загрузка...
загрузка...
На головну

Глава 7. Охорона материнства і дитинства - пріоритетний напрямок охорони здоров'я

1. Аліментні обов'язки батьків і дітей (глава 13).
  2. амнезія дитинства
  3. аналітичний напрям
  4. антропологічний напрям
  5. Біологічне різноманіття та його охорона
  6. У більшості суб'єктів Російської Федерації, де інститут уповноваженого з прав людини відсутня, при главах регіонів створені комісії з прав людини.
  7. Вступна глава

Показники здоров'я жінок і дітей є найбільш чутливим індикатором соціально-економічного розвитку суспільства. Діяльність державної системи охорони материнства і дитинства спрямована на реалізацію комплексу соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів по оптимізації способу життя в сім'ї, зміцненню здоров'я жінок і дітей, забезпечення умов нормальної життєдіяльності. Комплекс заходів повинен бути спрямований на:

- Забезпечення гарантій цивільних прав жінок і заходів заохочення материнства;

- Розробку і забезпечення законодавчих актів про шлюб та сім'ю;

- Охорону жіночого праці та трудової діяльності підлітків;

- Державну матеріальну і соціальну допомогу сім'ям, які мають дітей;

- Гарантування системи навчання і виховання дітей в нормальних умовах, що не порушують їхньої здоров'я;

- Якісну, гарантовану і доступну медико-соціальну допомогу.

В системі охорони материнства і дитинства розрізняють 7 етапів надання профілактичної і лікувальної допомоги:

1) формування здоров'я дівчинки як майбутньої матері;

2) надання допомоги жінці поза вагітності, підготовка її до материнства, вдосконалення роботи жіночих консультацій, центрів "Шлюб і сім'я", генетичних центрів та ін .;

3) комплекс заходів по антенатальної охорони плоду в жіночих консультаціях, відділеннях патології вагітності, спеціалізованих відділеннях та ін .;

4) интранатальная охорона плода та раціональне ведення пологів;

5) охорона здоров'я новонародженого, організація правильного вигодовування, створення оптимальних умов для фізичного розвитку;

6) охорона здоров'я дитини в дошкільний період, забезпечення умов для оптимального фізичного розвитку, створення потрібного імунологічного статусу;

7) охорона здоров'я дітей шкільного віку.

Серед основних медико-соціальних і правових актів охорони материнства і дитинства слід виділити закон РФ "Про додаткові заходи з охорони материнства і дитинства" (04.04.92 р), який передбачає тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами в 70 календарних днів до пологів і 70 днів після пологів, а у випадках ускладнених пологів - 70 днів до пологів, 86 днів після пологів; при народженні двох дітей і більше - 84 дні до пологів, 110 днів після пологів. Введено одноразова допомога (50% від мінімального розміру оплати праці) додатково до допомоги по вагітності та пологах.

Постановою Верховної Ради РФ від 01.10.90 р "Про невідкладні заходи щодо поліпшення становища жінок, сім'ї, охорони материнства і дитинства на селі" жінкам встановлюються щорічні відпустки не менше 28 календарних днів, гарантована 36-годинний робочий тиждень, передбачені гігієнічні і соціально правові нормативи роботи на небезпечних видах виробництва.

Указ Президента "Про невідкладні заходи щодо забезпечення здоров'я населення" (№ 468 від 20.04.93 т.) Передбачає комплекс державних заходів з охорони материнства і дитинства. Основні законодавчі акти з охорони здоров'я, праці, соціальної підтримки і ін. Створюють передумови до зміцнення здоров'я жінок і дітей.

Трудові пільги жінкам у зв'язку з материнством гарантує трудове законодавство, яке забороняє працю жінок на важких і шкідливих для її здоров'я та здоров'я майбутньої дитини виробництвах (список галузей промисловості періодично переглядається). Розширено пільги працюючим вагітним жінкам і які мають малолітніх дітей: режим неповного робочого часу, можливість виконання роботи на дому, одержання додаткової відпустки без збереження змісту, залучення до надурочних робіт і направлення у відрядження тільки за згодою жінки, збільшення оплачуваної періоду по догляду за хворою дитиною.

Відповідно до наказу МОЗ Російської Федерації № 206 від 19.10.94 р при амбулаторному лікуванні дитини віком до 7 років листок непрацездатності видається одному з батьків на весь період захворювання або до настання ремісії (в разі загострення хронічного захворювання). При захворюванні дитини старше 7 років листок непрацездатності видається на термін до 15 днів, якщо за медичним висновком не потрібно більшого терміну. При стаціонарному лікуванні дитини до 7 років лікарняний лист видається батькові чи матері на весь термін лікування дитини. При лікуванні в стаціонарі дитини старше 7 років листок непрацездатності видається після висновку експертної комісії про необхідність здійснення догляду за дитиною.

Охорона материнства і дитинства забезпечується широкою мережею лікувально-профілактичних установ, жіночих консультацій, дитячих поліклінік, пологових будинків, дитячих лікарень, дошкільних установ, санаторіїв. Профілактична, лікувальна та реабілітаційна допомога матері і дитині гарантується законодавством. Закон надає жінці право самій вирішувати питання про материнство.

Останнім часом вийшла низка постанов, спрямованих на поліпшення матеріального становища малозабезпечених сімей (багатодітні сім'ї, сім'ї з одним батьком або опікунами та ін.); збільшений відпустку без збереження змісту по догляду за дитиною до досягнення нею віку 3 років (додаткова відпустка зараховується до загального і безперервного трудового стажу, а також до стажу роботи за спеціальністю). Комплексними програмами охорони здоров'я передбачається інтеграція діяльності державних, відомчих служб і медичних установ з охорони здоров'я жінок і дітей. Основне завдання установ з охорони материнства і дитинства - зниження материнської та малюкової смертності, захворюваності дітей, досягнення високого рівня здоров'я в різні періоди їх розвитку.

Одним з основних механізмів реалізації стратегії охорони материнства і дитинства є програмно-цільовий метод, що дозволяє зосередити фінансові ресурси на вирішенні найбільш гострих проблем материнства і дитинства. МОЗ брав активну участь в реалізації п'яти найважливіших підпрограм Федеральної цільової програми «Діти Росії» на 2003-2006 рр., Затвердженої постановою Уряду РФ № 732 від 03.10.02 р В рамках програми «Здорова дитина» вирішувалися завдання щодо зниження показників материнської та дитячої , в тому числі дитячої, смертності, зниження захворюваності, інвалідності, підвищення рівня здоров'я дітей і підлітків. Підготовлені проекти Концепції охорони здоров'я дітей в Російській Федерації на період до 2010 року та план заходів щодо її реалізації та Проект Основних напрямів державної соціальної політики щодо поліпшення становища дітей в РФ до 2010 р (Національний план дії в інтересах дітей) також ставили перед собою мети і завдання, в тому числі і в галузі охорони здоров'я матері і дитини, спрямовані на зниження материнської та малюкової смертності, дитячої смертності, інвалідності; профілактику інфекційної захворюваності у дітей, в тому числі ВІЛ / СНІД; запобігання вертикального шляху передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини; продовження заходів з підтримки країни, вільної від поліомієліту; ліквідацію кору у дітей та ін. В даний час вирішуються питання, пов'язані з модернізацією соціальної сфери, в тому числі системи охорони здоров'я, в сфері реалізації Федерального закону №122-ФЗ від 22.08.04, що стосуються організації первинної медико-санітарної допомоги жінкам і дітям, спеціалізованої допомоги, організації харчування дітей та вагітних жінок і т.п.

З метою охорони здоров'я дітей, підвищення ефективності та якості медичної допомоги вагітним жінкам, новонародженим дітям, зниження материнської, перинатальної та малюкової смертності в Російській федерації прийнятий Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії №808 від 02.10.09г. «Про затвердження Порядку надання акушерсько-гінекологічної допомоги», який регламентує умови і порядок надання амбулаторної та стаціонарної медичної допомоги жінкам та дітям.

Розвиток амбулаторно-поліклінічної допомоги передбачає подальше зміцнення поліклінічної мережі, в тому числі дитячих поліклінік та жіночих консультацій, розвиток загальних лікарських практик. Введення Наказом МОЗ РФ №701 від 28.11. 05 з 1 січня 2006 року в усіх регіонах Російської Федерації родових сертифікатів має на меті підвищення матеріальної зацікавленості медичних установ в наданні якісної медичної допомоги.

Попередня   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   Наступна

Організація стаціонарної медичної допомоги | Структура міської лікарні | Основні завдання приймального відділення лікарні | Основні показники роботи стаціонару | Основні принципи організації швидкої медичної допомоги | Організація медичної допомоги сільському населенню | Структура первинної ланки медичної допомоги сільському населенню | Форми медико-санітарного обслуговування працівників промислових підприємствах | Основні напрямки роботи та функції цехового лікаря-терапевта | Профілактична робота на промисловому підприємстві |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати