Головна

І КІЛЬКІСНОЇ СОЦІОЛОГІЇ

  1. " Ядро "і" периферія "предмета соціології
  2. Аналіз документів в соціології
  3. Аналіз документів, спостереження і експеримент в соціології
  4. Бурхливий розвиток емпіричної соціології в США
  5. Взаємозалежність соціології та теорії соціальної роботи в діяльності по захисту інтересів працівників освіти і учнів
  6. Взаємозв'язок теорії соціальної роботи та соціології про контекст проблем надання практичної допомоги нужденним сім'ям
  7. Погляди на рухи і процеси в західній теоретичної соціології 80-90-х рр.

Інтерв'ю - універсальний метод соціології. Він широко використовується соціологами незалежно від методологічної орієнтації. Однак в обох методиках - якісної і кількісної - до нього підходять по-різному. У якісної соціології інтерв'ю є головним методом, а зміст висловлювань інтерв'юйованого НЕ препарується, тобто не змінюється вченим. У кількісної соціології інтерв'ю - допоміжний метод, а зміст висловлювань препарується, тобто перекладається вченим на загальноприйнятий науковий мову. Назарова І. Б. Якість опитування: фактори неответа // Соціологічні дослідження. 1999. № 11 -

28 С. А. Белановский //www.exlibris.ng.ru/printed/izdat/2001-06-28/6_improvisation.html

29 Назарова І. Б. Якість опитування: фактори неответа // Соціологічні дослідження. 1999. № 11 ¦

Наведемо приклади.

У відомій книзі «Людина і його робота», виконаної за класичними канонами кількісної методології ще в середині 1960-х рр., Крім статистичної інформації наводиться чимало витягів з нібито реальних інтерв'ю з робітниками30:

1. Ось як розповідає про свою роботу золицік шкіряного цеху фабрики «Скороход» (29 років, освіта - 5 класів): «Я працюю золиціком близько 12 років. До цього 2 роки працював слюсарем. Спеціальність довелося змінити, по-перше, через сімейні обставини, по-друге, через житла (було дуже далеко їздити і щоб більше отримувати, так як помер батько, а мати отримувала мало). Влаштувався на «Скороход». Пішов в зольний цех. Тут робота, звичайно, дуже важка і шкідлива, але заробіток хороший ».

2. Обрубник металевого заводу імені XXII з'їзду КПРС (28 років, освіта - 7 класів): «Я молодий, можу багато працювати. А ось якщо кому за 50, то вже на нашій роботі не витримати. Але я теж дуже втомлююся. Рубка - це така важка спеціальність, що немає ніякої іншої, схожої на неї ».

3. Ось думка обрубувача Невського машинобудівного заводу імені В. І. Леніна (25 років, освіта - 4 класу): «Я четвертий рік працюю, немає жодної догани, ні зауваження, ні порушень. Два рази премію давали. Але ще й грамоти потрібні, щоб людина намагалася. А то зацікавленості немає ніякої ».

4. Вантажник транспортного цеху катушечной фабрики (28 років, освіта - 8 класів) говорить: «Робота у мене одноманітна і малокваліфікованих, але дуже важлива. Я заводжу деталі для всієї фабрики, і моє завдання - щоб не простоювали цехи з моєї вини ».

5. Обрубник металевого заводу імені XXII з'їзду КПРС, початок бесіди з яким ми приводили вище, розповідає далі: «Тут я вже з колективом спрацювався. Хороші, дружні хлопці. Якщо у нас якесь непорозуміння, йдемо «пробивати» всією бригадою. Взагалі кожен з нас знаходиться в залежності один від одного по роботі. Ось якщо я не вийшов, наприклад, на роботу, може так статися, що вони нічого не зроблять ».

6. Ось що говорить швейніца (25 років, освіта - 10 класів): «Хотіла б, звичайно, перейти на іншу роботу. Набридло тут. Хочеться, щоб було різноманітність. Готова була б навіть змінити спеціальність, ставлюся до неї посередньо. Тягне мене до техніки. А до нинішньої роботі інтересу бол ь-шого немає. Але треба поки працювати тут. В основному через матеріальних умов. Потім піду - це тверде рішення ».

7. «Хочеться чогось більшого. Стояти в наш час на одному місці просто немає сенсу, тому що зараз все рухається вперед. І кожен з нас повинен намагатися зробити щось нове, а не розглядати свою роботу як спосіб існування. Іноді цілий рік йде одна і та ж модель тапочок або туфель, але ж треба придумувати щось нове. Тоді і працювати буде цікаво ... »- говорить одна з робітниць фабрики (26 років, освіта - 8 класів).

Людина та її робота (соціологічне дослідження) / Под ред. А. Г. Здравомислова, В. П. Рожин, В. А. Ядова. М .: Думка, 1967. С. 204-209.

Наведені тексти інтерв'ю з робітниками не є дословной записом бесіди. Спочатку вони були зовсім іншими, такими, які вони постають в реальних інтерв'ю сучасних якісних соціологів - кострубатими, напівграмотними, літературно необробленими. Публікувати їх в такому вигляді, особливо в 1960-і рр., Було практично неможливо. Крім того, справжні тексти були не потрібні ленінградським соціологам, оскільки для них, орієнтованих на природничо-науковий метод, важливо було обґрунтувати висунуті гіпотези, а не донести до читача справжню народну мову.

Соціологів цікавило ставлення до праці різних категорій робітників, а не  їх життєвий світ, образ думок або манера розмовляти. Жоден малокваліфіковану і малоосвічена робітник не стане вживати у своїй бесіді висловлювання на кшталт: спеціальність довелося змінити: за сімейними обставинами; рубка - це така важка спеціальність, що немає ніякої іншої, похожейна неї; ячетвертий рік працюю, немає жодної догани, ні зауваження, ні порушень; робота у мене одноманітна і малокваліфікованих, але дуже важлива; кожен з нас знаходиться в залежності один від одного по роботі; готова була б навіть змінити спеціальність, ставлюся до неї посередньо; кожен з нас повинен намагатися зробити щось нове, а не розглядати свою роботу як спосіб існування і т.п. Ці вирази прийшли з наукового лексикону і відбивають сформований на той час науковий жаргон.

На закінчення своєї добірки витягів з інтерв'ю робочих ленінградські соціологи вирішили привести найхарактерніше, на їх погляд, висловлювання представників нижчого шару робітничого класу: «Нарешті, наведемо висловлювання ще однієї працівниці, вельми показове тим, що в ньому як би зібрані всі основні характеристики, властиві психології робітниць конвеєрного праці. Обувщіца (28 років, освіта - 7 класів): «Робота моя хоч і нескладна, але потрібна. Свідомість того, що ти робиш хоч невелику, але корисну і потрібну роботу, допомагає переносити неприємні моменти. У нас часто сміються, коли про це говориш. Але ж не можна ж працювати тільки заради одних грошей. Не всім же вдається працювати там, де хочеться. Але часто адміністрація приділяє увагу тільки тим, хто зайнятий на дуже відповідальних операціях. Наче від них одних залежить виконання плану і гарна якість »3'. Ніяких характеристик, властивих психології робітниць конвеєрного праці, тут немає. Подібний текст нагадує виступ на трибуні чергового партійного з'їзду ударника комуністичної праці. Але і ті в повсякденній обстановці, в побуті або на роботі, висловлювалися абсолютно інакше. А мова для парадних виступів їм готували спеціальні спічрайтери.

Отже, наведені фрагменти інтерв'ю можна вважати справжніми по стилю (формі викладу). Але, може бути, їх слід називати типовими? У всякому разі, такими їх вважають ленінградські соціологи. Вони пишуть: «Наведемо типовий розповідь робочого цієї групи про свою працю. Машиніст парової турбіни 14-й ТЕЦ (27 років, освіта - 10 класів, закінчив Техучилище): "Робота подобається тим, що відчуваєш користь, яку приносиш. Моя турбіна дає 50 мегават. І якщо я не додивлюся і доведеться її відключити, -« сяде »Кіровський район. Я даю виробничі? пар також на Кіровський завод. Дзвонять тобі, наприклад, кажуть:« Кіровські? завод просить додати пів-атмосфери ». Це приємно. Ось що ще добре у нас маса схем, які можна вивчати в робоче час. Це дозволяється Фізичного праці у нас немає. Але одноманітність втомлює. Погано й те, чтс тризмінна робота. Вибиває з режиму. Свою спеціальність я змінювати не збираюся. «Прописався» тут постійно. Тільки іноді приходять апатичні думки. Наприклад, настає Новий рік , а треба дві зміни працювати "»32 31 Людина та її робота (соціологічне дослідження) / Под ред. А. Г. Здравомислова, В. П. Рожин, В. А. Ядова. М .: Думка, 1967. С. 210-211.

Характеризуючи представників цієї спеціальності, ленінградські соціологи відзначають, що серед них чимало вдумливих і ініціативних робітників (за рівнем ініціативи ця група займає абсолютне перше місце е вибірці, серед опитаних в контрольному інтерв'ю половина - раціоналізатори і винахідники). Для робочих групи характерно прагнення ь підвищення знань, продовження освіти: кожен четвертий вчиться в технікумі або інституті за своєю основною спеціальністю, третина опитаних у контрольному інтерв'ю висловила бажання найближчим часом вступити до вузу. Іншими словами, доказом типовості такій манері висловлюватися для пультовіков-наладчиків є відносно високі? рівень освіти і ініціативність. Однак до мовним характерістікаг * зазначені якості не мають прямого відношення. Нецензурна лексика, нескладність мови, невміння чітко і ясно формулювати свої думки притаманні випускникам вузів, кандидатам наук, а також, як сьогодні нам сталс ясно, і політичним діячам. Що ж говорити про так званих петеуш никах!

Навіть намагаючись виглядати краще, в інтерв'ю соціологам вони навряд чи висловили той текст, який поміщений в книзі. Справа навіть не в рівні освіти, а в тому, що соціологічний сленг тоді і тепер притаманний дуже обмеженому колу людей. Навіть соціологи, спілкуючись між собою, не при бігають до книжкової лексиці. Такими чином, наведені в книзі класико] кількісної методології фрагменти «живої бесіди» не є т справжніми, ні типовими.



Попередня   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   Наступна

ВИДИ експертного ОПИТУВАННЯ | ВІДБІР ЕКСПЕРТІВ | Як Ви оцінюєте рівень Вашої «прилучення» до теоретичних і практичних проблем побудови правової держави? | незвичайні експерти | експертного ОПИТУВАННЯ | РОЛЬОВІ ФУНКЦІЇ І МОТИВАЦІЯ ПОВЕДІНКИ В ІНТЕРВ'Ю | С. Садмен, Н. Бредбері Опитування як соціальний процес | Соціокультурного ПАРАМЕТРИ ІНТЕРВ'Ю | Чи можна травмувати респондента? | На кордоні двох світів |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати