Головна

довжина пропозиції

1. A) Складіть пропозиції, використовуючи наведені словосполучення.
  2. I. Узгодження головних членів речення
  3. IV. Доповніть пропозиції словами і виразами з тексту.
  4. IV. Доповніть пропозиції словами і виразами з тексту.
  5. Part2. ДОСЛІДЖЕННЯ, ПРОПОЗИЦІЇ І ЗУСТРІЧНІ ПРОПОЗИЦІЇ, обміни.
  6. S - повна довжина дуги арки;
  7. UNIT 8 IMPERATIVE SENTENCES наказові речення

Важливою умовою інформативній насиченості є стислість мови. Розмова про стислій і великій промові незмінно зводиться до зіставлення різних синтаксичних конструкцій. Адже одну і ту ж думку можна укласти і в короткий просте речення, і в розгорнуте, складне. Що вважати за краще - прості конструкції або складні з великою кількістю підрядних речень?

Відповідь на це питання не може бути однозначним. Якби у всіх випадках найкращим способом вираження думки були короткі прості речення, мова б уже давно звільнився від великих, громіздких фраз: їх уникали б художники слова. У Чехова ми не знайшли б жодного складнопідрядного речення. Але це не так.

Вибір тієї чи іншої синтаксичної конструкції залежить насамперед від форми мови (усної або письмової), від конкретних стилістичних завдань, які ставить перед собою говорить або пише, нарешті, від його індивідуального стилю.

Вживання складних речень - відмінна риса книжкових стилів. У розмовній мові, особливо в її усній формі, ми використовуємо в основному прості речення, причому дуже часто - неповні (відсутність тих чи інших слів заповнюється мімікою, жестами); рідше - складні, переважно безсполучникові.

При письмовому відображенні розмовної мови в художніх текстах, і перш за все в п'єсах, найбільш широко використовуються безсполучникові складні речення. Наприклад, в п'єсі Чехова «Вишневий сад»: Варя. Я так думаю, нічого у нас не вийде. У нього справи багато, йому не до мене ... і уваги не звертає. Бог з ним зовсім, важко мені його бачити ... Всі говорять про наше весілля, всі вітають, а насправді нічого немає, все як сон.

У сценічної мови багатство інтонацій заповнює відсутність спілок. Проведемо простий експеримент. Спробуємо частини складних безсполучникових пропозицій з'єднати союзами: Думаю, що нічого у нас не вийде. У нього справи багато, так що йому не до мене, тому й уваги не звертає ... Всі говорять про наше весілля, тому всі вітають, хоча насправді нічого немає.

В результаті такої трансформації мова втратила живі інтонації.

Такі конструкції здаються неприродними в обстановці невимушеної бесіди, її характер жвавіше передають безсполучникові речення. До них близькі і складносурядні (в цитованому уривку вжито лише одне - з протівітельним союзом а).

Чехов писав: «Є зайві слова, що не йдуть до п'єси, наприклад:« Адже ти знаєш, що палити тут не можна ». У п'єсах треба обережніше з цим що».

У книжкової мови широко використовуються складні синтаксичні конструкції з різними видами сочинительной і підрядного зв'язку. Але многочленное пропозиція може виявитися важким, і це ускладнить сприйняття тексту, зробить його стилістично громіздким. Однак було б глибокою помилкою вважати, що завжди краще короткі, «легкі» фрази. Горький писав одному з авторів-початківців: «Треба відучитися від короткої фрази, вона доречна лише в моменти найбільш напруженої дії, швидкої зміни жестів, настрою». Мова поширена, «плавна» дає «читачеві чітке уявлення про те, що відбувається, про поступовість і неминучості зображуваного процесу».

У самого Горького можна знайти чимало прикладів вправного побудови складних .сінтаксіческіх конструкцій, в яких дається вичерпний опис картин навколишнього життя і стану героїв.

Майстром короткої фрази був Чехов, стиль якого відрізняє блискуча стислість. Даючи вказівки і поради письменникам-сучасникам, Чехов рекомендував по можливості спрощувати складні синтаксичні конструкції. У той же час безглуздо було б стверджувати, що сам Чехов уникав складних конструкцій. В його оповіданнях можна почерпнути чимало прикладів вмілого їх застосування. наприклад:

А на педагогічних радах він просто пригнічував нас своєю обережністю, підозрілістю і своїми чисто футлярно міркуваннями щодо того, що ось, мовляв, в чоловічій та жіночій гімназіях молодь поводиться погано, дуже шумить у класах, - ах, як би не дійшло до начальства, ах , як би чого не вийшло, - і що якщо б з другого класу виключити Петрова, а з четвертого - Єгорова, то було б дуже добре.

Майстром стилістичного використання великих складних речень був Лев Толстой. Прості, і особливо короткі, пропозиції в його творчості рідкість.

Показово, що в пізній період творчості Л. Н. Толстой висуває вимогу стислості. Вже з 90-х років він наполегливо радить уважно вивчати прозу А. С. Пушкіна, особливо «Повісті Бєлкіна». «Від скорочення виклад завжди виграє», - говорить він Н. Н. Гусєву. Той же співрозмовник записує цікавий вислів Толстого: «Короткі думки тим хороші, що вони змушують думати. Мені цим деякі мої довгі не подобаються, занадто в них все зжовані »[14].

Таким чином, у художньому мовленні стилістичне використання простих і складних синтаксичних конструкцій обумовлено особливостями індивідуально-авторської манери письма, хоча «ідеальний» стиль представляється небагатослівним і «легким»; він не повинен бути перевантажений важкими пропозиціями.

глава 2

Попередня   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   Наступна

Розділові знаки в реченнях з однорідними членами | Розділові знаки при відокремлених членах речення | Складнопідрядні, складносурядні і безсполучникові речення | Надфразову єдність і абзацний читання тексту | Функціонально-стильова закріпленість різних типів речень | III. Про клієнта треба знати все | Розділові знаки при прямій мові та цитуванні | Повторення всіх правил пунктуації | поняття красномовства | інформативність мови |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати