На головну

У трансакционном аналізі Е. Берна

1. III. «Наприклад» в аналізі
  2. Взаємозв'язок соціального і економічного в аналізі К. Марксом соціальної структури
  3. Гравіметрія в фармацевтичному аналізі
  4. Графічні зображення при статистичному аналізі
  5. Графічний і табличний способи уявлень даних в аналізі
  6. Подальша побудова «активної техніки» в психоаналізі

Американському психоаналітика Е. Берну належить термін трансакційний аналіз, Під яким розуміється аналіз спілкування з точки зору виявлення того, з якої позиції вимовляються співрозмовниками ті чи інші репліки в їх діалозі.

Трансакції, за Е. Берном - це обмін репліками, це одиниця діалогічного спілкування. Автор виділяє кілька видів трансакцій:

додаткові - Коли обмін репліками здійснюється з повним взаєморозумінням сторін, спілкування йде безконфліктно. Наприклад: -який годину? - За п'ять хвилин два. -вже Два? -І Не кажіть, час біжить дуже швидко. В цьому випадку обидва співрозмовники доповнюють, розвивають думки один одного;

паралельні - Безконфліктний обмін репліками, коли співрозмовники відповідають одна одній згідно з очікуваннями співрозмовника: -Ви не дасте мені ніж? -Візьміть будь ласка! - Я хочу пити! -Візьми В холодильнику сік. -Давайте Втечемо з уроків! -Давайте;

пересічні - Конфліктний обмін репліками, коли співрозмовники порушують конвенції ввічливого спілкування: - Де мій годинник? - Чому я завжди повинна знати, де лежать твої речі? - Чому стіл не накриті? - Чи будете кричати, накриємо ваші столи в останню чергу;

приховані - Обмін репліками, що мають прихований сенс, наприклад: ковбой - дівчині: - Чи не хочете оглянути стайні, міс? - Я обожнюю дивитися стайні! (Прихований сенс -ухажіваніе).

Е. Берн виділив три ролі, які комуніканти несвідомо виконують в процесі спілкування - ролі батька, дорослого і дитини. Він розглядав ці ролі як прояви его-стану особистості, тобто її внутрішнього психічного стану в момент спілкування. Стосовно до науки про спілкування ці его-стану в їх комунікативних іпостасях (залишаючи осторонь причини цього стану) можна розглядати як максимально узагальнені комунікативні ролі, які ми називаємо далі комунікативними позиціями (говорити з позиції дитини, дорослого, батька - говорити в ролі дитини, батьки, дорослого звучить неблагозвучно).

Комунікативна позиція дитини - спілкування за принципом хочу-не хочу, емоційність, примхливість, вразливість, легковірність, грайливість, мінливість, бажання відчути турботу, опіку.

Комунікативна позиція батька - імітація власних батьків, констатація норм (можна-не можна, добре-погано), автоматизовані стереотипи поведінки, що забезпечують виживання людського роду, впевнений в собі, усвідомлює перевагу, право карати, безапеляційний, вимагає поваги до себе, стежить за порядком, схильний протегувати.

Комунікативна позиція дорослого - опора на норми логіки, здоровий глузд, врахування реальної ситуації, прагнення бути на рівних, не показувати заступництво, слухає, оцінює, задає питання, жести і пози змінюються відповідно до змісту промови, корпус і голова рівні. Дорослий завжди посередник між дитиною і батьком.

Трансакційний аналіз виявляє, які его-стану (стану «Я») викликають репліку, які - реакцію.

Так, трансакція - Котра година? -Без П'яти два - це розмова дорослого з дорослим, - Давай втечемо з уроків! - Давай! - Дитина з дитиною, -Де мій годинник? -Чому Я повинна це знати? - Питання задає дорослий дорослому, відповідає батько дитини.

Р. Шульц, послідовник трансакційного аналізу, конкретизував комунікативні позиції Е. Берна, виділивши батька критичного (автоматично оцінює, наказує, шукає винних, забороняє, вказує, проводить кордону, догматичний (ти повинен, ти не повинен, я не дозволю) і батька турботливого (схвалює, підтримує, співчуває, захищає, допомагає, протегує, радить (бідолаха, що не вішай носа, тобі це під силу, ти молодець, я допоможу тобі зробити), простягає руки, погладжує по голові.

Крім того, Р. Шульц виділив дитини вільного - природний, енергійний, нетерплячий, творча натура (я хочу, мені треба, шикарно, клас, так тобі і треба), дитини пристосовується (я хотів би, я спробую, я боюся, я хотів тільки, що ж мені робити), знизує плечима, кусає губи, голова схилена, і дитини - бунтаря - протестує проти сильніших і авторитетних, норовливий, грубий, агресивний (не хочу, залиш мене), опущена голова, загрозливі пози.

Комунікативні позиції дорослого, батька і дитини є найбільш узагальненими комунікативними ролями (тому ми і вважаємо більш зручним називати їх позиціями), всі інші, виділені і перераховані нами вище, можуть бути розподілені по цим трьом.

Попри всю різноманітність можливих трансакцій в реальному спілкуванні можна виділити деякі закономірності, що відображають результати виконання промовистою зазначених ролей.

Якщо розмова починає батько, він очікує, що йому дадуть з позиції дитини, і навпаки - репліка, зроблена з позиції дитини, провокує відповідь з позиції батька. Будь-якому комуніканта зазвичай приємно, коли до нього звертаються з позиції дитини, оскільки таке звернення є визнання в ньому батька. Таке спілкування зазвичай складається з паралельних трансакцій і є безконфліктним. Однак нав'язувана комунікативна позиція повинна влаштовувати співрозмовника. Варто відповісти батькові чи матері з очікуваної їм позиції дитини, а з позицій батька ж, виникає конфлікт: - Коли ти, нарешті, навчишся сам пам'ятати про свої справи? - А коли ти навчишся не робити мені зауважень?

Позиція дорослого передбачає відповідь з позиції дорослого, а не дитини або батька, в іншому випадку виникає конфлікт:

- Коли завтра ми їдемо на екскурсію? - Ви що, не чули? Всі знають, а ви ні! О 9.30 і не з'являтися у суді!

Звернення з позиції дитини провокує відповідь з позиції батька: - Ну чому мені завжди не щастить? - Нічого, все не так погано! Чи не переймайся, все влаштується.

8. Аспекти мовного впливу

Існують два основних аспекти мовного впливу - вербальний і невербальний.

Попередня   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   Наступна

Соціальна категоризація | стереотипизация | каузальна атрибуція | І його роль в спілкуванні | Комунікативна поведінка людини | Її основні категорії і розділи | Становлення мовної дії як науки | Способи мовної дії на особистість | Поняття ролі. види ролей | соціальні ролі |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати