На головну

А. С. МАКАРЕНКА. ВИХОВАННЯ У СІМ'Ї І ШКОЛІ

1. IV. Огляд в кінці 1-го року навчання в школі.
  2. А. С. МАКАРЕНКА. ВИХОВАННЯ У СІМ'Ї І ШКОЛІ
  3. А. С. МАКАРЕНКА. ЗАГАЛЬНІ УМОВИ СІМЕЙНОГО ВИХОВАННЯ
  4. Адаптація до школи
  5. Базова культура особистості як основа змісту виховання в сучасній початковій школі. Напрями виховної роботи з молодшими школярами
  6. Несвідоме в психіці людини. Установки і їх дослідження в школі Д. Н. Узнадзе

1. Підготуйте виступ на тему «Освітня установа в Законі України" Про освіту "та в" Типовому положенні про освітній установі в РФ (загальноосвітня школа) "».

2. Опишіть систему внутрішкільного управління і визначте режим життєдіяльності освітнього закладу, в якому ви проходили педагогічну практику.

3. Заповніть запропоновану нижче таблицю.

4. Вирішіть наступні задачі.

4.1. Часто в побуті зустрічаються такі відгуки про школу, як «хороша школа» ( «погана школа»). Хто найчастіше висловлює подібні судження? Як проілюструвати такі судження?

4.2. Досить часто можна чути такі судження: «У нас (або в цій школі) дуже хороший (поганий) колектив». Розкрийте ваші уявлення про те, за якими ознаками можна зрозуміти, в який колектив ви потрапили. Яким чином молодий учитель може «увійти» в педагогічний колектив?

4.3. Традиції школи - що це таке? Наведіть приклади, грунтуючись на вашому досвіді.

А. С. МАКАРЕНКА. ВИХОВАННЯ У СІМ'Ї І ШКОЛІ

Не можна ставити питання про виховання в залежність від якості або таланту окремо взятого вчителя. Якщо ми будемо говорити про всесоюзних масштабах, якщо ми будемо думати про виховання цілого покоління, так ми не одинаки-вчителя, а представники єдиної учительській армії, єдиного радянського педагогічного товариства, ні в якому разі не маємо права звалювати все на одного вчителя,

Так, принаймні, говорить моя логіка, логіка громадянина, який хоче відповідати за роботу. Так говорить і мій досвід.

Я теж колись починав з переконання, що окремий учитель - це все і що саме він повинен виховувати. Я теж уявляв собі виховання як якийсь парний процес, як писали в старих педагогічних книгах: вчитель, вчитель, вчитель, дитина, дитина, дитина - і все це в однині. Так і уявляв собі: я - вчитель, ти - дитина, ми - один на один, і я тебе виховую.

Зараз я наполягаю на тому, що правильної виховної організацією, яка керує виховної організацією по відношенню до окремого вчителя, і по відношенню до окремого учня, і по відношенню до сім'ї повинна бути школа як щось ціле, як єдиний шкільний колектив. [...]

Не потрібно мати педагогічного таланту. Я не володію педагогічним талантом і прийшов в педагогіку випадково, без всякого на те покликання. Батько мій маляр. Він сказав мені: будеш учителем. Міркувати не доводилося. І я став учителем. І дуже довгий час відчував, що у мене погано йде, навіжений я був учитель. І вихователь був дуже привабливий.

Але я навчився. Я став майстром своєї справи. А майстром може стати кожен, якщо йому допоможуть і якщо він сам буде працювати. І хорошим майстром можна стати тільки в хорошому педагогічному колективі.

Це, товариші, як у будь-якій іншій спеціальності. Адже ніякої інститут не випускає інженера, він дає тільки звання інженера, а справжнім інженером людина робиться через 3-4 роки роботи на заводі, коли як слід попрацює в хорошому заводському колективі.

Точно так же справжнім учителем-вихователем можна стати після роботи в хорошому педагогічному колективі через кілька років. [...]

А як дозволяється, товариші, питання про вчительському авторитеті? Дуже часто той чи інший учитель заявляє:

- Ви підірвали мій авторитет, ви при учнях зробили мені зауваження, ви оголосили мені догану.

Питається, на чому ж базується авторитет? Невже на вашій безкарності? Невже на цьому переконанні, що ви ніколи не можете згрішити?

Я ставлю питання так: учительський авторитет ґрунтується на відповідальності в першу чергу. Учитель повинен, не соромлячись, сказати своїм учням:

- З мене вимагають, я відповідаю, я помиляюся, я за свою помилку відповідаю. Ви бачили, що я відповідаю?

- Бачили.

- З мене вимагають, тому і я вимагаю з вас.

Немає нічого ганебного, якщо директор оголосить догану вчителю. Нехай учитель вважає, що він не зовсім винен, але раз директор оголосив йому догану, він повинен цим доганою скористатися для підняття свого авторитету. Він повинен сказати:

- Так, я помилився. Я покараний, бо я відповідаю за свою роботу. І ви будьте ласкаві відповідати за свою роботу. Я вимагаю цього від вас.

У мене був Іван Петрович Городіч. Це було ще в колонії імені Горького. Він щось не так зробив в поході. Він чергував по колонії. Я розлютився. питаю:

- Хто черговий? 5 годин арешту!

- Є 5 годин арешту.

Чую голос Івана Петровича, педагога. Мені навіть холодно трошки стало. Він зняв з себе пояс, віддав черговому, прийшов до мене в кабінет:

- Я прибув під арешт.

Я спочатку хотів було, сказати йому - «кинь». А потім думаю: «Гаразд, сідай». І просидів п'ять годин під арештом. Хлопці заглядають в кабінет - Іван Петрович сидить під арештом.

Коли скінчився арешт, він вийшов на вулицю. Ну, думаю, щось буде. Чую гомеричний регіт. Хлопці його качають.

- За що?

- За те, що сів під арешт і не сперечався.

А інший на його місці почав би: «Як це так, мене, педагога, під арешт. Нізащо. Мій авторитет пропаде ».

Авторитет, товариші, потрібно створювати самим, користуючись для цього всякими випадками життя. В хорошому колективі авторитет не можна підірвати. Сам колектив підтримує його.

Соч., Т. IV, с. 488-504.

В. Н. СОРОКА-Росинський. НОТАТКИ Викниксора

Яким бути педагогу

Багато хто вважає, що педагогу досить володіти хорошими знаннями, а крім того, і всіма тими якостями, на перерахування яких в підручнику педагогіки відведено цілих п'ять сторінок. [...]

Це не зовсім так. За всю довгу педагогічну практику я тільки один раз сподобився побачити подібного нафаршированого усіма цими п'ятьма сторінками достоїнств педагога, який не мав при цьому жодної негативної рисочки, і то в кіно. [...]

У нас бували всякі педагоги, в тому числі і дуже хороші, але все, на жаль, з недоліками. Був викладач математики Д. Уявіть собі пекучого брюнета, далеко вже не першої молодості, з пишною шевелюрою, з надзвичайно виразною фізіономією кавказького зразка, з очима, як оливки, і з надзвичайно широким діапазоном різних емоційних реакцій. Учень біля дошки вирішує рівняння, вчитель на стільці прихильно дивиться на це. Учень запнувся - на обличчі у вчителя тривога. Учень виплутується з труднощі - і у вчителя посмішка заспокоєння. Але ось учень знову призупиняють, починає плутати все більше і більше. Педагог схоплюється зі стільця і ??згинається в позі тигра, який готується до стрибка. Учень остаточно заплутався і зробив грубу помилку, і тоді вчитель, схопившись однією рукою за голову, іншу піднявши вгору, трагічно вигукує, звертаючись до класу: «Ні, ви подивіться тільки, що пише цей ідіот!» А потім кидається до дошки, вириває у «ідіота» крейда і, палаючи гнівом і кришу крейда, розкриває помилку, а потім, пояснивши учневі, який злочин скоїв перед математикою цей нещасний, повертає йому крейда, і учень благополучно видряпується з нетрів рівняння. А вчитель, вже сидячи на стільці в позі Геркулеса, відпочиваючого від чергового подвигу, розслаблено, але прихильно посміхається своєму вихованцеві цілком співчуваючи його успіху.

Педагогам, присутнім на подібних уроках, насилу вдавалося утриматися від сміху при вигляді таких, ніякими методиками не передбачених прийомів. Але на учнів вони діяли зовсім по-іншому: хлопці заражалися цими хоча і дуже вже емоційними, але цілком щирими реакціями вчителя; вони самі так само насторожувалися при невірних кроках свого товариша, так само, як і вчитель, обурювалися через допущену їм грубої помилки, так само були готові накинутися на винного та й сам він цілком усвідомлював свою провину; так само раділи, коли йому вдавалося благополучно вирішити, нарешті, рівняння.

Цей вчитель опинився в стані, не дивлячись на всі його витівки, домогтися того, що математика стала для його учнів улюбленим предметом. Ніяких конфліктів у Д. з ними не було: він добре знав свою справу, завжди з захопленням викладав, завжди був щирий і доброзичливий, докладав усіх зусиль, щоб навчити своїх вихованців, радів з ними їхнім успіхам, переживав разом з ними при невдачах. І хлопці цінували це.

При всіх недоліках Д. володів своєю індивідуальністю, він був особистістю, це був педагог з рідкісної породи вчителів-артистів, які в історії еллінської педагогіки носили назву натхненників.

Зовсім інший породи був один з вихователів, Спічкін, як його за довгі і тонкі ноги прозвали хлопці. Це колишній офіцер, завжди підтягнутий, суворий, у всьому до дрібниць сумлінну, вимогливий і мужній, на все дивився лише з однієї точки зору: чи корисно це для справи. [...].

Який би не був цей вихователь, але у нього було своє обличчя, і хлопці хоча і огризалися на його зауваження, на його вимогливість і посміювалися при цьому, як Білих, але все-таки поважали за те, що він чесно виконував те, що вважав своїм обов'язком ... Такі педагоги те саме Дон-Кіхота, але ж зумів же він повести за собою такого прозаїка і реаліста, як Санчо Панса.

Був у нас педагог і зовсім іншої формації. Назвемо його Ам. Він викладав, і дуже добре викладав, природознавство. Він любив свій предмет інакше, ніж Д. свою математику: якщо останній служив їй безкорисливо, як її жрець, пророк і проповідник, то Ам. був практик і вважав за краще, щоб природознавство служило йому: він мріяв про місце викладача де-небудь в вузі і наполегливо працював в цьому напрямку. Завжди спокійний, врівноважений, ввічливий і коректний з усіма, він і уроки давав такі ж чіткі, ретельно оброблені, якими були і його колекції. Він завжди був спокійний, прекрасно володів собою і на уроках і під час виховних чергувань. Зауваження він робив рівним голосом, не підвищуючи тону; так само спокійно, але наполегливо вимагав виконання своїх розпоряджень, так само спокійно накладав на винних і стягнення.

Його не можна було звинуватити ні в безпосередності, ні в надмірності вимог - ні в чому його не можна було звинуватити. І все-таки більшість учнів, крім групи ревнителів викладання, не любили цього вправного і коректного вчителя. Йому часто грубить, самі не знаючи чому. А причина була одна: він був для них ні гарячим, ні холодним, а лише тепленьким; він любив свій предмет, він дуже виразно й сумлінно навчав йому, але учні для нього були лише об'єктами викладання. [...]

Характерно ще одне: зібрані ним і його групою колекції були численні, прекрасно оброблені; його препарати жідотних, птахів, комах були іноді цвяхом обліків, але ніколи у нього не водилося ні кроликів, ні білих мишей, ні морських свинок, ні взагалі якихось живих істот, за якими треба любовно доглядати. Ам. любив лише препарати, і учнів, ймовірно, вважав за краще б мати в препароване вигляді. Це тип педагога-ділка, Утилітаристи, практика. [...]

Намальовані нами ... типи педагогів, ймовірно, не вичерпують всіх різновидів вчителів. Ці типи рідко зустрічаються в чистому вигляді, а звичайно в різних комбінаціях ... Але і подібні «гібриди» зовсім не більшість вчителів. Беспородние- ось хто переважає поки в рядах учительства, що, втім, не знижує їх якості як сумлінних викладачів.

Я сумніваюся лише в одному: чи можуть вони бути предметом наслідування, чи можуть вони захоплювати і вести кудись за собою своїх вихованців. Я щось не помічав, щоб хлопчаки бігали за ними слідом, а дівчата-среднеклассніци захоплено дивилися на них.

Майстерність вихователя. Зб. М., «Молода гвардія», 1970, с. 85-88.

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

І. С. КОН. СОЦІОЛОГІЯ ОСОБИСТОСТІ | В. А. СУXОМЛІНСКІЙ. КОЛЕКТИВ | В. А. СУХОМЛІНСКПЙ. ЕТЮДИ про комуністичне виховання | В. О. Сухомлинського. Серце віддаю дітям | Б. Г. АНАНЬЇВ. ЛЮДИНА ЯК ПРЕДМЕТ ВИХОВАННЯ | Г. А. МЕДИНСЬКИЙ. ТЯЖКА КНИГА | В. Н. Терський. СМАК МОЖНА І ТРЕБА ВИХОВУВАТИ | Н. К. Крупської. ГРОМАДСЬКЕ ВИХОВАННЯ | Я. Л. Коломінський. ПСИХОЛОГІЧНА СТРУКТУРА класного колективу | Е. І. Моносзон. РОЛЬ ШКІЛЬНОГО ОСВІТИ У ФОРМУВАННІ СВІТОГЛЯДУ УЧНІВ |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати