На головну

Розділ 6 Комплекси соціальної сфери. Регіональна структура національної економіки

1. Amp; 1. Предмет соціальної філософії
  2. Склад видатків бюджету на галузі національної економіки
  3. Disjunctive Question. Розділове питання
  4. I. Розділи курсу
  5. II. Процедурний розділ.
  6. III.1. Послідовна структура управління
  7. III.2. Умовна структура управління

план

1. Комплекс соціально-культурних галузей.

2. Соціально-споживчий комплекс.

3. Регіональні соціально-економічні комплекси. Регіональна економічна політика.

Комплекс соціально-культурних галузей

Комплекс соціально-культурних галузей (соціально-культурний комплекс) являє собою сукупність видів діяльності, призначенням яких є надання населенню соціально значущих послуг: освіти, культури, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту, соціального обслуговування та ін. (В економічній літературі використовуються близькі, але тотожні поняття - соціальна сфера, соціально-культурна сфера, соціальна інфраструктура і ін.).

Управління соціально-культурним комплексом здійснюється Міністерством освіти, Міністерством охорони здоров'я, Міністерством культури, Міністерством спорту і туризму, Міністерством праці та соціального захисту, Міністерством інформації, іншими міністерствами і відомствами республіки.

Освіта - Найбільша галузь соціально-культурного комплексу, яка розглядається як система організацій і установ, які здійснюють освітню діяльність. Національна система освіти включає всі види і форми освітньої діяльності, здійснюваної державними і приватними установами.

У прийнятому Кодексі Республіки Білорусь про освіту, вступає в силу з 1 вересня 2011 року (з нового навчального року), визначено систему освіти в країні, яка представляє собою сукупність взаємодіючих компонентів, спрямованих на досягнення цілей освіти. Цілями освіти є формування знань, умінь, навичок, також інтелектуальне, моральне, творче і фізичний розвиток особистості того, хто навчається.

До компонентів системи освіти відносяться: установи освіти, освітні програми, організації-замовники кадрів, Національна академія наук Білорусі, Міністерство освіти Республіки Білорусь, органи державного управління, інші організації та фізичні особи в межах їх повноважень у сфері освіти. Освіта підрозділяється на основне, додаткове і спеціальне.

Основна освіта в Республіці Білорусь включає такі рівні:

дошкільна освіта (ясла, ясла-садок, дитячий сад і ін.);

загальну середню освіту (початкова школа, базова школа, середня школа, гімназія, ліцей та ін.);

професійно-технічна освіта (професійно-технічне училище, професійно-технічний коледж, професійний ліцей);

середню спеціальну освіту (коледж);

вищу освіту (класичний університет, профільний університет, академія, консерваторія, інститут, вищий коледж);

фундаментальну наукову освіту (аспірантура, ад'юнктура, докторантура).

Додаткова освіта підрозділяється на наступні види:

додаткову освіту дітей та молоді (центр, палац, дитяча школа мистецтв та ін.)

додаткову освіту дорослих (академія післядипломної освіти, інститут підвищення кваліфікації та ін.).

Спеціальна освіта передбачає навчання і виховання учнів, які є особами з особливостями психофізичного розвитку шляхом реалізації освітніх програм спеціальної освіти на рівнях дошкільної та загальної середньої освіти. Особа з особливостями психофізичного розвитку може реалізувати своє право на отримання спеціальної освіти (професійно - технічного, середнього - спеціальної, вищої) за наявності висновку державного центру корекційно - розвиваючого навчання і реабілітації. До установам спеціальної освіти відносяться: спеціальні школи, спеціальні дитячі садки, центри та інші.

У країні діють майже 10 тис. Закладів освіти різних рівнів, в яких навчаються і виховуються понад 2 млн. Дітей, учнів і студентів, працюють понад 445 тис. Педагогічних працівників та фахівців.

Національна система освіти повністю задовольняє потреби економіки в кадрах. За 2006-2010 рр. для народного господарства підготовлено понад 750 тис. робітників, фахівців і службовців, в тому числі з професійно-технічною освітою - 236 тис. Осіб, із середнім, спеціальною освітою - 216 тис., З вищою освітою - 302,2 тис. Тільки в 2010 р випуск з установ професійної освіти склав понад 150 тис. Чоловік.

В даний час понад 90% закладів професійно-технічної освіти функціонують як багатопрофільні. Більшість професій є інтегрованими, завдяки чому 75% випускників одночасно отримують дві і більше спеціальності. Пріоритет віддається підготовці кадрів з підвищеним рівнем кваліфікації. У 2010 р їх частка в загальній кількості випускників склала близько 25% (у 2009 - 23%). З урахуванням потреб галузей економіки в системі середньої спеціальної освіти почалася підготовка робітників за професіями інноваційної сфери.

Характерною особливістю розвитку вищої школи є перехід до масового вищої освіти. Підготовку фахівців з вищою освітою забезпечують 45 державних і 10 вищих навчальних закладів приватної форми власності. Чисельність студентів вузів перевищила 430 тис. Осіб, а показник кількості студентів досяг 454 осіб (у 2006 р - 393). Вищі навчальні заклади забезпечують підготовку фахівців за всіма напрямами економіки і соціальної сфери країни. В даний час це 15 профілів, понад 400 спеціальностей і понад 1000 спеціалізацій. За останні роки з урахуванням потреб інноваційного розвитку країни майже на 40% відбулося їх оновлення.

Пріоритет віддається підготовці фахівців для підприємств машинобудування, енергетики, будівництва та архітектури, сільського господарства. Особлива увага приділяється питанням підготовки фахівців для зовнішньоекономічної діяльності та із знанням розмовної іноземної мови.

За останні роки в вузах відкриті такі спеціальності, як «будівництво теплових і атомних електростанцій», «двигуни установки атомних електричних станцій» (БНТУ) «фізика, ядерна та радіаційна безпека» (МГЕУ імені Д. Сахарова), «Електронні системи контролю та управління на АЕС »(БГУИР),« нанотехнології і наноматеріали в електроніці »(БГУИР).

На фінансування системи освіти в Білорусі щорічно виділяється близько 6% ВВП. В результаті в республіці освітній рівень населення - один з найвищих в світі. Кількісні показники рівня освіти (ступінь грамотності населення, число учнів і студентів) забезпечують постійне перебування Білорусі у числі країн світу з високим індексом розвитку людського потенціалу (рівень грамотності дорослого населення становить 99,7%, загальний показник навчаються в навчальних закладах - 90,4% ). За значенням індексу рівня освіти в 2009 р (0,961) Білорусь займала 28-е місце.

Як наголошується в Програмі соціально-економічного розвитку Республіки Білорусь на 2011 - 2015 роки період реформування в білоруську систему освіти завершено. За наступні п'ять років передбачається оновити зміст і підвищити якість освіти, щоб створити школу, звідки виходить інтелектуальна молодь, яка володіє інформаційними технологіями та іноземною мовою.

Першочерговими завданнями є підвищення якості освіти, створення гнучкої системи підготовки та перепідготовки кадрів відповідно до потреб інноваційного розвитку.

Для їх вирішення передбачається реалізація наступних напрямків:

- Розвиток системи освіти на основі впровадження сучасних комунікаційних та інформаційних технологій;

- Оптимізація обсягів і структури підготовки фахівців з вищою і середньою спеціальною освітою та робітничих кадрів відповідно до потреб розвитку економіки;

- Надання університетам функцій центрів науково-інноваційної діяльності, створення і розвиток при них суб'єктів інноваційної інфраструктури;

- Вдосконалення системи виховної та ідеологічної роботи з учнівською молоддю;

- Інтеграція професійної освіти, науки і виробництва;

- Поліпшення матеріально-технічного та фінансового забезпечення галузі за допомогою багатоканального фінансування закладів освіти;

- Підвищення кадрового потенціалу системи освіти;

- Збільшення рівня забезпечення студентів денної форми отримання освіти місцями в гуртожитках, розширення мережі студентських сіл;

- Інтеграція національної системи освіти в єдине Європейський простір вищої освіти, приєднання до Болонського процесу, створення національної системи оцінки якості освіти з урахуванням міжнародних вимог.

Рішення поставлених завдань в галузі освіти дозволить підняти престиж професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, забезпечити органічне входження в європейський освітній простір, не втрачаючи досягнень і традицій вітчизняної вищої школи.

Охорона здоров'я являє собою систему державних, громадських і медичних заходів, спрямованих на збереження і зміцнення здоров'я людей, профілактику і лікування захворювань. Законом «Про охорону здоров'я» (2002 р) визначено такі напрями державної політики в галузі охорони здоров'я населення:

створення умов для збереження і зміцнення здоров'я населення;

відповідальність громадян за збереження і зміцнення свого здоров'я і здоров'я інших людей;

профілактична спрямованість охорони здоров'я;

доступність медичного обслуговування та лікарського забезпечення населення;

пріоритетне медичне обслуговування і лікарське забезпечення дітей і матерів;

економічна зацікавленість юридичних і фізичних осіб в охороні здоров'я населення;

відповідальність державних органів, юридичних осіб, індивідуальних підприємців за стан здоров'я населення та інші напрямки.

Завдяки постійній увазі держави охорону здоров'я в Білорусі виведено на передові позиції в світі.

Здоров'я населення визначається в нашій країні як основа національної безпеки держави, тому турбота про духовне здоров'я народу стала в Білорусі пріоритетним напрямком бюджетних асигнувань. Так, у 2009 році видатки на охорону здоров'я за рахунок коштів республіканського бюджету становили близько 4,2 трлн. рублів і місцевих бюджетів - 715 млрд.рублей, що відповідно на 4,7 і 3,9% більше, ніж в 2008 році. Норматив бюджетної забезпеченості видатків на охорону здоров'я в розрахунку на 1 жителя в 2009 році становив 507 078 рублів проти 481991 рубля в 2008 році.

Щорічне збільшення бюджетних витрат на охорону здоров'я дозволяє впроваджувати в ньому високотехнологічні технології, переоснащувати лікувальні установи новітнім медичним обладнанням, розвивати вітчизняну фармацевтичну промисловість. У 2010 році в Мінську створений Республіканський науково-практичний центр трансплантації органів і тканин, де виконуються такі високотехнологічні хірургічні операції, як трансплантація печінки, нирок, серця. Кісткового мозку та інших органів. Це свідчить про те, що білоруське охорону здоров'я виведено на передові позиції в світі.

Як наголошується в Програмі соціально-економічного розвитку Республіки Білорусь на 2011 - 2015 роки медична допомога для громадян Республіки Білорусь залишиться загальнодоступною і безкоштовною, а її якість, технічна оснащеність установ охорони здоров'я будуть відповідати рівню розвинених країн.

Основним завданням розвитку охорони здоров'я є поліпшення показників здоров'я населення на основі подальшого підвищення якості медичних послуг, забезпечення за рахунок бюджетних коштів єдиних соціальних стандартів медичної допомоги кожній людині незалежно від його місця проживання. Рішення поставленого завдання передбачає:

розвиток сучасної інфраструктури медичних послуг;

підвищення якості медичного обслуговування населення;

впровадження в медичну практику результатів вітчизняних наукових досліджень і розробок в області профілактики і лікування хвороб системи кровообігу, злоякісних пухлин, інфекційних захворювань, зниження хірургічної патології;

розширення використання у вітчизняній системі охорони здоров'я високотехнологічних розробок в галузі кардіохірургії, онкології, трансплантації, розвиток комп'ютерних інформаційних технологій;

забезпечення доступності медичної допомоги як для міського, так і для сільського населення, включаючи ефективні, безпечні та якісні лікарські засоби;

впровадження нових ефективних методів профілактики, діагностики та лікування захворювань на основі передових вітчизняних і зарубіжних наукових медичних розробок;

зростання експорту медичних послуг;

збільшення інвестицій в охорону здоров'я за рахунок розширення позабюджетної діяльності, зростання платних медичних послуг (за винятком надаються безкоштовно), розвитку державно-приватного партнерства у вирішенні проблем охорони здоров'я;

укомплектування медичними кадрами первинної ланки, підвищення рівня укомплектованості лікарями і середнім медичним персоналом до 100 відсотків.

Реалізація основних напрямків в галузі охорони здоров'я буде сприяти зниженню рівня захворюваності та скорочення смертності в 2015 році до 13 осіб на тисячу населення (проти більше 14 осіб у 2010 році).

Фізична культура і спорт відносяться до числа важливих чинників підвищення довголіття, продовження життя населення, активного відпочинку. Фізкультурно-спортивному руху надано статус одного головних пріоритетів політики держави. З фізичною культурою і спортом тісно взаємопов'язаний туризм - нова галузь національної економіки.

Державна політика в галузі фізичної культури і спорту в 2011 - 2015 рр. спрямована на подальше формування системи стимулів, що забезпечують високий ступінь зацікавленості людей в занятті фізкультурою і спортом, зміцнення фізичного здоров'я населення, підвищення іміджу країни у світовому спортивному співтоваристві. Для цього передбачається:

формування усвідомленої потреби населення в здоровому способі життя;

залучення населення в активні заняття фізичною культурою, спортом і туризмом, особливо дітей та молоді;

вдосконалення системи фізичного виховання і освіти населення, медико-педагогічного спостереження за здоров'ям займаються фізичною культурою і спортом;

формування широких і доступних можливостей використання об'єктів спортивної інфраструктури;

підвищення результативності участі спортсменів в Олімпійських іграх та міжнародних змаганнях.

Головним завданням в галузі туризму є формування привабливого іміджу Білорусі як країни, сприятливої ??для туризму, за допомогою створення сучасного ефективного та конкурентоспроможного туристичного комплексу. З цією метою передбачається:

максимальне залучення в туристичний оборот об'єктів історико-культурної спадщини та природних лікувальних ресурсів Білорусі;

Розвиток оздоровчого туризму на основі зміцнення санаторно-курортної бази;

вдосконалення інфраструктури туризму, включаючи придорожній сервіс;

просування національних турів на світовий ринок туристичних послуг, перехід на світові стандарти якості туристичних послуг;

розвиток туристичних зон, створення умов для розвитку агро- і екотуризму.

Підсумком вирішення поставлених завдань стануть формування фізично здорової нації, підвищення якості туристичних послуг.

Ксфері культури та мистецтва прийнято відносити сукупність організацій, установ і підприємств, а також державних і громадських органів, творчих спілок, безпосередньо пов'язаних з виробництвом, збереженням, поширенням і організацією споживання товарів і послуг культурного, соціально-інформаційного та декоративного призначення.

Особлива увага приділяється розвитку бібліотек і клубів, які є найбільш масовими культурно-просвітницькими установами, розширення бібліотечних фондів, збереження та використання історико-культурної спадщини Білорусі. Передбачається відкриття нових закладів культури, які відповідають вимогам часу.

Як наголошується в Програмі соціально-економічного розвитку Республіки Білорусь на 2011 - 2015 роки головне призначення національної культури - консолідувати народ на основі загальних традицій і цінностей, виховувати патріотів, розвивати і примножувати творчий потенціал народу, створювати умови і гарантії для всебічного розвитку особистості, задоволення її естетичних потреб, реалізації здібностей і талантів. Рішення поставлених завдань буде забезпечено за рахунок:

збереження і збагачення культурної спадщини;

підтримки вітчизняних виробників об'єктів культури і мистецтва, розвитку кінематографії, професійного мистецтва, народної творчості;

підвищення якості, забезпечення доступності і різноманітності сучасних послуг культури для всіх громадян, включаючи жителів села і малих міст;

формування та зміцнення позитивного культурного іміджу Білорусі за кордоном.

Результатом проведеної політики стануть збереження культурної спадщини країни, зміцнення культурного потенціалу нації, підвищення якості, доступності та різноманітності культурних послуг для всіх верств населення.

Попередня   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   Наступна

Вступ | Основні макроекономічні показники та пропорції. | Передумови становлення, функціонування і розвитку національної економіки | Основні макроекономічні показники та пропорції | Динаміка промислового виробництва по галузях промисловості представлені в таблиці П 2.1 додатка 2. | Машинобудівна, металообробна і металургійна промисловість | Хімічна, нафтохімічна, лісова і деревообробна промисловість | Легка промисловість | Агропромисловий комплекс (АПК) | будівельний комплекс |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати