Головна

Різноманіття синтаксичних конструкцій

1. А.1. Призначення і типи збірних елементів і конструкцій
  2. Болтові з'єднання металевих конструкцій
  3. Братський завод мобільних конструкцій
  4. Питання 3. Вогнестійкість будівельних конструкцій і возгораемость матеріалів.
  5. Питання. Редукційні клапани їх пристрій, принцип дії, класифікація, різновиди конструкцій.
  6. Виховна система школи. Різноманіття шкільних виховних систем. Варіативні системи організації виховного процесу в початкових класах
  7. Сприйняття форми. різноманіття форм

Про багатство російської синтаксису можна судити по безлічі варіантів для вираження однієї і тієї ж думки. Наприклад, таке емоційне висловлювання: Учитель повинен вчити! Воно стилістично забарвлене, тому що тавтологічну поєднання і інтонація (в усному мовленні) надають цієї пропозиції особливої ??виразності. Однак її можна посилити, вибравши більш емоційні синтаксичні конструкції:

1. Обов'язок учителя - вчити ...

2. Учитель повинен бути у-чи-ті-лем.

3. Вчителю треба вчити.

4. Ти учитель - і будь учителем.

5. Ти учитель - ти і вчи!

6. Що ж вчителю і робити, як не вчити!

7. Кому і вчити, що не вчителю ?!

Всі вони висловлюють ставлення мовця до змісту фрази: ступінь їх інтенсивності від першого речення до наступним наростає. Приклади 1-3 можуть бути вжиті в книжних стилях; в 4-7-м пропозиціях виділяється яскрава експресія, що надає їм підкреслено розмовний характер.

Для російської мови характерна синонімія односкладних і двусоставних пропозицій. Покажемо це на прикладах.

Односкладні пропозиції Двоскладні пропозиції

1. Знаю, вийдеш до вечора за коли- Я знаю, ти вийдеш ... Ми сядемо в

цо доріг, сядемо в копиці свіжі ... копиці свіжі ...

(Ес.)

2. Що новенького в газетах пі Що новенького пишуть газети?

блазень? (Шол.)

3. Жила я радісно, ??по-дитячому - ... Я, бувало, прокидалася вранці

прокинешся зранку і заспіваєш (Ч.) і співала ...

4. Мені спало на думку зірвати цей Я надумав зірвати цей реп'ях.

реп'ях (Л. Т.)

5. Все мені бачиться Павловська Хол- Все я бачу Павловська горбистий.

Місті (А. А.)

6. Мені не жити без Росії (Пр.) Я не можу жити без Росії.

7. Ось ця синя зошит з моі- Ось переді мною лежить ця синя

ми дитячими віршами (А. А.) зошит з моїми дитячими віршами.

8. Щось не спиться, няня ... (П.) Я не можу заснути, няня.

Нерідко синонімічні і різні типи односкладних речень, наприклад виразно-особисті - безособові: Дихай останньої свободою (А. А.). - Треба дихати останньої свободою; невизначено-особисті - безособові: Близьким говорять правду. - Близьким прийнято говорити правду; узагальнено-особисті - безособові: Говори, та не заговорювати (Прислів'я). - Говорити можна, та не треба заговорюватися; номінативні - безособові: Тиша. - тихо; Озноб, лихоманка. - Морозить, лихоманить; інфінітівние - безособові: Чи не нагнати тобі шаленою трійки (Н.). - Неможливо нагнати тобі шалену трійку.

Багатство варіантів створює широкі можливості для творчого відбору синтаксичних конструкцій. Причому синтаксичні синоніми далеко не рівноцінні в стилістичному відношенні.

Розглянемо односкладні пропозиції.

Безумовно-особисті пропозиції (в порівнянні з двоскладного) надають мови лаконізм, динамічність, не випадково цей тип односкладних пропозицій цінують поети: Люблю тебе, Петра творіння! (П.); Усюди рідну Русь дізнаюся (Н.).

Безумовно-особисті пропозиції з присудком, вираженим формою 1-ї особи множини, використовуються і в науковому стилі: Проведемо пряму і позначимо на ній точку; Помножимо це рівняння на х. У таких пропозиціях увагу зосереджено на дії безвідносно до його виробнику. Особиста форма присудка активізує читацьке сприйняття: автор як би втягує читача в рішення поставленої проблеми (пор. Безособову конструкцію: якщо провести пряму ...).

Невизначено-особисті пропозиції не мають особливих експресивних якостей, які б виділили їх на тлі інших односкладних пропозицій. Основна сфера вживання невизначено-особистих конструкцій - розмовна мова; стукають !; Продають полуницю; Кажуть, кажуть ... - Ну і нехай кажуть!

У невизначено-особистих пропозиціях підкреслюється дію: Підсудних кудись виводили і тільки що ввели назад (Л. Т.); Зараз за вами прийдуть (Сім.). Вживання таких пропозицій дозволяє акцентувати увагу на дієслово-присудок, в той час як суб'єкт дії відсувається на задній план незалежно від того, відомий він говорить чи ні.

Безособові пропозиції нерідко трансформуються в двоскладного або односкладні невизначено або виразно-особисті. пор .: Сьогодні тане. - Сніг тане; Сліди засипало снігом. - Сліди засипав сніг; Мете. - Мете пурга; Хочеться є. - Я хочу їсти; Де тебе носило? - Де ти був?; Слід поступатися місцем старшим. - Поступайтеся місця старшим; Покладається приймати ліки.- Приймайте ліки; Мене там не було. - Я там не був.

При можливості двоякого вираження думки слід враховувати, що особисті конструкції містять елемент активності, прояву волі дійової особи, впевненості в скоєнні дії, тоді як безособовим оборотів притаманний відтінок пасивності, інертності.

Інфінітівние пропозиції надають значні можливості для емоційного та афористического вираження думки: Чому бути того не минути (Прислів'я); Кого любити, кому ж вірити? (Л.); Так тримати! Від долі не втечеш. Вони використовуються в прислів'ях, в художньому мовленні, ця конструкція прийнятна навіть для гасел: Працювати без шлюбу! Однак основна сфера їх функціонування - розмовна мова: Сказати б про це відразу! А чи не повернутися нам? Береги не бачити. Остання конструкція, поширена доповненням, має просторечную забарвлення. Експресивність перешкоджає використанню інфінітівних конструкцій в книжних стилях.

Номінативні пропозиції по суті своїй як би створені для опису: в них закладено великі образотворчі можливості. Називаючи предмети, розцвічуючи їх визначеннями, літератори малюють картини природи, обстановку, описують стан героя, дають оцінку навколишнього світу. Золото холодну місяця, запах олеандра і левкоя ... (Ес.); Чорний вечір, білий сніг (Бл.); Ось воно, дурне щастя з білими вікнами в сад (Ес.). Однак подібні описи вказують лише на буття і не здатні намалювати розвиток дії. Навіть якщо номінатіви - віддієслівні іменники і за допомогою їх малюється жива картина, то і в цьому випадку вони дозволяють відобразити одну мить, один кадр: Бій барабанний, кліки, скрегіт, грім гармат, тупіт, іржання, стогін ... (П.); Сум'яття! непритомність! поспішність! гнів переляку! .. (Гр.) Лінійне опис подій номінатівнимі пропозиціями неможливо: вони фіксують лише даний час.

Стилістичні можливості російського синтаксису розширюються і завдяки тому, що з повними реченнями можуть успішно конкурувати пропозиції неповні, мають яскраву експресивну забарвлення. Їх стилістичне використання в мові визначає граматична природа цих пропозицій.

Неповні пропозиції, що утворюють діалогічні єдності, створюються безпосередньо в процесі живого спілкування: - Коли ти прийдеш? - Завтра. - Одна або з Віктором? - Звичайно з Віктором. З розмовної мови вони проникають в художню і публіцистичну як характерна особливість діалогу: - Прекрасний вечір, - почав він, - так тепло! Ви давно гуляєте? - Ні, недавно (Т.).

Неповні пропозиції, що представляють собою частини складносурядних і складнопідрядних речень, вживаються в книжних стилях, і перш за все в науковому: Вважалося, що геометрія вивчає величини складні (безперервні), а арифметика - дискретні числа.

Іншими мотивами обумовлено перевагу еліптичних пропозицій (від грец. ellipsis - випадання, опущення), тобто таким, в яких опущений якийсь член пропозиції, легко відновлюваний з контексту. Вони виступають як сильний засіб емоційності мови. Сфера їх застосування - розмовна мова, проте вони залучають і письменників. Еліптичні конструкції надають описами особливий динамізм: Я до неї, а він в мене разів з пістолету (Н. О.); К барьеру! (Ч.); Назад, додому, на батьківщину ... (А. Н. Т.)

Як бачимо, російська синтаксис надає в наше розпорядження найрізноманітніші конструкції. Їх потрібно вміло і доречно використовувати в мовленні. І тоді вона буде яскравою, багатою.

Попередня   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   Наступна

Точність словозміни і формоутворення | Ясність синтаксичних конструкцій | лексика | Різноманіття значень слова | омонімія | Гра слів | лексична синонімія | антонімія | паронимия | Стилістичні можливості словотвору |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати