загрузка...
загрузка...
На головну

III. «Наприклад» в аналізі

1. У трансакционном аналізі Е. Берна
  2. Взаємозв'язок соціального і економічного в аналізі К. Марксом соціальної структури
  3. Гравіметрія в фармацевтичному аналізі
  4. Графічні зображення при статистичному аналізі
  5. Графічний і табличний способи уявлень даних в аналізі
  6. Подальша побудова «активної техніки» в психоаналізі

Якщо пацієнт вимовляє якусь банальність, будь то мовний зворот або абстрактне твердження, завжди слід запитати його, що конкретно приходить йому в голову в зв'язку з цією банальністю. Це питання стало для мене таким звичним, що я задаю його майже автоматично, як тільки пацієнт починає висловлюватися надто загальними фразами. Тенденція переходити від загального до конкретного, все більш конкретному, якраз і характеризує психоаналіз взагалі; вона призводить до реконструкції історії життя пацієнта, до заповнення прогалин в його пам'яті (усунення невротичної амнезії). Не слід підтримувати схильність пацієнтів до генералізації і завчасно зводити то, що ми спостерігаємо у них, до якогось спільного тези. При правильному проведенні психоаналізу для моральних або філософських загальних фраз залишається мало місця; психоаналіз - це безперервна послідовність конкретних визначень.

Одна молода пацієнтка своїм сновидінням дала підтвердження того, що «наприклад» дійсно є хорошим технічним засобом, щоб підводити аналіз від далекого і несуттєвого до того, що близько і важливо.

Їй приснилося наступне: «У мене болять зуби і розпухла щока; я знаю, що, напевно, буде добре, якщо пан X. (Її передбачуваний наречений) потре це місце; але я повинна отримати згоду на це у однієї жінки. Вона дає мені свою згоду, і пан X. потирає рукою мою щоку; тут у мене вискакує зуб, який немов би тільки що виріс, раніше його не було, але саме він-то і був причиною болю ».

Другий уривок сновидіння: «Моя мати розпитує мене про те, як же все відбувається при психоаналізі. Я кажу їй: "Лягаєш і кажеш все, що приходить в голову". "Що ж все-таки говорять?" - Питає мати. "Так абсолютно все, все без винятку, що спаде на думку". "Але що спадало на думку?" - Питає вона. "Все, які тільки можуть бути, думки, навіть найнеймовірніші". - "Ну що ж, наприклад?" - "Наприклад, що наснилося, ніби лікар тебе поцілував і ..." - ця пропозиція залишилася незакінченою, і я прокинулася ».

Я не зупиняюся на деталях тлумачення і хочу лише зазначити, що в даному випадку мова йде про сновидінні, другий уривок якого тлумачить першу його частину. Мати, яка, очевидно, займає тут місце аналітика, чи не задовольняється загальними фразами, якими сновидицей намагається виплутатися зі скрутного становища, і не заспокоюється, поки на питання, що, наприклад, дочки приходить в голову, не досягає єдино вірного, сексуального, тлумачення сновидінь .

Те, що я стверджував в роботі про «аналізі порівнянь», а саме: за нібито мимохіть висловленим порівнянням завжди ховається якраз таки найважливіший матеріал, - має силу і для тих раптових думок, які пацієнти висловлюють у відповідь на питання: «Що, наприклад? »

IV. Оволодіння «контрпереносом»

На частку психоаналізу, здається, стояло завдання руйнувати всяку містику, і завдяки цьому вдалося розкрити просту, якщо не сказати - наївну, закономірність, яка лежить в основі складної лікарської дипломатії. Психоаналіз встановив, що перенесення на лікаря є дієвий момент при будь-якому лікарському навіювання і що це перенесення в кінцевому підсумку відтворює інфантильно-еротична ставлення до батьків - милосердною матері або суворому батькові. Чи буде пацієнт доступний сугестії того чи іншого роду і в якій мірі - це залежить тільки від його життєвої долі або від психічної конституції.

Нервовохворих до дітей і хочуть, щоб з ними поводилися як з дітьми. Талановиті лікарі завжди відчували це інтуїтивно, по крайней мере лікували вони так, як якщо б знали про це. Велика практика якогось «грубого» або, навпаки, «люб'язного» лікаря пояснюється саме цим.

Однак психоаналітик не має права віддатися потягу серця: бути м'яким і жалісливим або, навпаки, грубим і жорстким і вичікувати, поки душа хворого пристосується до характеру лікаря; аналітик повинен розуміти, що участь слід дозувати, тому що якщо лікар віддається своїм афектам і знаходиться у владі яких би то не було пристрастей, це створює несприятливу грунт для сприйняття і правильної обробки аналітичних даних. Але лікар - людина і, як будь-яка людина, схильний до настроям, симпатії і антипатії, інстинктивним нападів, більше того, без такої безпосередньої сприйнятливості він не зміг би зрозуміти боротьбу, яка відбувається в душі пацієнта. Під час проведення аналізу лікаря безперестанку доводиться здійснювати подвійну роботу: з одного боку - спостерігати за пацієнтом, осмислювати розказане їм, конструювати його несвідоме з його повідомлень і манери поводитися; з іншого боку, лікар змушений безперервно контролювати власну установку по відношенню до хворого і, якщо необхідно, виправляти її - долати «контрперенос» (Фрейд).

Попередньою умовою самоконтролю є проходження аналізу самим лікарем; але і після цього лікар не настільки незалежний від властивостей свого характеру і сьогохвилинних коливань настрою, щоб контроль за контрпереносом можна було вважати зайвим.

Про спосіб, яким можна контролювати контрперенос, важко сказати щось спільне, надто багато тут різноманітних можливостей. Найкраще навести приклади з досвіду.

На початку аналітичної лікарської діяльності мало хто здогадується про небезпеку, що загрожує з цієї сторони. Початківець психоаналітик перебуває в радісному настрої, в яке призводить перше знайомство з несвідомим. Ентузіазм лікаря переноситься на пацієнта, і цю свою блаженної самовпевненості психоаналітик зобов'язаний багатьма несподіваними зціленнями. Його перші успіхи лише в малому ступені є аналітичними, здебільшого вони - сугестивні, іншими словами - це успішні перенесення. У піднесеному настрої «медового місяця» психоаналітика далеко, як до небес, до того, щоб хоч якось брати до уваги контрперенос, не кажучи вже про те, щоб оволодіти ним. Він підпадає під владу афектів, які порушуються відносинами лікар - пацієнт. Він може розчулитися від сумних переживань, а мабуть, і від фантазій пацієнтів, обурюється усіма, хто недоброжелателен до них і заподіює їм зло. Одним словом, він близько до серця приймає всі їхні інтереси, а потім дивується, коли той чи інший пацієнт раптом виступає з якимись пристрасними інтимними вимогами. Але ж, можливо, саме наша участь і пробудило в ньому марні надії. Жінки заявляють лікаря, що повинні вийти заміж, чоловіки - що лікар повинен підтримувати їх. І як перші, так і другі тлумачать все висловлювання лікаря як аргументи для виправдання своїх домагань. Звичайно, ці труднощі в аналізі легко обійти; можна послатися на їх природу - перенесення - і використовувати як матеріал для подальшої роботи. При застосуванні неаналітичних терапії або доморощеного психоаналізу справа доходить до судових позовів проти лікаря. При подібних звинуваченнях пацієнти викривають несвідоме лікаря. Захоплений лікар, який в своєму пориві зцілювати і просвіщати хоче «полонити» пацієнта, випускає з уваги малі і великі ознаки своєї несвідомої прихильності до нього (або до неї); пацієнти ж зазвичай помічають ці ознаки занадто добре і абсолютно правильно виявляють що лежить в їх основі тенденцію, не підозрюючи, що вона не була усвідомлена самим лікарем. І виходить, що при таких розглядах обидві сторони однаково мають рацію. Лікар може присягнути, що він - у свідомому - не мав ніякого іншого наміри, крім зцілення хворого; проте прав і пацієнт - бо несвідомо лікар став покровителем або лицарем свого клієнта і дав йому зрозуміти це різними словами і діями.

Психоаналітична бесіда захищає нас від таких нісенітниць; і все-таки буває, що недостатнє прийняття в розрахунок контрпереноса вводить хворого в стан необоротне, і він використовує це як привід, щоб перервати курс лікування. Потрібно примиритися з тим, що кожне знову засвоєне правило техніки психоаналізу стоїть лікаря хоча б одного пацієнта. Але коли психоаналітик навчився розпізнавати симптоми контрпереноса, коли він почав контролювати в своїй промові, поведінці, почуттях все, що могло б стати приводом для ускладнень, йому загрожує небезпека впасти в іншу крайність - стати занадто черствим по відношенню до пацієнта. А це може затримати або зробити взагалі неможливим перенесення - найперша умова успішного психоаналізу. Цю другу фазу можна охарактеризувати як фазу опору лікаря проти контрпереноса. Занадто сильну боязкість лікаря в цьому відношенні не можна вважати правильною установкою, і лише після подолання цієї стадії може бути досягнута третя фаза, а саме - стадія оволодіння контрпереносом. Якщо вона досягнута, у лікаря з'являється впевненість, що включився «внутрішній сторож», який одразу ж подасть знак, коли почуття до пацієнта загрожують перейти певні межі. У цьому випадку лікар зможе вже дозволити собі «плисти за течією» в процесі лікування, а цього і вимагає психоаналіз. Отже, аналітична терапія ставить перед лікарем завдання, які на вигляд суперечать один одному. З одного боку, вона вимагає вільної гри асоціацій і фантазій і надання свободи дій власним несвідомому; адже завдяки Фрейду ми знаємо, що тільки таким чином можна інтуїтивно схопити і зрозуміти прояви несвідомого у пацієнта, приховані в мові і жестах - тобто в тому, що ми маємо можливість бачити. З іншого боку, лікар повинен логічно перевіряти й осмислювати матеріал, що поставляється їм самим і пацієнтом, і керуватися в своїх діях і заявах виключно результатами цієї розумової роботи. Згодом можна навчитися переривати свій «вільний хід», автоматично вловлюючи знаки, що подаються предсознание, і в потрібний момент включати критичну установку. Ця постійна осциляція між вільною грою фантазії і критичної самопроверкой передбачає, однак, у лікаря свободу і розгальмування в перерозподілі психічної енергії - якості, які навряд чи потрібні десь в такій мірі, як у психоаналізі.

Попередня   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   Наступна

Тік з точки зору психоаналізу | З «Психології» Германа Лотце | До питання про організацію психоаналітичного руху | До 70-річчя від дня народження Зигмунда Фрейда | Про короткочасному сімптомообразованіі під час аналізу | I. Парестезія в області геніталій 1913 р | III. Занепокоєння в кінці аналітичного сеансу 1915 р | IV. Запаморочення після закінчення аналітичного сеансу 1904 р | VII. Про «сором'язливих» руках 1914 р | XI. «Забування» якогось симптому і поява його в сновидінні 1914 р |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати