Головна

МОВИ родоплемінне ЛАДУ

  1. DBASe-подібні реляційні мови
  2. I. індоєвропейських мов
  3. J8. Право спадкування на споруджувані будівлі, споруди та інше створюване нерухоме майно
  4. VII. НІГЕРОКОНГОЛЕЗСКІЕ МОВИ
  5. Б. Східна група: нахско-дагестанські мови
  6. Б. Східна група: нахско-дагестанські мови
  7. Все чаромутние мови утворювалися за однаковими і незмінним законам.

Основною організацією людського суспільства в його первобитнокоммуністіческой формі був рід. Родовий лад існує до тих пір, поки не встановлюється право приватної власності і право її спадкування, після чого виникає розподіл суспільства на класи. Енгельс писав: «Він був підірваний поділом праці і його наслідком - розколом суспільства на класи. Він був замінений державою1.

1 Енгельс Ф. Походження сім'ї, приватної власності і держави // Маркс К., Енгельс Ф. Твори. 2-е изд. Т. 21. С. 169.

Родовий лад передбачає наявність, з одного боку, того чи іншого типу сім'ї, а з іншого - племені. В основі всіх цих явищ лежить «система кровного споріднення, відповідна роду в його первісній формі» (Маркс). Л. Г. Морган, що дав у своїй книзі «Стародавнє суспільство» (1876) класифікацію типів сім'ї, підкреслює, однак, що рід і сім'я «виходять з різних принципів і один від одного незалежних», «сім'я виникла незалежно від роду і також незалежно розвивалася »і« ніколи не була складовою частини роду ». Це на перший погляд може здатися дивним. Справа полягає в тому, що рід є громадською організацією, яка об'єднує протягом тривалого періоду (аж ніяк не в межах одного покоління або часу життя однієї родини будь-якого типу) групу кровних родичів різних поколінь, серед (або всередині) якої шлюб заборонений1.

1 За описами Моргана, самі назви ступеня споріднення при родовому ладі відображають вже пережиту ступінь розвитку сім'ї; так, терміни, прийняті у ірокезів (індіанців Північної Америки), відображають не їх сім'ю, а попередню щабель, виявлену на Гавайських островах; терміни ж, прийняті у тубільців Гавайських островів, вказують на ще більш первісну сім'ю, якій вже ніде більше не виявлено, але яка обов'язково повинна була існувати.

Спільне життя роду полягає в тому, що «члени роду зобов'язані були надавати один одному допомогу, захист і особливо сприяти при помсту за шкоду, завдану чужими»1, Майно померлих переходило до родичів незалежно від покоління і залишалося у володінні роду; рід Має загальне місце поховання; до цього могли приєднуватися загальна землеволодіння, загальні релігійні вірування.

1 Е н г е л ь с Ф. Походження сім'ї, приватної власності і держави // Маркс К., Енгельс Ф. Твори. 2-е изд. Т. 21. С. 89.

Більшими одиницями суспільного ладу в цей період є плем'я і фратрія: «... При заборону шлюбів усередині роду кожне плем'я за необхідності повинно було охоплювати принаймні два роду, щоб бути в змозі самостійно існувати. У міру розростання племені кожен рід, в свою чергу, розпадався на два або більше число пологів, які виступають тепер як самостійні, тоді як початковий рід ... продовжує існувати як фратрія »1.

1 Енгельс Ф. Походження сім'ї, приватної власності і держави // Маркс К., Енгельс Ф. Твори. 2-е изд. Т. 21. С. 91.

«Як кілька родів утворюють фратрії, так кілька фратрій, якщо брати класичну форму, утворюють плем'я»1.

1 Там же. С. 92.

Плем'я, на думку Енгельса, відрізняє «особливий, лише цього племені властивий діалект. Насправді плем'я і діалект по суті збігаються ... »1

1 Там же. С. 93.

Посилаючись на Моргана, Ф. Енгельс продовжує аналіз індіанського племені дакота, що розпався на п'ять племен: «Спільну мову, мав відмінності тільки в діалектах, був виразом і доказом спільного походження»1. І далі: «На прикладі північноамериканських індіанців ми бачимо, як спочатку єдине плем'я поступово поширюється по величезному материку; як племена, розчленовуючись, перетворюються в народи, в цілі групи племен, як змінюються мови, стаючи не тільки взаємно незрозумілими, але і втрачаючи майже всякий слід початкового єдності »2.

1 Там же. С. 96.

2 Там же. С. 97.

Аналізуючи долю родового ладу в стародавній Греції, Ф. Енгельс відзначав іншу долю племінних діалектів: «Освіта різних діалектів у греків, скупчених на порівняно невеликій території, отримало менше розвиток, ніж в великих американських лісах; однак і тут ми бачимо, що лише племена з однаковим основним наріччям об'єднуються в більш велике, і навіть в маленькій Аттиці ми зустрічаємо особливий діалект, який згодом став панівним в якості спільної мови для всієї грецької прози »1.

1 Там же. С. 104.

Нечисленні за кількістю носіїв мови типові для народів, які перебувають на примітивній ступені розвитку. Навпаки, великі мовні об'єднання відповідають народам високого розвитку, що пов'язано з долею племінного ладу і утворення держав.

Найбільш великими об'єднаннями епохи родового і племінного ладу могли бути союзи племен, які складалися з різних племен з родинними, а часто і несумісними мовами. Тим самим союз племен не міг характеризуватися спільністю і єдністю мови для всіх членів цього союзу. Те ж положення можна спостерігати і в рабовласницької і феодальної формації.

Величезний вплив на долю розвитку тієї чи іншої мови мають політичні та культурні чинники.

До таких факторів треба віднести різні форми громадської, а пізніше державного життя, розвиток торгівлі, розробку писемності і її різних застосувань в державному житті (накази Московської Русі, європейські Канцелярії), в художній літературі і в церковному житті (наприклад, роль Мартіна Лютера в історії німецької мови).



Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   Наступна
© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати