Головна

глава 6

  1. У більшості суб'єктів Російської Федерації, де інститут уповноваженого з прав людини відсутня, при главах регіонів створені комісії з прав людини.
  2. Вступна глава
  3. Глава!. ЗАГАЛЬНА ТЕОРІЯ ДЕРЖАВНОЇ ПОЗИКИ
  4. Глава 1
  5. ГЛАВА 1
  6. Глава 1
  7. ГЛАВА 1

безіменні контракти

(Contractus innominati)

Сувора типізація контрактних джерел зобов'язань залишала без позовної захисту угоди, зміст яких відхилялося від визнаних контрактів. Зазвичай в таких випадках претор давав actio in factum, і угода, нікчемне в плані ius civile, отримувало силу по ius honorarium. Таке втручання судової влади бьшо єдиним засобом захистити справедливі інтереси кредитора і забезпечити розвиток різноманітних форм обороту. Приклад застосування цієї техніки республіканськими юристами доніс

57 Зрозуміло, що якщо виконавця вибирає принципал, між цими особами виникне самостійний договір доручення.



розділ VIII. Зобов'язальне право (частина II)


до нас Алфен Вар в живописно представленої побутової ситуації (Alfenus, 3 dig. a Paulo epit, D. 19,5,23):


Duo secundum Tiberim cum ambularent, alter eorum ex, qui secum ambulabat, rogatus anulum ostendit, ut respice-rit: illi excidit anulus et in Tiberim devolutus est. respon-dit posse agi cum eo in factum actione.


Коли двоє прогулювалися вздовж Тібру, один з них того, с ким він прогулювався, на його прохання простягнув кільце, щоб той його розглянув: у того ж кільце випало і впало в Тибр. [Сервий] відповів, що можна вчинити позов, заснований на факті.


Даний випадок не підходить ні під контракт позики, так як кільце було дістану не придатне для користування, ні під договір доручення, так як річ була передана виключно в інтересах одержувача, ні під контракт найму, так як угода була безоплатним.

Надалі на основі вчення Лабеона про сіналлагматіче-ських угодах (synallagma) ті нестандартні договори, які передбачали взаємність надань, стали вважати контрактами, вбачаючи особливу causa obligationis в намірі кожної зі сторін отримати зустрічне надання від іншої. Цей прогресивний підхід захищав юрист II ст. Арістон, логіка якого вплинула на думку Цельса58.

Ulp., 4 ad ed., D. 2,14,7,2:

Sed et si in alium contractum Але і якщо справа не підходить під
 res поп transeat, subsit tamen будь-який контракт, але при-
 causa, eleganter Aristo Celso ствует підставу угоди,
 respondit esse obligationem. Арістон витончено відповів Цельсу,
 ut puta dedi tibi rem ut mihi
?mo зобов'язання існує.
 ,.r
,,,. ^ ..., Наприклад, я дав річ тобі у власній

aham dares, dedi ut aliquid ств%НН0 Гть с тим Цтоби ти дав
 facias: hoc cwvaUayna esse et мені одинуЮ [ЩЩ] я дав з тим, що-
 hinc nasci civilem obligatio- б ти що-небудь зробив: це є-
 пет. ється сіналлагматіческій
догово-

ром і тут виникає цивільне

зобов'язання.

Необхідною елементом типізації залишається формальне розрізнення надань dare и facere, так що можливі угоди про взаємне надання зводяться до чотирьох варіантів, названим в тексті Павла (D.19,5,5 pr):

Багато текстів Дигест Юстиніана дозволяють припускати, що вже сам Лабеон вважав зобов'язання з таких договорів цивільними і допускав позовну захист за допомогою actiones civiles.


Глава 6. Безіменні контракти (contractus innominati)



- do ut des- Я даю з тим, щоб ти дав;

- do ut facias- Я даю з тим, щоб ти зробив;

- facio ut des- Я роблю з тим, щоб ти дав;

- facio ut facias- Я роблю з тим, щоб ти зробив. Оскільки юридичні ситуації з таких контрактів не мали

загальновизнаних назв, формула цивільного позову містила особливе опис складу справи, але не в demonstratio, як при стандартних actiones civiles, а в praescriptio, що визначала предмет судового спору (зміст litis contestatio): "ea res agatur, quod ..." ("нехай предметом справи є те, що ... "). Звідси стійкий вираз для вказівки на позовну вимогу з таких угод: "Ргае-scriptis verbis agere" (Шукати за допомогою запропонованих слів), замість "per concepta verba agere", звичайного для вказівки на процес per formulas (GaL, 4,30). Виникло дивне явище - actiones civiles in factum59. Спеціальний титул Дигест Юстиніана, присвячений цьому питанню (D.19,5: 'De praescriptis verbis et in factum actionibus'), починається з ланцюга фрагментів, які об'єднують з думкою Папиниана судження останніх глав прокулианской (Ювенція Цельса) і сабі-ніанской (Сальвія Юліана) шкіл. Така єдність вказує на що сформувався цивільний інститут: interpretio iuris включила нестандартні Сіналлагматіческій угоди в ius civile. Pap., 8 quaest, D. 19,5,1 pr-2:

Nonnumquam evenit, ut ces- Нерідко відбувається, що в разі

santibus iudiciis proditis et vul- незастосовності встановлених і

garibus actionibus, cum prop- поширених позовів, коли ми

rium nomen invenire поп pos- не можемо знайти власного імені

sumus, facile descendemus ad [даного відносини], ми легко при-

eas, quae in factum appellan- бігаємо до тих [позовами], які називаються

tur. sed ne res exemplis egeat, ваются фактичними. Однак,

paucis адат. щоб справа не залишилося без примі

1. Domino mercium in magist- рів, я приведу небагато.

rum navis, si sit incertum, ut- Лабеон пише, що власнику
 rum navem conduxerit an тег- товару проти командира корабля,
 ces vehendas locaverit, civilem коли неясно, найняв він корабель або
 actionem in factum esse dan- здав товар для перевезення, слід
 dam Labeo scribit. дати цивільний позов за фактом.

2. Item si quis pretii explorandi Також якщо хто-небудь передасть річ
 gratia rem tradat, neque depo- заради отримання ціни, то не буде
 situm neque commodatum erit, ні поклажі, ні позики, але при по-
 sed поп exhibita fide in factum шеніі fides дається цивільний позов
 civilis subicitur actio no фактом

59 Сучасні дослідники вже не вважають це суперечливе поєднання результатом пізніших интерполяций, як це робили в кінці XIX - першій половині XX ст. (Наприклад, І. А. Покровський).



Розділ VIII. Зобов'язальне право (частина II)


Cels., 8 dig, D. 19,5,2:

(Nam cum deficiant vulgaria (бо коли відсутні звичайні

atque usitata actionum nomi- і поширені назви ви-

na, praescriptis verbis agen- дещо, слід вчинити позов посредст-

dum est), вом запропонованих слів),

Iul, 14 dig, D. 19,5,3:

in quam necesse est confugere, до якого необхідно вдатися,

quotiens contractus existunt, оскільки існують контракти,

quorum appellationes nullae для яких цивільним правом не

iure civili proditae sunt. створено ніяких назв.

Тільки в VI ст. один з візантійських професорів права Стефаній (Bas, 11,1,7) назвав ці договори безіменними контрактами ('аіоуіца covakk'ay \ iaxa); латинський термін "contractus innomi-nati" з'явився тільки в середні століття.

Особливістю цих контрактів є те, що виконання одного з надань передує іншому і, можна сказати, є функцією форми укладання угоди (оферти)60. При цьому контрактний характер виникає на стороні вигоди-одержувача обов'язки позначається в тому, що при невиконанні у відповідь на отримане надання виникне відповідальність в обсязі позитивного інтересу кредитора. До визнання такої угоди контрактом в подібних випадках кредитор міг захищатися або за допомогою кондикционного позову про зворотне витребування наданої речі, коли не було очікуваного надання з іншого боку (condictio ob rem dati re non secuta), - при виконанні in dando, або за допомогою actio de dolo - при виконанні in faciendo. З появою actio praescriptis verbis застосування actio doli стало неможливим, так як цей позов субсидіарний, але залишалася альтернатива у вигляді кондикционного позову про витребування надання в розрахунку на отримання відповідного, коли у відповідь не було - condictio causa data causa non secuta (D.12,4). У деяких випадках альтернативним засобом захисту міг виступати позов з відповідного контракту, якщо інтерпретатора вдавалося узгодити склад справи з одним з визнаних типів договорів.

60 Тільки при Юстиніані стороні, яка першою виконала власне надання, дозволяється відійти від угоди і витребувати надане назад за допомогою condictio ex poenitentia ("poenitentia" - "каяття"), поки інша сторона не виконала своє зобов'язання (див. Інтерполяції в текстах Ульпиана: D. 12,4,3,2; 5 рг-2).


Глава 6. Безіменні контракти (contractus innominati)



Ulp., 11 aded, D. 18,1, 50:

Labeo scribit, si mihi biblio- Лабеон пише, що якщо ти мені

thecam ita vendideris, si продаси бібліотеку під умовою,

decuriones Campani locum що Кампанії декуріони прода-

mihi vendidissent, in quo eam дуть мені ділянку, на якому я її

ponerem, et per me stet, quo розташую, і від мене залежить, що

minus id a Campanis impet- я не зажадав цього від кампан-

гет, поп esse dubitandum, ців, щось не подлеокіт сумніву, що

quin praescriptis verbis agi можна вчинити позов за допомогою

possit. ego etiam ex vendito запропонованих слів. Я ж вважаю,

agi posse puto quasi impleta що також можна вчинити позов з

condicione, cum per empto- купівлі, як якщо б умова осущест-

rem stet, quo minus implea- вилося, якщо від покупця залежить,

tur. щоб воно не виповнилося.

Якщо Лабеон вбачав в описаному випадку контракт facio ut facias, то Ульпиан, слідуючи правилу про те, щоб вважати поті-статівних або змішане умова здійснити, як тільки зацікавлена ??сторона перешкодить його настання, може говорити в даному випадку про causa empti - складі договору купівлі.

Аналогія з реальними і консенсуальних контрактами при трактуванні contractus innominati позначилася в тому, що вони також вважалися заснованими на fides і по actio praescriptis verbis боржник відповідав не тільки за dolus, але і за culpa (D.19,5,17,1-2; 20,2), і навіть за custodia (D.13,6,10,1).

Деякі з безіменних контрактів отримали разом з позовної захистом і визнанням в плані ius civile власні найменування.



Попередня   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   Наступна

захист володіння | придбання володіння | поняття власності | обмеження власності | Придбання права власності | Загальна власність (communio) | ЧАСТИНА I. ЗАГАЛЬНІ ВЧЕННЯ ПРО ЗОБОВ'ЯЗАННЯ | Зобов'язання альтернативні і родові | Прострочення (тога) | Делегація (delegatio) |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати