут знаходиться господарство з розведення форелі. Для вирощування риби створені особливі ставки. 6. Для нанесення прямих ліній вживають сталеві вивірені лінійки різних довжин і товщини. 7. Вчений виступив з оригінальним доповіддю про трансокеанічних акліматизації риб. 8. Деталі з базальтової вати витримують більш високі температури. 9. Уряд Нової Зеландії і Фіджі виступили з пропозиціями про те, щоб Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення про перетворення південній частині Тихого океану в без'ядерну зону.

(З газет)

Вправа 41. Дайте оцінку вживання варіантів відмінкові закінчення іменників; виправте помилки.

1. Багато моїх знайомих провели свої відпустки в круїзах за новими маршрутами. 2. Для ясел-садка треба встановити на прогулянковому ділянці прожектора. 3. Численні прожектори яскраво висвітлюють площі і вулиці святкової Москви. 4. На нараду прибули багато інженерів, директори. 5. В обговоренні проблеми взяли участь директори. 6. Різні цехи спеціалізуються на виготовленні смачного прохолодного ласощі. 7. Для виступу перед робітниками артисти пішли в цеху депо. 8. У цьому ж будинку навчаються майбутні кухарі. 9. Подивіться на знімок! Скільки важить по-вашому ця щучіще? Всього 14 кілограмів! 10. Ми готові укласти довгострокові договори. 11. Сад займає понад ста гектар. 12. А який результат недбалості? - Поїзд зійшов з рейок.

Вправа 42.Дайте оцінку вживання варіантних форм коротких прикметників. Спробуйте замінити використані форми їх варіантами, пояснюючи можливість і неприпустимість такої заміни. За довідками звертайтеся до словників.

1. Левін не міг бути сам природний і спокійний в його присутності (Л. Т.). 2. Людина в усій діяльності своєї, а в мистецтві все більше, - повинен бути художній, тобто красивий і сильний (М. Г.). 3. Дельвіг в корисному повільний, а в витівках скор (Тин.). 4. І вечір явно не про нас таємничий і Чорномаз (Паст.). 5. Він ветрен, як вітер (Паст.). 6. День був яскравий і, мабуть, трохи вітряної. 7. Він був простий і природний в промовах і рухах (Пауст.). 8. Я дуже неосвічені люди в сучасній фізиці, щоб про це судити (Еренб.). 9. Будинок як би спить, але я знаю - всередині щось робиться, і від цього будинок стає відразу таинствен (Каз.). 10. Підйом повільний і важкий. 11. Він не одинак, він - частка усіх, він могутній! (Тендра.).

Вправа 43.В уривках з текстів, що належать до різних функціональних стилів, вживайте прості або складні форми ступенів порівняння, вибираючи синонімічні форми з даних в дужках. Обгрунтуйте вибір тієї чи іншої форми, особливо відзначте випадки стилістично виправданого використання обох варіантів і, навпаки, такі, в яких можливе вживання лише однією з форм.

1. Неможливість в усному мовленні попередньогообмірковування дозволяє використовувати в ній (Більш невимушений, невимушено) форми, ніж в письмовій (Уч. Посібник). 2. Якщо стверджується, що А (Сильніший, сильніший) Б і (Сильніший, сильніший) В, то встановлюється порівняння між ними, але в той же час А є (Найсильніший, найсильніший, гранично сильний) щодо цих трьох носіїв ознаки (Монографія). 3. Відмінності між заходом і ступенем проявляються (Більш контрастно, контрастніше), якщо розглядати ознака в динаміці і в статиці (Монографія). 4. Постає ніжний ландшафт України: від Полісся до самого Чорного моря, від Карпат майже до самого Дону ... (Самий благодатний, благодатний) край! (З газ.) 5. Зазвичай пізно ввечері, впоравшись зі справами, Анюта сідала до нього на ліжко і теж дивилася на вогонь; хто-небудь в цей час розповідав в темному кутку важкий фронтовий випадок або що-небудь (Веселіше, веселіше, веселіше) з довоєнного минулого (Повість). 6. З того вечора вона стала ще (Більш веселий, веселіше, веселіше), з безтурботним спритністю стрибала між носилками, жартувала з бійцями (Повість). 7. Він прив'язався до Анюти, як до (Наймолодший, молодший) сестрі, а може, навіть і більше (Повість). 8. Твардовський був (Найосвіченіша, найдосвідченіша) людиною, читачем, жадібним до книги, але не безразборчіво (Крит, стаття). 9. Пом'якшення приголосних перед м'якими приголосними в старому московському вимові було значно (Більш послідовний і повний, послідовніше і повніше), ніж в сучасній російській мові (Монографія).

Вправа 44. Порівняйте невідредагований і відредагований варіанти пропозицій. Вкажіть виправлені морфолого-стилістичні та інші помилки; запропонуйте свій варіант стилістичної правки.

1. Розробка цього месторожденіяявляется найбільш найважливішою задачей.2. До ще більш строгої економііматеріалов закликала Л. Тюніна.3. Матеріал, застосовуваний длябудівництва швидкісних суден, повинен бути досить міцний ілегкій.4. Перевірками встановлено, що складспецодежди потребує перекладу вбол кращі умови і гораздобольшее помещеніе.5. Все це вимагає від участніковсовещанія найбільш серьезногоподхода до делу.6. Цифри - саме убедітельнейшеедоказательство зниження інфляціі.7. У голосуванні взяли участіежітелі самих найвіддаленіших мест.8. Там і сям виднілися блискучі, блискучі снігом гори. Однакосамой чудовий з усіх билагора Хельмера Хансена.  1. Розробка цього родовища -самая важлива задача.2. До більш суворої економііматеріалов закликала Л. Тюніна.3. Матеріал, застосовуваний длябудівництва швидкісних суден, повинен бути досить міцний ілегок.4. Перевірка показала, що складспецодежди необхідно перевести в кращих і набагато більше приміщення. 5. Все це вимагає від участніковсовещанія найсерйознішого подходак делу.6. Цифри - саме убедітельноедоказательство зниження інфляціі.7. У голосуванні взяли участіежітелі найвіддаленіших мест.8. Було видно вкриті снегомсверкающіе гори, і самойзамечательной з них була гораХельмера Хансена.

Вправа 45.Дайте оцінку вживання в мові збірних числівників; в разі необхідності замініть їх кількісними. Замініть кількісні числівники колективними там, де це потрібно; відредагуйте пропозиції.

1. Чотирьом балеринам запропонували участь в конкурсі. 2. Поки бригада укомплектована повністю, але найближчим часом троє йдуть в декрет, і працювати стане важче. 3. Під час перерви в холі продовжують сперечатися. Підійдемо ближче до цих трьом студентам, послухаємо, що вони говорять. 4. Ці двісті метрів, що відокремлюють обидві інституції, навчальний та дослідницький, подолати не так уже й важко. 5. Ми з композитором помітили, що в обох піснях приспів майже однаковий. 6. Над цією темою працює п'ятеро науковців, про результати вони доповідатимуть на нараді. 7. Завдяки раціоналізації на новій лінії зараз зайнято замість сімох тільки п'ять чоловік. 8. Час існування в космосі другого супутника - 93 діб. 9. Невідомий відстрілювався з обох рук, кинув бомбу, але був убитий підскочили на мотоциклі начальником карного розшуку Трепаловим.

Вправа 46.Дайте оцінку вживання в мові рахункових іменників; в міру необхідності замініть їх числівниками. Відредагуйте пропозиції, мотивуючи зміни в тексті.

1. Премію вручили А. Ф. Осинове: їй виповнюється шість десятків. 2. Пару раз ми його висміяли, і він перестав у нас з'являтися. 3. Самодіяльних духових оркестрів в нашій республіці більш півтори сотні. 4. Ми сидимо в спорожнілому будинку. Стіл, табуретка, пара ліжок. 5. До столиці чемпіонату в'їхало стільки журналістів, туристів, гостей, що населення її збільшиться на пару тисяч. 6. Спортивний клуб вже дюжину років тримається в перших рядах вищої ліги.

Вправа 47.Вкажіть помилки у вживанні кількісних числівників (неправильне схиляння числівника, помилка у виборі відмінкової форми іменника в кількісно-іменному поєднанні, невиправдане узгодження іменника з числівником при позначенні дати, невмотивована відмова від відміни числівника та ін.); відредагуйте пропозиції.

1. У мітингу взяли участь понад 4,5 тисячі городян. 2. Після індексації витрати ПФ зросли до 12,5 трильйонів рублів на місяць, а доходи в найкращі місяці не перевищили 10,4 трильйонів. 3. Метробудівці обіцяють завершити будівництво траси до 25 грудня. 4. До 1 квітня тисяча дев'ятсот вісімдесят восьмому році Мальцев виконав ескіз на 1/20 розміру живописного полотна. 5. У першості зі стрибків у воду з трампліна на перше місце вийшла спортсменка з результатом 125,55 балів. 6. До заліку допускаються студенти, які виконали три і більше контрольних завдань. 7. Бажаючим отримати путівки для дітей на час різдвяних канікул слід внести по ста сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 8. Така оплата праці дозволяється за умови, що загальна сума не перевищує триста тисяч рублів.

Вправа 48.Вкажіть недоліки в графічному позначенні кількості, замінюючи в міру необхідності цифри словами і навпаки; відредагуйте пропозиції.

1. Хто читав роман, знає, що він складний і багатоплановий, а час дії його протікає протягом 40 років. 2. При завданні п'ять тонн ми заготовили у себе 18 тонн меду - майже половину обсягу його виробництва на особистих пасіках жителів району. 3. Батумський залізничники понад планового завдання перевезли за призначенням понад одинадцять тисяч 800 тонн народногосподарських вантажів. 4. У 1995 році з півтори тисячі гектарів, на яких радгосп висадив розсаду капусти, 300 гектарів не дали врожаю. 5. Відділ збуту в цей день занурив і відправив два вагона і дев'ять тонн молочних сумішей «Малюк» і «Малютка». 6. Вона чекала його півтора роки і три місяці, а потім вийшла заміж.

Вправа 49.Вкажіть недоліки і мовні помилки, що виникли внаслідок неправильного використання займенників (спотворення сенсу, підміна поняття через неправильне порядку слів, введення займенників в текст при відсутності іменників, які заміщаються, неправильний вибір граматичної форми займенника); відредагуйте пропозиції.

1. У цьому музеї були виставлені опудала динозаврів, які всі загинули від бомбардування. 2. Цей полюбився глядачам герой не сходив зі сцени на екранах телевізорів чотирнадцять вечорів, а потім знятих за ним вісімнадцяти фільмів серіалу. 3. Таємниця будови поверхні Венери, здавалося, надовго прихована від науки: її не видно. 4. Вся техніка, яка використовується в сільському господарстві, служить не тільки для того, щоб полегшити життя землеробів, але і щоб допомогти рослинам поліпшити їхнє життя. 5. Люди раділи: всюди звучала музика, лунала дріб каблуків. Ми говорили з багатьма з них прямо на площах. 6. Будемо частіше проводити такі зустрічі: вони викликають інтерес у молоді до своєї професії, розвивають їх любов до театру. 7. Звільняти потрапив під високу напругу людини можна тільки за допомогою спеціальних засобів, розрахованих на нього. 8. Якщо хто-небудь скаже мені що-небудь проти Бюлова, я дам йому по фізіономії. 9. Після закінчення своєї школи я обов'язково залишуся працювати в рідному для мене селі. 10. Завідувачка взуттєвої секцією, терміново підійдіть до себе! 11. Це сота новинка для дітей, виробництво яких освоєно з початку року підприємствами міста. 12. Якщо після триденного утримання цих собак в спеціальному місці за ними не прийдуть власники, останні підлягають знищенню. 13. Де є проблема, там треба про неї говорити, але якщо немає проблеми, то не треба її в купу звалювати (З промови депутата Думи). 14. У Європі криза перевиробництва, революція вже біля воріт Брюсселя. Я спочатку це не говорив, тому що ви вважали б мене за ідіота. Але це так. (З промови В. Анпилова. АіФ. 1999. № 41.).

Вправа 50.Порівняйте варіанти пропозицій; вкажіть виправлені помилки. При необхідності внесіть зміни в відредагований варіант.

1. П'ятдесят років тому робітники 1. П'ятдесят років тому робітники

міста Вичуга відправили міста Вичуга відправили на

на створилося нове підприємство створилося підприємство прийняття

30 і більше ткацьких верстатів більше 30 ткацьких верстатів.

2. Пароплав запізнювався на пару годин, все розійшлися, і на березі осталісьтолько четверо жінок в яркіхплатьях.3. Дівчині за двадцять, а ходить вона, як старенька, вся в черном.4. На наступний день 41-летняяА. Іванова, бронзова медалістказімнего чемпіонату Європи, взялареванш, пославши ядро ??на 19 м 16 см. 5. Скоро сюди на каждоепредставленіе буде збиратися болеетрех з гаком тисяч зрітелей.6. Близько ста осіб пройшло через етоуніженіе, не наважуючись протестовать.Сто перший все-таки подзвонив вполіцію.  2. Пароплав запізнювався години на два, всеразошлісь, і на березі осталісьтолько чотири жінки в яркіхплатьях.3. Дівчині тільки минуло 20 років, аодевается вона як старенька: вся вчерном.4. На наступний день А. Іванова, бронзова медалістка зімнегочемпіоната Європи, яка відзначила впрошлом році своє сорокаріччя, все ж взяла реванш, метнувши ядро ??на 19 М16 см.5. Скоро сюди на каждоепредставленіе буде збиратися болеетрех тисяч зрітелей.6. Близько ста осіб пройшло через етоуніженіе, не наважуючись заявити вполіцію, але все-таки нашелсясмельчак, який запротестував.

Вправа 51.Виділіть займенники, відзначаючи їх стилістичне забарвлення (книж., Устар., Розм., Прост.). Вкажіть додаткові смислові та експресивні відтінки, що виникають в контексті при вживанні тих чи інших займенників.

I. 1. Якою ти, брате! .. Та чи знаєш? Ми з твоїм паном були друзі нерозлучні (Л.). 2. Він тебе погубити хоче; це таковский людина! (Г.). 3. У кожного будинку є наскрізні ворота, і ти так шмигнешь, що тебе ніякої диявол не знайде (Г.). 4. Погода стояла ясна і суха, дорога - що твоє шосе (лійок.). 5. Що ти це, така-сяка, - почав він соромитись Катерину Львівну (лійок.). 6. Її захоплення перед ним часто лякало її саме: вона шукала і не могла знайти в ньому нічого непрекрасний (Л. Т.). 7. І цей лист Анна Петрівна змушує читати саму Машеньку (Добрий.). 8. Вона ... вірила що я не людина, а щось, що стоїть незмірно нижче її (Ч.).

II. 1. Немає зараз завдання більш назрілої і невідкладної, ніж знизити інфляцію, і ми цього доб'ємося (З газ.). 2. Просто дивно, скільки листів зібрала дискусія ... Скільки народу тебе підтримує! 3. Ми можемо реєструвати кривизну поверхні прямим наглядом (Уч. допомога). 4. Тепер в даний час дружина у мене і дітлахи. Якщо він тепер здолає, куди вони від нього підуть? (Паст.) 5. - Ви бували на Каннському фестивалі та на Венеціанському. Неодноразово були членом журі. Наскільки чесно розподіляються нагороди? Або все як у нас? - Різні бувають ситуації ... Особливо «там» - адже у них це колосальний бізнес (З газ.).

Вправа 52.Дайте оцінку вживання відмінюється форм дієслова. Відзначте невмотивоване використання дієслів теперішнього часу в значенні минулого і навпаки; вкажіть різнобій тимчасових, видових, видо-часових форм. Відредагуйте текст.

1. Після закінчення школи Ковальов надходить працювати на завод, де за короткий час набув кваліфікацію токаря. 2. Московські голубівники щорічно проводять різні змагання, під час яких пернаті долали відстань від 300 до 1500 км. 3. Покійний письменник виступає з заявою протесту проти фальсифікації. 4. Він мріє присвятити себе літературній діяльності, але задумана їм п'єса так і залишилася незакінченою, і він кинув заняття літературою. 5. Змучений, він забувся коротким сном, але раптом прокидався від різкого поштовху вагона. 6. Найкраще він відчував себе в колі учнів, яким постійно безкорисливо допомагає.

Вправа 53.Проаналізуйте вживання дієслів. Вкажіть змішання суб'єктно-об'єктних відносин і виникають при цьому неясність, двозначність висловлювання в результаті неправильного використання зворотних дієслів.

Вкажіть мовні помилки у вживанні дієслівних форм (використання просторічних варіантів, вживання неперехідних дієслів у значенні перехідних, невмотивоване звернення до зворотних формам, помилки у виборі видо-часових форм дієслова та ін.). Усуньте помічені помилки, запропонувавши варіанти стилістичної правки.

1. Машина за машиною підходили і нагружались овочами. 2. Продовжували вестися капітальні дослідження в області теорії тваринництва. 3. Може бути, ця глобальність солдатського подвигу написалась у мене занадто голосно. 4. 250 га, які займалися кукурудзою, після глибокої оранки обробляли дисковими боронами. 5. Тепер наш ділянку зайнявся житлом. 6. Циклон погрожував повінню. 7. Небо охоплюється загравою, і стає моторошно. 8. Померлі протягом трьох місяців повинні зареєструватися в загсі. 9. Ця картина продалася за 20 тисяч доларів на аукціоні. 10. Дерево розвішані густі гілки, так що під ним могли зручно примоститися наші машини, 11. Я домігся, чого хотів. Нехай інші подерзят! 12. Вистава давався на сцені 18 років поспіль. За цей час старилися актори і глядачі, але, мені здається, настрій в залі не змінилося.

Вправа 54. Виправте помилки в освіті і вживанні дієслів, дієприкметників, дієприслівників. Особливу увагу зверніть на використання форм часу, виду і способу.

1. Столипін значно розширив навчальну програму в Уральському військовому училищі. Навчають слухали лекції з історії, освоювали військову справу, а після закінчення училища ... проводилися в хорунжі. Діти ж рядових козаків, закінчивши училище, здебільшого надходили в отаманову канцелярію, де проводилися в урядники. 2. Вийшовши з Кронштадта і висадили перші десант біля берегів ... півострова морів, перша ескадра адмірала Спиридонова спільно з повстанців греками оволоділа містами Мізітра і Аркадія. 3. При необережному поводженні з вогнем, перебуваючи в нетверезому стані, сталася пожежа. 4. Треба не тільки сповіщати про успішну роботу бригади, а й розкрити секрети цих досягнень, розповісти, як вони організовують свою працю. 5. Особи, спробували вночі пройти до причалу, зустрінуться з фактом негоренія ліхтарів на шляху всього проходження до причалу. 6. - А чоловік Поліни? - Це фігура майже невідчутна. - Де він працює? Ми бачимо його постійно няньчающім дітей, клопоче по будинку. 7. Фахівці одностайно відзначили позитивні зрушення в цьому перш відстає виді спорту. 8. Окремі підприємства, в минулому мала велику популярність, в даний час погіршили роботу. 9. Монтаж турбіни був виконаний на місяць раніше намічених планом термінів. 10. У задумі художника позначилося те значення, яке він надавав справі декабристів, впевненість, що воно буде продовжено нащадками, пожелаюшіх побачити в обличчя перших героїв визвольного руху в Росії ... 11. Організації, першими заасфальтують під'їзні шляхи до лінії залізниці, будуть відзначені премією. 12. На фабриці є чимало працівників, охоче займалися б аеробікою в групах здоров'я.

Вправа 55.У пропозиціях визначте суб'єкт дії для присудка і для деепричастия. Поясніть, в чому полягають помилки в побудові дієприкметникових оборотів; відредагуйте пропозиції.

1. Займаючись в секції, у хлопчика залишалося мало часу. 2. Міркуючи таким чином, поступово відпадали різні варіанти. 3. Я думаю, що, закінчивши інститут, моя мрія збудеться. 4. Слухаючи ці повідомлення, мене весь час свердлила одна думка. 5. Так, готуючись до походу, проходили дні. 6. Опустивши удільнік, блешня з більш потовщеним шаром олова не падає прямовисно, а йде в бік. 7. Рухаючи валик в різних напрямках, лак рівномірно розподіляється по поверхні. 8. Обмежившись першими двома членами рівняння, виходить лінійна залежність. 9. Вживаючи іменники в різному роді, змінюється зміст. 10. Ще перебуваючи в дорозі в комфортабельному вагоні, туристів по радіо знайомлять з містом, його історичними та архітектурними пам'ятками. 11. Йдучи додому після нічної зміни, обладнання накривалося, щоб дати можливість будівельникам продовжити днем ??вести потрібні роботи. 12. Будівлі розбираються, дбайливо доставляються в музеї, вибравши підходяще місце, знову збираються.

Вправа 56. Вкажіть помилки в освіті дієприслівників і вживанні їх у мовленні; відредагуйте пропозиції.

1. Менший-Додонов будував фразу, пишучи фейлетони, з тими ж милими інтонаціями, з якими розмовляв в життя. 2. Дізнавшись про смерть поета, Варвара Олександрівна так і не змогла оговтатися від удару, хоча і прожила ще 10 років, померши у віці тридцяти шести років. 3. Визначивши ці величини з астрономічних і геодезичних спостережень, на основі формул виводиться стискування Землі. 4. Вони дуже пильно читають інструкції, беручи до уваги все нове, цікаве. 5. Зібравшись на свято, не забудьте купити тріскачки і бенгальські вогні. 6. У чемпіонаті світу з шахів Г. Каспаров, зустрічаючись з А. Карповим, здобув блискучу перемогу. 7. Ми посіли друге місце в районі, вивізши 11,116 т добрив. 8. Курс лікування розрахований на три місяці щоденного прийому двох таблеток під час їжі, запиваючи їх водою.

Вправа 57.Порівняйте невідредагований і відредагований варіанти пропозицій. Вкажіть виправлені помилки (невмотивоване вживання дієприкметників, що породжує мовну надмірність або спотворює сенс висловлювання; невиправдана заміна відмінюється форми дієслова дієприкметником при вказівці на головне дію; нанизування причетних оборотів, що створює громіздкість конструкції, вживання дійсного причастя в значенні пасивного; неправильне освіту дієприкметників і інші недоліки стилю ); в разі незгоди з редактором внесіть свої корективи.

1. Так було покладено початок 1. Так почався процес повернення процесу повернення в руки народу природних багатств країни,

нації її природних багатств, які десятиліттями розкрадалися

десятиліттями розкрадали іноземними монополіями.

дивними монополіями.

2. Наявні недоліки в цьому 2. Щоб усунути ці недоліки, справі викликають необхідність необхідно при розподілі розподілу тиражів в тиражів враховувати розміщення відповідно до розміщеними навчальних закладів по всій країні. кадрами на території країни.

3. На місці старих, які не представ 3. На місці старих, які не представ лявшего історичної цінності ляющих історичної цінності будівель піднімуться корпусу будівель піднімуться 12-поверхові

12-поверхових будівель з корпусу. В їх нижніх поверхах

розміщеними в них підпри- будуть розміщені підприємства

ятиями служби побуту. Побутового обслуговування.

4. Розташована по сусідству 4. Сусідню школу на зльоті

школа буде представлена ??на представлять 20 учнів.

зльоті двадцятьма учнями.

5. Т. Новіков відмінно захистив 5. Т. Новіков закінчив заводський

диплом, закінчивши заводський технікум, відмінно захистивши

технікум. диплом.

6. Атоми влаштовані так, що 6. Будова атомів таке, що

один або кілька електронів один або кілька електронів можуть бути порівняно легко легко відірватися.

відірвані від атома.

7. Одночасне розростання 7. Властива кристалів

всіх цих твердих кристалічної правильна багатогранна форма не

чеських утворень, сталківа- утворюється, якщо в розчині

ющихся між собою, тіснили одночасно зростає кілька

один одного і заважали нормально твердих кристалічних

розвиватися сусідам, привели до утворень; вони стикаються,

що кристалики не змогли отримати тіснять один одного і тим самим

властиву їм правильну заважають формуванню правильних

багатогранну форму. багатогранників.

8. Механічні властивості стали, перевірені на зразках, виготовлених з штанг, откованнихіз шматка, відрубаного через подпрібилі злитків, представлені втабл. 2, задовольняли требованіямТУ.  8. Зразки для механіческіхіспитаній сталей були вирізані ізштанг, отриманих з прібильнойчасті злитків. Результати іспитанійпоказалі (табл. 2), що механіческіесвойства цих сталей отвечаюттребованіям ТУ.

Вправа 58. Вкажіть випадки виправданого і невиправданого вживання дієслівно-іменних сполучень. Зіставте просте дієслівне присудок (Контролює) і дієслівно-іменне словосполучення (Здійснює контроль); мотивируйте вибір однієї з конструкцій. При необхідності виправте текст.

1. У комерційних вузах йде заниження вимог до підготовки фахівців. 2. У романі автором дається широкий показ руйнування села. 3. Податкова інструкція зажадала провести опечатування складу. 4. Виготовлення виробів з вініпласту здійснюється зазвичай методом штампування. 5. Надання дну каналу потрібного ухилу забезпечується поворотом робочого органу. 6. зрубування кромок виконують зубилом. 7. Дотик електрода до виробу досягається або прямим опусканням і подальшим відведенням електрода від виробу, або рухом кінця електрода в сторону, що нагадує рух при запалюванні сірників. 8. На наступному етапі здійснюється проведення заводських випробувань дослідних зразків. 9. Обробка результатів випробувань проводиться фахівцями.

Вправа 59.Дайте стилістичну оцінку координації головних членів речення в наведених прикладах. У разі необхідності усуньте мовні помилки, треба редагувати текст.

1. Більшість гірників, які отримали зарплату за перше півріччя, залишилося незадоволеними компенсацією. 2. У Измайлове будуються десять 12-поверхових будинків. 3. Пізно ввечері до комори підкотило дві вантажівки, завантажені борошном. 4. Кілька книг з бібліотеки мого батька виявилося загубленими. 5. Операцію зробив молодий хірург Іванова Н. С., нещодавно захистила кандидатську дисертацію. 6. Згадую з вдячністю тих, хто був моїми друзями в лихоліття. 7. Ніхто, навіть найбільш підготовлені спортсмени, що брали участь в змаганнях, не зміг побити рекорд африканця. 8. Що скажуть тепер ті, хто опинився довірливими вкладниками, що віддали свої заощадження шахраям? 9. Не хто інший, як батьки, в першу чергу відповідальний за виховання підлітків. 10. Установка нового та реконструкція діючого обладнання ведуться одночасно. 11. Живим організмам необхідна однаково як волога, так і тепло. 12. Кожен шерех, кожен подих, кожен звук було чути в напруженій тиші. 13. Студент або студентка повинна прийти за довідкою? 14. Кожна нова перемога людського розуму, кожне нове поняття, що виникло в процесі праці, закріплювалося в праці. 15. Виставка-перегляд ескізів монумента відкритий щодня, крім понеділка. 16. Коректор Іванова знайшов в рукописи чимало орфографічних і пунктуаційних помилок. 17. «Не в свої сани не сідай» вийшло у світ в 1853 році. 18. Село Погорілівка розташована недалеко від райцентру.

Вправа 60.Оцініть вживання прийменників і беспредложного конструкцій, в разі необхідності виправте помилки на управління, треба редагувати пропозиції.

1. Відповідь за його заявою відправлений своєчасно. 2. Редакція отримала багато відгуків за цим твором. 3. Стаття написана на ту саму тему. 4. Сумнівні показники по використанню електроенергії. 5. Почалася підготовка з проведення виборів. 6. Потреби Голландії з жита, ячменю задовольняються імпортом. 7. План по випуску кольорових металів не виконується. 8. Мати турбується за свого сина, який воює в Чечні. 9. Байдужість керівників за долю підлеглих викликає обурення. 10. Ці факти говорять за те, що на заводі немає доброго господаря. 11. Необхідно точно визначити потребу цегли та інших матеріалів. 12. Аспірант повинен представити звіт в виконану ним роботу. 13. Винахідник удостоєний високою нагородою. 14. Представник будівельної організації знову запевнив замовника про свою готовність виконати роботу в строк. 15. Факти, про які виклав автор листа, при перевірці повністю підтвердилися. 16. Потрібно учень кухаря на шаурму. 17. Часто будь-якої незначний вчинок, слово чи жарт краще виявляють характер людини, ніж бій з десятками тисяч убитих. 18. Тютчев не міг протистояти перед чарівністю Олени Денисьевой.

Вправа 61.Проаналізуйте вживання оборотів з приводами крім, крім, поряд, замість та ін. Поясніть характер помилок і усуньте їх в наступних пропозиціях.

1. У медпункті будуть проводиться протигрипозні уколи, крім звільнених лікарем. 2. Крім великого економічного ефекту роботи виконані з високою якістю. 3. Замість звіту про роботу Іванов організував пікнік. 4. Поряд з усіма позитивними якостями Петров був ще й прекрасний спортсмен. 5. Як і багато інших його творів, ідея цієї картини виношувалася художником протягом ряду років. 6. Разом з усіма школами за загальною програмою проводяться іспити в школах робітничої молоді. 7. У періоди кризи поряд з безробіттям і різким зниженням заробітної плати зайнятих у виробництві робітників скорочуються і урізувати допомоги по безробіттю і через хворобу. 8. Крім матеріальних втрат, гросмейстер знаходився ще в сильному цейтноті.

Вправа 62. Вкажіть помилки в поєднанні однорідних членів речення та відредагуйте фрази.

1. В мисливських угіддях ведеться підготовка мисливців для винищення вовків і осіб, відповідальних за проведення цього заходу. 2. Умови кредитування та валютних операцій висвітлюються в спеціальних випусках газети, лекціях і брошурах, доповідях і журналах. 3. Необхідно звернути увагу не тільки на знання стажистів, але і їх практичні навички. 4. Величезне приміщення цирку буде універсальним: в ньому можна буде проводити не тільки циркові вистави, а й влаштовувати великі концерти, спортивні змагання, зборів, демонструвати кінофільми. 5. Наші випускники повинні бути професіоналами високого класу, що знають не тільки свою вузьку спеціальність, а й з поганими знаннями основоположних галузей науки. 6. За короткий термін в місті-супутнику побудовані не тільки нові школа, лікарня, а також драматичний театр і бібліотека. 7. Статистичні дані наведені в ряді газетних публікацій: стаття, кореспонденція, нарис, замітка. 8. У цій країні засоби виробництва: земля, її надра, фабрики і заводи, шахти і рудники, залізничний, водний і повітряний транспорт, банки, засоби зв'язку - належать державі. 9. На деяких будівництвах прийнятий в експлуатацію ряд будівель без під'їзних шляхів, що ведуть до цих будівель і які дозволяли б машинам під'їжджати до них від найближчої магістралі. 10. Промовці в дебатах, не заперечуючи проти основних положень доповіді, однак вважають його неповним. 11. Збірна панель з цегли може посперечатися із залізобетонною і по міцності, і по морозостійкості, і іншими показниками. 12. Ці відомості отримані як з офіційних, так і неофіційних джерел. 13. Була виділена спеціальна комісія, якій було доручено координувати і керувати всіма роботами. 14. У книзі розповідається також, які допускаються утримання і відрахування з зарплати і про оплату праці окремих категорій працівників.

Вправа 63.Вкажіть помилки, пов'язані з порушенням порядку слів у реченні, виправте їх.

1. Села і робітничі селища обслуговують кінопересувки. 2. Стіни прикрашають плакати і прапорці. 3. Плинність кадрів породжує неуважне ставлення адміністрації. 4. Чи обговорювалося питання про підготовку до виборів Центральній виборчій комісії. 5. У район приїхав інструктор для підготовки фахівців з боротьби з сільськогосподарськими шкідниками з місцевих жителів. 6. У віршах вживаються звернення до неживих предметів з метою підвищення їх виразності та емоційності. 7. Іванов відмовився з усіма студентами здавати зимову сесію. 8. Кутузов, як показав Л. Толстой, перебуваючи на полі бою, найбільше дбав про підтримку бойового духу в солдатах. 9. Увійшла покоївка з накрохмаленої на голові наколкою. 10. Газета назвала цей указ гіркою пігулкою для прихильників «шокової терапії», яка повинна бути проковтну.

Вправа 64.Відзначте недоліки в ладі пропозицій (порушення зв'язку між словами, зміщення конструкції, пропуск членів речення і т.д.). Відредагуйте тексти.

1. Морфологічний лад науково-популярної літератури має дієслівний характер, динамічний, велике увагу до дії, більш активна роль автора, його взаємозв'язок з читачем, ніж в науковому стилі. 2. Студенти взяли участь і стали призерами обласного огляду фольклорних колективів художньої самодіяльності. 3. Солома, вбираючи в себе цінні поживні соки, що виділяються в силосі при молочнокислом бродінні, охоче поїдається худобою. 4. Де проходила наша експедиція, то були глухі місця. 5. Необхідні знання та навички, отримані учнями в школі, згодом могли б бути застосовані ними в житті. 6. Віддам кошенят в добрі руки і піаніно. 7. Що стала популярною вексельна програма банків вона успішно працює вже протягом двох років. 8. Після недавнього теракту проти мерії Бордо прем'єр-міністр перекинув на Корсику додаткові загони поліції і доручив головному спеціалісту по тероризму 53-річному слідчому Жан-Луї Брюньеру. 9. З метою недопущення виведення брухту в відвали і витрачання його не за призначенням начальникам ділянок проводити систематичне обстеження підприємств.

Вправа 65. Порівняйте пропозиції, визначте характер помилок, усунених редактором (алогізм, підміна поняття, невиправдане розширення або звуження поняття, вживання абстрактного іменника замість конкретного, неясність або нелогічність висловлювання внаслідок неправильного слововживання). Наведіть свої варіанти стилістичної правки пропозицій.

1. Виникає ситуація, подібна 1. Виникає ситуація, напомина-

з ранніми романами Бальзака. ющая ті ситуації, які описав

Бальзак в своїх ранніх романах.

2. Необхідно порівняти результати, 2. Необхідно порівняти результати отримані при третьому третього обстеження і

обстеженні, з попередніми попередніх.

обстеженнями.

3. Клейковина цих гібридів в 3. У цих гібридів клейковина

відміну від пшениці має більш більш темна, ніж у пшениці.

темний колір.

4. Застосування березового гриба 4. Настій березового гриба

розглядається як общеукреп- застосовується як загальнозміцнюючий

ляющее засіб. засіб.

5. Низьку температуру в службових 5. Службові приміщення настільки

приміщеннях прагнуть погано опалюються, що доводиться

компенсувати всілякими доводиться користуватися

обігрівальними приладами. всілякими обігрівальними приладами.

6. Закінчення курсів в правовому 6. Закінчення курсів не може бути

відношенні не прирівнюється бути юридично прирівняне до

до вищих та середніх навчальних закінчення вищих і середніх

закладам. навчальних закладів.

7. Парк паровозів заменілсятепловозамі, і з їх вводомзначітельно зменшилася колічествотопліва і води.8. Творчість композитора опіраетсяна розвиток кращих традіційрусского іскусства.9. Ті, хто володіє дітьми і внуками, знає, що діти люблять більше смотретьтелевізор, ніж читати книги.  7. Паровози замінили тепловозами, що значно зменшило расходтопліва і води.8. Композитор в своєму творчествеопірается на кращі традіціірусской музикі.9. Ті, у кого є діти і внуки, знають, що хлопці більше люблять смотретьтелепередачі, ніж читати.

Вправа 66. Що стало причиною нелогічності, абсурдності висловлювання в наведених реченнях? Усуньте логічні і лексичні помилки, сформулюйте думка правильно.

1. Коли читаєш поезію, зустрічаєш невідомі тепер слова: скроня, длань, полум'я, глас. Їх використовували письменники, створюючи в художній літературі колорит старовини. 2. Ми дізнаємося про цю жінку, так не схожою на свої листи, щось нове, що ріднило її з композитором; ми бачимо її обличчя, що читає його лист, її тонку фігуру, що йде по прекрасному парку. 3. Балерина створює проникливий образ Жизелі - від радісної дівчата, яка вірить в любов, до трагічної загибелі героїні. 4. Ворота команди «Манчестер Юнайтед» в червоних трусах. 5. Дождевальная установка вже пущена в роботу; здіймав вгору рано вранці довгі струменя не опускаються до пізнього вечора, поливаючи луг зі зростаючими на ньому травами. 6. Багато сотень людей щоранку прямують на ферми, щоб робити звичайне, найбільш буденну справу - виробляти молоко, вирощувати худобу та птицю. 7. Робітниці на фермі повинні строго дотримуватися графіка отелення корів. 8. Прийнятий кодекс навіть прогресивний в якійсь мірі, але в сьогоднішньому вигляді цей кодекс все-таки має репресивний ухил, тобто це кодекс мордобійних властивості, наприклад з фінансів (з промови депутата в Думі).

Вправа 67. Проаналізуйте причини абсурдності і недоречного комізму висловлювань. Назвіть логічні помилки в пропозиціях, що виникають в результаті мовної недостатності, виправте їх.

1. Студенти, які пройшли тиск і зварювання, можуть записатися на про работку різанням. 2. Жінці присудили п'ятдесят відсотків чоловіка. 3. Доставка вантажу проводиться вертольотом по бездоріжжю. 4. Проміжок між школою і життям займає короткий час, а в пам'яті залишається надовго. 5. На плечі фермера лягає відповідальність за утримання та збереження. 6. На фабрику потрібно два робітники: один для начинки, інший для обгортки. 7. Преміювати працівників ясел за виконання плану за рівнем захворюваності дітей. 8. День народження почнеться о третій годині. 9. Прошу прописати мене без права житла. Обіцяю не жити.

Вправа 68. Порівняйте пропозиції; проаналізуйте стилістичну правку. Які помилки помітив і усунув редактор? У разі незгоди з редактором дайте свої варіанти редагування.

1. Якщо поглянути на місто з птічьегополета, то вдома буде досить каксветлие острівці серед зелено-блакитного моря.2. Розміри контрольної плоскостідолжни бути большеподготавліваемой плоскості.3. Порівняємо останні економіческіепоказателі працівників фабрики спредидущімі роками. 4. Обсяг чистої продукції може іобично виражається в денежномізмереніі.5. Три готелі виникнуть напересеченіі з Ленінградським, Ярославським і Каширським шосе. 6. На Лавандовій бульварі временнозапрещена зупинка транспорту научастке від будинку 62 до 16-ї Парковойуліци.7. Колись розважальні фільмисобралі глядачів, равнихпрекрасному залу Палацу з'їздів. 8. Водному з концертів ядіріжіровал програмою ізпроізведеній С. Прокоф'єва -ісполнялась Класична симфонія іораторія «Іван Грозний» .9. Білки злаків по біологіческойценності поступаються як продуктамжівотноводства, так і зернобобовимкультурам.10. Колектив Одінцовскогоотделенія міліції є лучшімотделеніем міліції в районі.  1. Якщо поглянути на місто з висотиптічьего польоту, то вдома покажутсясветлимі острівцями серед зелено-блакитного моря.2. Контрольна площину мусить бути більше, ніж подготавливаемая. 3. Порівняємо останні економіческіепоказателі роботи фабрики споказателямі, яких достігалопредпріятіе в попередні годи.4. Обсяг чистої продукції можетбить виражений і зазвичай виражається вденежном ізмереніі.5. Три готелі будуть побудовані напересеченіі кільцевої дороги сЛенінградскім, Ярославським іКашірскім шоссе.6. На Лавандовій бульварі временнозапрещена зупинка транспорту научастке від будинку 62 до перетину з16-й Парковій уліцей.7. Колись розважальні фільмисобралі так багато глядачів, що онімоглі б заповнити величезний залДворца с'ездов.8. В одному з концертів ядіріжіровал оркестром, що виконував Классіческуюсімфонію і ораторію «ІванГрозний» С. Прокофьева.9. Білки злаків по біологіческойценності поступаються білкам какпродуктов тваринництва, так ізернобобових культур.10. Одинцовське відділення міліціі- краще в районі.

Вправа 69. Вкажіть логічні помилки в мові, абсурдність висловлювання, що виникли в результаті неправильного слововживання, порушення лексичної сполучуваності, пропуску слів і т. Д. Виправте пропозиції.

1. Наша індустрія майже наздогнала рівень США за кількістю випущених виробів. 2. Взаємодія ПТУ з іншим навчанням вивчається соціологами. 3. Пасажири з необмотаннимі рогами до посадки не допускаються (оголошення в аеропорту). 4. Прошу забезпечити моїх батьків, які проживають на території радгоспу, кормами і сіном. 5. Для домашніх комах в магазині нічого немає. 6. Хто не виконує правил безпеки, може поплатитися руками, ногами, а головне - життям! 7. Підлітки орієнтуються на місцевості, самостійно приймають рішення: маршрути, місце для бівуака, приготування їжі. 8. Впав з паркану в травматологічне відділення (з пояснювальної записки). 9. Боротьба з грипом - дуже важливий захід, що скорочує здоров'я працівників фірми.

Вправа 70. Порівняйте пропозиції; проаналізуйте стилістичну правку. Які логічні і лексичні помилки помітив і усунув редактор? Наведіть свої варіанти правки, якщо редакторський варіант потребує доопрацювання.

1. Чемпіони сьогодні невпізнанні, 1. Сьогодні ми дізнаємося наших

вони грають чудово. чемпіонів: вони грають чудово.

2. Якщо правильно виростити І посадили розсаду картоплі, можнаотримати НЕ уступающійнормальному способу посіву урожайкартофеля.3. Подібно до багатьох другімпроізведеніям, ідея цієї картінивинашівалась художником в теченіеряда лет.4. Вирубка деревини по берегах рекнаносіт шкоди навколишньому среде.5. На Далекому Сході вальдшнепизімуют в Індії, Ірані, на островеШрі-Ланка і в Кітае.6. Джерелом пневматіческоговоздуха служить компрессор.7. Власник «Москвича» Гуляевоказался на вулицях міста снеісправнимі гальмами іповрежденним крилом.8. Хворі, які не посетівшіеамбулаторію протягом трьох років, викладаються в архів.  2. З розсади картоплі можновирастіть урожай, чи не уступающійурожаю, що отримується при обичномспособе посадки клубнямі.3. Ідею цієї картини, як і багатьохінших творів, художніквинашівал не один год.4. Вирубка дерев на берегах рекнаносіт шкоди природі: рекімельчают і висихают.5. Вальдшнепи, що мешкають на Далекому Сході, зимують в Індії, Ірані, на острові Шрі-Ланка і вКітае.6. Для нагнітання воздухаіспользуется компрессор.7. Гуляєв виїхав в місто на своєму «Москвичі» з неісправнимітормозамі і пошкодженим крилом.8. Картки хворих, які не посетівшіхамбулаторію протягом трьох років, викладаються в архів.

Вправа 71. У виступах політичних лідерів і громадських діячів вкажіть мовні помилки, які стали причиною абсурдності, нелогічності висловлювання.

1. Колись інструктори райкому приділяли увагу колгоспному стаду і після проведених партійних зборів корови давали більше молока. 2. У нашого президента стільки шанувальників! І у нас в країні, і в Петербурзі, і в Росії. 3. Погодьтеся: провести з президентом Білорусії - це немало! 4. Як не дивно, я вам скажу правду: мені це не відомо. 5. Документ вийшов творчий, і він вийшов юридичний. Чи не місцевий якийсь, а юридичний! 6. Мені здається, для всіх для нас це щось зовсім особливе, не дивлячись на те що він великий (про храм Христа Спасителя). 7. Кажуть, що я брав хабарі. Це неможливо, але це факт! 8. Вчора через КП пройшло шість тисяч чоловік, в тому числі дві з половиною тисячі корів, звідти сюди без документів і без огляду. 9. Ми серед біженців відловлюємо ту сторону. 10. Ми повинні замінити вакуум, який там існує в особі правоохоронних органів. 11. Вони (солдати) не сплять, харчуючись сухим пайком та контуженими індичками. 12. Російська держава і досі направлено дружньо, миролюбно і нікому не заподіє зла найближчим часом.

Попередня   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146   Наступна

Логічні помилки в синтаксичних конструкціях | Дотримання законів логіки | Оратор і його аудиторія | Композиція публічного виступу | Прийоми викладення і пояснення змісту промови | Аргументація в ораторській промови | Монолог і діалог в публічних виступах | Контакт оратора з аудиторією | Як готуватися до виступу | вправи |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати