Головна

Основні види фігур

1. Amp; 10. Основні напрямки сучасної філософія історії
  2. HEIGHT AND BUILD (РОСТ І ФИГУРА)
  3. I Основні інформаційні процеси і їх реалізація за допомогою комп'ютерів
  4. I. Основні і допоміжні процеси
  5. II. 6.4. Основні види діяльності та їх розвиток у людини
  6. II. Основні завдання та їх реалізація
  7. III. Основні етапи міжнародних відносин в Новий час.

1. повторення - Повторення слова або групи слів з метою надати їм особливого значення.

Я люблю тебе, життя,

Що само по собі і не ново.

Я люблю тебе, життя,

Я люблю тебе знову і знову.

(К. Ваншенкин)

Повторення слів на початку рядків (як в цьому прикладі) називається анафорой, а в кінці - епіфори.

В усній народній поезії зустрічаються синонімічні повторення:чорним-чорно, гуляти-погулювати.

2.градації (Від лат. Gradatio поступове підвищення) - повторення слів-синонімів, коли чергове слово підсилює зміст попереднього.

Не шкодую, не кличу, не плачу,

Все пройде, як з білих яблунь дим ...

(С. Єсенін)

3. антитеза (Від гр. Antithesis - протиставлення) - мовний зворот, в якому протиставляються життєві явища, думки, образи з метою розкриття їх сутності.

Прощай, немита Росія,

Страна рабов, країна панів.

(М. Лермонтов)

Антитеза має і ширше значення: іноді вона лежить в основі твору ( «Село» А. Пушкіна).

4. інверсія (Від лаг. Inversio - перестановка) - відступ від звичайного порядку слів у реченні з метою виділення найбільш значущого.

Я покликаний був оспівати твої страждання

терпеньем який дивує народ.

(Н. Некрасов)

5. паралелізм(Від гр. Parallelos той; хто йде поруч) синтаксичний-повторення двох або декількох пропозицій, що мають подібне синтаксичну побудову.

Дивлюсь я на майбутнє з острахом.

Дивлюся на минуле з тугою.

(М. Лермонтов)

Паралелізм психологічний -зіставлення пнугреііега стану персонажа зі світом природи.

Хмаринки небесні, вічні мандрівники!

Степом лазурною, ланцюгом жемчужною

Мчитесь ви, ніби, як я ж, вигнанці,

З милого півночі в сторону південну.

(М. Лермонтов)

6. бессоюзіе, Полісиндетон.У першому випадку передається експресія, динаміка дії, у другому - плавність.

Швед, російська - коле, рубає, ріже.

Бій барабанний, кліки, скрегіт,

Грім гармат, тупіт, іржання, стогін ...

Так малює Пушкін Полтавську битву. По-іншому, в спокійних тонах характеризується князь Олег:

І пращ, і стріла, і лукавий кинджал

Щадять переможця роки.

7. риторичний вигук- Мовний зворот з підкреслено восклицательной інтонацією.

Хай живе сонце, так зникне тьма!

(О. Пушкін)

8. риторичне звернення - Мовний зворот, в якому міститься звернення до предмета, абстрактному поняттю, уявному слухачеві або читачеві.

Здрастуй, плем'я молоде, незнайоме ...

(О. Пушкін)

9. Риторичне питання- Мовний зворот, сформульований у формі питання, що не потребує відповіді.

Побачу, про, друзі! народ неугнетенний

І рабство, занепале по манію царя?

(О. Пушкін)

10. Пропуск, еліпсис (Від rp. Elleipsis - пропуск, випадання) - пропуск слів у реченні, щоб передати динаміку дії.

Пороша. Ми встаємо і негайно на коня.

І риссю по полю при першому світлі дня.

(О. Пушкін)

У першій і другій рядку пропущено присудок.

11. обрив- Включення в текст недомовлених промовистою пропозицій

з метою передачі внутрішнього хвилювання. У тексті позначається відточити.

І нудно, і сумно, і нікому руку подати

У хвилину душевної негоди.

Бажання! .. Що користі даремно і вічно бажати?

А роки проходять - все кращі роки!

(М. Лермонтов)

12.замовчування -мовний зворот, що містить натяк, коли думка не до кінця висловлена, але читач здогадується про невисловлене.

У маленькій трагедії О. Пушкіна «Скупий лицар» лихвар натякає Альберу на те, що можна «труїти батька і стати володарем його багатства: Ні, я хотів .. .бути може, ви ... я думав,

Що вже барону час померти ...

За формою ця фігура нагадує обрив.

фоніку

Художня виразність досягається також за допомогою звуків, хоча роль їх значно скромніше, ніж тропів і фігур. Історія літератури знає випадки, коли окремі теоретики і поети перебільшували роль звуку, надавали йому особливого значення. Однак сам по собі звук, вирваний з слова, нічого не виражає, його виразність проявляється тільки в слові. Російська мова відрізняється багатством звукової системи, тому для досягнення більшої художньої виразності досить часто використовуються звуки. Розрізняють два види Фонік: асонанс і алітерація.

1. асонанс(Від лат. Assonare - співзвучність) - повторення голосних звуків з метою надання мови мелодійності або створення певного звукового образу. 13 вірші П. Некрасова «Па Волзі» говориться про повсюдне квиління пригнобленого народу:

Стогне він по нолям, по дорогах.

Стогне він під клунею, під копицею ...

Стогне у власному бідному будиночку,

Стогне в кожному глухому містечку.

Повторюваний багато разів голосний про домінує в тональності вірша, завдяки чому як би чується стогін.

2. алітерація (Від лат. Ad - до і littera - буква) - повторення приголосних звуків з метою створення певного звукового образу.

Люблю грозу на початку травня.

Коли весняний перший грім.

Як би швидшими та граючи

Гуркоче в небі блакитному.

(Ф. Тютчев)

Повторення приголосних г і р як би імітує гуркіт грому

Знайомим шумом шерех їх вершин

Мене привітав ...

(О. Пушкін)

У вагоні човгає і шамкає

І шумно просять до куреня.

Злегка похитує шахи,

А я тихенько пишу.

(Є. Євтушенко)

У цих уривках повторюється звук ш передає шум, шурхіт.

Прийом створення слухового образу на основі повторення приголосних прийнято називати звуконаслідуванням.

Поети-символісти широко користувалися фонікою, надаючи віршу мелодійний характер. Однак іноді вони перенасичувати вірш алітерації, не піклуючись про його сенс. Ось уривок з вірша К. Бальмонта:

Вечір. Узбережжя. Зітхання вітру.

Величний вигук хвиль.

Близько буря. У берег б'ється

Чужий чарам чорний човен.

Повторювані приголосні в, б і ч не створюють цілісної звукової картини внаслідок різнорідності звуків.

ПИТАННЯ ДЛЯ САМOПОДГОТОВКІ (М. 3)

1. У чому відмінність мови і мови? Які особливості художньої мови? У чому полягає її образність і експресивність? Чи можна ототожнювати поняття «образність художнього мовлення» і «образні слова і вирази»?

2. Які лексичні пласти мови використовує письменник і з якою метою? Чому письменник не завжди точно дотримується норм літературної мови?

3. Мова художньої літератури і літературна мова. Особливості художнього мовлення.

4. Лексичні ресурси літературної мови. Синоніми, антоніми, омоніми, омографи. Багатозначність слова.

5. Лексичні ресурси загальнонародної мови. Просторіччя, діалектизми, професіоналізми, варваризми, жаргонізми, архаїзми, неологізми, вульгаризми.

6. Що таке стежки, які принципи їх класифікації та цілі поетичного використання тропів?

7. За якими принципами створюються неологізми поетичні і з якою метою?

8. Троп і його особливості. Види тропів. Метафора і її різновиди, порівняння, перифраз, гіпербола, литота, метонімія, синекдоха, епітет і ін.

9. Фігури поетичної мови. Види фігур. Повторення, градація, антитеза, синтаксичний паралелізм, інверсія, обрив, замовчування, бессоюзіе, Полісиндетон, риторичне питання, риторичне звертання та ін.

10. Фонетичні засоби художньої виразності. Алітерація і асонанс.

ЛІТЕРАТУРА

Абрамович ГОЛ. Введення і літературознавство. Ізд.6. -М., 1975.

Вступ до літературознавства / Под ред. Л. В. Чернець. - М., 2000. С. 11-20,

209-219,228-239,245-251.

Галич О. та інш. Teopiя літератури. - К., 2001. - С. 83-115.

Гетьманець М. Ф. Сучасний словник літературознавчіх термінів. - Харків, 2003.

Попередня   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   Наступна

Жанри драматичних творів | Жанр і стиль літературного твору | ЛІТЕРАТУРНИЙ ТВІР | особливості теми | КОМПОЗИЦІЯ І СЮЖЕТ | Художня мова | ОСОБЛИВОСТІ ХУДОЖНЬОЇ МОВИ | Лексичні ресурси літературної мови | МЕТАФОРА | різновиди метафори |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати