загрузка...
загрузка...
На головну

режим використання

1. Divide; несталий і перехідні режими роботи насосів
  2. I. Недемократичні політичні режими.
  3. PEST-аналіз і приклад його використання
  4. SWOT-аналіз і приклад його використання
  5. А) У режимі підвищеної готовності
  6. А. У режимі підвищеної готовності
  7. А. У режимі підвищеної готовності

Ще одне визначення власності, пов'язане з поняттям обмеженості ресурсів, належить прихильникам нової інституційної школи. Вона трактує власність як альтернативні режими використання обмежених ресурсів. Основним атрибутом власності є тут винятковість прав. Залежно від того, кому саме належать виключні права на ресурси, розрізняють чотири режими власності: вільний доступ, комунальна, приватна і державна власність.

Вільний доступ - Це режим використання ресурсів, при якому ніхто з економічних агентів не може виключити іншого з доступу до даного блага. Тобто ніхто не має виключні права на ресурс. Режим вільного доступу застосовується, перш за все, по відношенню до суспільних благ, тобто благ, щодо яких не існує конкуренції в споживанні.

Повітря, вода, дороги.

Однак можливі ситуації, коли очікувані вигоди, пов'язані з встановленням виняткових прав на економічні блага, виявляються недостатніми для того, щоб компенсувати витрати по специфікації і захисту цих прав. Тоді режим вільного доступу застосовується і для економічних, конкурентних в споживанні благ.

Наприклад, організація справляння плати за збір грибів або ягід або парковку машин може обходитися дорожче, ніж дохід від відповідних заходів. Інша справа, що обмеження вільного доступу може мати на меті розв'язання якоїсь іншої проблеми. Наприклад, проблеми пробок.

Комунальна власність - Це режим використання обмежених ресурсів, при якому винятковими правами володіє певна спільнота людей (сім'я, сусіди по багатоквартирному будинку, село, громада, рід, плем'я). У цьому випадку права окремого індивіда на дані блага обумовлені його членством в спільності і залежать від системи відносин, які існують всередині неї. Система комунальної власності життєздатна, коли спільність людей щодо однорідна (їх економічні інтереси досить близькі) і порівняно невелика. У цих умовах індивіди ідентифікують себе з спільністю, а опортунізм як сильна форма індивідуалістичного поведінки менш ефективний, ніж послух.

Прикладом комунальної власності в даний час є право мешканців багатоквартирного будинку на загальні приміщення.

Історичним прикладом комунальної власності була громадська власність. Якщо взяти російську громаду, то земля там належала не окремим родинам, а громаді в цілому. Серед окремих господарств орні землі розподілялися і перерозподілялися в залежності від різних факторів, найчастіше, за готівковими чоловічим душам, по дорослим працівникам або поїдоках. Але були й спільні землі: вигони (пасовища), сінокоси (луки), ліси.

Приватна власність - Це режим використання обмеженого ресурсу, при якому винятковими правами володіє окремий індивід. [1]

Розглянемо описані нами режими на прикладі лісу з грибами і ягодами.

Якщо гриби і ягоди знаходяться у вільному доступі, існує загроза переексплуатаціі громадського ресурсу. Я йду в ліс збирати гриби. Бачу, що частина грибів ще зовсім маленькі, і краще було б залишити їх до наступного разу. Але одночасно я знаю, що слідом за мною в це місце може прийти ще маса людей. І тому, коли я прийду завтра, грибів, швидше за все, не буде. Якщо я керуюся в своїх діях приватним інтересом, і якщо ймовірність такої ж поведінки інших людей досить висока, я буду збирати гриби сьогодні. Переводити загальний ресурс в свої власні запаси.

Якщо гриби перебувають у комунальній власності, ми всі разом можемо встановити якусь розумну систему загального збору і загального поділу зібраного врожаю. Але в цьому випадку у мене губляться стимули до ефективної роботи. Я розумію, що кількість грибів, які дістануться мені, досить слабо пов'язане з моїми зусиллями. Адже загальна маса грибів, що підлягає розділу, являє собою функцію від зусиль усіх учасників комунальної власності. Відповідно, і я, і інші індивіди знижуємо свою активність по збору грибів. Ресурс, що знаходиться в комунальній власності, починає використовуватися неефективно. Правда, в даному випадку мова йде не про пере, а про недоексплуатаціі.

Ми приходимо до наступного варіанта режиму використання. Ділимо всю землю між індивідами. І тепер уже кожен індивід починає вирощувати гриби на своєму власному ділянці. Піклуватися про їх відтворенні. Збирати гриби тоді, коли вони досягнуть потрібної кондиції. У власників з'являються сильні стимули до ефективного господарювання. Але тут виникають нові проблеми. Як мені захистити свої гриби від посягання тих, хто зрозумів, що відбирати чуже легше, ніж створювати своє?

Проблемою даного режиму є його підтримку - захист виняткових прав окремих економічних агентів. Режим винятковості може підтримуватися системою загальнодержавного примусу, груповим інфорсмента (система охорони), соціальними нормами, самим суб'єктом права.

У міру зростання групи здійснення своїх прав її членами стає все важче. Виникає інститут представництва інтересів, а разом з ним і проблема відносин між особами, які довіряють представляти їхні інтереси (принципалами) і особами, які повинні діяти в інтересах своїх довірителів (агентами).

Державна власність являє собою режим використання обмежених ресурсів, при якому контроль над використанням і розподілом ресурсів здійснюється спеціально уповноваженими агентами формально в інтересах усіх громадян (принципалів). При цьому має місце диференціація прав на ресурси в залежності від положення індивіда в системі державної бюрократії. Порядок використання визначається на основі формальних правил, але реально існують різні можливості доступу до обмежених ресурсів.

Тут ми маємо класичну проблему принципал-агент. Рада директорів у великій корпорації далеко не завжди захищає інтереси акціонерів. Згідно з соціологічними опитуваннями, один з найнижчих рейтинг довіри в Росії - до Державної Думи.

Режимний підхід до визначення поняття власність доволі конструктивний, оскільки містить в собі матеріал для подальшого дослідження питання, дозволяє проводити змістовний аналіз різних режимів (форм) власності, їх достоїнств і недоліків.

Так, теорія режимів аргументовано пояснює, чому основною проблемою вільного доступу є надмірне використання (переексплуатаціі) ресурсу: конкуренція в цьому випадку проявляється у формі накопичення індивідуально контрольованих запасів.

Комунальна власність може призводити до недовикористання ресурсу, оскільки споживання кожного окремого індивіда слабо пов'язане з його участю у виробництві, стимули до ефективної праці знижуються.

Приватна власність обумовлює високий рівень економічної мотивації, але пов'язана зі значними трансакційні витрати захисту свого майна.

А державна власність породжує проблему відносин принципал - агент і призводить до виникнення адміністративної ренти.

Однак даний підхід також не вичерпує поняття власності. Ототожнення власності з режимом використання залишає за межами дослідження таку найважливішу характеристику власності як спосіб відтворення обмежених ресурсів. Тим часом, можливо поєднання комунальної власності з приватним володінням (громада). Приватної власності з публічним (агентським) управлінням (корпорація). Державній власності з приватним узуфруктом (концесія).

Крім того, дана класифікація форм (режимів) власності не поділяє проблему доступу до обмежених ресурсів і проблему прав на продукти, одержувані в результаті експлуатації цих ресурсів. Тим часом в одних історичних умовах право на вироблений продукт належить власнику використовуваних засобів виробництва (капіталізм), а в інших - виробнику (селянське господарство при феодалізмі).

Нарешті, концентрація уваги на доступі до використання ресурсу затуляє від нас проблему руху майнових прав.

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

етична норма | капітал | Панування особи над річчю | пучок правочинів |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати