Головна

Я повірка

  1. Я повірка.
  2. Я повірка.

Рамка вісь труби повинна бути паралельна осі циліндричного рівня (VV1 +UU1 ). (Головна умова).

Ця умова виконують подвійним нівелюванням способом «вперед». Для цього закріплюють кілочками лінію АВ (рис.41) довжиною 50-60 м. Нивелир встановлюють так, щоб окуляр зорової труби знаходився над точкою А, і вимірюють висоту приладу i 1 . Елеваціонним гвинтом ретельно приводять бульбашку циліндричного рівня в нуль-пункт і беруть відлік по рейці, встановленої на точці В. Якщо візирна вісь не паралельна осі рівня I1М1, То замість точки М1 візьмемо відлік b1 в точці N1.

Рис.41 Головна умова нівеліра

Потім нівелір і рейку міняють місцями (ріс.42), вимірюють висоту приладу i2 і беруть відлік b2 по рейці в точці А.

Величину Х, отриману впливом не паралельні візирної осі і осі рівня, обчислюють за формулою:

Х = 0,5 (i1 + i2 ) - 0,5 (b1 + b2)

Якщо Х по абсолютній величині не перевищує 4 мм, умова вважають виконаним. Якщо умова порушена, обчислюють правильний відлік по рейці - bО. Як випливає з малюнка 15, цей відлік дорівнює:

bО = b2 + Х

Для юстування, елеваціонним гвинтом, наводять середню нитку на цей відлік. Виправними гвинтами циліндричного рівня приводять пухирець рівня в нуль-пункт. Після юстування повірку повторюють до повного виконання умови:

Х ? | 4 мм |

Ріс.42 Головна умова нівеліра

3 - а перевірка.

Горизонтальна нитка сітки повинна бути перпендикулярна основний осі нівеліра.

За круглому рівню призводять основну вісь нівеліра в прямовисне положення. Помічають будь-яку точку на середньої лінії сітки ниток в одному з кутів поля зору труби і повертають верхню частину приладу по азимуту. Якщо спостерігається точка в протилежному кутку поля зору труби не зійшла з нитки, умова виконана. Якщо умова порушена, послаблюють кріпильні гвинти і пластину з сіткою ниток повертають до суміщення з траєкторією руху точки спостереження.

Для технічного нівелювання застосовують рейки різних типів. Найчастіше використовують рейки дерев'яні складні РН3 довжиною 3 м. На рейці нанесені сантиметрові розподілу з цифровими позначеннями. Ділення і цифри на одній стороні чорного, а на іншій - червоного кольору. Нижня частина рейки закінчується металевою п'ятою.

На чорній стороні рейки нуль збігається з п'ятою. На червоній стороні поділу починаються з іншого числа (4687, 4698, 4787, 4798 і т.п.). На рейки наносять сантиметрові поділки. Кожен дециметр підписують, а сантиметрові поділки для полегшення відліку об'єднують в групи по 5 см.

Відліки по рейці беруть по середній горизонтальній нитки з точністю до 1мм. Спочатку відраховують дециметр і сантиметри, потім на око міліметри. Так як зображення в трубі перевернуті, відліки беруть зверху вниз.

Оптична система, поміщена в коробці рівня, передає зображення кінців бульбашки безпосередньо в полі зору труби, що дозволяє одночасно спостерігати за рейкою і рівнем (рис.43).

У момент взяття відліку по рейці кінці контактного рівня повинні бути суміщені.

 Рис.43 Поле зору зорової труби



Попередня   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   Наступна

пристрій теодоліта | Я повірка. | Порядок перевірки. | Я повірка. | Вимірювання горизонтальних кутів | Журнал вимірювання горизонтальних кутів. | Вимірювання вертикальних кутів | Журнал вимірювання вертикальних кутів | види нівелювання | способи нівелювання |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати