загрузка...
загрузка...
На головну

Ефективність медичної допомоги

1. I Основні інформаційні процеси і їх реалізація за допомогою комп'ютерів
  2. А. Самоспостереження без допомоги інструментів
  3. Акушерсько-гінекологічної допомоги
  4. Алгоритм надання допомоги при клінічній смерті
  5. Альтернативні витрати та ефективність економіки
  6. Аптечка першої допомоги
  7. Аргументи і їх вплив на ефективність спілкування

Для оцінки ефективності медичної допомоги запропоновано інтегральний коефіцієнт ефективності, який представляє собою похідне коефіцієнтів медичної ефективності, соціальної ефективності та коефіцієнта співвідношення витрат. При оцінці ефективності охорони здоров'я як галузі в суспільному виробництві необхідно розрізняти поняття «ефект» і «ефективність». Ефект в охороні здоров'я характеризує медичні, соціальні та економічні результати методу, втручання, заходи. Ефективність - поняття більш широке, що характеризує ефект і показує, як використовувалися матеріальні, трудові та фінансові ресурси при цьому методі, втручанні, заході. Розрізняють такі види ефективності охорони здоров'я: медична, соціальна та економічна.

під медичної ефективністю розуміється ступінь досягнення поставлених завдань в області діагностики, лікування і профілактики захворювань. Медична ефективність вимірюється результатом безпосереднього медичного втручання, показниками здоров'я конкретного пацієнта або групи пацієнтів від початку захворювання до одужання і відновлення працездатності. Медична ефективність може оцінюватися через показники якості і ефективності діяльності закладів охорони здоров'я, зниження середніх термінів діагностики, середньої тривалості захворювання, збільшення відсотка видужань, зниження числа ускладнень і летальних випадків.

Соціальна ефективність характеризуєтьсяполіпшенням показників громадського здоров'я, зниженням захворюваності, інвалідності, поліпшенням демографічних показників, а також підвищенням ступеня задоволеності населення медичною допомогою та санітарно-епідеміологічним обслуговуванням.

Економічна ефективність характеризує одержуваний результат (ефект) в зіставленні з витратами на його досягнення. Вона дозволяє визначити вартість додатково виробленої продукції або суми зекономлених фінансових коштів в результаті зниження захворюваності, інвалідності, передчасної смертності. Коефіцієнт економічної ефективності визначається як відношення ефекту (предотвращенного економічного збитку) до виробленим затратам.

Оцінка медичної та соціальної ефективності в охороні здоров'я є пріоритетною в порівнянні з економічною ефективністю. Нерідко заходи лікувального або профілактичного характеру економічно невигідні, проте з точки зору медичної та соціальної ефективності потрібно їх проведення. Прикладом може служити організація медичної допомоги людям похилого віку з хронічними і дегенеративними захворюваннями, хворим на олігофренію і т.д. При явній медичної та соціальної ефективності економічний ефект в цих випадках буде негативний. Коефіцієнт медичної ефективності являє собою відношення числа випадків повного дотримання професійних стандартів до загальної кількості оцінюваних випадків надання медичної допомоги.

При оцінці отриманих показників ефективності можна виходити з:

а) еталонного показника, до якого повинні прагнути всі медичні працівники;

б) середнього показника по території, установі, підрозділу;

в) динаміки даного показника у конкретного медичного працівника, підрозділу, установи.

Перспективне і поточне планування медичну діяльність

Планування є складовою частиною управління економікою. Воно застосовується на федеральному рівні (державне планування), на рівні галузей (галузеве планування) і регіонів (регіональне планування), окремих підприємств, організацій і установ.

Планові показники відображають також спрямованість організаційних і економічних дій, проміжні результати, види і обсяги витрачених ресурсів для досягнення планових цілей.

У процесі планування повинні бути вирішені наступні завдання:

- Оцінка стану здоров'я населення території, дано прогноз його розвитку на плановий період;

- Аналіз стану охорони здоров'я території, ступеня його відповідності вимогам федерального рівня і планованим потребам населення, виявлено резерви підвищення його ефективності;

- Встановлення пріоритетів розвитку охорони здоров'я на плановий період;

- Визначення фінансових ресурсів, що виділяються на реалізацію державних гарантій і обсяг додатково залучених фінансових коштів;

- Твердження територіальних норм і нормативів, які застосовуються при плануванні охорони здоров'я території;

- Визначення стратегічних показників стану здоров'я населення та діяльності охорони здоров'я;

- Прийняття перспективної Програми державних гарантій надання населенню медичної допомоги;

- Прийняття програми реформування мережі медичних установ території в умовах раціонального використання ресурсів;

- Прийняття комплексу планів і цільових програм, що забезпечують реалізацію планів охорони здоров'я суб'єктів Російської Федерації;

- Встановлення параметрів для планування охорони здоров'я муніципальних утворень;

- Реалізація процедури поточного планування охорони здоров'я, що забезпечує реалізацію стратегічних планів, а при зміні зовнішніх умов - коригування стратегічних планів.

Планування можна вважати одним із принципів організації медичної допомоги. Воно є найважливішою функцією управління охороною здоров'я. В умовах переходу на нові організаційно-економічні принципи в охороні здоров'я планування втрачає свої обов'язкові централізовані функції, набуває рекомендаційний характер, зводиться до прогнозування, складання різного роду програм з охорони здоров'я населення і навколишнього середовища.

Планування має бути зосереджено на раціональному та ефективному використанні матеріальних, трудових і фінансових ресурсів. Це означає, що слід враховувати обсяг, характер і потреби населення в медичній допомозі, можливості їх задоволення, використовувати раціональні економічні форми медичної допомоги. Планування включає: складання плану, організацію його виконання і контроль, перевірку виконання. Будь-який план повинен показувати не тільки те, що повинно бути досягнуто, але і способи досягнення. План - це документ, що визначає сутність, послідовність, спрямованість і тактику діяльності конкретних виконавців, в конкретні терміни і на конкретних ділянках діяльності. В охороні здоров'я плануються: потреба в кадрах, розвиток матеріально-технічної діяльності, перспективи фінансування.

плани бувають перспективні, стратегічні(На тривалий період) і поточні(Оперативні, місячні і річні). Крім того, складаються плани діяльності установ і плани розвитку (будівництво, ремонт, реконструкція). Найбільш дієвими є комплексніплани, плани-завдання на об'єкт і ін. Раціональне планування відповідає таким вимогам, як чітке визначення цілей і завдань, реальність і конкретність запланованих заходів, виділення провідних завдань, порівнянність і порівнянність показників, конкретизація термінів виконання і виконавців.

Стратегічне планування охорони здоров'я на рівні суб'єктів Російської Федерації здійснюється в кілька етапів органом управління охороною здоров'я території. Виявляються найбільш загрозливі тенденції в стані здоров'я населення, визначаються муніципальні освіти з найбільш несприятливою динамікою показників стану здоров'я. Розробляються підходи системи охорони здоров'я в попередженні розвитку несприятливих тенденцій в стані здоров'я населення (наприклад, посилення профілактичної діяльності, поліпшення взаємодії з органами освіти, соціального забезпечення і т.д.), вносяться пропозиції про відповідному коригуванню політики в галузі охорони здоров'я, включаючи зміни в структурі допомоги , складі перспективних територіальних програм державних гарантій і програм ОМС, нормативів навантаження і т.д. Оцінюються можливі витрати і очікуваний ефект.

Найважливішим етапом планування є аналіз системи надання медичної допомоги населенню. Проводиться оцінка відповідності існуючої системи надання медичної допомоги потреби населення, оцінка ефективності діяльності існуючої мережі медичних закладів охорони здоров'я, вироблення попередніх пропозицій щодо вдосконалення діяльності мережі. Типовим прикладом стратегічного планування є «Концепція розвитку охорони здоров'я і медичної науки в Російській Федерації», схвалена Постановою Уряду РФ №1387.

Концепція представлена ??дванадцятьма розділами, присвяченими основними напрямками реформи охорони здоров'я: удосконалення організації медичної допомоги та лікарського забезпечення населення, системи фінансування галузі, забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя, забезпечення державних гарантій з надання безоплатної медичної допомоги та захисту прав пацієнтів, розвитку медичної науки, вдосконалення медичної освіти і кадрової політики, розширення соціальної бази охорони здоров'я.

Іншим прикладом стратегічного планування є прийнятий план заходів Підсумкової Колегією МОЗ РФ, що обговорювала хід реалізації Концепції розвитку охорони здоров'я і медичної науки та завдання галузі на період до 2010 року.

У плані заходів визначені наступні пріоритетні завдання на довгостроковий період:

- Зниження рівня передчасної смертності від захворювань системи кровообігу, від нещасних випадків, травм, суїцидних спроб, від злоякісних новоутворень;

- Боротьба із захворюваннями, що мають особливу значимість у зв'язку з демографічною ситуацією в країні:

- Захворювання, що загрожують репродуктивного здоров'я матері і новонароджених;

- Хвороби старечого віку і літніх людей;

- Боротьба із захворюваннями, що представляють особливу загрозу для здоров'я нації в цілому (туберкульоз, СНІД / ВІЛ, наркоманія, алкоголізм, захворювання, що передаються статевим шляхом);

- Формування реального механізму ресурсного забезпечення пріоритетних напрямків розвитку охорони здоров'я;

- Розвиток профілактики захворювань, системи активного збереження і відновлення здоров'я здорової людини;

- Сприяння розширенню розуміння населенням цінності здоров'я та втілення цього в відповідну поведінку населення країни;

- Всебічний розвиток медичної науки і передових медичних технологій, розвиток інформаційних технологій;

- Забезпечення потреби населення в лікарських засобах та медичні вироби;

- Формування системи медико-соціального страхування;

- Визначення цінової політики в області ринку медичних послуг;

- Введення системи страхування професійної відповідальності та підвищення соціальної захищеності медичних працівників;

- Формування системи медичної реабілітації та розвиток санаторно-курортних видів лікування;

- Розширення організаційно-правових форм організацій охорони здоров'я та оптимізація номенклатури медичних спеціальностей.

Поточне планування визначає порядок і умови для реалізації стратегічних планів охорони здоров'я на черговий рік. В ході реалізації поточних програм здійснюється моніторинг і контроль за реалізацією стратегічних програм, при необхідності здійснюється їх коригування, таким чином, реалізується принцип безперервності процесу планування в охороні здоров'я.

Основні показники планування охорони здоров'я встановлюються на федеральному рівні.

До даних показників відносяться:

1. Стратегічні цілі, завдання та пріоритети розвитку охорони здоров'я.

2. Соціальні стандарти, норми і нормативи, адаптовані до умов суб'єктів Російської Федерації, муніципальних утворень і медичних установ.

3. подушного нормативи фінансування охорони здоров'я та порядок вирівнювання фінансових умов розвитку охорони здоров'я в суб'єктах Російської Федерації та муніципальних утвореннях.

4. Ефективність інвестицій та параметри інвестиційних проектів охорони здоров'я.

На основі даних показників суб'єкти Російської Федерації, муніципальні освіти, медичні організації формують власні стратегічні програми.

Методи планування поділяються на програмно-цільові та директивні. При формуванні програми складаються заходи, обов'язково спрямовані на досягнення програмної мети. Планування ресурсного забезпечення окремих організацій і системи охорони здоров'я в цілому ґрунтується на використанні економічних норм і нормативів.

За своєю суттю економічні норми і нормативи - це кількісні міри витрат фінансових, матеріальних, трудових, тимчасових і інших видів ресурсів, необхідних для надання відповідних медичних або сервісних послуг.

Серед методів планування найбільш часто застосовуються: аналітичний (аналіз вихідних планів), нормативний (для визначення потреби в нормативних показниках), експериментальний (розрахунок показників на основі попереднього експерименту) та інші спеціальні методи (балансовий, співвідношень, пропорцій і ін.).

При плануванні необхідно керуватися програмно-цільовим методом, який забезпечує системний підхід до складання плану, дозволяє виділити цілі та завдання і направити кожне плановане захід на виконання певної мети. Це вимагає зміни технології планування (визначення цілей і завдань, поетапне виконання заходів, узгодження з виконавцями, комплексування, розрахунок очікуваної ефективності та ін.).

Планування діяльності фахівців медичних установ передбачає визначення функції лікарської посади (відповідно до конкретними показниками і вимірювачами). при плануванні амбулаторної допомогиспочатку формують кадри лікарів, а потім - мережа амбулаторних установ. Нормативом при визначенні потреби населення в амбулаторної допомоги є число відвідувань поліклініки на одного жителя в рік (в місті до 10 відвідувань). Знаючи число жителів, можна визначити загальне число майбутніх відвідувань пацієнтами терапевта. Для визначення функції лікарської посади (навантаження на лікаря протягом року) враховують навантаження на терапевта за годину прийому (в поліклініці - 5, на дому - 2), число годин прийому в день, число робочих днів у році.

План роботи поліклініки повинен містити наступні дані: потужність поліклініки; обсяг діяльності поліклініки; кадровий склад і показники діяльності лікарської посади; обсяг необхідних для утримання поліклініки фінансових коштів.

при плануванні стаціонарної допомогиспочатку формується мережу лікарняних установ, а потім визначається потреба в кадрах. При визначенні потреби населення в ліжках прийнято вважати число ліжок, необхідне на 10000 жителів. Забезпеченість населення лікарняними ліжками становить приблизно 100-120 на 10000 людина. Виходячи з нормативних показників, можна розрахувати потребу в спеціалізованих ліжках (терапевтичних - 28, неврологічних - 5, інфекційних - 10, хірургічних - 16, акушерських - 9 на 10000 чоловік).

Категорія установ служби з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини і потреба в спеціалістах визначається числом населення, що обслуговується. Потреба в лаборантах залежить від числа лабораторних аналізів.

Перспективну потребу в ліжках можна розрахувати за спеціальними формулами з урахуванням рівня обращаемости (захворюваності), відсотки госпіталізації, середньої тривалості перебування хворого в стаціонарі, середньорічний зайнятості ліжка. Перспективні напрямки розвитку охорони здоров'я, оздоровлення навколишнього середовища, виробничих умов, оптимізації способу життя і зміцнення здоров'я населення передбачаються в цільових регіональних і місцевих програмах "Здоров'я", в планах економічного і соціального розвитку адміністративних територій. При їх складанні використовуються методи програмно-цільового планування, моделювання та прогнозування.

Методи планування індивідуальної роботи лікарів

Найпростішою формою поточного планування є індивідуальне планування. З цією метою кожен співробітник становить план-графік роботи на певний період. Складається план-графік діяльності, відряджень, науково-практичної роботи і т. П. При цьому необхідно враховувати завдання річного плану установи (відділу); ефективність виконаних заходів за попередній рік; зміна планових нормативів, режиму роботи; реконструкцію, ремонт і т. п.

Індивідуальний план дозволяє підвищити відповідальність і зацікавленість лікаря в результаті своєї роботи, поліпшити дисципліну, контроль. При його складанні необхідно керуватися положенням про лікаря-фахівця, посадовою інструкцією, річним планом і показниками роботи установи та іншими вихідними даними, що характеризують кінцеві результати. У плані вказуються заходи, робочі дні місяця, виконання заходів (планових, позапланових), строки їх виконання та виконавці. Заходи і терміни їх виконання повинні бути конкретними. Стверджує і контролює план керівник установи. В індивідуальних планах і графіках роботи повинні дотримуватися принципи пріоритетності і виділення провідних завдань.

Показники якості та ефективності роботи необхідні для оцінки діяльності фахівця; вони повинні бути заздалегідь обговорені і затверджені у відповідних офіційних документах, повинні носити обов'язковий характер (в посадових інструкціях, в стандартах якості та ін.). Їх можна розділити на наступні 2 групи:

1. Загальні показники ефективності, які залежать від роботи не тільки фахівця, але і всього медичного закладу, а також від санітарно-епідемічних умов, екологічних факторів зовнішнього середовища та ін. В першу чергу до них можна віднести показники захворюваності населення та санітарно-демографічні дані .

2. Спеціальні (або приватні) показники якості специфічні і конкретні для кожної спеціальності.

Однак є і загальні для всіх лікарів показники, які повинні відображати якість діагностики, лікування і профілактики захворювань, частоту ускладнень і рецидивів захворювань, середні терміни лікування та ін. Для оцінки кінцевих результатів діяльності лікаря служать також дані про частоту скарг або подяк пацієнтів за надану медичну допомога, про інтенсивність і щільності навантаження, використанні медичного обладнання та апаратури, випадки лікування та ефективності оздоровчих заходів.

Бізнес планування. Комплексне планування лікувально-профілактичної допомоги на адміністративній території

В умовах проведення ринкових реформ істотно змінюються взаємини між основними суб'єктами охорони здоров'я - пацієнтом і медичним закладом.

У цих умовах зростає значення таких напрямків діяльності самостійного господарського суб'єкта, як бізнес-планування та економічний аналіз.

Організація платної медичної допомоги в лікувальному закладі, незалежно від форми власності, повинна починатися з бізнес-планування. Період часу, на який розробляється бізнес-план, становить 3-5 років. Зазвичай для першого року основні економічні показники рекомендується розраховувати більш детально, а на наступні роки достатній укрупнений прогноз. Під невеликий проект план може бути складений і на один рік.

Послідовність складання бізнес-плану:

- Приймається рішення про впровадження заходів щодо вдосконалення чинного медичного закладу або створення нової організаційно-правової форми - наприклад, медичної автономної некомерційної організації, як паралельно функціонує структури.

- Оцінюються власні можливості медичної організації в реалізації проекту (організаційно-правовий статус, перелік видів діяльності).

- Вибираються медичні послуги, надання яких буде метою задуманого проекту (перспективи розвитку).

- Досліджуються можливості ринку даних медичних послуг, здійснюється оцінка конкурентів і вибір конкурентної стратегії.

- Вибирається місце для здійснення комерційної діяльності.

- Розробляється план виробництва медичних послуг.

- Розробляється план маркетингу (аналіз сегментів ринку, ціноутворення, реклама).

- Розробляється організаційний план і визначаються права власності.

- Розробляється фінансовий план (стратегія доходів і витрат).

- Аналізуються можливі страхові ризики від даного проекту.

- Складається резюме до бізнес-плану і оцінка ефективності реалізації.

Таким чином, бізнес-план є певною моделлю діяльності медичної установи, яка базується на принципах ринкової економіки: конкурентній боротьбі, комерційному ризику, маркетингу, досягненні беззбитковості і рентабельності, якісному обслуговуванні споживачів медичних послуг.

Дієвими формами оздоровчої роботи є єдині комплексні плани. Вони (для окремих об'єктів або для адміністративної території) спрямовані на проведення комплексних заходів силами не тільки медичних працівників (лікувального і гігієнічного профілю), а й фахівців технічних, адміністративних, профспілкових, фінансових, юридичних та інших підрозділів органів виконавчої влади.

На основі аналізу медико-демографічної, епідемічної та екологічної ситуації, оцінки санітарного стану і здоров'я різних груп населення та рівня технічного забезпечення плануються заходи із зазначенням термінів виконання та відповідальних.

Складання комплексних планів здійснюється лікарями-спеціалістами (керівником комітету з охорони здоров'я і головним державним санітарним лікарем території), стверджують їхні керівники адміністрації території. Після затвердження план набуває форму документа, обов'язкового для всіх виконавців.

На окремих виробничих об'єктах комплексні плани становлять головні лікарі медико-санітарних частин, цехові терапевти, санітарні лікарі з гігієни праці. Затверджує їх директор об'єкту.

Комплексний план включає такі заходи, як організаційні, санітарно-технічні, санітарно-гігієнічні, лікувально-профілактичні, матеріально-фінансового забезпечення.

Складаються комплексні плани з охорони навколишнього середовища, з благоустрою та оздоровлення території (об'єкта), по профілактиці окремих захворювань (травматизму), по профілактиці специфічних для даного регіону або об'єкта захворювань, з оздоровлення праці жінок, підлітків та ін.

Попередня   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   Наступна

Форми медико-санітарного обслуговування працівників промислових підприємствах | Основні напрямки роботи та функції цехового лікаря-терапевта | Профілактична робота на промисловому підприємстві | Організація санаторно-курортного лікування | Глава 7. Охорона материнства і дитинства - пріоритетний напрямок охорони здоров'я | Основні показники стану здоров'я жінок і дітей | Особливості організації медичної допомоги жінкам і дітям на сучасному етапі | Структура і показники діяльності жіночої консультації та пологового будинку | Організація амбулаторно-поліклінічної допомоги дітям | Особливості організації стаціонарної допомоги дітям |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати