загрузка...
загрузка...
На головну

Стилістична оцінка діалектизмів, жаргонізмів

1. D. Наступні дії і оцінка
  2. VIII. 1. стилістичне забарвлення МОВНИХ ОДИНИЦЬ
  3. А) Оцінка рівня підготовленості нового працівника.
  4. Адекватність, еквівалентному і оцінка перекладу
  5. Аналіз і оцінка впливу собівартості на величину прибутку від продажів.
  6. Аналіз і оцінка даних аргументації
  7. Аналіз і оцінка ділової активності.

Наша мова схильна до різноманітних впливів, зокрема зубожіння, засмічення. Псують нашу мову різні «бур'яни». Це можуть бути діалектні слова, жаргонізми і вульгаризми, невиправдані запозичення. Всі вони вимагають об'єктивної стилістичної оцінки як в книжкових текстах, так і в розмовній мові.

Російська мова багатий народними говорами: житель північних місць може вимовити таку фразу, яку не зрозуміють в Воронежі або Орлі. І тільки московський говір, який лежить в основі російської літературної мови, буде зрозумілий всім російським людям. Один письменник, щоб показати своєрідність місцевих російських говірок, написав «елегію» на вятском говіркою, зміст якої потрібно «перекладати» на російську мову, тому що в ній виявилося багато незрозумілих діалектизмів (так називають слова, які використовуються в місцевих говорах, тобто діалектах) . Наведемо уривок з «Вятської елегії» і її літературне перекладення:

Усе Бахор, що я чолов'яга Всі говорили, що я чолов'яга

окічной, важливою. Де я, там завжди охайний, молодець. Де я, там

бувало сугатно. А тепер? Вже я завжди багатолюдно. А зараз?

НЕ вертечой, як потка! ... Вже я не резвлюсь, як пташка! ...

Про коли, коли закрию кулі свої Про коли, коли закрию очі свої

і на мене посадять варежнік! і мене посиплють ялівцем !.

Хто б міг подумати, що такі знайомі слова, як кулі, посадити, в вятском говірці мають зовсім інше значення? А скільки діалектизмів зовсім невідомих, дивних! У жодному словнику їх годі й шукати. Не випадково сам автор «елегії» зробив її переклад для тих, хто зацікавиться вятским власною мовою. Писати і говорити треба на правильному літературній мові, а не на діалектах, і це не викликає ні в кого сумніву.

Жаргонна лексика позначає поняття, які в загальнонародному мові вже мають найменування. Жаргон - різновид розмовної мови, яка використовується певним колом носіїв мови, об'єднаних спільністю інтересів, занять, становищем у суспільстві. У сучасній російській мові виділяють молодіжний жаргон, чи сленг (від англ. slang - Слова і вирази, які вживаються людьми певних професій або вікових груп). З сленгу в розмовну мову прийшло безліч слів і виразів: шпаргалка, зубрити, хвіст (Академічна заборгованість), плавати (Погано відповідати на іспиті), вудка (Задовільна оцінка) і т.п.

Поява багатьох жаргонізмів пов'язано з прагненням молоді яскравіше, емоційніше висловити своє ставлення до предмету, явищу. Звідси такі оціночні слова: потрясно, обладнаний, кльовий, іржати, балдеть, кайф, ішачити, орати, засмагати і т.п. Всі вони поширені тільки в усному мовленні і нерідко відсутні в словниках.

Яка ж оцінка жаргонізмів? Звичайно, той, хто вчився російській мові у А. С. Пушкіна, М. Ю. Лермонтова, Л. М. Толстого, не стане захоплюватися жаргоном. До того ж жаргонізми незрозумілі людям непосвяченим, а це створює грунт для непорозумінь. Однак в усному мовленні молоді жаргонізми незламні, вони надають їй жвавість, часом - іронічне забарвлення. Але сфера їх використання вузька: це усне мовлення, причому стилістично знижена, нелитературная.

Попередня   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   Наступна

Складнопідрядні, складносурядні і безсполучникові речення | Надфразову єдність і абзацний читання тексту | Функціонально-стильова закріпленість різних типів речень | III. Про клієнта треба знати все | Розділові знаки при прямій мові та цитуванні | Повторення всіх правил пунктуації | поняття красномовства | інформативність мови | багатослівність | довжина пропозиції |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати