загрузка...
загрузка...
На головну

Поняття «свідомість» і «самосвідомість». Структура самосвідомості.

1. II. 6.1. Визначення поняття діяльності
  2. III.1. Послідовна структура управління
  3. III.2. Умовна структура управління
  4. IV. МОВА ЯК СИСТЕМА І СТРУКТУРА
  5. Quot; Техніка ": витоки і еволюція поняття, сучасне трактування
  6. Quot; Господарство ": історична еволюція поняття
  7. V. 17.3. Структура характеру та симптомокомплекси його властивостей

У психології свідомість розглядається як найвищий ступінь розвитку психіки, властива тільки людині форма узагальненого відображення об'єктивних стійких властивостей і закономірностей навколишнього світу, формування у людини внутрішньої моделі зовнішнього світу, в результаті чого досягається пізнання і перетворення навколишньої дійсності.

Функція свідомості полягає у формуванні цілей діяльності, в попередній уявній побудові дій і передбаченні їх результатів, що забезпечує розумне регулювання поведінки і діяльності людини. У свідомість людини включено певне ставлення до навколишнього середовища, до інших людей. Епіцентром свідомості є свідомість власного «Я». Тому вершиною свідомості є формування самосвідомості, яке дозволяє людині не тільки відображати зовнішній світ, але і виділяти себе в цьому світі, пізнавати свій внутрішній світ, переживати його і певним чином ставитися до себе.

Таким чином, самосвідомість - це, перш за все, процес, за допомогою якого людина пізнає себе і ставиться до самого себе. При цьому він користується цілою системою внутрішніх засобів: уявлень, образів, понять, серед яких важливу роль займає уявлення людини про самого себе: про свої особисті риси, здібності, мотиви. Подання про себе, будучи продуктом самосвідомості, одночасно є і його істотною умовою, моментом цього процесу. А. Н. Леонтьєв вказував, що поява самосвідомості знаменує собою «друге народження особистості».

Слід зазначити, що проблема самосвідомості є однією з найскладніших в психології. Існує багато теорій самосвідомості, точок зору на його природу і розвиток. У різних теоріях часто використовується різний термінологічний апарат, що ускладнює їх узагальнення. Наприклад, поняття «самосвідомість» включається в такі словесні форми, як «Я» - у З. Фрейда, У. Джемса, Г. Олпорта, «Я-система» - у Г. Салів, «Я-концепція» - у Т. Шибутані, «самооцінка» - у К. Роджерса.

Розглянемо деякі положення, які розкривають сутність самосвідомості, його функції, структуру, зміст, для того щоб осмислити підходи і напрямки дослідження цього психологічного феномена. Р. Бернс (Бернс, 1986), аналізуючи процеси формування самосвідомості, зазначив, що дослідження, пов'язані з «Я-концепцією» так чи інакше, базуються на теоретичних положеннях, зводяться до чотирьох основних джерел:

1. Основоположний підхід У. Джемса.

2. Символічний інтеракціонізм в працях Ч. Кулі і Дж. Міда.

3. Подання про ідентичність, розроблене Е. Еріксоном.

4. Феноменологическая психологія в працях К. Роджерса.

Першим з психологів, які звернулися до розробки проблеми самосвідомості, був У. Джеймс. Саме він ввів в психологічний ужиток розрізнення процесу і продукту у вигляді розрізнення «чистого Я» (пізнає) і «емпіричного Я» (пізнаваного). Вони завжди існують одночасно і утворюють єдине ціле. У. Джемс виділяє чотири складові частини «Я» і розміщує їх в порядку значимості: «Я» духовне, матеріальне, соціальне та фізичне. З структурних елементів поняття «Я-концепція» він виділяє категорію «самоповага» і пов'язує її з поведінкою, успіхами і домаганнями особистості.

Подальше свій розвиток теорія самосвідомості отримала в працях представників символічного інтеракціонізму. На початку ХХ ст. соціолог Ч. Кулі сформулював теорію «дзеркального Я», згідно з якою уявлення людини про саму себе, «ідея Я», формуються під впливом думок оточуючих і включають три компоненти:

1. Уявлення про те, яким бачать мене оточують.

2. Уявлення про те, як оточуючі мене оцінюють.

3. Самооцінка (почуття гордості або приниження).

«Ідея Я» формується в ранньому віці в процесі взаємодії особистості з іншими людьми, причому вирішальне значення тут має сім'я, однолітки і т. Д.

У теорії «дзеркального Я» акцентується увага на залежності формування «Я-образу» від думок значущого іншого: людське «Я» пасивно, воно тільки відображає і підсумовує чужі думки щодо себе.

Американський вчений Дж. Мід стверджує, що в ході спілкування з собі подібними відбувається передача соціальних норм, разом з якими дитина засвоює значущі для нього точки зору інших. Пізнання себе відбувається опосередковано, через відношення до даного індивіду окремих членів групи, до якої він належить. Дж. Мід вважає, що самосвідомість дитини починає формуватися в іграх. Спочатку це гра з повторенням, прагненням копіювати дорослого. Потім, у міру ускладнення відносин з навколишньою дійсністю, ігрові дії переходять на наступний етап - гра за правилами, де істотним є оволодіння дитиною власною поведінкою, з'являються елементарні уявлення про самого себе, своїх можливостях, окремих психологічних якостях. Це означає, що виникають уявлення про себе як особистості і формуються основи самосвідомості. При цьому Дж. Мід підкреслює, що структура соціальної детермінації самосвідомості не може бути зведена тільки безпосередньо до вивчення емпіричних взаємин індивіда з соціальною групою. Її необхідно вивести за межі мікрогрупи, з огляду на більш широкі відносини і індивіда, і його групи з суспільством в цілому, з його соціальними нормами, культурою. Однак слід зазначити, що ці положення автором не були теоретично розроблені.

Е. Еріксон запропонував генетичну теорію формування егоідентичності, паралельної формування «групової ідентичності». На думку Е. Еріксона, при відсутності соціальних відносин не відбувається формування самосвідомості. По суті, підхід Е. Еріксона розвиває концепцію З. Фрейда і звернений до соціокультурного контексту становлення усвідомлюваного «Я» індивіда - Его. Їм розроблена детальна рівнева концепція самосвідомості й особистості в цілому. Кожна стадія розвитку особистості характеризується появою новоутворень, що розглядається як рішення потенційного протиріччя, як вибір між двома можливостями, одна з яких веде до прогресу, а друга - до регресу.

Основна проблема в структурі самосвідомості, згідно К. Роджерсу, зводиться до використання індивідом механізмів психологічного захисту, необхідних для подолання дисонансу між його безпосереднім досвідом і уявленням про себе. Поведінка розглядається як спроба досягти тотожності «Я - концепції».

Р. Бернс, Л. П. Гримак, К. К. Платонов висунули припущення про появу суб'єктивної частини самосвідомості. У визначеннях, що відображають дану точку зору, робиться акцент на усвідомленні і оцінці людиною самого себе. Останнім часом все частіше в поняттях самосвідомості згадується особистісний компонент.

Вітчизняні психологи (С. Л. Рубінштейн, А. Г. Спиркин) відзначають, що самосвідомість не має окремої від особистості лінії розвитку і формується разом з її становленням.

У фундаментальних працях Б. Г. Ананьєва, Л. С. Виготського, А. Н. Леонтьєва, Л. І. Божович проблема становлення самосвідомості проаналізована в контексті загальної проблеми формування особистості.

Дослідження Е. І. Липкиной, Е. І. Савонько, М. Н. Лісіна присвячені аналізу окремих аспектів проблеми самосвідомості, таких як вивчення особливостей самооцінки, взаємозв'язку самооцінки з оцінкою оточуючих, ролі «Я - образу» в розвитку комунікативності. В окрему групу можна об'єднати філософсько-психологічні та особливо філософські дослідження, в яких проаналізовано проблеми, пов'язані з формуванням морального самосвідомості, морального вибору, особистісної відповідальності (А. Г. Спиркин, І. С. Кон).

Більш детальний аналіз проблеми самосвідомості з позначенням як «горизонтального», так і «вертикального» будови даного процесу запропонований в працях І. І. Чеснокова, В. В. Столина, І. С. Кона.

Таким чином, основним мотивуючим моментом у виділенні тих чи інших сторін у визначенні самосвідомості є напрямок психології, якого дотримується той чи інший автор.

Самосвідомість має рівневе будову. Ця ідея не раз висловлювалася у вітчизняній і зарубіжній літературі.

І. С. Кон, узагальнивши дослідження генези самосвідомості, запропонував виділяти в «Я-образі» кілька автономних показників, використовуючи поняття установки (Кон, 1981). Підстава для своєї рівневої концепції «Я-образу» він знаходить в теорії диспозиционной регуляції соціальної поведінки В. Я. Ядова (Ядов, 1975). В цілому «Я-образ» розуміється як установча система, що володіє трьома компонентами:

O когнітивним (знання про себе);

O афективною (відношення до себе);

O поведінковим (готовність до дій щодо об'єкта).

Нижній рівень «Я-образу» складають неусвідомлені, представлені тільки в переживанні установки, традиційно асоціюються в психології з «самопочуттям і емоційним ставленні до себе; вище розташовані усвідомлення і самооцінка окремих властивостей і якостей; потім ці приватні самооцінки складаються у відносно цілісний образ; і нарешті, сам цей «Я-образ» вписується в загальну систему ціннісних орієнтацій особистості, пов'язаних з усвідомленням нею мети своєї життєдіяльності і засобів, необхідних для досягнення цих цілей »(Кон, 1978).

І. І. Чеснокова розрізняє 2 рівня самосвідомості, використовуючи критерій співвіднесення знань про себе (Чеснокова, 1977). На першому рівні таке співвідношення відбувається в рамках зіставлення «Я» і «іншої людини». Спочатку деякий якість сприймається і в іншу людину, а потім воно переноситься на себе. Відповідними внутрішніми прийомами самопізнання є переважно самосприйняття і самоспостереження.

На другому рівні співвіднесення знань про себе відбувається в процесі аутокоммунікаціі, тобто в рамках «Я» і «Я». Людина оперує вже готовими, сформованими знаннями про себе. Як специфічний внутрішнього прийому самопізнання вказуються самоаналіз і самоосмислення. На цьому другому рівні людина співвідносить свою поведінку з тієї мотивацією, яку він реалізує. Оцінюються і самі мотиви з точки зору суспільних і внутрішніх вимог. Вищого розвитку на другому рівні самосвідомість досягає при формуванні життєвих планів, життєвої філософії, своєї суспільної цінності, власної гідності.

В. В. Столін в основу рівневого будови самосвідомості поклав характер активності людини, в рамках якої формується і діє його самосвідомість (Столін, 1983).

В якості вихідного приймається відмінність змісту «Я-образу» (знання або уявлення про себе, в тому числі і у формі оцінки вираженості тих чи інших рис) і самоставлення, які розглядаються як переживання, відносно стійке відчуття, що пронизує самосприйняття і «Я-образ ».

На думку В. В. Столина, в змісті «Я - образу» можна виділити дві найважливіші складові:

1. Знання про тих загальних рисах і характеристиках, які об'єднують суб'єкта з іншими людьми, - приєднується утворює «Я-концепції», або система самоідентичності.

2. Знання, що виділяють «Я» суб'єкта в порівнянні з іншими людьми, - дифференцирующая утворює «Я-концепції». Дана складова змісту «Я-образу» надає суб'єкту відчуття своєї унікальності та неповторності.

Вертикальне будова самосвідомості розкривається як рівнева будова, яке проходить ряд стадій, що змінюють один одного. Людина одночасно є біологічним індивідом (організмом), соціальним індивідом і особистістю. Процеси самопізнання забезпечують активність людини на кожному рівні.

На рівні організму активна діяльність відбувається в системі «організм-середовище». Ця активність обумовлена ??основними потребами людини. Основним продуктом даного рівня є «схема тіла». Зростання людини, його вага, здоров'я, зір, колір обличчя і т.д. здатні стати провідними складовими ставлення до себе. Тільки тіло, на думку В. В. Столина, є зримою і відчутною частиною нашого «Я».

На рівні соціального індивіда активність людини підпорядкована потреби в приналежності людини до спільності, у визнанні цієї спільністю. Ця активність регулюється соціальними нормами, правилами, звичаями і т.д., які засвоюються індивідом. В ході даної активності утворюються соціальні самоідентичності: статева, вікова, громадянська, соціально-рольова, етнічна. Суб'єкт порівнює себе з еталонами відповідних спільнот і через ці еталони - з іншими людьми. Життєва значимість для суб'єкта бути прийнятим іншими людьми відображається в самоотношении, яке є «перенесення всередину відносин інших - прийняття іншими або відкидання ними» (Загальна психодіагностика ..., 1987).

На рівні особистості активність суб'єкта спрямована на самореалізацію при орієнтації на власні здібності, можливості і мотиви. Основою самоставлення стає потреба в самоактуалізації, власне «Я», власні риси і якості оцінюються у ставленні до мотивів, що виражає потреба в самореалізації, і розглядаються як її умова.

Попередня   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   Наступна

Свідомість і несвідоме | З 1882-1885гг. Фрейд вивчає клінічну медицину в Головному Віденському госпіталі, працює як терапевт ( «домашнім лікарем») в головній лікарні Відня. | Свідоме, підсвідоме, несвідоме | Спонукання, інстинкти і принцип рівноваги | Неусвідомлювані механізми свідомих дій | Неусвідомлювані побудители свідомих дій | Методи виявлення несвідомих афективних комплексів | Осборн Р., заважає М. Фрейд для початківців. Мн., 1998. С. 46-47. | Поняття «Опору» і «перенесення» в психоаналізі | надсвідомі процеси |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати