загрузка...
загрузка...
На головну

Етапи навчання і формування стійких навичок ЗСЖ

1. I. Теоретичні основи формування артикуляційної моторики у дітей.
  2. II. 7.5. Розвиток уваги у дітей і шляхи його формування
  3. II. 8.4. Розвиток мови в процесі навчання
  4. II. Етап формування первинних вимовних умінь і навичок
  5. III. Основні етапи міжнародних відносин в Новий час.
  6. III. Принципи, які стверджують реалізацію в процесі навчання закономірностей пізнавальної діяльності учнів
  7. IV. Огляд в кінці 1-го року навчання в школі.

1 й етап - вироблення навичок використання тієї інформації, яку отримує підліток у повсякденному житті. Як приклад можна привести знання про ризик, пов'язаний з тютюнопалінням, особистісне усвідомлення цінності доброго здоров'я і т.д. Учитель може проводити на своїх уроках групові дискусії та консультації. При проведенні уроків дуже важливо брати до уваги віково-психологічні особливості дитини і те, яка група для нього є референтною. У молодшому шкільному віці це батьки, в підлітковому - однолітки.

2 й етап - зміна ставлення до свого здоров'я і до шкідливих звичок. Тут дуже важливо підготувати підлітка до прийняття правильного рішення на основі всеосяжної інформації. Він повинен вирішити.

1. Чи є шкідливі звички серйозним ризиком для його здоров'я.

2. Що він придбає, відмовившись від шкідливих звичок (наприклад, хороше здоров'я або успіхи в спорті).

3. Що він в цьому випадку втратить.

Важливою частиною навчання навичкам здорового способу життя є вироблення навичок спілкування, які допомагають налагоджувати відносини, вирішувати конфлікти, відстоювати свої права, відмовлятися від небажаних або небезпечних форм поведінки. Оскільки фор жирування власного стилю поведінки в підлітковому віці багато в чому базується на пошуку прикладу для наслідування, на цьому етапі навчання важливо використовувати так звані позитивні соціальні рольові моделі.

3 й етап - прийняття рішення. Підліток повинен самостійно зробити вибір на користь здорового способу життя, і вчителю слід йому в цьому допомогти. Підліткам потрібно навчитися правильно оцінювати інформацію, що надходить. Вони повинні вміти свідомо зробити вибір в конкретній ситуації, зважити всі «за» і «проти». Велику допомогу на цьому етапі надають рольові ігри.

4 й етап - підлітком прийнято рішення. Тут дуже важлива підтримка батьків і вчителів. Крім цілеспрямованих занять в школі, повинні проводитися загальношкільні заходи. Так, доцільні організація вікторин, конкурсів малюнків, наприклад по антитютюнової пропаганди і т.п.

Виховання високої санітарної культури населення - однієї із складових частин здорового способу життя - справа державної ваги.

У формуванні санітарної культури провідна роль належить комплексу заходів щодо гігієнічного виховання і навчання, що закріплено в законодавчому порядку. Федеральний закон «Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення» містить спеціальну статтю 36 «Гігієнічне виховання і навчання». У ній визначено, що з метою підвищення санітарної культури населення, профілактики захворювань, для поширення знань про здоровий спосіб життя повинні проводитися гігієнічне виховання і навчання громадян.

Гігієнічне виховання і освіту громадян має здійснюватися в процесі:

- Виховання і навчання в ДНЗ та інших освітніх установах;

- Професійної гігієнічної підготовки та атестації посадових осіб і працівників організацій, характер діяльності яких пов'язаний з виробництвом, зберіганням, транспортуванням і реалізацією харчових продуктів і питної води, вихованням і навчанням дітей;

- При підготовці, перепідготовці та підвищенні кваліфікації працівників шляхом включення в програми навчання розділів про гігієнічних знаннях. Гігієнічне навчання і виховання дітей в освітніх установах складається з класної, позакласної та позашкільної роботи, що здійснюється викладачами всіх предметів, медичним персоналом закладів, членами товариств Червоного Хреста, керівниками гуртків, клубів, об'єднань. Класна робота ведеться відповідно до освітніх стандартів, навчальних програм, методичних рекомендацій. В основному питання гігієни висвітлюються в процесі викладання природознавства, основ безпеки життєдіяльності, праці, фізичної культури, природознавства, біології (освітні установи), а також охорони праці, техніки безпеки (освітні установи з професійним навчанням). Тематика занять визначається навчальними програмами.

Позакласна і позашкільна робота включає організацію санітарних постів і бригад, заняття на факультативах і в гуртках «Юний медик», проведення бесід, лекцій медичним персоналом, індивідуальних консультацій, перегляд кіно- і відеофільмів. Однак більш ефективною є організація ігрових (особливо в молодших класах) і змагальних форм навчання і виховання: вікторин, олімпіад, театралізованих вистав, шоу, конкурсів з обов'язковою участю старшокласників в програмах для молодших школярів, випуск санітарних бюлетенів, листівок. Для старшокласників хорошим способом навчання і виховання є організація конференцій, диспутів, круглих столів. Потужним засобом гігієнічного виховання є участь школярів у роботі клубів, громадських об'єднань гігієнічної та екологічної тематики, наприклад таких, як «Антівес» (для мають надлишкову масу тіла), «Рух зелених» і т.д.

Для перевірки ефективності гігієнічного навчання і виховання можна використовувати дані успішності з дисциплін, які включають розділи гігієни, контрольні, тестування та анкетування, однак не можна відмовлятися і від спостережень (особливо в молодших класах) за сформованістю гігієнічних іввиков і умінь.

Істотний компонент гігієнічного виховання - особиста гігієна. Особиста гігієна ~~ найважливіший засіб активного ставлення людини до свого здоров'я.

Підліток повинен керуватися не тільки елементарними правилами індивідуальної гігієни, але також володіти необхідними навичками в області психогігієни і засвоїти певні норми поведінки, образ дій, форми обходження, прийняті в цивілізованому суспільстві і, в кінцевому, рахунку «працюють» на здоровий спосіб життя. Цікаво в цьому відношенні вислів IV1.B. Ломоносова: «Чистоту дотримуватися має при столі, зміст книг, ліжку, сукні. Хто зовнішнім виглядом поводиться гидко, той показує не тільки лінощі, а й підлі звичаї ».

Гігієнічне виховання дітей і підлітків - комплексна і багатопланова діяльність. У ній важливі і різноманітні канали масової комунікації, використання яких необхідно активізувати. За популярністю різних форм пропаганди здорового способу життя на 1-му місці знаходяться телебачення і художні фільми. Лекції та бесіди пасуть задніх.

Різноманітні форми подачі, нові цікаві жанри, рубрики, підготовлені на телебаченні (в тому числі кабельному) з урахуванням специфіки дитячої аудиторії, можуть підвищити значимість цього каналу інформації. Проте важко очікувати, що телепрограма «Здоров'я» стане улюбленою передачею для більшості молодих людей. У зв'язку з цим необхідно передбачати проведення на всіх етапах навчання дітей і підлітків спеціальних циклів по різним аспектам здорового способу життя молоді з використанням сучасних аудіовізуальних засобів.

У справі формування здорового способу життя діти є найбільш перспективною віковою категорією. Саме в дитинстві відбуваються засвоєння основних обсягів інформації, вироблення фундаментальних життєвих стереотипів. Суттєвим є і те, що у дітей і підлітків природною є навчальна діяльність, тому питання формування здорового способу життя можуть бути органічно включені в навчально-виховний процес. Необхідна також спадкоємність на всіх етапах формування здорового способу життя дітей та підлітків (сім'я, школа, середні спеціальні і вищі навчальні заклади, трудові колективи, неформальні об'єднання).

Гігієнічне виховання батьків проводиться в основному у вигляді лекцій і бесід на батьківських зборах, індивідуальних бесід і консультацій. Необхідно також і наявність в медичному кабінеті науково-популярної літератури, пам'яток, рекомендацій для батьків. Найбільш актуальні теми для роботи з батьками - «Як полегшити адаптацію першокласника до школи», «Режим дня школяра» * «Вибір професії та здоров'я», «Гігієна статевого виховання», «Профілактика шкідливих звичок», «Охорона нервово-психічного здоров'я школярів» , «Фізкультура і здоров'я».

Гігієнічне навчання персоналу ведеться за кількома напрямками. Для вчителів організовуються лекції, бесіди, індивідуальні консультації. Обов'язковою формою є відвідування медичним персоналом уроків з подальшою їх гігієнічної оцінкою і розбором з учителями, а також виступи на педагогічних нарадах. Необхідна і добірка відповідної літератури для вчителів та вихователів. Для технічного персоналу найбільш раціональним вважається поетапне навчання з дотриманням наступності.

Основні теми занять з персоналом - «Санітарні правила по влаштуванню і утриманню приміщень і ділянки», «Санітарно-гігієнічні вимоги до організації роботи дітей з самообслуговування», «Особиста гігієна персоналу», «Найважливіші заходи профілактики інфекційних захворювань», «Гігієнічні вимоги до організації педагогічного процесу »,« Організація оздоровчих заходів для дітей з відхиленнями в стані здоров'я »,« Особиста гігієна школяра »(для вчителів).

Працівники освітніх установ зобов'язані проходити гігієнічну підготовку та здавати залік (1 раз в 2 роки за встановленою програмою).

Програма очно-заочного гігієнічного навчання працівників шкіл включає наступні основні розділи:

- Здоров'я дитячого та підліткового населення, умови його формування. показники стану здоров'я індивідуума і колективу;

- Гігієна режиму дня та навчально-виховного процесу;

- Гігієна фізичного виховання;

- Гігієна трудового навчання;

- Гігіє а харчування дітей і підлітків;

- Гігієнічні вимоги до будівництва, реконструкції, благоустрою, утримання та обладнання шкіл, гімназій, ліцеїв;

1 гігієнічні вимоги до навчальних меблів та обладнання; ¦ гігієнічне навчання і виховання. основи формування

здорового способу життя дітей та підлітків; | медичне і санітарно-епідеміологічне забезпечення дітей і підлітків;

рг.нови формування здорового способу життя ...

- Відповідальність адміністрації освітніх установ за

виконання вимог санітарних норм і правил. За епідеміологічними показниками гігієнічна атестація може проводитися і чаші. З цього приводу Головний державний санітарний лікар території приймає відповідну постанову, виконання якого є обов'язковим для всіх. глава 9

МЕДИЧНЕ І санітарно-епідеміологічної ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДИТЯЧОГО І ПІДЛІТКОВОГО НАСЕЛЕННЯ

Правову базу охорони здоров'я і забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя дітей і підлітків складають:

- Закони Російської Федерації;

- Укази Президента Російської Федерації;

- Постанови Кабінету Міністрів України;

- Санітарні норми і правила;

- Постанови глав адміністрації і місцевого самоврядування.

Визначення основних вимог до забезпечення здоров'я населення, завдань щодо поліпшення стану здоров'я є глобальною проблемою.

9.1. МІЖНАРОДНІ АКТИ

І ЗАКОНОДАВЧІ ОСНОВИ В ОБЛАСТІ

ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ

У Постанові 30-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я, що проходила в травні 1977 р було записано: «Основна соціальна завдання урядів і ВООЗ в майбутні десятиліття повинна полягати в досягненні до 2000 р усіма жителями Землі такого рівня здоров'я, який дозволить їм жити продуктивно в соціальному і економічному плані * (WHA30.43). Алма-Атинська Декларація, прийнята в 1978 р, конкретизувала положення про те, що ключем до досягнення мети - здоров'я для всіх - є первинна медико санітарна допомога. Первинна медико-санітарна допомога визначається як надання основних видів медико-санітарної допомоги, доступних як для кожного члена суспільства в окремо, так і сім'ям в суспільстві. Первинна медико-санітарна допомога (за документами ВООЗ) спрямована на вирішення основних проблем охорони здоров'я на комунальному рівні шляхом надання оздоровчо г о, профілактичного, лікувального і реабілітаційного обслуговування.

Представники держав - членів Європейського регіону ВООЗ (в тому числі і наша країна) на 30-й сесії Регіонального комітету в 1980 р прийняли Європейську стратегію по досягненню здоров'я для всіх. Європейські країни визнали, що забезпечення здоров'я для всіх до 2000 р необхідно в кінцевому підсумку для забезпечення здоров'я і благополуччя підростаючого і наступних поколінь в Європі.

55-я сесія Європейського регіонального комітету ВООЗ в 2005 р (Румунія, Бухарест) прийняла «Основи політики досягнення здоров'я для всіх в Європейському регіоні ВООЗ: оновлення 2005».

Мета документа - забезпечити осіб, які приймають рішення на національному рівні, практичними методами, які можуть бути використані як для забезпечення відповідності національних стратегій суспільної охорони здоров'я цінностям стратегії «Здоров'я для всіх», так і для втілення цих цінностей у життя.

Оновлена ??версія є не нормативним (в традиційному розумінні) документом, а документом, що стимулює необмежений за термінами процес досягнення здоров'я для всіх. Ця політика може постійно збагачуватися за рахунок широкого ряду заходів по її реалізації, які вибирають самі країни.

У «Оновленні 2005" збережені і розширені основні цінності і принципи політики «Здоров'я-21». Зокрема, в оновленому документі збережено такі ключові принципи.

- Кінцева мета політики охорони здоров'я - повна реалізація всіма людьми наявного потенціалу здоров'я.

1 Усунення відмінностей в стані здоров'я між країнами і всередині них (тобто солідарність) має величезну важливість для громадської охорони здоров'я в регіоні. I Участь населення - це ключова умова для розвитку охорони здоров'я.

- Розвиток охорони здоров'я може бути забезпечено тільки за допомогою міжгалузевих стратегій і міжгалузевого інвестування, спрямованого на поліпшення детермінантів здоров'я.

- Кожен сектор суспільства несе відповідальність за ті наслідки, які його діяльність надає на здоров'я людей.

В контексті політики «Здоров'я для всіх» поліпшенню здоров'я населення сприяють наступні 4 категорії факторів.

1. Надання хворим медичної допомоги - це необхідний, але не єдиний елемент політики «Здоров'я для всіх».

2. Медична профілактика включає такі напрямки діяльності, як імунізація, санітарно-епідеміологічний нагляд та здійснення програм раннього виявлення хвороб, кожне з яких, як правило, добре інтегровано в рутинне медичне обслуговування населення.

3. Формування здорового способу життя передбачає роботу в таких областях, як поліпшення харчування, посилення фізичної активності населення, боротьба зі споживанням тютюну, алкоголю та інших психоактивних речовин. Необхідність формування ЗСЖ широко визнається самими різними сторонами, але найчастіше лише у вигляді абстрактної концепції. Коли ж мова йде про розробку і реалізацію конкретної політики зміцнення здоров'я населення та про забезпечення фінансування роботи в цьому напрямку, прогрес може бути досить повільним.

4. Поліпшення детермінантів здоров'я - це діяльність, тісно пов'язана зі зміцненням здоров'я, але виходить за рамки поведінки окремих осіб і спрямована на поліпшення різних аспектів фізичної, соціальної та економічної середовища, багато в чому визначають стан здоров'я, і ??перш за все на боротьбу з бідністю. Дії, спрямовані на поліпшення детермінантів здоров'я, включають прийняття відповідних законів і нормативів, розробку політики та інформаційно-пропагандистську роботу, яка охоплювала б усі відомства та сектора.

Однією з областей, в якій повинні бути зроблені дії для поліпшення складових здоров'я, є гігієна навколишнього середовища. Більшість країн визнають важливість цієї сфери, проте далеко не завжди це усвідомлення знаходить відображення на практиці. Загальної прихильності справі поліпшення санітарного стану навколишнього середовища недостатньо для успіху, так як найкращі результати спостерігаються в разі широкої обізнаності населення з цього питання і за наявності політичної готовності до дій.

Інший ключовий сферою діяльності є боротьба з бідністю. Оскільки бідність - це одна з найважливіших причин несправедливості по відношенню до здоров'я, в політиці «Здоров'я для всіх» має передбачатися діяльність щодо зменшення бідності, перш за все за рахунок забезпечення того, щоб система охорони здоров'я приділяла особливу увагу питанням задоволення потреб малозабезпечених, маргінальних і уразливих груп населення .

Конвенція про права дитини, затверджена Генеральною дссамблеей ООН в 1989 р, - найбільш повне усвідомлення прав дитини, прийняте міжнародним співтовариством, і права дітей, які отримують силу норм міжнародного права.

Конвенція проголошує дитину самостійним суб'єктом права, визначає правові норми відповідальності держави, вводить спеціальний механізм контролю - Комітет ООН з прав дитини і наділяє його високими повноваженнями.

Один з основних принципів Конвенції - пріоритетність інтересів дітей перед інтересами суспільства. У конвенції визначені права дітей на життя, ім'я, національність, громадянство, збереження своєї індивідуальності, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Надзвичайно важлива Стаття 27 (п. 1): «Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини».

Конвенцією закріплені права дітей на вираження своїх поглядів, своєї думки, на свободу думки, совісті і релігії, асоціацій і мирних зборів, доступ дитини до збору та розповсюдження інформації. Ці права раніше ніколи не декларувалися в міжнародних актах. Конвенція визнає право кожного на доступ до пунктів медичного обслуговування (наприклад, імунізації та дегідратаііон- ної терапії), право на рівень життя, що відповідає стандарту (включаючи їжу, чисту воду і житло). Щоб забезпечити кожному шанс на розвиток своїх потенційних можливостей. Конвенція передбачає право дитини на освіту, відпочинок і розваги, на свободу вираження поглядів, право на інформацію, свободу думки, право сповідувати будь-яку релігію, право на свободу совісті.

Багато із записаних в Конвенції положень передбачають заходи щодо захисту дітей в найрізноманітніших ситуаціях. Йдеться і про розумово відсталих або фізично неповноцінних дітей, про дітей біженців або сиріт, про дітей, з тих чи інших причин розлучилися зі своїми батьками. Вказується також на те, що в деяких випадках дітей треба захищати від їх власних батьків, якщо, наприклад, батьки не в змозі піклуватися про дітей. Спеціальні статті Конвенції фіксують право дитини на освіту, в тому числі отримання безкоштовного та обов'язкового початкового; на захист з боку держави від економічної, сексуальної і будь-який інший експлуатації, від незаконного вживання наркотичних засобів і психотропних речовин; від викрадення і торгівлі дітьми.

У 1990 р в ООН відбулася Всесвітня зустріч на вищому рівні, на якій були підписані унікальні документи: «Всесвітня декларація про забезпечення виживання, захисту і розвитку дітей» та «План дій по здійсненню Всесвітньої декларації про забезпечення виживання, захисту і розвитку дітей».

Всесвітня декларація про забезпечення виживання, захисту і розвитку дітей першої ставить завдання щодо поліпшення здоров'я та харчування дітей, вирішення якої, на думку міжнародної спільноти, тепер стало можливим і є першочерговим обов'язком. З цієї ж декларація держави-учасники взяли на себе зобов'язання;

* 2) ... вжити рішучих заходів з тим, щоб зміцнити здоров'я дітей - сприяти забезпеченню чистою водою всіх дітей, а також загальному доступу до хорошим санітарним умовам;

3) ... прагнути забезпечити оптимальний ріст і розвиток в дитинстві ...;

9) ... вжити заходів щодо захисту навколишнього середовища, щоб всі діти могли жити в більш безпечному і екологічно здорове майбутнє ».

Конвенція ООН про права дитини була ратифікована Верховною Радою Української РСР 13 червня 1990 г. Для нашої країни це надзвичайно своєчасний документ. Конвенція надає нашому суспільству нову можливість підтвердити не словесну, а реальну любов до власних дітей.

Питання охорони здоров'я підростаючого покоління відображені в багатьох законах Російської Федерації, в тому числі і в федеральному законі «Про освіту *. В цьому законі (ст. 51) визначено, що загальноосвітній заклад створює умови, що гарантують охорону і зміцнення здоров'я учнів, вихованців. Відповідальність за це несуть посадові особи освітніх установ.

У 2005 р на 55-й сесії Європейського регіонального комітету ВООЗ в Румунії (Бухарест) прийнята Європейська стратегія «Здоров'я і розвиток дітей і підлітків».

Стратегія відкривається словами: «Діти - це наші інвестиції в суспільство майбутнього. Від їхнього здоров'я і того, яким чином ми забезпечуємо їх зростання і розвиток, включаючи період отроцтва, до досягнення ними зрілого віку, буде залежати рівень добробуту и стабільності в країнах Європейського регіону в наступні

десятиліття ».

Інвестування в дітей та підлітків є необхідною з трьох причин.

1. У нас є моральні і юридичні зобов'язання щодо захисту і дотримання прав дітей та підлітків, закріплені в Конвенції про права дитини.

2. Такі інвестиції дозволять в майбутньому створити більш здорове суспільство, що буде мати сприятливі наслідки для суспільства в цілому, місцевих громад і окремих людей. Вони будуть доповнювати глобальні зобов'язання по досягненню Цілей в області розвитку, сформульованих в Декларації тисячоліття.

3. Це сприятиме економічному зростанню та сталому розвитку, так як їхні дії будуть націлені на найбільш значущі етапи розвитку дитини. Такий підхід з точки зору всього життєвого циклу буде забезпечувати найбільш раціональне та ефективне використання ресурсів.

Метою стратегії є надання сприяння державам-членам у розробці їх власної політики і програм. Вона визначає основні завдання в галузі охорони здоров'я та розвитку дітей і підлітків і, що найбільш важливо, забезпечує керівництво до дії на основі фактичних даних і досвіду роботи, накопиченого за останні роки.

Загальною метою є створення умов, що дозволяють дітям і підліткам в Європейському регіоні в повній мірі реалізувати свій потенціал в області здоров'я і розвитку і скоротити тягар запобіжної захворюваності та смертності. Це буде сприяти здоровому росту і розвитку, а також зниження захворюваності і смертності не тільки серед дітей та підлітків в даний час, але також серед дорослих людей в майбутньому. Інвестиції в здоровий розвиток молодих людей сьогодні будуть, за визначенням, сприяти економічному процвітанню завтра.

Стратегія «Здоров'я і розвиток дітей і підлітків» призначена для надання сприяння державам-членам у виконанні таких завдань. Розробка концептуальної основи для науково обґрунтованого аналізу і вдосконалення національних стратегій, програм і планів дій в галузі охорони здоров'я та розвитку дітей і підлітків з точки зору всього життєвого циклу.

1. Активізація багатосекторальних дій, спрямованих на вирішення основних проблем охорони здоров'я, пов'язаних зі здоров'ям дітей і підлітків.

2. Визначення ролі сектора охорони здоров'я в розробці і координації стратегій н в наданні послуг, що відповідають потребам дітей і підлітків в області охорони здоров'я.

Стратегія розроблена на основі 4 керівних принципів.

1. Підхід з точки зору повного життєвого циклу. Стратегії та програми повинні бути орієнтовані на вирішення проблем, пов'язаних зі здоров'ям на кожному етапі розвитку людини - від допологового періоду до підліткового віку.

2. Забезпечення справедливості. При оцінці стану здоров'я населення, виробленні політики та планування діяльності з надання послуг слід брати до уваги потреби найменш забезпечених груп населення.

3. Міжсекторальні дії. При розробці стратегій та планів щодо поліпшення стану здоров'я дітей і підлітків слід застосовувати міжсекторальний підхід до вирішення проблем суспільної охорони здоров'я з урахуванням основних детермінант здоров'я.

4. Спільна діяльність. Широка громадськість і молодь повинні брати участь у плануванні, здійсненні та моніторингу стратегій і діяльності з надання послуг.

Фактори ризику і сприятливі можливості присутні на всіх стадіях розвитку людини - від моменту зачаття до підліткового віку. Підхід з точки зору повного життєвого циклу не тільки враховує різні етапи життя від моменту зачаття до досягнення 19-річного віку, але також визнає, що на кожному з цих етапів закладаються основи здоров'я і форм поведінки, пов'язаних зі здоров'ям, властивих пізнішим етапах розвитку. Такий підхід забезпечує як основу, так і критерії для прийняття рішень щодо інвестицій в здоров'я протягом цих вікових періодів. Загальновизнано, що здоров'я і розвиток дітей і підлітків визначаються безліччю факторів. Хоча сектор охорони здоров'я повинен відігравати важливу роль у зміцненні здоров'я, профілактиці та наданні допомоги, діяльність інших секторів, наприклад, освіти, соціального забезпечення та фінансів, а також багатьох інших, має великий вплив на основні детермінанти здоров'я, поліпшення і підтримку здоров'я дітей і підлітків є завданням, що вимагає зусиль багатьох секторів. Сектор охорони здоров'я та міністерство охорони здоров'я, зокрема, повинні іграгть ключову роль в стимулюванні діяльності за участю всіх секторів.

Рішення у сфері охорони здоров'я повинні прийматися за участю широкої громадськості. Діяльність, спрямована на поліпшення стану здоров'я молодих людей в Європі, повинна, за визначенням, передбачати зміну служб и установ охорони здоров'я, а також фізичної та культурного середовища в широкому сенсі. Діти і підлітки є громадянами I смулу власного права і повинні брати активну участь в плануванні та моніторингу будь-якої національної стратегії, метою якої є поліпшення їх здоров'я. Молоді люди є експертами щодо своїх однолітків. Їх участь допоможе домогтися того, щоб освітні ініціативи і заходи, спрямовані на розвиток відповідних служб, враховували їхні потреби і проблеми.

ВООЗ визначено 7 пріоритетних напрямків дій на глобальному рівні в галузі охорони здоров'я дітей та підлітків. З них 2 пов'язані з конкретними етапами життєвого циклу, а саме: здоров'я матері та новонародженого і здоров'я підлітків. Здоров'я матері і новонародженої дитини надає очевидний вплив на майбутнє благополуччя дитини, що розвивається. Аналогічним чином здоров'я і розвиток підлітків закладають основи здоров'я на наступних етапах життя і впливають на стан здоров'я наступного покоління. Решта 5 пріоритетних напрямків дій носять взаємопов'язаний характер і впливають на здоров'я і розвиток людини на всіх етапах життєвого циклу. Хоча ці пріоритетні напрямки дій призначені для керівництва діяльністю самої ВООЗ, вони відображають існуючі, а також знову виникаючі загрози у всіх державах-членах.

Нижче викладені 7 пріоритетних напрямків дій ВООЗ в умовах Європейського регіону. I. Здоров'я матері та новонародженого. Здоров'я і розвиток дитини нерозривно пов'язані зі здоров'ям матері, станом її харчування і тією допомогою щодо репродуктивного здоров'я, яку вона отримує. Допологова допомога, а також допомогу при пологах і протягом 1-го тижня життя відіграють вирішальну роль для оптимального розвитку на всіх етапах - від періоду дитинства до підліткового віку і насту ння зрілості. Хоча в багатьох країнах Європейського регіону матері і новонароджені отримують допомогу дуже високої якості, в менш благополучних країнах Регіону належить зробити ще багато для поліпшення якості медичної допомоги, що надається матерям і новонародженим дітям. Це ж відноситься до найбільш вразливим групам населення в багатих країнах.

2. Харчування Хороше харчування має найважливіше значення для здорового розвитку. Недостатнє харчування призводить до порушень здоров'я, що. в свою чергу, сприяє подальшому погіршенню стану харчування. Наслідки недостатнього харчування спостерігаються переважно серед дітей грудного та молодшого віку в найменш забезпечених країнах, і основним проявом його є зупинка в рості - постійне відставання в рості в порівнянні з однолітками. Нездоровий раціон харчування викликає все більше занепокоєння майже в усіх європейських країнах. Він може призводити до ожиріння дітей шкільного віку та збільшує ризик розвитку серцево-судинних та інших системних захворювань на більш пізніх етапах життя. Нарастаюшая епідемія ожиріння є одним з факторів ризику для здоров'я, що викликають все більше занепокоєння у багатьох європейських країнах.

3. Інфекційні вежі. Гострі респіраторні захворювання, діарея і туберкульоз є в більшості випадків можна попередити і виліковними причинами смертності і захворюваності в дитячому віці. Проте вони продовжують бути важливими факторами смертності в ряді країн регіону. Хвороби, попереджають за допомогою вакцин, зазвичай піддаються ефективному контролю, однак охоплення вакцинацією щодо деяких захворювань, особливо кору, залишається неадекватним в багатьох країнах, включаючи країни Західної Європи. У багатьох державах Європи зростає число випадків інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Заклопотаність викликає також зростаюче число випадків і поширеність вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ). У східній частині Регіону відзначається найшвидше розвиток епідемії ВІЛ в світі, що пов'язано переважне ін'єкційним вживанням яаркотіков. Хоча ця проблема, як і раніше зачіпає в основному молодих чоловіків, кількість ВІЛ-інфікованих жінок також зростає, внаслідок чого безперервно збільшується число випадків передачі інфекції від матері до дитини. Попередження випадків захворювання серед дітей вимагає значно менших витрат, ніж лікування дітей з ВІЛ (СНІД) та догляд за ними.

4. Травми і насильство. Травми і насильство нерідко виникають в результаті взаємодії цілого ряду факторів навколишнього середовища, особливо серед уразливих груп населення, і являють собою серйозну проблему в галузі охорони здоров'я дітей та підлітків майже в усіх країнах Регіону. Травматизм в дитячому та підлітковому віці пов'язаний з високим ризиком довгострокових наслідків фізичного характеру, а також психосоціальної травми. Особливо високо тягар дорожньо-транспортного травматизму та побутового насильства, проте занадто мало робиться для ефективного попередження і реабілітації.

5. Фізична довкілля. Діти нерідко особливо уразливі і більш схильні до впливу таких факторів, як відсутність адекватного постачання чистою водою і санітарно-гігіенічес- ких умов, забруднення повітря всередині і поза приміщеннями, а також цілого ряду інших хімічних і фізичних факторів. Держави-члени недавно взяли на себе зобов'язання щодо здійснення дій в цій галузі шляхом прийняття Європейського плану дій «Довкілля і здоров'я дітей».

6. Здоров'я підлітків. Підлітковий вік характеризується формами поведінки, які носять дослідницький, але при цьому іноді ризикований характер. На цьому етапі розвитку виробляється стиль життя, який може впливати на стан здоров'я протягом усього життя. У деяких країнах були прийняті стратегії, спрямовані на комплексне вирішення проблеми охорони здоров'я підлітків та створення служб охорони здоров'я, орієнтованих на молодь. Підлітки все ще нерідко вважаються проблемної групою населення. Їх слід розглядати з точки зору їх можливостей сприяти вирішенню проблем і поліпшення власного здоров'я. При цьому вони будуть також вносити вклад в здоров'я майбутніх поколінь.

7. Психосоциальное розвиток і психічне здоров'я. Увага до проблем здоров'я традиційно фокусується на проблемах фізичного здоров'я, незважаючи на очевидні ознаки того, що число випадків порушення здоров'я психосоціального і психічного характеру зростає. Це викликає все більше занепокоєння у всіх країнах Європи. Психологічне благополуччя протягом усього життєвого циклу може бути забезпечено шляхом інвестицій в розвиток дітей і підлітків на ранньому етапі, однак в даний час в цьому напрямку робиться дуже мало - здійснюються лише кілька новаторських програм, спрямованих на розвиток батьківських навичок з метою покращення психологічних можливостей розвитку молодих поколінь. Проблеми психічного здоров'я в підлітковому віці нерідко пов'язані з проявами агресії, насильством або нанесенням самоповреждений. Самогубства щорічно забирають багато тисяч життів і нерідко пов'язані з депресією. Серед молодих людей депресивні стани часто пов'язані з низькою успішністю, антисоціальною поведінкою, зловживанням алкоголем або наркотиками, а також серйозними порушеннями харчування. Частота таких випадків зростає.

ВООЗ визначені також основні проблеми та заходи впливу, що проводяться протягом усього життєвого циклу дітей і підлітка ».

Попередня   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   Наступна

приладдя | Фізіологічні основи правильного положення тіла при різних видах занять і робіт. Гігієнічні вимоги х учбових меблів, обладнанням і їх розміщення | Категорично забороняється використання стаціонарних двоярусних ліжок. | Основи проектування, будівництва, реконструкції та експлуатації дитячих установ | Гігієна середовища розвитку, виховання і обучной дітей ________________ 355 | Забороняється застосування в навчальних учрежденіяхасбсстоцемент- них повітропроводів | При досягненні в приміщенні температури повітря 15-14 "С провітрювання залу припиняється. | У навчально-виробничих майстерень, актових і спортивних залах також можливо двостороннє бічне природне і комбіноване (верхнє і бічне) освітлення. | Водопостачання і каналізація в загальноосвітніх установах повинні бути централізованими. | Здоровий спосіб життя дітей багато в чому визначається образомжізніродітелей, середовища, в якому росте і виховується дитина. |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати