загрузка...
загрузка...
На головну

Психогігієна та психопрофілактика

1. Групова психопрофилактика порушень психологічного здоров'я дітей
  2. Професійна гігієна та психопрофілактика
  3. СИНДРОМ «ЕМОЦІЙНОГО ЗГОРЯННЯ» І психогігієни В СОЦІАЛЬНІЙ РОБОТІ

Здоров'я - це стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороби або фізичних дефектів (визначення ВООЗ).

1) нозоцентрічної підхід -Визначення «здоров'я» через оцінку «нездоров'я». Розуміння здоров'я - неможливо у відриві від розуміння хвороби.

Емпіричне відмежування душевних хвороб в рамках неврологічної науки (з якої виділилася в подальшому психіатрія) полягав у спостереженні та описі виражених порушеною психічної діяльності. У міру накопичення спостережень описувалися всі менш помітні для оточуючих порушення психічної діяльності. Від того що апріорі малося на увазі під психічним здоров'ям - відторгалася все більша частина, яка переміщується в категорію душевного захворювання (розширення групи психічних розладів за рахунок включення в них пограничних станів). Нозологічна концепція Крепеліна - визначила необхідність в уточненні меж між захворюваннями - з'явилася проблема пошуку кордонів не тільки між нозологічними формами психічних хвороб, але і між ними і психічним здоров'ям.

2) Нормоцентріческій підхід - виник в 80-і роки, в зв'язку з: 1) завданнями профілактики психічних розладів (психогігієни); 2) вивченням «доболезненних» або ранніх проявів психічних захворювань і прикордонних психічних розладів). «Психіатрія повинна стати наукою про психічне здоров'я і психічних захворюваннях з метою профілактики і лікування останніх, а також заради підвищення рівня психічного здоров'я» (Смирнов В. К., 1982).

Існують 2 концепції визначення понять «хвороба-здоров'я», «норма-патологія»:

1.Концепция адаптації - оцінка здійснюється в ряду «адаптація - дезадаптація», тобто про психічну хворобу свідчить дезадаптація (але і хвороба також можна розглядати як форму адаптації).

2.Концепція «рівнів психічного здоров'я» - дозволяє вийти за межі дихотомії «здоров'я-хвороба», оскільки ці стани розглядаються як безперервність (в психопатології не існує жодного симптому, який би не мав аналогів в психічної діяльності здорового індивіда). При цьому виділяється «передхвороба» (С. Б. Семич) - дисфункциональное стан, дезадаптація, т. Е. Розлад, яке ще не отримало якісних характеристик хвороби (відноситься до області здоров'я).

Критерії психічного здоров'я (ВООЗ):

1. усвідомлення і відчуття безперервності, постійності фізичного і психічного «Я»;

2. почуття сталості та однотипності переживань в однотипних ситуаціях;

3. критичність до себе і власної психічної діяльності;

4. адекватність психічних реакцій силі і частоті середовищних впливів;

5. здатність керувати поведінкою у відповідність з соціальними нормами;

6. здатність планувати і реалізувати власну життєдіяльність;

7. здатність змінювати поведінку залежно від зміни ситуацій і обставин.

Психогігієна і психопрофілактика -галузі медицини спрямовані на запобігання різних психічних розладів, перш за все екзогенної, але в якійсь мірі і ендогенної природи.

психогігієна - вивчає фактори і умови навколишнього середовища (природні, виробничі, соціально-побутові), що впливають на психічний розвиток і психічний стан людини, і розробляє рекомендації щодо збереження та зміцнення психічного здоров'я. Для цього - здійснює пошук науково-обгрунтованих заходів активного впливу на середовище і функції людського організму з метою створення найбільш сприятливих умов для збереження і зміцнення психічного здоров'я.

Розділи психогігієни:

1) вікова психогігієна;

2) психогігієна побуту;

3) психогігієна сімейного життя;

4) психогігієна трудової діяльності і навчання.

Вікова психогигиена. Виділяють наступні вікові періоди: дитинство - до 1 року, дитинство - до 11 років, отроцтво - 12-15 років, юність - 16-21 рік, зрілість - 22-50 років, зворотний розвиток - 51-70 років, старість - 70 років і старше. При вивченні захворюваності в різні вікові періоди встановлено, що існують періоди, коли ризик захворювань значно зростає. Дані періоди отримали позначення - «вікові кризи». парапубертатний, препубертатний, пубертатний і клімактеричний

Психогігієна дитячого віку базується на особливостях психіки дитини і прагне гармонізувати її формування. У формується психіці дитини виділяють наступні етапи: моторний - до 1 року; сенсомоторних - до 3 років; афективний - з 3 до 12 років; ідеаторний - з 12 до 14 років. Нервова система дитини більш чутливо реагує на фізичні і психічні впливу, тому важливе значення має правильне виховання і навчання дитини.

У похилому і старечому віці знижується загальна працездатність, функції пам'яті та уваги, відбувається загострення характерологічних рис особистості, поява ригідності. Психіка літньої людини - більш вразлива для психічних травм. Підтримці психічного здоров'я сприяє дотримання общегигиенических правил і режиму дня, прогулянки на свіжому повітрі, легка праця.

Психогігієна побуту. Велике значення має сприятливий психологічний клімат навколо людини, а також правильне, адекватне реагування на труднощі повсякденного життя.

Психогігієна сімейного життя. У сім'ї відбувається початковий розвиток, тому особливості взаємин між членами сім'ї істотно впливають на формування людської особистості. Сприятлива атмосфера в сім'ї створюється при взаємній повазі, любові, спільності поглядів. Особливе значення мають емоційне спілкування, взаєморозуміння, поступливість. Щаслива сім'я - головна умова правильного виховання дітей.

Психогігієна трудової діяльності і навчання. Трудова діяльність займає значну частину життя людини. Необхідно, щоб обрана професія відповідала інтересам, здібностям і підготовленості особистості. Праця повинна приносити позитивні емоції: радість, моральне задоволення, від цього залежить і психічне здоров'я. Цьому може сприяти промислова естетика: сучасні форми машин, зручне робоче місце, добре оформлене приміщення. Доцільно обладнання на виробництві кімнат відпочинку і кабінетів психологічного розвантаження, що зменшують стомлення і поліпшують емоційний стан працюючих.

Велике значення має гігієна розумової праці. Розумова робота пов'язана з мобілізацією уваги, пам'яті, мислення, творчої уяви. Неправильна організація роботи, процесу навчання може викликати перевтома і дезадаптаційних стану.

Провідна роль відводиться психогигиене навчальних занять в школі, оскільки на шкільні роки припадають два кризових періоду (вік 7-9 років і пубертатний період - 13-15 років), коли зростаючий організм особливо схильний до стресових впливів.

психопрофілактика - Займається попередженням виникнення психічних захворювань або їх переходу в хронічний перебіг, за допомогою розробки системи заходів, що ведуть до зниження нервово-психічної захворюваності.

Методи: вивчення нервово-психічного стану людини в процесі трудової та побутової діяльності.

Психопрофілактика підрозділяється на: 1.Індівідуальний і 2.Соціальная, а також на: первинну, вторинну і третинну.

Первинна профілактика - заходи, спрямовані на попередження виникнення хвороби (система законодавчих заходів, спрямована на охорону здоров'я населення).

Вторинна профілактика - виявлення початкових проявів психічних захворювань і їх активне лікування, для більш сприятливого перебігу хвороби і більш повного одужання.

Третинна профілактика - попередження рецидивів, шляхом заходів, спрямованих на усунення факторів, що сприяють соціальній дезадаптації, в т.ч., що перешкоджають трудової діяльності хворого.

Питання психогігієни і психопрофілактики вирішуються за допомогою організації медико-генетичних, сімейних, психологічних консультацій і кабінетів соціальної допомоги. Лікар загальної практики, в процесі лікування соматичних захворювань, повинен прагнути до превенції формування аномальних нозогенних реакцій хворих, в тому числі уникати ятрогений.

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

КУРС ЛЕКЦІЙ З ПСИХІАТРІЇ ТА НАРКОЛОГІЇ | розділи психіатрії | Основні етапи розвитку та основні напрямки в психіатрії | Основні напрямки в психіатрії | Експертиза. | Якісні расстройстваа мислення (порушення за формою і змістом). | Маячні і галюцинаторно-маячні синдроми | Патологія пам'яті та інтелекту. олігофренії | Емоційні і рухово-вольові розлади. | Деперессівний синдром. |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати