загрузка...
загрузка...
На головну

Правопис особових закінчень дієслів

1. Аграрні кризи надвиробництва і антициклічної політика держави на різних етапах розвитку сільського господарства
  2. АТ. Механічні характеристики АД при різних режимах роботи
  3. Аналіз взаємодії різних ринків на основі теорії загальної рівноваги
  4. Аналіз особистих документів
  5. Банківські методи регулювання обороту готівки
  6. Бухгалтерський облік безготівкових розрахунків .............................................. ......... 60
  7. У параграфі 7.6 «Продуктивність екскаваторів» дано загальний підхід до визначення оптимальних параметрів вибоїв екскаваторів різних типів.

Вправа 78. Проспрягай дані дієслова, визначаючи їх відмінювання. Запишіть форми 2-го і 3-ї особи однини і множини виділених дієслів. Вкажіть, чим вони відрізняються від інших. При цьому використовуйте таблицю особистих закінчень дієслів.

Жити, вирішити, нести, стукати, зрозуміти, розуміти, засмагнути, боротися, засмагати, купатися, тримати, писати, читати, дихати, любити, говорити, хотіти, стелити.

Таблиця особистих закінчень дієслів

Обличчя  Однина  Множина
   I відмінювання  II відмінювання  I відмінювання  II відмінювання
 1-е 2-є3-е  -у, -ю, (-у -сь, -у-сь) -Їж (-Їж-ся) -ішь - (- бач-ся) -ет (-ет-ся) -ит (ит-ся)  -ємо (-ємо-ся) -ете (-ете-сь) -ут (-ут-ся), - ют (-ють-ся)  -им (-им-ся) -іте (-іте-сь) -ат (-ат-ся), - ят (ят-ся)

Вправа 79.Перепишіть, вставляючи пропущені букви і відповідні за змістом дієслова з ненаголошеними закінченнями. Ставте дієслова в 3-м особі однини чи множини.

1. Пшеницю се ... т, а картопля .... 2. Пилою пив ... т, а ножем .... 3. Фарбами крас ... т, а білилами .... 4. Будинок будів ... т, а колодязь .... 5. Мило на заводі вар ... т, а спирт .... 6. Зуби чистий ... т порошком, а руки ... милом. 7. Лід на річці кол ... т, а траву на лузі .... 8. У негоду дим з труби стел ... ться низько, а в гарну погоду ... догори.

Вправа 80.Поставте дані дієслова спочатку в минулому, а потім в сьогоденні або в майбутньому часі. Підкресліть в інфінітиві і формах минулого часу дієслівні суфікси, а в теперішньому і майбутньому часі особисті закінчення дієслів.

Зразок: бачити - бачив, бачить.

Бачити, образити, залежатиме, ненавидіти, сіяти, віяти, майоріти, танути, гавкати, плекати, каятися, сподіватися, затіяти, чути.

Вправа 81.Розрізняйте особисті закінчення дієслів у формах дійсного та наказового способу.

Дійсного способу Наказовий спосіб

Коли виберете собі книги, Виберіть собі книги і скажіть

скажете мені. мені.

Якщо ви крикне, я почую. Крикніть тільки голосніше!

На наступний рік ви випі- Випишіть мені газети на на-

Шете ці ж газети? дме рік.

Ви надішлете кур'єра за до- Вишліть скоріше кур'єра за

ментами? документами.

Коли ви замовкне, я про- Так Замовчіте ж нарешті!

повинен розповідь.

Вправа 82.Перепишіть, вставляючи пропущені букви в закінченнях майбутнього часу і наказового способу дієслів.

1. вийшла ... ті потрібні мені книги рекомендованою бандероллю. Якщо вийшла ... ті в найближчі дні, я отримаю їх своєчасно. 2. Витріть ... ті пил з письмового столу. Коли витріть ... ті, візьміть ... ті лист поштового паперу і напишіть ... ті у відповідь лист. 3. Наповнити ... ті свою авторучку чорнилом. Після того як наполн ... ті, не забудьте закрити бульбашка пробкою. 4. Вийшовши ... ті всі на кілька хвилин з кімнати. Після того як ви вийдіть ... ті, приміщення буде проветрено. 5. Якщо двері будуть замкнені, вдарте ... ті в неї або окликніть ... ті кого-небудь з нас. Як тільки ви вдарте ... ті чи окликніть ... ті, вам відкриють. 6. стрибну ... ті ще раз? Будь ласка, стрибну ... ті, у вас це добре виходить. 7. У мовляв кн ... ті хоч на хвилину! Ще не буду мовчати ... ті, я розповідати не стану. 8. виручити ... ті мене і на цей раз. Якщо виручу ... ті, я буду вам дуже зобов'язаний.

Вправа 83.Складіть з цими дієсловами по дві пропозиції: одна така, в якому буде використаний інфінітив дієслова; інше таке, в якому дієслово буде вжито в дійсного способу, сьогодення (або майбутньому простому) часу, 3-м особі. Підкресліть особисті закінчення і суфікси інфінітива.

Зразок: Тобі ця книга може стати в нагоді. - Тобі ця книга стане в нагоді.

Побачитися, відправитися, боятися, піддатися, поправитися, зіткнутися, включитися, зустрітися, повернутися, вдатися.

Попередня   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   Наступна

невимовні приголосні | подвійні приголосні | Правопис префіксів | Складні іменники | Складні прикметники | Відмінкові закінчення іменників | Суфікси іменників | Відмінкові закінчення прикметників | Суфікси прикметників | Правопис кількісних і порядкових числівників |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати