загрузка...
загрузка...
На головну

Сім'я як об'єкт соціологічного аналізу

1. I. Офіційний статус 2 171 705
  2. II. Об'єктивні методи дослідження органів дихання. Особливості загального огляду. Місцевий огляд грудної клітки.
  3. II. Об'єктивні методи дослідження ендокринної системи. Особливості загального огляду.
  4. II. Об'єктивні методи дослідження органів жовчовиділення і підшлункової залози. Особливості загального огляду. Місцевий огляд живота. Діагностичне значення результатів огляду.
  5. II. Об'єктивні методи дослідження органів кровообігу. Особливості загального огляду. Місцевий огляд області серця і великих кровоносних судин.
  6. III. Об'єктивні методи дослідження ендокринної системи.
  7. III. Об'єктивні методи дослідження органів шлунково-кишкового тракту. Пальпація живота.

Сім'я - найдавніший соціальний інститут. Вона пройшла тривалий шлях своєї еволюції: від промискуитета групового шлюбу до моногамії - подружньої сім'ї; від матріархату до патріархату. Причини виникнення сім'ї - ті функції, які сім'я виконує. Ми ще будемо про них говорити. Кравченко А. І. вважає, що сім'я виникає тому, що у людських дітей саме протяжність дитинство - воно триває 15-18 років. Навряд чи тільки до цього зводяться причини виникнення сім'ї. Коло причин виникнення сім'ї значно ширше.

Отже, сім'я найдавніший і універсальний інститут, ... але ось парадокс - вивчення сім'ї має в сотні, а то і в тисячі разів меншу історію. Наукове дослідження сім'ї починається всього лише з середини 19 століття. З цього моменту воно пройшло ряд етапів.

Американський дослідник сім'ї (редактор відомої антології по шлюбу і сім'ї (1967)) Г. Крістенсен виділяє 4 етапи в розвитку науки про сім'ю:

1) Предісследовательскій (з античних часів до середини 19 століття).

Все що писалося і говорилося про сім'ю до середини 19 століття носило досить умоглядний характер і виступало у формі фольклору, художньої літератури та було переважно філософствуванням про сім'ю.

2) Період з середини 19 століття і до початку 20 століття.

Сім'я стає об'єктом великого інтересу. Цей період відзначений цілим рядом імен видатних дослідників і великих теоретичних робіт про сім'ю. Що характерно для цього періоду?

а) Дослідження мають ініціативний характер (побудовані на інтересі);

б) Вивчення сім'ї ведеться в значній мірі антропологами і етнографами, а також правознавцями. Сім'я є об'єктом міждисциплінарного дослідження. Її вивчає філософія, антропологія, етнографія, педагогіка, соціальна психологія, демографія, соціологія.

Серед імен найбільш значущих тут є:

1. Л. Морган (1818-1881), США - антрополог. «Стародавнє суспільство» (1887). Проблеми: виникнення і розвиток сім'ї.

2. І. Я. Бахов (1815-1887), Швейцарія - історик-правознавець. Проблеми: від полігамії до моногамії; від матріархату до патріархату.

3. Дж. Мак-Леннан (1827-1881), Шотландія - адвокат. Проблеми: ендогамія і екзогамія.

4. Ф. Енгельс (1820-1895) - філософ, соціальний мислитель. Робота «Походження сім'ї, приватної власності і держави» (1884).

5. В 1888году виходить в світ робота Е. Дюркгейма (1858-1917) «Введення в соціологію сім'ї»; в 1907 році - робота М. Вебера (1864-1920) «Дружина і мати в правовому розвитку».

Е. Дюркгейма разом з Ф. Ле Пле (1806-1882) і Е. Енгелем (1821-1896) в західній соціології вважаю першовідкривачами сім'ї. (Ф. Ле Пле - гірський інженер; Е. Енгель - статистик).

-Дюркгейм: Закон «контракції»;

-ле Пле, Енгель - традиційна сім'я, бюджет, доходи і витрати сім'ї, спадкування майна.

3) Третій період - перша половина 20 століття - «Період спонтанної науки про сім'ю».

особливості:

- Маса робіт ініціативного характеру;

- Паралельно і майже незалежно від теорії велися емпіричні дослідження (період накопичення емпіричних даних).

У. Гуд (США) у своїй роботі «Світова революція і зразки сім'ї» (1967) писав, що з часу виходу в світ книги Ф. Тенісу «Громада і суспільство» (1887) до 60-х років не з'явилося жодної скільки- небудь значної роботи по соціології сім'ї.

І це при тому, що в цей час жили і працювали: Дюркгейм, Вебер, Парето, Парсонс, Хоманс.

4) Четвертий період - період «самосвідомості науки».

Особливість: в цьому періоді ведеться організована, планомірна, цілеспрямована робота з побудови цілісної теорії сім'ї.

Протягом 1974-1975гг. близько 50 вчених з 25 університетів США прийняли участь у великому проекті - створення єдиної системи пояснювальних теоретичних моделей сім'ї. Було виділено 24 дослідницьких напрямки і написано кілька десятків тисяч робіт. Персоналії: і. Ной, У. Гуд, К. Девіс, Р. Крістенсен (США).

У Росії початок соціології сім'ї поклала хрущовська відлига (середина 60-х років). З 1968 по 1983 рік в СРСР було написано понад три тисячі робіт про сім'ю.

Великий внесок в соціологію сім'ї внесли:

1. А. Г. Харчев (теорія);

2. М. С. Мацковская (методологія і методика);

3. А. І. Антонов (народжуваність);

4. І. С. Голод (стабільність сім'ї);

5. Л. Гордон, Е. Клопов (життєвий цикл сім'ї);

6. Е. Л. ружжо (типологія сімейних груп);

7. І. В. Бестужев-Лада (прогнозування сім'ї);

8. Т. А. Гурко (молода сім'я);

9. В. Б. Голофаст (функції сім'ї);

10. І. С. Кон (сексуальна поведінка).

Про парадигмах (підходах) соціологічного вивчення сім'ї.

Р. Хілл і Д. Хансен (США) називають 5 підходів до вивчення сім'ї:

1. Интеракционистский.

Акцент: взаємодія членів сім'ї (сім'я - закрита система).

Концепти: статус; межстатусной відносини; конфлікт і ін.

2. Структурно-функціональний підхід.

Акцент: аналіз сім'ї як системи (причому досить відкритою); дослідження її функцій в суспільстві і функцій внутрішніх її елементів.

Концепти: система; елемент; структура, функція.

3. Ситуаційний підхід.

Акцент: дослідження впливу ситуації соціально визначальною різні типи сімейних відносин.

Концепти: соціальна ситуація; роль і інші.

4. інституційний підхід.

Акцент: культурно-історичний аналіз сімейно-шлюбних відносин; сім'я - соціальний інститут.

Концепти: індивід; культурні цінності, які розділяється індивід і ін.

5. Еволюційний підхід.

Акцент: стадії життєвого циклу сім'ї.

Концепти: стадії і цикли сімейного життя; еволюція потреб і цілей та ін.

Цей, останній, підхід - спроба об'єднати всі існуючі сьогодні парадигми вивчення сім'ї.

Н. Смелезер виділяє два підходи вивчення сім'ї: функционалистский і конфликтологический.

При всій відмінності підходів і в результаті розвитку соціальної сім'ї через названі вище стадії практично загальновизнаними є сьогодні інтерпретація сім'ї як об'єкта соціологічної науки, з одного боку, в якості соціальної (малої, первинної) групи. З іншого боку - як соціального інституту. До речі, поняття «мала соціальна група» ввів Чарльз Кулі якраз стосовно сім'ї. Ця, по-перше.

По-друге, таке розмежування поняття «сім'я» дає можливість досліджувати її як на мікрорівні (мала соціальна група), так і на макрорівні (соціальний інститут).

А. І. Антонов (Росія) вважає, що узагальнюючим, підсумковим в характеристиці соціологічної парадигми вивчення сім'ї є визнання того, що сім'я грає як би посередницьку роль між особистістю і суспільством.

Суспільство  родина  особистість

Попередня   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   Наступна

Колберг. | Еріксон. | Тема 16. Девіація: сутність, причини та типи. соціальний контроль | поняття девіації | Причини девіантної поведінки: біологічне, психологічне і соціокультурне пояснення | типи девіації | Девіація і соціальний контроль | Класова і стратификационная парадигми соціальної структури | Соціальна стратифікація і соціальна мобільність | Зміни в соціальній структурі сучасного російського суспільства |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати