Головна

фонетична транскрипція

  1. Біосинтез білків, код ДНК, транскрипція
  2. Система фонем і фонетична система мови
  3. ТРАНСКРИПЦІЯ
  4. Транскрипція.
  5. фонематичного ТРАНСКРИПЦІЯ
  6. Фонетична стилістика.

Точна передача усної мови на письмі з урахуванням змін звуків в мовному потоці називається фонетичної транскрипцією (Від лат. Transcriptio - буквально - переписування).

Затранскрібірованная частина слова, слово, фраза або частина тексту зазвичай полягає в квадратні дужки. Крім зазначених вище позначень в транскрипції є такі спеціальні знаки:

- [J] (йот) - знак для передачі звуку [й] перед ударними голосними, коли він вимовляється з бо'льшім напругою, з більшою силою:

- [i ] - Знак, кооторий вживається для позначення звуку [й] у всіх інших випадках, крім позиції перед ударним голосним;

- [ '] - Кома зверху праворуч від букви позначає її м'якість;

- [~] - Риска зверху над буквою позначає довготу приголосного звуку.

Зразки фонетичної транскрипції:

Я помню чудное мгновенье - орфографічна запис.

[J?а' по'мн'у ч'?удн'iь мгнЛв '?е?'н'iь] - повна фонетична транскрипція.

Я помню чудное [мгнЛв '] енье - часткова фонетична транскрипція.

Я пам'ятаю [ч'?у'дн'iь] мить - часткова фонетична транскрипція.

фраза Важка це робота - з болота тягнути бегемота - може бути затранскрібірована наступним чином:

[Тру'дн'i' ет' рЛбо'ть | з (бЛло'т' тЛш'uт 'б'ьг'іэмо'т' || ].

Проклітікі і енклітікі з'єднуються з ударним словом підрядковий дужкою: [з (бЛло'т']. В транскрипції обов'язково позначаються основний наголос значком [ '] і додаткове наголос, якщо воно є в слові: значком [']. Скорочення тривалості голосних в результаті кількісної редукції позначається значком [?] над буквою: [по'мн 'у]. знаки і великі літери в транскрипції не застосовуються. паузи всередині фрази позначаються однією вертикальною лінією [|], паузи між фразами - двома [||].

Завдання № 21. Вимовте і затранскрібіруйте слова. Яке фонетичне явище представлено цими прикладами?

а) Рік, року, річний, на рік.

б) Пар, пари, паровоз, випарити.

в) Плів, плету, сплетена, виплела.

г) Прямо, прямий, прямо, випрямити.

д) Справа, справи, ділової, вироблення.

е) Луг, луки, луговий, по лузі.

ж) Думка, мислитель, хитромудрий, вигадка.

Завдання № 22. Прочитайте і затранскрібіруйте дані нижче слова. Однаково або по-різному вимовляються в них ненаголошені голосні? Чим це пояснюється?

Черв'як, черв'як, червоподібний.

Час, годинку, вартовий.

Завдання № 23. Визначте, чи є точним відповідність голосних у таких римах В. В. Маяковського:

За рудим - Парижем, по тачці - потурання, я з нею - ясніше, на що вам - поштовим, по столу - апостолу, ворога тягну - в рогатину, в приватного майстра - учасника, нема про що - неуком, вид і масть - видимість.

Завдання № 24. Затранскрібіруйте наступні пропозиції:

1. лютого! Дістати чорнила і плакати! Писати про лютому ридма. Поки гуркітлива сльота весною чорною горить (Б. Паст.).

2. Я був розбуджений спозаранку Клацанням віконного скла. Розмокшій кам'яної бубликом У воді Венеція пливла (Б. Паст.).

3. Спокійний я: мої вірші живить не помилкова свобода, Їм не закон - чужа мода, в них немає позикової нісенітниці І перекладу з перекладу; У них непідробна природа, Своє добро, свої гріхи! (Н. Мов).

4. Хто за келихом не співає, тому не повна відрада: Бог пісень богу винограду Захоплення нові дає (Н. Мов).

5. Вагони йшли звичайною лінією, подрагівала і скрипіли; Мовчали жовті і сині, В зелених плакали і співали (А. Блок).

а) Чи однакові ударні голосні в словах «лютий,« сльота »,« плакати »?

б) Знайдіть у другому прикладі слово, що містить два голосних: 1 - редуц. голосний переднього ряду, верхньо-середнього піднесення, нелабіалізованний; 2 - ударний голосний середнього ряду, нижнього підйому, нелабіалізованний.

в) З третього прикладу випишіть слова з ударним голосним [о] і вкажіть його різновиди в залежності від впливу сусідніх приголосних.

г) З другого прикладу випишіть слова, що містять звук [ь].

д) З п'ятого прикладу випишіть слова, що містять звуки [е] і [і].



Попередня   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   Наступна

ВСТУП | Фонетична фраза, синтагма, фонетичне слово, склад, звук | Класифікація звуків мови | В основі класифікації приголосних звуків лежать наступні критерії. | Класифікація приголосних звуків | наголос | інтонація | акомодації | редукція | дисиміляція |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати