На головну

XI. Write 10 sentences to go with each of the pictures on pp. 68, 71.

1. A. 5. Translate the sentences
  2. A. Complete the sentences according to the information in the text.
  3. A. Complete the sentences with the comparative forms of the adverbs in the box.
  4. A. Complete the sentences with the correct word. Use each word once only.
  5. A. Complete these sentences so that they refer to other people.
  6. A. Match pictures 1-4 to a) -d).
  7. An interview with Ray Bradbury, a famous sci-fi writer

XII. Answer the following questions:

1. What are the symptoms of flu (tonsillitis, measles, mumps, scarlet fever, etc.)? 2. Who is treated at the policlinic, and who is treated at the hospital? 3. What do you do when you fall ill? 4. What does the doctor do when he comes to examine you? 5. What do you feel when you have flu? 6. How does a sick person look? 7. How should we translate into Russian "He is ill" and "He has ill manners"? 8. What catching diseases do you know? 9. Do people in this country get their pay when they are ill?

ХIII. Translate the following sentences into English:

1. Я, мабуть, схопив грип. 2. Вам краще звернутися до лікаря. 3. Лікар помацав мій пульс, прослухав серце і легені і виміряв температуру. 4. Вона не в змозі розмовляти, у неї страшенно болить зуб. 5. Я вся тремчу. Повинно бути, я застудилася. 6. Я не можу читати вголос, у мене болить горло. 7. Турбуватися нема про що, його успішно прооперували. 8. Я, мабуть, візьму ці пігулки від головного болю. 9. Чому ти ходиш в таку погоду без капелюха? Ти ж недавно серйозно хворів. У тебе можуть бути ускладнення. 10. Вам зробили рентген? 11. Ось рецепт. По столовій ложці мікстури три рази в день. 12. Ви послали по лікаря? 13. У вас два хворих зуба. Вам потрібно звернутися до зубного лікаря. 14. Лікар попросив пацієнта роздягнутися до пояса і вислухав його. 15. Хто піде в аптеку замовити ліки? 16. Якби ти не йшла порад лікаря, ти б не видужала так скоро. 17. На вашому місці я дотримувалася б дієти, у вас адже не в порядку шлунок. 18. Як шкода, доктор забув виписати мені ліки від нежиті. 19. Чому у вас задишка - у вас високий тиск або що-небудь з серцем? 20. Дитина хвора на скарлатину. Доведеться йому днів десять полежати в ліжку.

Попередня   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   Наступна

NOTES ON STYLE | EXERCISES | II. a) Choose the best translation of each English sentence below (or give your own variant) and reason oat your choice; | IV. Try your hand at teaching. | VII. Fill in | XII. Translate into English; | TEXT A. A VICTIM TO ONE HUNDRED AND SEVEN FATAL MALADIES | TEXT B. A VISIT TO THE DOCTOR | TEXT C. AT THE DENTISTS | Examples |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати