загрузка...
загрузка...
На головну

Поняття сім'я і його визначення

1. I. 1. 1. Поняття про психологію
  2. I. 1. 3. Поняття про свідомість
  3. I. Офіційний статус 2 171 705
  4. I. КЛАСИЧНЕ ВИЗНАЧЕННЯ ІМОВІРНОСТІ.
  5. I.2.1) Поняття права.
  6. II. 4.1. Поняття про особистість в психології 1 сторінка
  7. II. 4.1. Поняття про особистість в психології 2 сторінка

Поняття «сім'я» є одним з провідних серед понятійно-категоріального апарату загальної соціології і головним (або заголовних) в тій часто-соціологічної теорії, яку прийнято називати «Соціологією сім'ї».

Існує не один десяток визначень того, що таке сім'я.

Зупинимося на трьох групах цих визначень.

1. Розширювальні тлумачення поняття «сім'я»:

а) сім'я - це група осіб, які мають спільних предків;

б) сім'я - це група осіб, які проживають разом;

в) сім'я - це група осіб, які люблять один одного.

Це дуже спрощені, досить несуворі, іншими словами, розширювальні трактування сім'ї.

2. Друга група визначень. Це - занадто, можна сказати, радикальні визначення, вузькі, що виводять за рамки поняття «сім'я» деякі типи сімейних структур; визначення, службовці об'єктом даного поняття.

Наведу лише один приклад. Це визначення сім'ї, дане вітчизняним соціологом А. М. Антоновим.

«Сім'я, - пише він, - це заснована на єдиній общесемейной діяльності спільність людей, пов'язаних узами шлюбу - батьківства - споріднення і тим самим здійснює відтворення населення і наступність сімейних поколінь, а також соціалізацію дітей і підтримку існування членів сім'ї».

За А. М. Антонову в основі сім'ї лежить триєдине відношення: шлюб - батьківство - спорідненість.

Це сім'я в строгому, надто вже строгому, сенсі її розуміння: виключи хоча б один з елементів (будь-який) даного триєдності і сім'ї немає! А що є? Якщо по Антонову, всього лише «осколкова сім'я», «фрагментарна сім'я», «сімейна група» ... Все що завгодно, але не сім'я в точному сенсі цього слова.

Сім'єю в такому випадку не є:

1) батьки без шлюбу;

2) подружжя без дітей;

3) молодята і т. Д.

Навряд чи з таким визначенням сім'ї можна погодиться.

Сьогодні і у нас, і в західній соціології багато визнають достатнім для того, щоб констатувати факт існування сім'ї наявність хоча б одного з елементів зазначеного триєдиного відносини: шлюб, батьківство, спорідненість.

Більш того, існує погляди, згідно з якими, навіть партнерство, співжиття розглядають як сім'ю (Баздирєв К. К. «Просте управління: чоловік + жінка = сім'я» М., 1981.). Хоча про таких формах як «партнерство» і «співжиття» слід все ж говорити як про форми не справжньої, а так званої «альтернативної сім'ї».

Хотілося б відзначити, що є відносно обсягу і змісту поняття «сім'я» наведене визначення є занадто суворим, то щодо його логіки воно далеко від хоча б який-небудь строгості: в ньому засобом визначення обирається те, що ще належить визначити - «сім'я ». Поняття «сім'я» визначається через «сімейні відносини», і таким чином через сім'ю. Тобто, це визначення тавтологічні.

Таким чином, ці дві групи визначень представляють дві крайності.

3. Третя група визначень, думається, найбільш прийнятна.

Визначення цієї групи позбавлені крайнощів. Наведемо деякі з них.

Д. Хебдінг, Л. Клік (США) визначають сім'ю таким чином. «Сім'я - це група людей, соціально санкціонована, відносно постійна, об'єднана по крові, шлюбу, усиновлення дітей, які живуть разом і економічно пов'язаних між собою». А ось визначення сім'ї одного з вітчизняних соціологів - А. Г. Харчева: «Сім'я - це історично-конкретна система взаємин між подружжям, між батьками і дітьми, як членами малої групи, які пов'язані шлюбними або родинними відносинами, спільністю побуту і взаємною моральною відповідальністю суспільства у фізичному і духовному відтворенні населення ... »

Тепер трохи про шлюб.

Сьогодні багато дослідників вважають, що слід розрізняти поняття «сім'я» і «шлюб». «Шлюб - це комплекс звичаїв, заснованих на відносинах між сексуально пов'язаної парою дорослих всередині сім'ї» (Мердок).

У вітчизняній традиції шлюб визначається як сімейний союз чоловіка і жінки, що породжують їх права і обов'язки по відношенню один до одного і до їхніх дітей.

Сім'я, як зазначалося раніше, це мала (первинна) соціальна група. Наприкінці розглянемо поняття «сім'я» представимо дві новели про сім'ю як соціальної групи.

Перша навела: сім'я складається з індивідів. Індивіди - члени сім'ї. Як такі вони займають певні статуси в сім'ї і виконують відповідно до цих статусами відповідні ролі (сімейні ролі). Між членами сім'ї мають місце рольові відносини.

Сімейні ролі - це різновиди соціальних ролей.

Ролі підрозділяються в сім'ї на:

1) Подружні (дружина, чоловік);

2) Батьківські (мати, батько);

3) Дитячі (син, дочка);

4) Споріднені (брат, сестра);

5) межпоколенного (дідусь, бабуся, онуки);

6) Внутрипоколенная (старший, молодший всередині покоління).

Виконання сімейних ролей може бути як консенсуальним, так і конфліктним. Виконання ролей залежить від правильного розуміння членом сім'ї свого статусу, своєї ролі, статусу і ролей інших членів сім'ї.

Трохи про конфліктному виконанні ролей (сімейні конфлікти як поняття).

Різновиди сімейних конфліктів:

1) Рольові конфлікти: пов'язані з неадекватним розумінням членами сім'ї своєї ролі (поганий батько, погана мати - робить не те, що треба);

2) межролевой конфлікти: у одних і тих же членів сім'ї протилежні ролі (діти - батьки);

3) внутріролевой конфлікти: жінка - господиня будинку, але вона повинна і працювати, здобувати кошти для існування сім'ї.

Конфлікти можуть виникнути і тоді, коли скажемо, який-небудь член сім'ї (або всі вони) переносить ролі своїх соціальних, офіційних, наприклад, посадових статусів на сімейні стосунки.

Друга новела: життєвий цикл сім'ї.

Сім'я як соціальна група проходить у своїй історії ряд етапів або стадій, послідовність яких складається у життєвий цикл сім'ї.

Такими етапами є:

1) Вступ до шлюбу - утворення (народження) сім'ї;

2) Початок дітонародження - народження першої робота;

3) Закінчення дітонародження - народження останньої дитини;

4) «Порожнє гніздо» - вступ у шлюб і виділення із сім'ї останньої дитини;

5) Припинення існування сім'ї - скажімо смерть одного з подружжя.

На кожному етапі сім'я має специфічні соціальними, економічними та іншими характеристиками.

Попередня   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   Наступна

Еріксон. | Тема 16. Девіація: сутність, причини та типи. соціальний контроль | поняття девіації | Причини девіантної поведінки: біологічне, психологічне і соціокультурне пояснення | типи девіації | Девіація і соціальний контроль | Класова і стратификационная парадигми соціальної структури | Соціальна стратифікація і соціальна мобільність | Зміни в соціальній структурі сучасного російського суспільства | Тема 18. Сім'я і шлюб, їх місце і функції в суспільстві |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати