Головна

Ч. Х. Кулі і Дж. Г. Мід.

Чарльз Хортон Кулі вважав, що особистість формується на основі безлічі взаємодій людей з навколишнім світом. У процесі цієї інтеракції люди створюють своє дзеркальне "Я". Дзеркальне "Я" складається з трьох елементів:

1) того, як, на нашу думку, нас сприймають інші (Я упевнена, що люди звертають увагу на мою новою зачіску);

2) того, як, на нашу думку, вони реагують на те, що бачать (Я упевнена, що їм подобається моя нова зачіска);

3) того, як ми відповідаємо на сприйняту нами реакцію інших (Видиме, я буду завжди так зачісуватися).

Ця теорія надає важливого значення нашої інтерпретації думок і почуттів інших людей. Американський психолог Джордж Герберт Мід пішов далі у своєму аналізі процесу розвитку нашого "Я". Як і Кулі, він вважав, що "Я" - продукт соціальний, що формується на основі взаємин з іншими людьми, на початку, будучи маленькими дітьми, ми не здатні пояснювати собі мотиви поведінки інших. Навчившись осмислювати свою поведінку, діти роблять тим самим перший крок в життя. Навчившись думати про себе, вони можуть почати думати і про інших; дитина починає набувати відчуття свого "Я".

На думку Міда, процес формування особистості включає 3 різні стадії. Перша - імітація. На цій стадії діти копіюють поведінку дорослих, не розуміючи його. Маленький хлопчик може "допомагати" батькам, тягаючи по кімнаті свій іграшковий пилосос або навіть палицю. Потім випливає ігрова стадія, коли діти розуміють поводження як виконання визначених ролей: лікаря, пожежного, автогонщика і т.д .; в процесі гри вони відтворюють ці ролі, граючи в ляльки, маленькі діти зазвичай говорять з ними то ласкаво, то сердито, як батьки, і відповідають замість ляльок так, як хлопчик чи дівчинка відповідають батькам. Перехід від однієї ролі до іншої розвиває в дітей здатність додавати своїм думкам і діям такий зміст, який додають їм інші члени суспільства, - це наступний важливий крок у процесі створення свого "Я".

На думку Міда, людське "Я" складається з двох частин: "Я - сам" і "Я - мене". "Я - сам" - це реакція індивіда на вплив інших людей і суспільства в цілому. "Я - мене" - це свідомість людиною себе з точки зору інших значущих для нього людей (родичів, друзів). "Я - сам" реагує на вплив "Я - мене" так само, як і на вплив інших людей. Наприклад, "Я- сам" реагую на критику, старанно обмірковую її суть; іноді під впливом критики моя поведінка змінюється, іноді - ні; це залежить від того, чи вважаю я цю критику обгрунтованою. "Я - сам" знаю, що люди вважають "Я - мене" справедливою людиною, завжди готовим прислухатися до думки інших. Обмінюючись ролями в процесі гри, діти поступово виробляють своє "Я - мене". Кожен раз, дивлячись на себе з точки зору кого - то іншого, вони вчаться сприймати враження про себе.

Третій етап, по Миду, стадія колективних ігор, коли діти учаться усвідомлювати чекання не тільки однієї людини, але і всієї групи. Наприклад, кожен гравець бейсбольної команди дотримується правил та ігрових ідей, загальних для всієї команди і для всіх гравців в бейсбол. Ці установки і очікування створюють образ такого собі "іншого" - безликого людини "з боку", який уособлює громадську думку. Діти оцінюють свою поведінку за стандартами, встановленими "іншими з боку". Дотримання правил гри в бейсбол готує дітей до засвоєння правил поведінки в суспільстві, виражених в законах і нормах. На цій стадії отримується почуття соціальної ідентичності.

Фрейд.

Теорія розвитку особистості, розроблена Зигмундом Фрейдом, в якій - то мірі протилежна концепції Міда, оскільки грунтується на переконанні, що індивід завжди перебуває в стані конфлікту з суспільством. Згідно Фрейду, біологічні спонукання (особливо сексуальні) суперечать нормам культури, і соціалізація є процес приборкання цих спонукань.

Три складові частини особистості. Теорія Фрейда виділяє три частини в психічної культурі особистості: Ід ( "Воно"), Его ( "Я") і Суперего ( "понад - Я"). Ід ( "Воно") - джерело енергії, спрямованої на отримання задоволення. При вивільненні енергії послаблюється напруга і особистість відчуває почуття задоволення. "Воно" спонукає нас до сексу, а також здійснювати такі функції організму, як прийом їжі і відправлення природних потреб.

Его ( "Я") контролює поведінку людини, в якій - то мірою нагадуючи світлофор, що допомагає особистості орієнтуватися в навколишньому світі. Це керується головним чином принципом реальності. Его регулює вибір, відповідного об'єкта, що дозволяє подолати напруженість, пов'язану з Ід. Наприклад, коли Ід відчуває голод, Его забороняє нам вживати в їжу автомобільні шини або отруйні ягоди; задоволення нашого спонукання відкладається до моменту вибору підходящої їжі.

Суперего ( "понад - Я) - це ідеалізований батько, воно здійснює моральну чи оцінну функцію. Суперего регулює поведінку і прагне вдосконалити його відповідно до стандартів батьків, а в подальшому і суспільства в цілому.

Ці три компоненти активно впливають на формування особистості дитини. Діти повинні діяти за принципом реальності, чекаючи, поки випаде вдалий час і місце, щоб поступитися натиску Ід. Вони повинні також підкорятися моральним вимогам, що пред'являються батьками і власним формується Суперего. Его несе відповідальність за вчинки, заохочувані або караємо Суперего, у зв'язку з цим людина відчуває почуття гордості або провини.

Стадії сексуального розвитку. Відповідно до теорії Фрейда, процес формування особистості проходить чотири стадії. Кожна з цих стадій пов'язана з певною ділянкою тіла - ерогенною зоною. На кожній стадії виникає конфлікт між прагненням до задоволення і обмеженнями, встановленими спочатку батьками, а в подальшому і Суперего.

На самому початку життя дитини ерогенною зоною є рот. Вся енергія немовляти спрямована на те, щоб отримати задоволення через рот - не тільки від прийому їжі, але і від процесу смоктання як такого; таким чином, джерелом задоволення для дитини є рот. Даний період в житті малюка Фрейд назвав оральної стадією.

На другий, або анальної, стадії головною ерогенною зоною стає задній прохід. У цей час діти прагнуть до самостійності, а батьки намагаються привчити їх сідати на горщик. У цей період важливе значення набуває вміння контролювати процеси екскреції.

Третя стадія названа фалічної. На цій стадії головним джерелом задоволення для дитини є пеніс або клітор. Саме в цей період, як вважає Фрейд, починають проявлятися відмінності хлопчиків і дівчаток. Хлопчики вступають в так звану Едіпового стадію - підсвідомо вони мріють зайняти місце свого батька поруч з матір'ю; дівчинки ж усвідомлюють, що у них відсутній пеніс, тому вони відчувають себе неповноцінним в порівнянні з хлопчиками.

Після закінчення латентного періоду, коли дівчатка і хлопчики ще не стурбовані проблемою статевої близькості, в житті юнаків та дівчат настає генітальна стадія. У цей період зберігаються деякі особливості, характерні для ранніх стадій, але головним джерелом задоволення стає зносини з представником протилежної статі.

Піаже.

Підхід, запропонований Жаном Піаже, значно відрізняється від теорії розвитку особистості Фрейда. Жан Піаже досліджував когнітивний розвиток, або процес навчання мисленню. Згідно з його теорією, на кожній стадії когнітивного розвитку формуються нові навички, що визначають межі того, чому на даній стадії треба навчити людину. Діти проходять ці стадії в певній послідовності, хоча необов'язково з однаковою швидкістю і результатами.

Перший період, від народження до двох років, називається сенсомоторної стадією. У цей час у дітей формується здатність надовго зберігати в пам'яті предмети навколишнього світу. До цієї стадії їм, цілком ймовірно, здається, що предмет перестане існувати, якщо вони на нього не дивляться. Існування цієї стадії може підтвердити будь-яка приходить няня, яка знає, як пронизливо кричать немовлята, бачачи, що батьки йдуть, а через півроку, прощаючись з батьками, вони весело махають їм ручкою.

Другий період, від двох до семи років, називається предопераціональной стадією. У цей час діти вчаться розрізняти символи і їх значення. На початку даної стадії діти засмучуються, якщо хтось руйнує побудований ними замок з піску, що символізує їхній власний будинок. В кінці етапу діти розуміють різницю між символами і предметами, які вони позначають.

У віці від 7 до 11 діти вчаться подумки здійснювати дії, які раніше вони виконували тільки руками. Піаже називає цей період стадією конкретних операцій. Наприклад, якщо на даній стадії дітям показують ряд з шести паличок і просять взяти таку ж кількість паличок з лежачого поруч комплекту, вони можуть вибрати їх, не докладаючи кожну паличку з комплекту, вони можуть вибрати їх, не докладаючи кожну паличку з комплекту до паличці з ряду. Діти меншого віку, ще не навчилися рахувати, щоб отримати необхідну кількість, кладуть паличку до палички.

У віці приблизно від 12 до 15 років діти вступають в останню стадію, звану стадією формальних операцій. На цьому етапі підлітки можуть вирішувати абстрактні математичні і логічні завдання, осмислювати моральні проблеми, а також розмірковувати про майбутнє. Подальший розвиток мислення удосконалює уміння та навички, засвоєні на цій стадії (Елкінд, 1968).

Попередня   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   Наступна

Тема 12. Суспільство як тип соціальної спільності, соціальна і социетальная система | Суспільство: ознаки і визначення поняття | Суспільство як система | типи суспільств | Зміна (розвиток) суспільства | Тема 13. Соціальна структура суспільства: поняття, плюралізм трактувань, місце в категоріальної системі соціології | Соціальна структура як соціологічне поняття | Соціальна структура: західно-соціологічні парадигми інтерпретації | Тема 14. Особистість. соціалізація індивіда | структура особистості |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати