Головна

проблеми

1. АА вирішують проблеми питущих
  2. АКТУАЛЬНІСТЬ ПРОБЛЕМИ
  3. АКТУАЛЬНІСТЬ ПРОБЛЕМИ
  4. Актуальність проблеми
  5. Актуальні проблеми науки адміністративного права
  6. АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОЇ логопед
  7. Актуальні проблеми сучасності

Найбільш часто відчувають труднощі в самовизначенні підлітки звертаються до шкільного психолога з проханням про допомогу в професійному виборі ( "порадьте, яку професію мені вибрати", "куди піти вчитися", "визначте, до чого я більше здатний"). Не заперечуючи важливості профорієнтаційної і профконсультационной роботи в цілому, зауважимо, однак, що нерідко за цим приватним питанням про професійному виборі ховається більше. А саме - бажання відвертої розмови з чужим, але доброзичливим дорослим по самому широкому колу особистісних проблем, який дозволить не стільки зробити реальний вибір (ряд досліджень показує, що в питанні вибору професійного шляху підлітки, як правило, орієнтуються на думку батьків [див., Наприклад (13)]), скільки відрефлексувати ті чи інші свої особистісні особливості, отримати підтримку своєму ще слабкого і нестійкого Я. Тому обмеження в даному випадку психологічної допомоги тільки профдіагностику недоцільно.

Іноді реальний запит на допомогу в самовизначенні ховається зверненням за вирішенням конфлікту. Характерною особливістю при цьому є те, що, як правило, цей конфлікт вже в минулому, він реально дозволений, а за своїм характером був конфлікт цінностей ( "скажіть, хто мав рацію", "як треба було вчинити", "вони зі мною не згодні і / або не розуміють, а я ... "). Від шкільного психолога в даному випадку очікується не тільки і не стільки підтвердити вже зроблений вибір, скільки взяти на себе частину відповідальності за нього.

Рідше, а саме за умови достатнього знайомства з психологом і суб'єктивному включенні його в коло значущих дорослих, запит на допомогу в самовизначенні може звучати більш конкретно - "я не знаю, що робити" (в будь-якої ситуації), "я сам не знаю , чого я хочу "," сьогодні я думаю так, а завтра ... ". Як правило, за таким запитом стоїть гостро пережита підлітком ситуація різкого, до відкритого антагонізму, неузгодженості вимог, що пред'являються йому різними суб'єктами з близького соціального оточення (батьків та однолітків), і провоцируемая цим необхідність однозначного ціннісного вибору, а також певною структураціі Я-концепції. Шкільний психолог в даному випадку необхідний як деяка "нульова точка", як людина, з яким підліток може бути самим собою, поруч з яким не страшно пережити ситуацію самотності, опинитися віч-на-віч зі своїм Я.

В якості ще однієї "маски" проблеми юнацького самовизначення, пропонованої шкільного психолога, можна відзначити ситуацію як би пізнавального інтересу ( "розкажіть що-небудь цікаве", "дайте якийсь тестик", "а ось я чув, що ... це правда? "). Звичайно, інтерес до свого Я, відома спрямованість на свій внутрішній світ, вперше відкривається у всьому своєму різноманітті саме в цьому віці, тяга до самопізнання є нормативними особливостями юнацького періоду, і, наприклад, пропозиція психолога класу в цілому зайнятися тим чи іншим видом самодіагностики зазвичай викликає зустрічну хвилю інтересу, але ми зараз маємо на увазі ситуацію, коли ініціатором контакту з цього приводу виступає саме підліток, індивідуально і в ситуації, яка передувала подібною активністю психолога. У цьому випадку основні очікування по відношенню до нього центруються навколо допомоги в організації процесу самопізнання.

Всі описані випадки характеризуються безпосереднім зверненням підлітка до шкільного психолога. Однак не можна не відзначити ситуації, коли запит, за яким потенційно ховаються проблеми самовизначення, формулюється іншою людиною - ситуації, коли "не спадає, а призводять". Зазвичай це вчителя - у випадках відкрито агресивної поведінки підлітка ( "хоч Ви йому скажіть ..."), і батьки - навпаки, у випадках "тихого", апатичного поведінки ( "може, хоч Вам він скаже .."). Обидві ці ситуації в силу активного, в першому випадку, і пасивного, у другому, негативізму підлітка по відношенню до свого соціального оточення (до якого, природно, можна віднести і шкільного психолога), очевидно, вимагають насамперед встановлення контакту з підлітком.

Перш ніж перейти до опису можливих конкретних видів роботи шкільного психолога, спрямованих на допомогу підлітку в самовизначенні, необхідно зупинитися на сучасному контексті даної проблеми, спробувати окреслити "сьогоднішній день" труднощів юнацького самовизначення, вплив на них реального соціального контексту життя підлітка - школи і сім'ї.

Попередня   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   Наступна

Психологічні проблеми адаптації до нової культури | Визначення ефективності рекламного впливу | Показники ефективності | мотиваційні дослідження | Дві стратегії психологічної роботи в школі | Школа як інститут соціалізації | Соціальна нестабільність як умова соціалізації на сучасному етапі | Педагогічна взаємодія як спільна діяльність | Співвідношення психологічної корекції і проектування | Введення в проблему |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати