Головна

Комунікація як соціальне конструювання.

1. Amp; 2.Общество як цілісне соціальне утворення
  2. II. Поняття права, його соціальне призначення.
  3. XI. СУЧАСНА КОММУНИКАЦИЯ І ПРАВИЛА МОВНОГО СПІЛКУВАННЯ
  4. Аккультурация як комунікація
  5. Афективно-оцінна комунікація
  6. Біокоммунікація
  7. Біологічна І СОЦІАЛЬНЕ

Матеріали по даному питанню взяті з спільної книги російських і американського вчених педагогів і лінгвістів Матьяш О.І., Погольша В.М., Казарінова Н.В., Бібі С.А., Зарицька Ж.В. Міжособистісна комунікація. - СПб .: Мова, 2011 року.

Комунікація як соціальне конструювання характеризується трьома ознаками: історичність, динамічність, контекстность.

історичність (Спадкоємність) комунікації полягає в тому, що всі наші комунікативні вибори-дії в теперішньому здійснюються під впливом комунікативних дій в минулому і проектуються в майбутнє. Наприклад, то, як наші батьки відзначали з нами в дитинстві Новий рік (прикраса ялинки, новорічні подарунки, костюми), вплинуло на наше відзначення Нового року з нашими дітьми. З історичність відносин часто мають справу психотерапевти: вони розплутують, які взаємини в минулому привели нас до проблем в сьогоденні і як. Зрозумівши своє справжнє через минуле, ми можемо змінити свої дії в майбутньому. Про історичності спілкування свідчить і наявність у свідомості людей «соціальних ознак» - уявних співрозмовників, яких сьогодні немає з нами, але які вплинули на нас в минулому. Дослідження американського психолога Мері Герген 2009 року показало, що 37% випробовуваних студентів університету назвали в якості своїх «соціальних привидів» друзів, 23% - батьків, 11% - шкільних вчителів, 29% - духовних лідерів, знаменитостей, представників масово-видовищної культури. І у багатьох з нас є свої «соціальні примари», і ми активно спілкуємося з ними, актуалізуючи минулі відносини в справжніх.

динамічність (Змінність, емерджентність) комунікації означає, що будь-яку розмову незворотній, його вже не можна переробити. Однак мінливістю комунікативного процесу можна управляти.

контекстность комунікації - це наявність інтерпретаційної рамки, яку ми «накладаємо» на сприйняту інформацію. Кожен з учасників спілкування здатний контекстуалізувати ситуацію по-своєму, і не в одному варіанті. Відомі фізичний, психічний і соціально-культурний контексти, а також найближчий (обмежений рамкою конкретної розмови) і дистантних (більш широкий, що вміщує життя всієї культури) контексти. Вони допомагають нам краще зрозуміти, що відбувається під час розмови, і зорієнтуватися, як діяти. Важливо вміти розширити рамку сприйняття, перевести найближчий контекст в дистантних. Наприклад, біль, відчуваємо людиною в відношенні з іншою людиною, стає менш відчутною, коли він вийшов за рамки своїх індивідуальних програм в нові програми та ідеї. Відома медитація на розширення свідомості, що передбачає зміну контексту сприйняття.

Найбільш поширеною практикою комунікації є розмова - обмін висловлюваннями між співрозмовниками. Форми і жанри розмовних практик дуже різноманітні: дружні і сімейні бесіди, обговорення, суперечки, обмін новинами, плітки, привітання, ділові переговори, наради, співбесіди, рольові ігри, лекції, іспити, мови на похоронах, весіллях, ювілеях, сповіді, сварки, примирення, світські бесіди, відчитування, балаканина і т.д.

Коли людина звертається до іншого, він не тільки передає інформацію, він ще щось робить, виробляє. Вчені вважають, що під час спілкування ми створюємо такі продукти комунікативної діяльності, як емоційно-психічні стани, знання і досвід, образ свого Я і Я іншого, відносини.

Що саме ми створюємо в процесі комунікації?

Якщо комунікація - діяння, то що саме ми в ній виробляємо, створюємо? Виявляється, дуже багато. І це те багато, з чого складається людське життя. Ось лише деякі з «продуктів» комунікативної діяльності:

1. Емоційно-психічні стани. Що ви відчуваєте, коли хтось звертається до вас зі словами: «Бачити тебе більше не можу!», Або: «Та ти моя радість!», Або: «Чесно кажучи, ми від вас більшого очікували ...»? У процесі розмови ми створюємо один у одного різні переживання, почуття, настрої, стану. І робимо це за допомогою слів, які вимовляємо.

Згадайте один з розмов сьогоднішнього дня і затримайтеся на ньому. Які стани ви в ньому відчували? Радість, піднесеність, образу, роздратування, здивування, задоволення, заспокоєність, байдужість, нудьгу, безпорадність, схвильованість, інтерес ...? При додаткових зусиллях напевно згадайте, після яких саме висловлювань співрозмовника виникали ті стану. Кожне з тих висловлювань впливало на вас і викликало наслідки. Ваші висловлювання, в свою чергу, теж були впливами і теж викликали переживання у вашому співрозмовникові. Чи припускаєте ви, які саме?

Підтвердженням того, що за допомогою комунікації ми створюємо і змінюємо свої емоційні стани, може служити і така ситуація: часто нам буває потрібен співрозмовник, щоб «розрядитися». Ми розповіли, що з нами сталося, «вихлюпнули з себе» - і нам стало легше. Недарма відзначала з цього приводу відомий в світі психотерапевт, основоположник сімейного консультування Вірджинії Сатир: слова і те, як ми ними користуємося, впливають на наше здоров'я [Satir, 2009, с. 161].

2. Знання і досвід.Вступаючи в комунікацію, ми завжди дізнаємося щось нове, набуваємо нові точки зору, нове розуміння. Нові знання та досвід можуть бути як метою комунікації (як в навчанні та освіті), так і її «побічним продуктом».

3. Образ свого Я і Я іншого. У комунікації ми створюємо образ самого себе і образ іншого. Згадайте, як змінюються ваша самооцінка і сприйняття себе в залежності від того, як про вас говорять інші. Ви отримали високу оцінку на іспиті, інші визнали ваші здібності - і ви горді собою. Але ось ви отримали низьку оцінку або вас пару раз покритикували на роботі, дали зрозуміти, що ви не справляєтеся із завданням, - і в вас з'являється невпевненість у власних силах, виникають думки про те, що ця справа, мабуть, не для вас, і пропадає бажання продовжувати.

Пам'ятаєте казку Г. X. Андерсена про гидке каченя? Над його «неподобством» сміявся весь пташиний двір, і він соромився себе - до тих пір, поки не зустрів чудових птахів, які визнали його своїм. У житті з нами відбувається щось подібне: сприйняття самого себе, самовідчування, самооцінка окремих сторін Я змінюються в залежності від реакцій оточуючих. Наше Я - не непорушний раз і назавжди сформований внутрішній образ, це образ соціально конструюються (соціальний конструкт), він змінює свої контури і наповнення (згадаємо Державіна: «Я цар - я раб - я хробак - я Бог!») В залежності від того , з ким ми вступаємо в зв'язок і хто нам нас відображає. Це взаємне відображення і конструювання Я один одного постійно відбувається в людській комунікації.

4. Відносини. «Продуктом» комунікації є і особистісні відносини (при цьому слід, звичайно, пам'ятати, що відносини - це не тільки те, що виходить в результаті комунікації, а й те, в процесі чого здійснюється сама комунікація). За допомогою комунікації ми не просто входимо в контакт, під'єднують один до одного, ми створюємо і більш тривалі взаємозалежності - відносини дружби, любові, шлюбу, сімейні, професійні, комерційно-ділові та т. Д. За допомогою комунікації ми ініціюємо, розвиваємо, стверджуємо або руйнуємо і припиняємо ці відносини.

Комунікація - це співпраця. Комунікація має отношенческой природу: будь-комунікативна дія - це дія у відношенні до кому-то і дія спільно з кимось. Кожен їх учасників комунікації неминуче впливає на її хід. Навіть коли нам здається, що наш співрозмовник - пасивний слухач, його присутність впливає на наше говоріння. Кожен з учасників вносить свою лепту в здійснюване взаємодія. З цього випливають такі практичні висновки:

Які з цього випливають практичні висновки?

1. Необхідно пам'ятати, що в комунікативній ситуації кожен з учасників несе свою міру відповідальності за те, що відбувається - за свій вибір дій і за наслідки свого вибору. При цьому відповідальність не слід ототожнювати з виною.

2. Одночасно правомірно і зворотне: жодне комунікативна подія не є «продуктом» дій однієї людини. Жодна людина не може нести абсолютної, неподільної відповідальності за результат взаємодії. Коммуніцірованія - це завжди со-ництво, і те, що ми отримуємо в підсумку, - це «продукт» спільного виробництва.

3. При комунікативних невдачах, коли між партнерами виникло нерозуміння і його не вдалося подолати, не має сенсу звинувачувати іншого: «Це він (а) винен (а). Це він (а) не зрозумів (а) ». Звинувачення іншого лише посилює проблему, але не вирішує її. В цьому випадку доречний інший підхід - не "Хто винен?», А «Що кожен з нас може зробити, щоб подолати проблему і уникнути небажаного результату?».

Комунікація за своєю суттю є постійна робота зі смислами, процес постійного змістоутворення і смислосогласованія. Це відбувається не як окремий індивідуальний акт в голові кожного з учасників, а як спільна творчість, як спів-творіння.

Смисли динамічні, це постійно змінюються і стають, «поточні» освіти. Ми живемо, постійно ставлячись до чогось, і кожна з цих віднесений незмінно означає зміну смислів. Сьогодні ми бачимо, що відбувається в одному світі, через деякий час - в іншому. Поки людина живе, він породжує нові смисли, і в цьому немає завершення. Сенс не буває для людини кінцевим. Смисли змінюються зі зміною соціальних відносин і виникненням нових практик. Суб'єктом соціальних смислів може бути ка індивід, так і соціальна група, суспільство. При цьому смислові поля проникають одна в одну. Смислове поле змінюється під впливом діалогу та координації смислів всередині суспільства.

Прикладом динаміки смислів є ставлення до Великої вітчизняної війни в Росії, Німеччині, США, Японії, нарешті, ставлення євреїв.

Теорію в життя: Роздуми на тему «Вкоріненість смислів в соціальній практиці»

Чому для кожного росіянина Велика Вітчизняна війна має сенс священної, до такої міри, що наші національні почуття бувають глибоко зачеплені, якщо хтось інший їх не поділяє? Тому що її особлива історична значимість, її національний зміст сформовані безліччю соціально-культурних практик і відносин, відтворених з покоління в покоління. Це і мистецтво радянського періоду - кінематограф, література, музично-пісенна традиція. Це і традиції-ритуали суспільного визнання - святкування Дня Перемоги, вшанування ветеранів, покладання квітів до пам'ятника Невідомому солдату в день весілля. Це і практика освіти і виховання - викладання курсу історії з певним відбором фактів, просвітницька робота музеїв, робота пошукових загонів. Це і архітектурна традиція - пам'ятники, меморіали в кожному місті. Це і мовна-риторична традиція «увічнення» - називати вулиці на честь героїв і подій війни, а саму війну іменувати «Велика Вітчизняна».

Природно, що ті, хто ініціював в іншу систему соціально-культурних відносин, надають подіям того періоду інший зміст і переживають їх інакше. Це наочно проявляється в мові кожної культури, яка демонструвала свій досвід війни. Якщо для більшості росіян головним досі була назва «Велика Вітчизняна війна», то для багатьох євреїв це «Голокост». Для американців це «Друга світова війна» (ВМВ), з розумінням того, що саме світова. В їх історичної пам'яті це подія величезного світового масштабу, яке охопило не тільки Європу, але і інші регіони світу. У їхньому уявленні ВМВ навіть географічно виглядає інакше, і їх курс історії включає події, маловідомі росіянам за нашим курсом історії.

Для багатьох сьогоднішніх німців ВМВ - це нацизм і пов'язане з ним почуття I не тільки національної трагедії, а й колективної національної провини. але при

Ми бачимо, що багато понять, які сприймаються багатьма людьми як істина (дитинство-дорослість-старість, розум, гомосексуальність, розлучення, смерть), що не підлягає сумніву, при розгляді в ширшому контексті в різні часи і в різних соціальних середовищах наділялося різними смислами.

Російський психолог 30-х років ХХ століття Л.С. Виготський, вирішуючи питання про те, як думка втілюється в слово, прийшов до висновку про необхідність розрізнення значення і сенсу. Значення - це те, що об'єднує всіх носіїв мови в розумінні слова; то, що зафіксовано в тлумачних словниках. Сенс - це індивідуальне значення слова, пов'язане з особистим досвідом мовця або ситуацією спілкування. Якщо сенс несе первинне, особисте утримання слова, яке повинно бути втілено в мова, значення містить вже результат мовоутворення. слово мотузка в ситуації, коли потрібно пов'язати торт, буде мати інший зміст, ніж в ситуації, коли виникає необхідність повіситися. І було б нерозумно стверджувати, що один з цих смислів невірний. Не буває невірних смислів, смисли не повинні оцінюватися, а повинні прийматися як такі, що право на існування.

Смисли об'єктивуються в життєдіяльності і передаються новому поколінню, яке сприймає їх як сформований порядок і забуває, що вони створювалися попереднім поколінням. Ставлення до сенсів як чогось незмінного називається реіфікації. Люди з реіфіцірующім свідомістю, здатні перетворювати смисли в самостійні сутності, - це люди з закріпачених свідомістю. Вони не вірять, що можуть вплинути на хід існуючих речей, що можуть щось змінити. Це хороша основа для «вирощування» тиранів. Якщо ми розуміємо, що соціальні смисли створюються і конструюються в діяльності, ми знаходимо більш високу ступінь свободи і можемо змінювати дійсність в тому напрямку, який видається нам привабливим.

У кожній життєвій ситуації з декількох можливих дій ми вибираємо і реалізуємо якесь одне, відсікаючи інші. Роблячи це багато разів, ми є автором проживання свого життя. І тут важливо зрозуміти, як ми вибираємо і на що спираємося у своєму виборі. Важливо усвідомити, чи ефективні ті смисли, ідеї, програми свідомості, які є для нас ключовими, або вони малоефективні і вимагають заміни. Ми завжди маємо можливість подивитися на звичні для нас ситуації новими очима і повести себе по-іншому, незвично для нас, нестандартно.

Помічниками для нас можуть стати духовно більш досвідчені люди, яких ще не так легко і знайти, тому що для цього потрібна наполегливість і велике бажання щось змінити. Тільки бачачи наші зусилля, Бог посилає нам таких людей. Я хочу поділитися своїм особистим досвідом такої допомоги. Я давно займаюся медитативними практиками, але не постійно, а в міру необхідності, коли виникає якась серйозна проблема. Одного разу, сильно закохавшись, хоча я відчувала, що наше почуття взаємне, але ритм спілкування мене дуже засмучувала. Мені часто здавалося, що мене не люблять, тому що хочуть рідко бачити. З цієї причини я дуже страждала і періодично хотіла перервати відносини. Такий стан викликало дискомфорт і у мого обранця. Я відчула гостру необхідність бути самодостатньою, тому що знала розумом, але поки не відчувала, що поки людина страждає, він сильно прив'язаний до будь-якого об'єкта, а прихильність - це залежність, яку потрібно подолати. Ще я чула, що любов не може бути зосереджена в іншій людині (це ми самі її туди поміщаємо), вона є в мені, в люблячому істоту, отже, я можу її відчувати і перебуваючи в розлуці з коханим. Я починаю відвідувати групу, що займається у духовного психолога, біоенергетика. Там розглядається така ідея: не можна полюбити людину, якщо він сам себе не любить. Спочатку потрібно полюбити себе. А чи люблю я себе? І як це зробити? Наш учитель пропонує нам спочатку подумати, а потім прожити чуттєво такий ланцюжок: зрозуміти, Що ти в момент народження «замовляєш» собі своїх батьків, друзів, коханих, ворогів (всі вони найкращим чином підходять для твого розвитку в цьому житті. Здається, що це тільки гіпотеза, перевірка якої неможлива, але якщо вірити в Бога, то стає ясним, що все від Нього, і все що посилаються нам люди теж) - прийняти(Ситуацію, що ти сам це вибрав і тобі слід «зійти» з позиції своїх установок до прийняття установок партнера по спілкуванню) - поважати (Себе за свій вибір і партнера за його вільний вибір. Наприклад, нам не подобається наша зовнішність або фігура, або матеріальне становище, багато в чому успадковані від батьків, але ми поважаємо себе, тому що ми самі це прийняли) - симпатизувати (Собі в своїх позитивних якостях: у мене не дуже досконала фігура, але хороші здібності емпатії - відчування інших людей. Можна симпатизувати і партнеру, який чомусь з тобою конфліктує) - кохати (Себе у всіх своїх проявах: симпатичних і не дуже, тому що тільки в любові можлива зміна останніх). Після медитації з цими думками я відчула себе самодостатньою людиною, джерелом любові до себе і іншим, змогла підтримувати це в собі. Як тільки у мене виникає почуття, що мене не люблять, що я потребую підтримки, я проводжу цю медитацію, «проживаю почуттями» всі сходинки від «зрозуміти» до «прийняти». Якби я зрозуміла тільки розумом ці сходинки, я б не змогла «повертати» собі потрібний стан.

Є різниця в роботі людини зі звичайним психологом і з духовним. Перший використовує розум в розкритті душі пацієнта, а другий серце, почуття. У першому випадку можна бути раціональним, але не відчувати пацієнта, «тиснути на його хворе місце», або заганяти вглиб почуття образи або страху, що вимагає зживання; другому це виключено, духовний психолог передає пацієнтові почуття любові, в поле якого легше змінюватися, немає болю, в любові біль зникає.

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

ТЕКСТИ ЛЕКЦІЙ | Актуальність теорії комунікації. | Предмет і завдання комунікативної лінгвістики | Взаємозв'язок теорії комунікації з іншими науками | Методи комунікативної лінгвістики | Закони спілкування. | Тенденції розвитку сучасного спілкування. | Л.С. Виготський, Н.І. Жинкин про співвідношення мислення і мови. | Мислення і мова в при сприйнятті і розумінні мови. | Роль А.Р. Лурии у відкритті нових мовних зон мозку. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати