загрузка...
загрузка...
На головну

Стилістичне використання частин мови

1. II. Використання генератора випадкових чисел.
  2. VII. Порядок обліку комунальних послуг з використанням приладів обліку, підстави і порядок проведення перевірок стану приладів обліку і правильності зняття їх показань
  3. VII. Порядок обліку комунальних послуг з використанням приладів обліку, підстави і порядок проведення перевірок стану приладів обліку і правильності зняття їх показань
  4. В області талії допускається використання будь-яких матеріалів, дозволяється використання будь-якого кольору.
  5. В. Використання операційного аналізу
  6. Взаємодія складових частин
  7. Взаємодія частин ГФ

Замислюючись про багатство російської мови, не можна залишати поза увагою і стилістику частин мови. Вміле їх використання відкриває широкі можливості посилення емоційності, яскравості мови. Адже іменники, прикметники, числівники, займенники по своїх стилістичних функцій представляють неоціненне джерело виразності художніх описів. Дієслова дозволяють письменникові жваво передати рух, вони незамінні в оповіданні.

Залежно від чільну роль імен або дієслівних форм говорять про іменномуабо про глагольном типі мови. Це багато в чому визначає стиль художніх творів, ораторських промов.

Розглянемо більш докладно стилістичне використання різних частин мови як джерела її виразності, жвавості, яскравості.

інформативна роль іменників не викликає сумніву: саме в цій частині мови зазвичай зосереджено основний зміст повідомлення. Однак не слід забувати і про те, що іменники виконують в мові і естетичну функцію. Вони залучаються до системи виразних засобів і знаходять відповідну експресивне забарвлення.

Великими потенційними можливостями створення образної мови мають конкретні іменники. Вміле введення їх в текст створює зримі картини. наприклад:

Вчора я приїхав до П'ятигорська, найняв квартиру на краю міста, на найвищому місці, біля підніжжя Машук: під час грози хмари будуть спускатися до моєї покрівлі. Нині о 5 годині ранку, коли я відкрив вікно, моя кімната наповнилася запахом квітів, що ростуть в скромному палісаднику. Гілки квітучих черешень дивляться мені у вікна, і вітер іноді засинає мій письмовий стіл їхніми білими пелюстками (Л.).

Особлива стилістична цінність конкретних іменників визначається їх образотворчими можливостями при описі художніх деталей. У цьому випадку слова, які називають побутові реалії, нерідко вельми «прозові» речі, містять в собі велику образну енергію і представляють необмежені образотворчі можливості для опису життя героїв, обстановки, картин природи, побуту. Згадаймо гоголівські рядки:

- Прошу покірно закусити, - сказала господиня. Чичиков оглянувся і побачив, що на столі стояли вже грибки, пиріжки, скородумки, шанішкі, прягли, млинці, коржі з усякими колесо до воза: колесо до воза з цибулькою, колесо до воза з маком, колесо до воза з сиром, колесо до воза з сняточкамі, і казна чого не було.

Можливість стилістичного використання подібних іменників в процесі предметно-образної конкретизації в російській літературі свідчила про торжество реалістичного методу.

Великий простір для стилістичних спостережень відкриває виразність російських імен і прізвищ. Вони відрізняються великою різноманітністю словотворчих варіантів - від інтимно-ласкавих (Ванюшка, Ванятка, Іванко, Ванюша) до зневажливих і грубих (Ванька, Ванюха). Стилістично протиставлені офіційні імена (Іван Іванович Іванов) і розмовні (Ваня).

Виразність особистих імен обумовлена ??ще й тим, що багато хто з них сягають грецьких коренів і несуть в собі приховане символічне значення: Митрофан - Слава матері; Олена - Обрана, світла і т.д.

Російська мова надає необмежені можливості і для словотворчості. Ще в епоху класицизму російські драматурги складали виразні прізвища-характеристики: Правдин, Стародум (Фонвізін). Галерею негативних персонажів, наділених красномовними прізвищами, поповнили письменники XIX ст: Молчалін, Скалозуб (Грибоєдов); Буянов, граф Нулин (Пушкін); держиморда (Гоголь).

Є прізвища, що відображають ущербність героїв: Макар Дєвушкін, князь Мишкін (Достоєвський); глузливо-іронічні: Красоткин, Поцілунків (Гоголь); гостросатиричні: учитель Вральман (Фонвізін), суддя Ляпкин-Тяпкін (Гоголь). Однак поряд з багатим набором знижених прізвищ в російській літературі відомо і чимало власних назв, які сприймаються не як нейтральні, а як «хороші», відкриті для створення навколо них ореолу позитивних емоційних відтінків; пор .: Онєгін, Печорін, Дарини, Ленський, Інсаров, Ростов. Подібні прізвища здаються гарними завдяки поліпшенню їхнього естетичному звучанню.

Іншу групу стилістично активних власних назв складають географічні назви. У російській літературній мові їх значення збагачуються різними асоціаціями. Так, в роки Великої Вітчизняної війни гостре політичне значення набули багато географічні назви: Брест, Сталінград, Волга, Урал, Ялта та ін.

прикметник - Наймальовничіша частина мови. Російська мова виділяється багатством «якісних слів», за кількістю прикметники поступаються тільки іменником.

Звернення до прикметником диктується необхідністю в деталях змалювати зовнішність героя: Бачу, як тепер, самого господаря, чоловіка років п'ятдесяти, свіжого и бадьорого, і його довгий зелений сюртук з трьома медалями на полинялих стрічках (П.). Прикметники беруть участь і в створенні психологічного портрета персонажа, описі його звичок, способу життя і т.д. У російській художній літературі склалася багата традиція стилістичного освоєння прикметників в різних описах, і перш за все в пейзажних замальовках. Проілюструємо це прикладом опису місячної ночі: ... З'явилася місяць, обливаючи море срібним блиском. Велика, лагідна, Вона повільно пливла вгору по блакитному склепіння неба, яскравий блиск зірок бліднув і танув у її рівному, мрійливо світлі (М. Г.).

Відмова письменників від використання прикметників при зображенні природи в художньому тексті може стати своєрідним стилістичним прийомом, що демонструє іронічне ставлення автора до «високого» стилю, прагнення до «деромантизации» пейзажу. Цей прийом показаний, наприклад, в оповіданні М. Горького «Помста»: Солов'ї і місяць, тіні, запах квітів - все це було в наявності і в кількості набагато більшій, ніж було потрібно по ходу справ. Читач мимоволі порівнює цю фразу з пейзажної замальовкою на початку розповіді (Ця річка і очерет, по її берегах, а за ним темні, пишні дерева такі хороші, облиті чадним, привітним світлом місяця ...); відмова автора від використання прикметників-епітетів розцінюється як вираження протесту проти фальші «красивих слів».

Значні виразні можливості закладені в формах ступенів порівняння прикметника. Вони вказують на більш (або менше) інтенсивне прояв якісного значення, що робить їх експресивними: Можна, можливо краше бути Мері, але не можна бути милею (П.); Молчалін колись був такий дурний! жалчайшее створіння! (Гр.) Письменники і публіцисти використовують різні поєднання форм ступенів порівняння, створюють гиперболизм при вказівці на переважання тієї чи іншої ознаки: дороги гірше гіршого (Ч.).

Уміння автора знайти точне прикметник нерідко виступає критерієм хорошого складу. Однак при вживанні прикметників важливо зберігати почуття міри, не зловживаючи визначеннями, породжують багатослівність. А. П. Чехов радив молодому Горькому: «Читаючи коректуру, викреслюйте, де можна, Визначення » (Виділено нами - І. Г.).

Багато хто вважає, що числівники не цікаві з точки зору виразності мовлення, так як зазвичай використовуються лише для точної передачі кількісної інформації. Але іноді статистичні дані більш цікаві, ніж найгарніші слова. В. Г. Бєлінський помічав, що буває так, коли «самі захоплюючі, самі патетичні місця ораторської мови раптом змінюються статистичними цифрами, сухими міркуваннями, тому що натовп переконується не однієї красою живої мови, але ... і фактами» (рецензія на « загальну риторику »професора І. Кошанського»).

Досвідчені оратори в виступах намагаються уникати вживання числівників, так як на слух вони сприймаються з працею - статистика стомлює аудиторію. Інша річ - письмова мова. Тут числівники незамінні як сама інформативна частина мови, яка виступає, в певних умовах, і як сильний джерело емоційної промови. Який сплеск емоцій можуть викликати числівники, наприклад, в рубриці «Окуляри, голи, секунди», адресованої уболівальникам і спортсменам! Однак нас більше цікавить використання числівників письменниками.

Числівники, як і інші частини мови, залучаються до системи виразних засобів. Майстри художнього слова цінують числівники, які при описі подій створюють враження достовірності, правдивості зображення. Це важливо, наприклад, в оповіданні про воєнні події, коли письменник використовує фактичні дані, витягнуті з тих чи інших документів:

Полк Карпова займав оборону на лінії: висота 251 - село Петелино - роз'їзд Дубосєково ... Вони сконцентрували понад 80 танків, два полку піхоти, шість мінометних і чотири артилерійські батареї.

(А. Кривицький)

При такому включенні числівників в художню мову читач відчуває їх іностілевие приналежність, але саме це і надає розповіді особливу дієвість, змушуючи повірити автору.

При стилістичної оцінки займенниківперш за все звертає на себе увагу їх особлива вжиткового в розмовній мові. У живому спілкуванні їх конкретизація легко досягається жестом, інтонацією. Ми любимо вживати займенники і для виділення особливо значущих слів: Діма, він не підведе. Економіка, вонавимагає уваги професіоналів ... Таке (подвійне) вказівку на предмет мовлення далеко не завжди стилістично виправдане. Тим більше зайвими виявляються займенники в таких, наприклад, реченнях: перед своєїсмертю він покаявся; Закінчивши своюшколу, Ольга залишилася в рідний для неїселі. Однак це зовсім не означає, що займенники слід уникати. Потрібно навчитися їх використовувати як джерело виразності мовлення.

Звернення до займенників художників слова завжди продиктовано естетичними мотивами. Щоб зрозуміти це, проаналізуємо виразні можливості деяких займенників. За багатством експресивних фарб на першому місці серед них стоять особисті займенники. Введення в текст особистих і присвійних займенників я, ми, мій, наш, призводить до суб'єктивації авторської оповіді. Цей стилістичний прийом широко використовують письменники і публіцисти. Так, журналіст, виступаючи в нарисі від першої особи, створює враження достовірності описуваних подій, як би «наближаючи» їх до читача:

Я входжу в кімнату, де живе режисер Олексій Герман ... і ніби потрапляю в знайомий по екрану світ.

Особисті займенники в прямій мові, яка теж є сильним джерелом експресії, створюють «ефект присутності» читача в цій ситуації:

Дізнаюся, що багато речей Германовський квартири переселялися в павільйон і знімалися у фільмі. Навіщо?

- мені це було дуже важливо. Висів портрет батька, портрет матері ... Збрехати під їх поглядом було немислимо.

Якщо ж у мові відбувається заміна особових займенників першої особи формою третьої особи, - створюється «ефект відсторонення», що описується віддаляється, що також може стати стилістичним прийомом:

Це був сон про повернення в дитинство ... Ніби я входжу в наш двір ... Тут сидять всі наші хлопці ... Мені назустріч виходить хлопчик, і я знаю, що він - це я. Виходять мати і батько, зовсім молоді, дивляться на нього і мовчать.

Особливе стилістичне значення має вибір форм числа особових займенників, що відбивають або офіційний, або дружній, інтимний характер мови. Згадаймо виразний перехід до звертання «на ти» в листі Тетяни до Онєгіна:

Я до вам пишу ...

Тепер, я знаю, в вашої волі

Мене погордою покарати.

І раптом:

Інший! .. Ні, нікому в світі

Чи не віддала б серце я!

То в Вишньому судилося раді ...

Те воля неба: я твоя;

Все життя моя була запорукою

Побачення вірного з тобою;

Я знаю, ти мені посланий богом ...

Однак в розмовному стилі, позбавленому ліризму, вживання займенників я, мій і особливо їх нав'язливе повторення створюють несприятливе враження. Це відображає нескромність говорить, його прагнення підкреслити свою вагу, вплив. Згадаймо сцену хвастощів Хлестакова в комедії Гоголя «Ревізор»:

Я приймаю посаду ... лише вже у мене: ні, ні, ні! вже у мене насторожі! Вже я ... О! я жартувати не люблю. Я їм усім задав острастку ... Я такий! Я не подивлюсь ні на кого ...

У тлумачних словниках російської мови дається особливе значення займенників він вона, - «Улюблений», «кохана» (герой, героїня роману), яке має яскраве емоційне забарвлення. наприклад: Нічна синя чорнота неба в тихо пливуть хмарах, всюди білих, а біля високої місяця блакитних ... вона боком сидить на підвіконні відчиненого вікна і, відхиливши голову, дивиться вгору - голова у неї трохи паморочиться від руху неба. він стоїть біля її колін (Бун.).

На основі розглянутого значення цих займенників будується своєрідний стилістичний прийом «обманутого очікування», коли займенник з іншим значенням вживається в препозиції по відношенню до заміщати іменника. наприклад:

моя «вона»

вона, Як авторитетно стверджують мої батьки і начальники, народилася раніше мене. Мають рацію вони чи ні, але я знаю тільки, що я не пам'ятаю жодного дня в моєму житті, коли б я не належав їй і не відчував над собою її влади. Вона не залишає мене день і ніч; я теж не виявляю наміри втекти від неї, - Зв'язок, отже, міцна, міцна ... За її прихильність я пожертвував їй всім: кар'єрою, славою, комфортом ... Хочете знати її ім'я? Будьте ласкаві ... Воно поетично і нагадує Лілю, Лелю, Неллі ... її звуть - Лень (Ч.).

З усіх частин мови дієслово виділяється як найскладніша і ємна, оскільки володіє широкими можливостями яскравого опису життя в її розвитку, русі.

Дослідники стверджують, що в дієслові, образно кажучи, тече сама червона, сама артеріальна кров мови. А. Н. Толстой писав: «Рух і його вираження - дієслово - є основою мови. Знайти вірний дієслово для фрази - це означає дати рух фразі »[16].

У художньому мовленні за допомогою дієслівних форм зображується динаміка навколишнього світу і духовного життя людини. Якщо письменник хоче «вдихнути життя» в розповідь, він звертається до дієслів.

Найважливіша стилістична функція дієслова в художньому мовленні - надавати динамізм описам. Проілюструємо це прикладом:

Сотников сидів на головному в батареї тракторі ... <...> Перед самим світанком Сотников не витримав і тільки задрімав на сидінні, як громовий вибух на узбіччі вирвав його зі сну. комбата обдало землею і гарячої хвилею вибуху, він тут же схопився: «Комсомолець» сильно осів на праву гусеницю. І тут почалося ... танки розстрілювали полк на дорозі.

(В. Биков)

Мова, насичена дієсловами, виразно малює стрімко розгортаються події, створює енергію і напруженість розповіді.

Майстри художнього слова і стилісти бачать в дієслові і яскраве образною конкретизації мови. За спостереженням М. І. Кожин, «для художньої оповіді або опису характерна поступовість в передачі події, дії, руху, стану, думки, почуття як здійснюються в часі, як би« дробность »зображення і звідси - естетично обумовлена ??послідовність дієслів» [17 ].

Згадаймо стилістичне вживання дієслів М. Шолоховим в романі «Тихий Дон»:

Григорій спустився до Дону, обережно переліз через тин АСТАХОВСЬКЕ база, підійшов до прикритого віконницями вікна. він чув тільки часті удари серця ... Тихо постукав в халепу рами ... Ксенія мовчки підійшла до вікна, придивилася. він побачив, як вона притиснула до грудей руки, і почув зірвався з губ її невиразний стогін. Григорій знаком показав, щоб вона відкрила вікно, зняв гвинтівку. Ксенія відчинила віконниці. Він став на призьбу, голі руки Ксенії схопили його шию. вони так тремтіли и билися на його плечах, ці рідні руки, що тремтіння їх передалася і Григорію.

У подібному зображенні стану, почуттів героїв дієслова виступають незамінним засобом образної конкретизації мови. Це треба мати на увазі, коли доводиться вирішувати, який тип мовлення слід віддати перевагу - дієслівний або іменний.

Дієслово представляє дію як процес в граматичних формах часу, особи, способу, застави. Саме в цих граматичних категоріях отримує вичерпне вираження поняття глагольности, від чого і встановилася думка, що дієслово як частину мови «спеціально створений» для зображення дії.

Дієслівні форми мають необмежені можливості варіювання. Їх секрет в тому, що в мові дуже часто одна дієслівна форма може вживатися замість іншої, в переносному значенні.

1. При описі минулих подій дієслова теперішнього часу замінюють дієслова минулого часу: Ось ти троє йдемо на світанку по зелено-срібному полю; зліва від нас, за Окою ... встає, Не поспішаючи, російське ліниво сонце. Тихий вітер сонно віє з тихою каламутній Оки (М. Г.). Завдяки використанню такого теперішнього часу події, про які оповідає автор, немов наближаються до читача, постають крупним планом: картина розгортається як би у нас на очах. Стилісти називають такі дієслівні форми справжнім історичним часом (або справжнім оповідальним).

Звернення до цього історичного надає жвавість і газетним репортажам: Атаки наших трійок стають все гостріше. На 12-й хвилині нападник несподіваним ударом відкриває рахунок.

Письменники знаходять різні засоби, які допомагають посилити експресію дієслівних форм в цьому історичному. Таке вживання дієслів особливо виправдано при описі несподіваного дії, що порушує закономірний перебіг подій: Прийшли вони, розташувалися зручніше, розговорилися, познайомилися. раптом є цей ... і говорить...

2. Експресивне використання дієслівного часу дозволяє вживати сьогодення і в значенні майбутнього для вказівки наміченого дії: У мене вже все готово, я після обіду відправляю речі; Ми з бароном завтра венчаемся, Завтра ж їдемо... починається нове життя (Ч.), а також для опису уявних картин: Про що пак я думав? Ну, знайомлюся, Зрозуміло, з молодою, хвалю її, підбадьорювати гостей (Дост.).

3. Вживання форм минулого часу в емоційній промові відкриває ще більші можливості для посилення її дієвості. Дуже оживляє розповідь включення минулого часу доконаного виду в контекст майбутнього, що дозволяє уявити очікувані події як вже відбулися: Ну, в голови ти вилізеш, - кричить батько, - мундир на тебе, дубину, надінуть. Одягнув ти, дурень, мундир, начепив медалі ... А потім що? (Усп.), - Або в контекст сьогодення, коли дія оцінюється як фрагмент повторюється ситуації: Добре, Нікеша, в солдатах! встав вранці ... Щи, каша ... ходи! витягати! кінь вичистив... ранець (С.-Щ.).

Можливо і розмовне вживання минулого часу доконаного і недоконаного виду в значенні майбутнього або теперішнього з яскравою експресією презирливого заперечення або відмови: Так я і пішла за нього заміж! (тобто ні за що не піду за нього!); Та НУ, боявся я її! (тобто не боюся я її!). У подібних випадках іронічна констатація дії означає, що насправді воно ніколи не здійсниться. Неадекватність форми і змісту таких конструкцій і створює їх яскраву експресію.

Особлива зображальність минулого часу пояснюється і тим, що в його арсеналі, на периферії основної системи дієслівних часових форм, є такі, які образно малюють дії в минулому, передаючи їх різноманітні відтінки. І хоча ці особливі форми минулого часу носять нерегулярний характер, стилістичне їх застосування заслуговує на увагу.

Виділяється ряд експресивних форм минулого часу. Їм властива переважно розмовна забарвлення, але основна їх сфера - мова художньої літератури. Форми давноминулого часу з суфіксами а-, -ва-, -Івано (-ива-) вказують на повторюваність і тривалість дій в далекому минулому: бувало,записувати кров'ю вона в альбоми ніжних дів (П.). Письменники минулого легко могли утворити подібні форми від самих різних дієслів (Бранівался, кармлівал, танцовивал). У сучасній російській мові збереглися деякі з цих форм: знав, ходив, їв, казав. Граматичне значення форм давноминулого часу може посилюватися поєднанням їх з часткою бувало: Заснув важким сном, як, бувало, сипав в Гороховій вулиці (Гончих.).

Форми минулого часу миттєво-довільного дії: Поїхав Симеон Петрович з пряжею в Москву, дорогою і захворій (М.-П.) - вказують на швидке дію, доконане в минулому, підкреслюючи його раптовість і стрімкість. На відміну від форм наказового способу, яким абсолютно чуже значення часу, ці дієслівні форми завжди вказують на час. Вони можуть вживатися в одному часовому плані з формами теперішнього-майбутнього часу в оповіданні про події минулого: йде він з вуздечкою на своє тік ... а хлопці йому шутейно і скажи... (Шол.); Привели Тетяну, бариня і питає: - Ти про що? - А та з простоти і ляпни... (П. Бажов). Враження несподіванки, миттєвості дії посилюють приєднуються до дієслова елементи візьми і, візьми та й, які надають дії відтінок непідготовленості, а часом і недоречності: Приїхала екскурсія, ми з Костею - це наш штурвальний - стали комбайн показувати, а хтось візьми та й запусти мотор (Кав.).

До експресивних форм минулого часу відносяться і дієслівно-вигукові форми раптово-миттєвої дії зі значенням стрімкого руху або звучання: стриб, бух, толк та ін. Вони носять розмовно-просторічні забарвлення: Окунь зірвався з гачка, застрибав по траві до рідної стихії і ... шубовсь у воду! (Ч.)

Дієслова майбутнього часу зазвичай отримують заряд експресії при переносному вживанні в інших часових планах.

Майбутнє доконаного виду може вказувати на дії, звернені до теперішнього часу: Словечка в простоті не скажуть - все з гримасою (Гр.).

Дієслова майбутнього часу доконаного виду часто малюють швидко змінюються і повторювані дії безвідносно до моменту мовлення: І бубон свій бере наречена молода. І ось вона, однією рукою кружляючи його над головою, то раптом помчить легше птиці, то зупиниться - дивиться ... (Л.)

У поєднанні з часткою як дієслово у формі майбутнього часу доконаного виду, використаний в значенні теперішнього історичного, вказує на раптове наступ дії, що відрізняється особливою інтенсивністю: Дістає Прохор Палич «послання» і кладе на стіл. Іван Іванович береться читати і ... як зарегочеться! (Троеп.).

Майбутнє недосконалого виду поступається в виразності форм, які ми розглянули. Переносний його вживання може призвести до виникнення абстрактного сьогодення, має узагальнюючий сенс: У літературі, як в житті, потрібно пам'ятати одне правило, що людина буде тисячу разів каятися в тому, що говорив багато, але ніколи, що мало (Писар.). В інших випадках його образність зумовлена ??модальними відтінками, які майбутній час може отримувати в мові. Виступаючи у власному значенні майбутнього часу, дієслова недосконалого виду здатні висловлювати відтінок готовності вчинити дію: Цілий день марабу чергуватиме у бійні, щоб отримати шматок м'яса (Пєсков). Якщо замінити форму майбутнього часу формою теперішнього (Цілий день чергує), ознака готовності у дієслова зникне.

Інший можливий модальний відтінок майбутнього недосконалого - впевненість в скоєнні дії: Повернувшись з далекої подорожі, будеш хвалитися, розповідати дивовижні речі (Сол.).

У переносному значенні нерідко вживаються і дієслівні видові форми. Так, дієслова, які мають форму недосконалого виду, в тексті як би заміщають дієслова доконаного виду, знаходячи характерні для них значення. пор .: приходжу я вчора і дізнаюся. - прийшов я вчора і дізнався; завтра ж їдемо и розлучаємося назавжди. - поїдемо и розлучимося... У цих випадках дієслова недосконалого виду позначають конкретний одиничний факт.

Дієслова в російській мові характеризуються різноманітністю форм, що передають різні видові відтінки дії. Особливо виразні дієслова доконаного виду, що позначають одноактний спосіб дії, з суфіксом -ану-, мають просторечную забарвлення і виділяються відтінком різкості, несподіванки і інтенсивності дії: резануть, рубонути. Близькі до них за значенням, але позбавлені просторечного відтінку дієслова доконаного виду з суфіксом -ну-: шпигнути, свиснути, крикнути, стукнути - Виділяються своїм динамізмом і образотворчими можливостями.

Розмовний характер носять дієслова недосконалого виду преривісто- пом'якшувальну способу дії, утворені за допомогою приставки по- і суфіксів -ва-, -верба- (-ива-): повискувати, позіхати, гримати.

Ряд способів дії виділяє особливо сильна експресивна забарвлення. Це перш за все підсилювальний спосіб: разахаться, развоеваться, розговорився. Йому не поступається в експресії інтенсивний спосіб дії, представлений декількома групами дієслів, що виражають різні відтінки значення: загнати, заїздити, нагодувати (Ці дієслова вказують на результативність, яка іноді буває ускладнена відтінком такої повноти і інтенсивності дії, що доводить об'єкт до якогось крайнього, виходящою зі звичайних кордонів стану); тікає, догляд, повіт (Дієслова цієї групи позначають дію, яке викликає втому, безсилля суб'єкта); уникатися, зголоднілі, змучені (Ці дієслова підкреслюють тривалість, інтенсивність і вичерпаність дії).

Експресивні та дієслова, що позначають довго-пом'якшувальну спосіб дії: награвати, наспівувати, насвистувати. Вони називають тривалий і в той же час ослаблене, приглушене дію і вживаються переважно в розмовному стилі.

Особливий інтерес викликає використання видових форм дієслова в наказовому і умовному способі. У наказовому способі також можлива нейтралізація видового протиставлення дієслів: Сядь. - сідай; Зайдіть! - Заходьте! У таких випадках форми недосконалого виду мають відтінок запрошення, а форми доконаного виду представляються більш категоричним виразом спонукання, вони означають швидше наказ, ніж прохання, пор .: Розповідайте, розповідайте, Ми уважно слухаємо! - А ну, розкажи, Як ти там жив в ці два роки (М. Г.).

Для вираження ради за допомогою умовного способу використовується зазвичай недосконалий вид: йшла б ти додому, Пенелопа! (Жартівлива пісня); мовчали б ви краще. І тільки деякі дієслова, означаючи бажання, прохання, вживаються в умовному способі переважно або виключно у формі доконаного виду: ви попросили б; ти сказав би.

Особливою гнучкістю володіють і дієслівні форми способу, які також можуть вживатися в переносних значеннях. Так, форма наказового способу в конструкціях, спрямованих до узагальненого особі, означає неможливість дії: А спробуй скажи йому про це. Куди там! (Троеп.); Жди від такого допомоги, як же (Зал.). Ці конструкції виражають неможливість спонукання до дії.

Наказовий спосіб може означати вимушену необхідність дії: У неї немає ні будинку, ні рідних. Хочеш не хочеш, а йди и слухай розмови (Ч.). У подібних конструкціях відсутня будь-яке спонукання.

Різні стилістичні відтінки дієслів надають частки, які ми додаємо до форм наказового способу. Так, відомо, що додавання до форми наказового способу постфікса -ка пом'якшує наказ: Глянь-но сюди! Однак цим не обмежується стилістична роль постфікса, він може надавати висловом відтінок інтимності. Наприклад, у Горького: Лексейка, боязно чогось, поговори-ка ти зі мною; іронії, глузування: Ні, голубчику, йди-но, Йди! Я кажу - йди. У поєднанні з формою наказового способу, що не має, як правило, значення часу, постфікси -ка зазвичай вказує на дію, близьке до моменту мовлення: Дай-но мені книгу!

Частинка нехай, втягується в освіту форм третьої особи наказового способу, надає їм розмовну забарвлення: нехай говорить, нехай все дізнаються. Від неї стилістично відрізняється частка нехай, яка, поряд з часткою да, використовується в побажаннях, надаючи мови урочисту забарвлення: Нехай завжди буде сонце... (Ош.); Хай живе сонце, так зникне тьма! (П.).

Слід зазначити особливість вживання виду дієслова в наказових реченнях при затвердженні і запереченні. У спонукальної конструкції досконалий вид дієслова використовується в позитивному реченні і змінюється недосконалим видом - в негативному: Розкажіть! - Не розказуйте !; Принеси! - Не будеш приносити !; Сидіть! - Не залишайтеся !; Викличте! - Чи не викликайте! Якщо ж спожити наказовий спосіб доконаного виду (Не розкажу!), то воно висловить застереження.

Попередня   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   Наступна

Стилістична оцінка запозичених слів | Точність словозміни і формоутворення | Ясність синтаксичних конструкцій | лексика | Різноманіття значень слова | омонімія | Гра слів | лексична синонімія | антонімія | паронимия |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати