загрузка...
загрузка...
На головну

Соціальна, медична і економічна ефективність охорони здоров'я

1. Альтернативні витрати та ефективність економіки
  2. Аналіз і економічна оцінка традиційних методів обробки різанням
  3. Аргументи і їх вплив на ефективність спілкування
  4. Аренда землі. Чистий економічна рента
  5. Бухгалтерська, економічна і нормальний прибуток
  6. БЮДЖЕТНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПРОЕКТУ
  7. Види і ефективність фіскальної політики

Підвищення рівня громадського здоров'я, якості та ефективності медичної допомоги - основні завдання охорони здоров'я. Виконати їх можна тільки за допомогою фінансування діяльності медичної служби з різних джерел. Найважливішим напрямком у цьому відношенні є визначення ефективності охорони здоров'я, в тому числі лікувально-профілактичних, санітарно-протиепідемічних і науково-дослідних заходів в області охорони здоров'я населення.

Існують два основні підходи до визначення ефективності оздоровчої роботи:

1. Результативно-цільовий (порівняння результату з кінцевою метою, нормативом, планом);
  2. Результативно-витратний (порівняння результату з витратами на його отримання).

В охороні здоров'я розрізняють 3 види ефективності - соціальну, медичну та економічну.

Соціальна ефективність полягає в підвищенні суспільної ролі охорони здоров'я, пов'язаної безпосередньо з підвищенням рівня здоров'я і якості медичної допомоги, а виражається конкретно в зниженні негативних показників здоров'я населення (захворюваності, інвалідності, смертності) і підвищенні позитивних (фізичного розвитку, народжуваності, середньої тривалості життя та ін.) .

медична ефективність полягає в оцінці результативності різних способів діагностики, лікувальних процедур, в тому числі лікарських засобів, і, нарешті, різних заходів профілактики, зокрема специфічної (щеплень). Вона може виражатися через різні показники якості і ефективності діяльності медичних установ (скорочення середніх термінів діагностики, середньої тривалості захворювання, перебування хворого в стаціонарі). Про медичну ефективності говорять і підвищення відсотка сприятливих фіналів захворювань, зниження рівня інвалідизації і летальності, оптимальне використання ліжкового фонду, медичного обладнання, трудових і фінансових ресурсів.

Оцінка соціальної та медичної ефективності є для охорони здоров'я пріоритетною. проблему економічної ефективності можна розглядати, по-перше, з точки зору впливу охорони здоров'я на зростання продуктивності праці і національного доходу, а по-друге, з точки зору підвищення економічної ефективності використання коштів у самому охороні здоров'я. Економічна ефективність виражається у визначенні вартості додатково виробленої продукції або суми зекономлених фінансових коштів, а також у встановленні економічних збитків від підвищення захворюваності, інвалідності, передчасної смерті і т. П. Вона визначається як відношення результату (в вартісних показниках) до витрат.

При оцінці економічної ефективності оздоровчих заходів на виробництві, методів профілактики, діагностики та лікування обчислюються кількість днів (різниця до і після впровадження нових методів), заощаджених в результаті запобігання захворювань, травматизму, інвалідності, смертності, і вартість кожного дня.

Основними причинами, що негативно впливають на діяльність системи охорони здоров'я, є наступні.

1. Негативні тенденції в демографічних процесах, несприятливий прогноз розвитку демографічної ситуації.

2. Відсутність необхідної законодавчої основи охорони здоров'я. Чи не прийняті закони, що регулюють діяльність державного, муніципального та приватного ланки системи охорони здоров'я.

3. Недосконалість системи управління, яке проявляється в організаційній роз'єднаності багатьох державних структур, що займаються питаннями охорони здоров'я населення.

4. Недоліки в системі планування, зумовлені радикальними змінами політичних і соціально-економічних умов в країні.

5. Кризові явища в системі фінансування галузі, викликані гострою нестачею бюджетних асигнувань. Невиправдані надії на введення обов'язкового медичного страхування.

6. Недосконалість інфраструктури медичної допомоги, недоліки у функціонуванні основних її ланок.

7. Недолік нормативно-правової бази, що забезпечує нормальну діяльність установ охорони здоров'я в умовах соціально-економічних перетворень, нових ринкових відносин.

8. Недосконала інноваційна і кадрова політика в галузі охорони здоров'я (особливо помітна в умовах гострого дефіциту коштів на науку, зростаючих вимог до професійного рівня медичних і фармацевтичних працівників, ліцензування та сертифікації).

9. Неузгодженість і роз'єднаність у діяльності державних, громадських і релігійних організацій, що займаються питаннями охорони здоров'я.

Реформа первинної медико-соціальної допомоги

Реформу охорони здоров'я необхідно починати зі створення системи первинної медико-соціальної допомоги (ПМСД).В основу організації ПМСД повинні лягти принципи, визнають здоров'я матеріальної цінністю, товаром, який має вартість, а систему охорони здоров'я - ресурсозберігаючої продуктивною силою суспільства.

Пріоритет ПМСД у розвитку системи охорони здоров'я населення виправданий, оскільки саме вона повинна забезпечити:

• гарантований мінімум медичної, психологічної та соціальної допомоги;
  • доступність медичних і соціальних послуг для всіх верств населення;
  • комплексність обслуговування (приблизно 80% проблем, що виникають у населення, повинні вирішуватися в цій ланці галузі);
  • узгодженість з іншими службами охорони здоров'я (стати системоутворюючим фундаментом для спеціалізованих служб);
  • безперервність спостереження (ведення) пацієнтів в різних лікувально-профілактичних установах;
  • інформованість пацієнтів про стан їх здоров'я, методах і очікуваних результатах лікування.

Пріоритетний розвиток ПМСД вимагає орієнтації діяльності медичних установ не тільки на надання медичної (профілактичної, лікувальної, реабілітаційної) допомоги, а й на надання соціальної та психологічної допомоги населенню.

Основою для реалізації прав пацієнтів, окремих контингентів і суспільства в цілому на здоров'я стане служба ПМСД, а лікар ПМСД - її ключовою фігурою. Працівники ПМСД - це лікарі загальної практики (ВОП), сімейні лікарі, медичні сестри загальної практики, сімейні медичні сестри, сімейні фельдшера, психологи, соціальні працівники. Здійснення ПМСД за принципом лікаря загальної практики (сімейного лікаря) дозволить почати новий етап у вирішенні питань охорони здоров'я, поліпшення якості і збільшення тривалості життя населення.

Комп'ютерне інформаційне забезпечення установ ПМСД дозволить підвищити ефективність їх роботи. Поряд з використанням наявних амбулаторно-поліклінічних установ доцільно створення міських лікарських амбулаторій або мікрополіклінік, максимально наближених до місця проживання пацієнтів; установ медико-соціального профілю - центрів амбулаторної хірургії, центрів зміцнення психічного здоров'я, будинків сестринського догляду, геронтологічних центрів, центрів здоров'я, хоспісів та ін.

ПМСД має базуватися на принципах бригадної форми роботи лікарів загальної практики і співробітництва з іншими лікарями-спеціалістами. Для цього необхідно визначення її потреби в різних категоріях персоналу. Так, за кордоном співвідношення лікарів загальної практики (сімейних лікарів) і середнього медперсоналу в системі ПМСД становить 1: 8 або 1: 11 (у нас - 1: 2, 6). У перспективі в штат установ ПМСД ввійдуть сестри милосердя, на яких, зокрема, буде покладено функції контролю і координації роботи громадських та добровільних організацій, що надають медико-соціальну допомогу різним категоріям населення (літні, інваліди, багатодітні сім'ї, одинокі матері та ін.) .

Економіка охорони здоров'я. Джерела фінансування. Структура розподілу і фінансовий план установи. Поняття вартості медичних послуг. Платні та безкоштовні види медичної допомоги

Економіка охорони здоров'я вивчає соціально-економічні закономірності формування і використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, спрямованих на вдосконалення системи охорони здоров'я та медико-соціальне забезпечення заходів по зміцненню здоров'я населення. Економіка аналізує форми прояву економічних законів у охороні здоров'я, роль галузі в економіці національного господарства, ефективність, методи раціонального і ефективного використання матеріальних фінансових і кадрових ресурсів.

Фінансування охорони здоров'я включає поняття про бюджеті здравоохраненія і кошторисімедичного закладу.

Державний бюджет складається з дохідної і видаткової частини і базується на показниках народногосподарського плану, який визначає всю економічне життя країни. Бюджет країни стверджується Державної Думою і набуває чинності закону. Бюджет охорони здоров'я конкретної території включає загальну суму затверджених асигнувань на всі медичні установи. Основна частина медичних установ, в тому числі лікарняні та поліклінічні заклади, здійснюють видатки з місцевих (області, краю, міста, району) бюджетів.

кошторис- Це фінансовий план витрат, необхідних для роботи медичного закладу в наступному році. Після затвердження кошторису витрат кожного установи в банку відкривається кредит для цієї установи.

Обсяг щорічного витрати ЛПУ встановлюється за даними бухгалтерії, виходячи з статей кошторису, яка складається за встановленою формою і фінансується з держбюджету відповідно до встановлених норм.

Кошторис складається за єдиною формою: найменування та повна адреса установи; назва бюджету (республіканський, місцевий); розділ і параграф бюджетної класифікації. Кошторис складається з 3 частин:

1. показники оперативної діяльності установ: потужність (число ліжок, число відвідувань), штати;
  1. розрахунки по кожній статті витрат;
  1. зведення витрат за статтями (18 статей).

Статті витрат вказують на цільове призначення коштів (статті 6, 7, 11 і 17 скасовані).

Стаття 1. Заробітна плата.

Стаття 2. Нарахування на заробітну плату.

Стаття 3. Канцелярські та господарські витрати.

Стаття 4. Відрядження та службові роз'їзди.

Стаття 5. Витрати навчальні, на виробничу практику, науково-дослідні роботи і придбання книг для бібліотек.

Стаття 8. Стипендії.

Стаття 9. Витрати на харчування.

Стаття 10. Придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів.

Стаття 12. Придбання обладнання та інвентарю.

Стаття 13. Капітальні вкладення внегосударственного плану капітальних робіт.

Стаття 14. Придбання м'якого інвентарю та обладнання.

Стаття 15. Капітальні вкладення, капітальне будівництво.

Стаття 16. Капітальний ремонт будівель і споруд.

Стаття 18. Інші витрати.

У перспективі передбачається залишити лише 3 укрупнені статті, що передбачають витрати на заробітну плату, поточні витрати, капітальні вкладення і капітальний ремонт.

Найважливішим напрямком економіки охорони здоров'я є визначення економічної ефективності медико-профілактичних заходів та медичної науки. Для цього використовуються непрямі розрахунки вартості додатково виробленої продукції або завданого збитку, перш за все за рахунок погіршення стану здоров'я населення. Актуальність проблем економіки пояснюється тим, що зростає потреба в медичній допомозі, обмежуються кошти на охорону здоров'я, підвищуються вартість медичної допомоги та соціальна значущість охорони здоров'я в розвитку продуктивних сил.

основним джерелом фінансування медичних установ в даний час є кошти бюджету, Що виділяються відповідно до довгостроковими економічними нормативами. Нормативи бюджетного фінансування встановлюються в розрахунку на одного жителя в рік, на лікування одного хворого за профілем захворювання і на надання різних видів медичних послуг. Ці нормативи розробляються регіональними органами управління.

Додатковими джерелами фінансування є: надходження за послуги, надані понад нормативи безплатної медичної допомоги, за виконані роботи за договорами з підприємствами, на замовлення місцевих органів самоврядування і вищестоящої організації; добровільні внески підприємств і благодійних фондів.

Кошти, отримані з усіх джерел, складають єдиний фонд фінансових коштів установи. Їх витрачання здійснюється відповідно до затверджених фінансових планів, які представляють собою госпрозрахункову кошторис. На відміну від бюджетного кошторису фінансовий план містить план доходів і план (або кошторис) витрат. Витрати плануються по фонду оплати праці (на заробітну плату), по фонду матеріального заохочення і по фонду виробничого і соціального розвитку.

Тарифи на медичні послуги в системі ОМС встановлюються угодою між страховими медичними організаціями, місцевою адміністрацією та професійними медичними асоціаціями.

Тарифи на медичні та інші послуги при добровільному медичному страхуванні встановлюються за згодою між страховою медичною організацією і підприємством, установою чи особою, що надають ці послуги.

Розрахунок між страховими організаціями та установами охорони здоров'я здійснюється за прейскурантом. Прейскурант розробляється відповідно до методики розрахунку тарифів (цін) на медичну допомогу (послуги).

визначення вартості медичних послуг необхідно і для надання платних медичних послуг. В умовах ринкової економіки і медичного страхування питання ціноутворення набувають особливого значення. при встановленні цін слід враховувати наступні принципи:

• ціна повинна відображати суспільно необхідні витрати праці на виробництво товарів і послуг, що надаються, їх споживчі властивості і якість;
  • ціни повинні враховувати співвідношення попиту і пропозиції на даний вид товарів і послуг;
  • ціна повинна забезпечувати отримання прибутку кожному нормально працюючому підприємству;
  • ціни повинні мати противитратної характер і стимулювати поліпшення якості продукції та послуг;
  • ціна - це грошовий вираз вартості медичних послуг.

вартість - це кількість праці, вкладеного в надання медичної послуги певного (заданого) якості. На відміну від товару, який спочатку проводиться, потім може зберігатися на складі і тільки потім продається, будь-яка послуга характеризується тим, що процес виробництва збігається з процесом реалізації.

Структурними елементами ціни (Тарифу) на медичні послуги є собівартість і прибуток.

собівартість розраховується за попередній період часу. При цьому окремо визначаються видатки лікування одного хворого в кожному відділенні стаціонару з урахуванням витрат за всіма статтями, категорія складності лікування та ціни на послуги в параклінічних відділеннях.

Собівартість - це виражені в грошовій формі матеріальні витрати та оплата праці працівників ЛПУ в розрахунку на одиницю послуг (Прикріпленого жителя, пролікованого хворого і т. П.). Собівартість показує, в яку суму обходиться установі медичне обслуговування, відображає поточні витрати. Собівартість є найважливішим економічним показником, узагальнюючим діяльність установ.

проблема маркетингу також актуальна в охороні здоров'я і полягає в тому, як найкращим чином знайти ринок збуту продукції та медичних послуг, отримати прибуток. Вихідними для формування цін на медичні послуги є собівартість і прибуток. У собівартості враховуються всі витрати установи, пов'язані з наданням медичної допомоги населенню, починаючи від оплати праці і закінчуючи видатками на медикаменти, харчування хворих, амортизацію основних фондів.

Розмір прибутку, включається в тарифи на медичні послуги, повинен визначатися виходячи з величини фонду виробничого і соціального розвитку, матеріального заохочення і фінансового резерву. Методика розробки тарифів на медичні послуги зараз переглядається і удосконалюється. Тарифи розробляються в залежності від категорії складності лікування пацієнтів і клініко-статистичних груп, які визначаються на основі статистичних даних, отриманих експертними радами лікувальних установ. Визначення ціни на медичні послуги є найбільш складним і важким моментом в умовах розвитку госпрозрахункових відносин і впровадження медичного страхування. Є кілька підходів: визначення ціни на основі оплати за встановленими тарифами; спеціально обумовлені ціни з урахуванням клініко-статистичних груп населення; за договірними цінами або угодами; за розробленими і прийнятими стандартами. Важливо, щоб при ціноутворенні дотримувалися 2 умови: 1) вартість лікування в різних установах повинна бути приблизно однаковою; 2) всі пацієнти повинні мати право на отримання медичної допомоги однакового обсягу і належної якості.

Попередня   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   Наступна

Організація стаціонарної медичної допомоги. | Функції основних підрозділів стаціонару. | Основні показники роботи стаціонару. | Показники, що характеризують навантаження медичного персоналу. | Особливості організації медико-соціального забезпечення сільського населення. | Повнота охоплення вагітних диспансерним наглядом | Медико-соціальні та правові основи охорони материнства і дитинства | Структура і показники діяльності жіночої консультації та пологового будинку | Показники гінекологічної захворюваності жінок. | Організація амбулаторно-поліклінічної допомоги дітям. |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати