загрузка...
загрузка...
На головну

Фактори, що впливають на стан здоров'я дітей

1. I. Теоретичні основи формування артикуляційної моторики у дітей.
  2. I. Етіологія гнійно-септичних захворювань (ДСЗ) у дітей.
  3. II. 7.5. Розвиток уваги у дітей і шляхи його формування
  4. III. Пренатальна діагностика ВДР у дітей
  5. А. І. ГЕРЦЕН Про вихованні ТА НАВЧАННІ ДІТЕЙ
  6. агональному стані
  7. АГРЕГАТНЕ СТАН РЕЧОВИНИ

Дитяче населення піддається впливу різних чинників навколишнього середовища, багато з яких розглядаються як фактори ризику розвитку несприятливих змін в організмі.

Визначальну роль у змінах стану здоров'я дитячого населення грають 3 групи факторів:

- Генотип популяції;

- спосіб життя;

- стан навколишнього середовища.

Соціальні та середовищні фактори діють не ізольовано, а в поєднанні з біологічними (в тому числі спадковими) факторами. Це обумовлює залежність захворюваності людини як від середовища, в якій він знаходиться, так і від генотипу і біологічних законів зростання і розвитку.

У літературі досить часто наводяться загальні положення, сформульовані ВООЗ, згідно з якими вплив соціальних чинників на формування здоров'я становить близько 50%, біологічних факторів - близько 20%, антропогенних факторів - також близько 20% і медичного обслуговування - до 10%. Однак ці величини є усередненими, не відображають вікових особливостей росту і розвитку дітей, формування патології в окремі періоди їхнього життя, поширеності факторів ризику. Роль тих чи інших факторів у розвитку несприятливих ефектів в стані здоров'я різна в залежності від статі і віку індивідуума.

Найбільшому ризику розвитку хронічних хвороб схильні діти з обтяженою спадковістю. В даний час зовнішньо- середовищні чинники за своїм значенням лише небагато чим поступаються біологічним. Алкоголізм батьків, неповна сім'я, несприятливий мікроклімат в сім'ї та школі - нерідко взаємозалежні психосоціальні чинники, що підвищують ризик розвитку хронічної патології. Велике значення мають і фактори забруднення середовища.

Ризик розвитку деяких захворювань у дітей, які проживають в забруднених районах, підвищується в 2-3 рази. Педіатри до числа екологічних факторів відносять також професійні шкідливості у народите

глава 2

лей щонайменше протягом 2 років перед народженням дитини, куріння матері під час вагітності і куріння вдома в присутності дитини.

Стан здоров'я дітей залежить як від внутрішніх чинників (тип конституції, темпи фізичного розвитку, стать, вік), так і внутрішніх чинників довкілля (сумарна шкільна навантаження, проживання в міських або сільських умовах, заняття спортом та ін.).

Є численні дані щодо впливу освіти і соціально-економічного статусу батьків на здоров'я дітей.

У бідних сім'ях вище смертність дітей від нещасних випадків, травм, вище рівень захворюваності | рівень і середня тривалість госпіталізації. Ризик нещасних випадків серед дітей зменшується з ростом освіти матері (освіта менше 8 років: більше 12 років - ризик 5: 1).

Показники здоров'я дітей, особливо раннього віку, залежать від типу сім'ї (повна, неповна і т.д.). Захворюваність дітей в неповних сім'ях достовірно вище, ніж в повних, і часто хворіючих дітей у них більше. Різниця посилюється з віком. Здоров'я позашлюбних дітей гірше, вони чаші народжуються недоношеними, пізніше починають ходити і говорити, у них частіше бувають гострі і хронічні захворювання. Діти з негармонійних сімей частіше хворіють, і загострення хронічних захворювань протікають у них довше і важче.

Численні дослідження з проблеми «сім'я і хвороба» дозволяють говорити про «вразливих» дітей - дітей, які в більшій мірі, ніж інші, схильні до ризику захворіти. Це позашлюбні діти, діти з неповних сімей, з сімей, які проживають в несприятливих соціально-економічних умовах (низький дохід, погане харчування), дітей з неблагополучних сімей, в яких зазначаються алкоголізм, асоціальна поведінка, недбале ставлення до виховання дітей.

Зарубіжні фахівці рекомендують відносити до «вразливою» групі єдиного в сім'ї дитини, дітей, народжених після тривалого безпліддя, небажаних дітей, дітей літніх батьків, дітей, народжених в пізньому шлюбі, дітей, «які замінили» померлої дитини, або дітей, що народилися в період, коли в родині хтось помер.

У дослідженнях члена-кореспондента РАМН професора А.Г. Сухарева виявлено тісний кореляційний залежність між рівнем рухової активності дітей і розвитком у них м'язової, серцево-судинної і дихальної систем, а також ступенем опірності організму. Встановлено виражена кореляційна залежність між здоров'ям дітей і режимом їх дня. Серед недосипають школярів частка здорових нижче, ніж серед дотримуються цієї вимоги режиму. Школярі, які щодня проводять на свіжому повітрі 1 ч і менш, частіше страждають аномаліями рефракції ока, ревматизмом і катастрофами обміну речовин.

Особливе значення для здоров'я дітей мають умови навчання і виховання в дошкільному навчальному закладі (ДНЗ) та школі (місткість і планування будівлі, освітленість, повітрообмін, відповідність меблів анатомо-фізіологічних особливостей дітей).

Поширеність гострих респіраторних захворювань серед дітей залежить від режиму провітрювання і площі навчально-виховних приміщень, а також від планування будівлі.

Під керівництвом академіка РАМН професора Г.М. Сердюковская проведено факторний аналіз багатовимірної системи «дитина - навколишнє середовище», в ході якого було проаналізовано вплив близько 80 показників на формування захворюваності школярів (рис. 2.25).

Встановлено виражений вплив на здоров'я учнів наступних факторів середовища:

- Кліматичних особливостей місцевості;

- Забруднень атмосферного повітря;

- Незадовільних санітарно-гігієнічних умов (в основному за рахунок перевищення місткості шкільних будівель двозмінному занять, недостатніх площ навчальних приміщень, поганих житлових умов);

- Низького матеріального рівня життя сімей;

- Велику зайнятість на роботі матерів;

- Відвідування в дошкільному віці ясел і в початкових класах груп продовженого дня;

- Зловживання алкоголем у батьків;

- Великий сумарною навантаження школярів;

- Недотримання режиму дня і особливо постійного недосипання. Пріоритетне значення в розвитку захворювань у дітей має екологічний фактор (до 30%). При цьому на забруднення навколишнього середовища припадає 20% і на природно-кліматичні умови - 10%.

Фактор внутришкольной середовища визначає 12,5% захворюваності в початкових класах, а до закінчення школи - 20,7%, тобто його значення зростає майже в 2 рази.

Соціально-гігієнічний фактор визначає 27,5% захворюваності при вступі до школи, а в кінці навчання 13,9%.

Дослідження ролі соціально-гігієнічних факторів у розвитку захворювань серед дитячого населення показало, що величини «вкладу» (впливу) соціальних, біологічних і антропогенних факторів досить близькі до таких в класифікації ВООЗ [Сидоренко Г.І., Кутепов Е.Н., 1997] . Так, питома вага соціальних факторів в захворюваності становить 24,8-39,5%, в тому числі способу життя - 2,8-10,8%, впливу біологічних факторів - від 17,4 до 35,4% і антропогенних - від 10 до 56,9%. Вплив окремих факторів залежить від віку дітей (табл. 2.18).

Вплив окремих факторів на захворюваність дітей суттєво різниться в залежності від показника, що характеризує захворюваність дітей. Якщо число хворих дітей визначається більшою мірою соціальними і біологічними факторами, то число випадків захворювань - соціальними і антропотехногенних факторами. Роль цих факторів значно варіює при різному характері захворювань (гострі, хронічні, алергічні). на

розвиток алергічних захворювань найбільший вплив надають антропогенні фактори і спосіб життя.

При загальній оцінці і вплив окремих факторів, що складають соціальну групу, необхідно пам'ятати, що їх роль в різних вікових групах різна (табл. 2.19).

У дітей у віці до 1 року серед соціальних факторів вирішальне значення мають характер сім'ї і освіту батьків, у віці 1-4 років значення цих факторів зменшується, але все ще залишається досить значним. Однак уже в цьому віці збільшується роль житлових умов і доходу сім'ї, утримання тварин та куріння родичів в будинку.

Таблиця 2.19. Внесок соціальних факторів в розвиток захворювань у детейв залежності від віку,% Важливий такий фактор, як відвідування дитиною ДНЗ. Найбільше значення він має саме у віковій групі 1-4 роки.

У віці 7-10 років найбільшу роль відіграють житлові умови, дохід, утримання тварин та куріння родичів в будинку.

Серед біологічних факторів, що роблять найбільший вплив на захворюваність, у всіх вікових групах дітей основними є захворювання матері під час вагітності і ускладнення перебігу вагітності та пологів (табл. 2.20).

Таблиця 2.20. Внесок біологічних факторів в розвиток захворювань у детейв залежності від віку,%

Значення факторів навколишнього середовища в розвитку несприятливих ефектів в значній мірі залежить від віку досліджуваного контингенту, характеру захворювання і нозологічної форми хвороби, а також від професійної приналежності батьків. Для кожного віку характерна перевага тих чи інших факторів. Одні і ті ж чинники, одні і ті ж рівні і інтенсивність їх роблять різний вплив на розвиток захворюваності в різних вікових групах. Це визначає необхідність диференційованими

Формування здоров'я дитячої та підліткової популяції

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

Гігієна дітей іподростков і її розвитку | СТАН ЗДОРОВ'Я | ГІГІЄНА ОСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ДІТЕЙ | ФІЗІОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ДІЯЛЬНОСТІ ДІТЕЙ | ГІГІЄНІЧНІ ОСНОВИ ПОБУДОВИ РЕЖИМУ ДНЯ ДІТЕЙ | ГІГІЄНА НАВЧАННЯ | Особливості розвитку втоми | Гігієністи вкрай негативно ставляться до здвоєним уроків. Виняток становлять уроки праці, заняття фізкультурою в зимовий час, контрольні і лабораторні роботи. | Необхідно пам'ятати, що технічні засоби навчання (ТСО) - телебачення, відео-, кіно- і діафільми, звукозапису - знімають | Гігієнічні основи комп'ютеризації навчання |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати