Головна

Методи вивчення. Закономірності основних показників здоров'я

  1. I. 2.4. Принципи та методи дослідження сучасної психології
  2. I. Методи перехоплення.
  3. I. Суб'єктивні методи дослідження ендокринної системи.
  4. I. Суб'єктивні методи дослідження кровотворної системи.
  5. I. Суб'єктивні методи дослідження органів жовчовиділення і підшлункової залози.
  6. I. Суб'єктивні методи дослідження органів сечовиділення.
  7. II. Методи несанкціонованого доступу.

Виконання основної стратегічної задачі діяльності системи охорони здоров'я - збереження і зміцнення здоров'я населення та поліпшення якості медичної допомоги, розробка конкретних лікувальних і профілактичних заходів, форм і методів роботи окремих, спеціалізованих служб не можливі без знання основних характеристик, тенденцій і закономірностей стану здоров'я населення.

В даному розділі будуть розглянуті визначення поняття "здоров'я" з точки зору індивідуального і популяційного підходів, чинники, які найбільш істотно впливають на формування здоров'я, методи і показники оцінки здоров'я населення.

Особливу увагу приділено аналізу медико-демографічної ситуації в Україні та сучасному світі, основним методам вивчення і тенденціям сучасного стану захворюваності населення. Окремі підрозділи присвячені медико-соціальних проблем найважливіших неепідеміческая захворювань.

Вивчення здоров'я населення і вплив на нього соціальних факторів - найважливіша складова частина соціальної медицини.

Існує багато визначень поняття "Здоров'я". Наведемо деякі з них:

- Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона: "Здоров'я - це стан організму, всі частини якого нормально розвинені і правильно функціонують";

- Словник Grand Larousse Encyclopedique (1962): "Здоров'я - стан індивіда, чий організм добре функціонує";

- Encyclopedia Britanica (1959): "Здоров'я - це стан фізичного міцності і благополуччя, при якому організм правильно виконує свої функції";

- А. Д. Степанов: "Здоров'я - це стан організму, при якому він здатний повноцінно виконувати свої функції";

- Ю. П. Лісіцин: "Здоров'я - гармонійне єдність біологічних і соціальних якостей, обумовлених вродженими і набутими біологічними і соціальними чинниками (а хвороба є порушенням цієї єдності, цієї гармонії)".

Досить оригінальне визначення здоров'я дає академік В. П. Казначеєв: "Здоров'я - це процес збереження і розвитку біологічних, психологічних функцій, оптимальної працездатності та соціальної активності людини при максимальній тривалості життя".

Як бачимо, є багато підходів до визначення здоров'я. Практично в кожному з них не враховуються ті або інші важливі аспекти життєдіяльності людини, групи людей, населення в цілому. Очевидно, що і не може бути якогось одного універсального, придатного на всі випадки життя визначення здоров'я.

Найбільш доцільним є такий підхід до визначення здоров'я, при якому враховуються різні цілі (рис. 1).

Філософський (норма для живого):

інтервал, в межах якого кількісні коливання біологічних процесів,

здатність утримувати живу систему на рівні функціонального оптимуму

Здоров'я індивіда:

а) теоретичний підхід (ідеальний):

стан повного соціального, біологічного та психічного благополуччя, коли функції всіх органів

і систем врівноважені з навколишнім середовищем, відсутні захворювання, хворобливі стани або

фізичні дефекти;

б) практичний підхід: стан організму, коли він здатний повноцінно виконувати свої функції

 
 


Мал. 1. Схема цільового підходу до визначення поняття "здоров'я".

Якщо мова йде про здоров'я в філософський плані, тоді цей термін є синонімом поняття "норма", широко вживається в біології.

З точки зору здоров'я окремої людини, тобто індивідуального підходу, може бути два варіанти.

Перший теоретичний, якщо визначати здоров'я людини як теоретично можливий ідеал, до якого варто прагнути, але який фактично важко досягти. У цьому плані найбільш придатним є визначення, яке дає Всесвітня організація охорони здоров'я: "Здоров'я - це стан повного соціального, біологічного та психологічного благополуччя, коли функції всіх органів і систем урівноважені з навколишнім середовищем, відсутні якісь захворювання, хворобливі стани та фізичні дефекти".

Другий варіант - практичний, коли потрібно дати відповідь, здоровий чи хворий і чи інша людина. При цьому головним є здатність організму повноцінно виконувати свої біологічні і соціальні функції.

Коли мова йде про популяційному здоров'я - здоров'я населення і окремих його груп, потрібно мати на увазі, що єдиного критерію, за яким можна визначити стан здоров'я населення (наприклад, регіону, країни, міста, району, області), немає. В цьому випадку у світовій статистиці прийнято використовувати комплексний підхід до визначення поняття "здоров'я" населення. Під цим розуміють умовне статистичне поняття, яке досить повно характеризується комплексом показників:

- Демографічних (народжуваність, смертність, середня очікувана тривалість життя);

- фізичного розвитку;

- Захворюваності;

- Інвалідності;

- Частоти донозологических станів (Мал. 2).

 
 


Здоров'я населення:

умовне статистичне поняття, яке досить повно характеризується

комплексом медичних показників:



Попередня   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   Наступна

Результати лікування хворих за окремими методиками | Квадрат відхилення теоретичних даних від фактичних | Непараметричні критерії оцінки ймовірності результатів досліджень | динамічні ряди | метод стандартизації | Кореляційно-регресивний аналіз | Кореляційний залежність по спрямованості, силі і формі зв'язку | Взаємозв'язок між рівнем перинатальне ризику у вагітних і частотою післяпологових ускладнень | Основні оцінки факторів ризику і прогнозування патологічних процесів | Критичні значення коефіцієнта кореляції рангів (р) Спірмена |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати