загрузка...
загрузка...
На головну

Тире між підметом і присудком

1. I. Міжнародні відносини в Європі в 1871-1914 рр.
  2. I. Загальна характеристика міжнародних відносин в Новий час.
  3. I. Процес об'єднання Італії і його вплив на систему міжнародних відносин
  4. II. Процес об'єднання Німеччини і його вплив на систему міжнародних відносин
  5. II. Типи відносин між членами синтагми
  6. III. Східний питання у Віденській системі міжнародних відносин.
  7. III. Основні етапи міжнародних відносин в Новий час.

1. При відсутності дієслова-зв'язки між підметом і присудком, вираженими називним відмінком іменника, зазвичай ставиться тире, наприклад: Людина - коваль свого щастя (Фед.); урожай - хоча і святковий, але праця (Пор .: урожай - працю, хоча і святковий).

Як правило, тире ставиться:

а) в пропозиціях, виражають логічне визначення: фонетика - вчення про звуки мови;

б) в пропозиціях наукового або публіцистичного стилю, в яких вказується суттєва ознака предмета, міститься його характеристика або оцінка: Вечірнє і заочне навчання - вельми доступний шлях здобуття середньої і вищої освіти;

в) після однорідних підлягають: Ельбрус, Казбек, Монблан - найвищі гори Європи;

г) для внесення ясності в зміст речення, пор .: Старший брат - мій учитель. - Старший брат мій - учитель. В цьому випадку тире служить для позначення виразною паузи, яка виникає при актуальному членуванні пропозиції.

Тире зазвичай не ставиться між підметом і присудком, вираженими називним відмінком іменника, в наступних випадках:

а) якщо прості за конструкцією пропозиції носять розмовний характер: Мій син інженер;

б) якщо в ролі зв'язки виступають порівняльні союзи як, немов, ніби, точно, все одно що, з одного боку та ін.: Ваше серце як камінь; Волосся немов шовк; Солодка булка все одно що тістечко;

в) якщо між підметом і присудком стоїть вступне слово, прислівник, союз, частка: Об, здається, найбільша річка Сибіру (Пор .: Об - найбільша річка Сибіру); Ртуть теж метал (Пор .: ртуть - метал); Березня тільки початок весни (Пор .: Березень - початок весни);

г) якщо перед присудком стоїть заперечення ні: Аналогія не доказ;

д) якщо присудок передує підлягає: Який розумник наш Коля!

е) якщо перед присудком стоїть що відноситься до нього неузгоджений другорядний член пропозиції: Робота для нього радість, працю для нього насолода;

ж) якщо підмет в поєднанні з присудком утворює нерозкладний фразеологічний зворот: Гріш ціна теорії, яка фіксує шаблони.

2. При відсутності зв'язки тире ставиться між підметом і присудком, якщо обидва вони виражені невизначеною формою дієслова або якщо один з головних членів речення виражений називним відмінком іменника, а інший - невизначеною формою дієслова, наприклад: Про вирішену говорити - тільки плутати (М. Г.); Призначення кожної людини - розвинути в собі все людське, загальне і насолодитися ним (Бел.).

3. Тире ставиться перед словами це, це є, ось, значить, це означає, Приєднуйтесь присудок до підлягає, наприклад: Перше, на чому я хотів би зупинитися, - це складність даної проблеми.

4. Тире ставиться, якщо обидва головних члена пропозиції виражені називним відмінком кількісного числівника або якщо один з них виражений називним відмінком іменника, а інший - ім'ям числівником або оборотом з числівником, наприклад: Велика Ведмедиця - сім яскравих зірок. продуктивність автомата - 20-28 виробів в хвилину.

Примітка. У технічній літературі при характеристиці предмета тире в цих випадках часто не ставиться, наприклад: вантажопідйомність крана 25 т, виліт стріли 5 м і т.п.

5. Тире зазвичай не ставиться, якщо підмет виражений особовим займенником, а присудок - називним відмінком іменника, наприклад: Я інженер; Ти мій брат.

Примітка. Постановка тире в цьому випадку має на меті логічно виділити один з головних членів речення, наприклад: Я - поет.

6. Тире не ставиться, якщо один з головних членів речення виражений питальним займенником, а інший - іменником в називному відмінку чи особистим займенником, наприклад: Скажи мені, хто твій друг, і я скажу тобі, хто ти.

7. При підметі, вираженому займенником це, тире ставиться або не ставиться в залежність від логічного виділення підмета і наявності паузи після нього, наприклад: До стомлення, нудьгу і почуття провини додайте ще одного ворога. це - самотність (Ч.). пор .: це - початок всіх початків; Це кращий вихід з положення.

8. Тире, як правило, не ставиться, якщо присудок виражено ім'ям прикметником, займенниковим прикметником, прийменниково-відмінкових поєднанням, наприклад: Ноги у Баринова криві, кравецькі; руки довгі, і товсті (М. Г.); Спина у акули темно-синього кольору, а черево сліпуче біле (Гончих.); Цей будинок чий? але: Життя без свободи - ніщо (Р. Роллан) (присудок - местоименное іменник).

Примітка. Постановка тире перед присудком, вираженим ім'ям прикметником, підкреслює інтонаційну розчленовування пропозиції на склад підмета і склад присудка, наприклад: Мій друг - розумний, вихований, освічений, він не буде вам неприємний.

9. Тире ставиться між підметом, вираженим інфінітивом, і присудком, вираженим предикативним словом на -о, Якщо між головними членами пропозиції робиться пауза, наприклад: Назвати вигаданим прізвищем - небезпечно (Г.); поступитися - ганебно (Тендра.). Але (при відсутності паузи): Судити людину в немилості дуже легко (Л. Т.).

10. Тире ставиться, якщо присудок виражено идиоматическим оборотом, наприклад: його тактика - розділяй і володарюй.

Попередня   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   Наступна

Суфікси іменників | Відмінкові закінчення прикметників | Суфікси прикметників | Правопис імен числівників | Правопис займенників | Правопис особових закінчень дієслів | Правопис суфіксів дієприкметників | Правопис нн і н в причастя та віддієслівні прикметників | Правопис прислівників | Вживання і правопис часток не та ні |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати