загрузка...
загрузка...
На головну

Поняття про первинної захворюваності, хворобливості, патологічної ураженості

1. I. 1. 1. Поняття про психологію
  2. I. 1. 3. Поняття про свідомість
  3. I. НОРМАТИВНА БАЗА ДЛЯ РОЗРОБКИ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПЕРВИННОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРОФСПІЛКИ
  4. I.2.1) Поняття права.
  5. II. 4.1. Поняття про особистість в психології 1 сторінка
  6. II. 4.1. Поняття про особистість в психології 2 сторінка
  7. II. 4.1. Поняття про особистість в психології 3 сторінка

Захворюваність є одним з критеріїв оцінки стану здоров'я населення. під захворюваністю мають на увазі показник, що характеризує рівень (поширеність), структуру і динаміку зареєстрованих хвороб серед населення в цілому або в окремих його групах (вікових, статевих, територіальних, професійних і ін.) і службовець одним з критеріїв оцінки роботи лікаря, медичного закладу, органу охорони здоров'я.

Хвороба в основному доступна реєстрації тоді, коли хворий звертається за медичною допомогою. Матеріали про захворюваність населення в практичній діяльності лікаря необхідні для: оперативного керівництва роботою закладів охорони здоров'я; оцінки ефективності проведених лікувально-оздоровчих заходів, в тому числі диспансеризації; оцінки здоров'я населення і виявлення факторів ризику, що сприяють збільшенню захворюваності; планування обсягу профілактичних оглядів; визначення контингенту хворих для диспансерного спостереження, госпіталізації, санаторно-курортного лікування, працевлаштування і т. д .; поточного і перспективного планування кадрів, мережі різних служб і підрозділів охорони здоров'я; прогнозу захворюваності.

Захворюваність населення є найважливішим показником громадського здоров'я, критерієм оцінки якості та ефективності оздоровчої роботи, найоб'єктивнішим і чутливим індикатором медико-соціального благополуччя. Зниження рівня захворюваності населення має велике соціальне і економічне значення, становить одну з ключових соціально-гігієнічних проблем і вимагає активної участі органів законодавчої та виконавчої влади в складанні і реалізації спеціальних програм по зміцненню здоров'я і соціальний захист населення. Вивчення причин та факторів ризику захворюваності, визначення наслідків впливу хвороб на стан здоров'я і розробка шляхів профілактики захворювань є пріоритетними професійними завданнями працівників медичних установ.

Таким чином, дані про захворюваність - це інструмент для оперативного керівництва та управління охороною здоров'я. Більш того, показники захворюваності відображають реальну картину життя населення і дозволяють виявити проблемні ситуації для розробки конкретних заходів з охорони здоров'я населення і його поліпшення в загальнодержавному масштабі.

За визначенням ВООЗ, захворюваність - Це будь-яке суб'єктивне або об'єктивне відхилення від нормального фізіологічного стану організму. Таким чином, поняття "захворюваність" ширше, ніж поняття "хвороба".

Важливим напрямком при вивченні захворюваності є оцінка впливу чинників ризику умов і способу життя, аналіз взаємозв'язків медико-соціальних, гігієнічних, генетичних, організаційно-клінічних та інших факторів, що сприяють формуванню найбільш поширених форм захворювань.

Використання сучасних статистичних прийомів дозволило встановити, що більш високий рівень захворюваності населення залежить не тільки від несприятливого впливу факторів навколишнього середовища, а й від низки біологічних, соціально-економічних чинників, способу життя, соціально-побутових умов.

Одним з принципів сучасної охорони здоров'я є збереження здоров'я здорових, що дозволяє надати пріоритет державної і громадської діяльності в галузі профілактики захворювань. Хвороба в основному доступна реєстрації тоді, коли хворий звертається за медичною допомогою.

Основні статистичні показники захворюваності:

1. Первинна захворюваність (власне захворюваність).

2. Хворобливість (поширеність).

3. Патологічна ураженість.

4. Справжня захворюваність.

Первинна захворюваність (власне захворюваність) - Це сукупність новопосталих, ніде раніше не врахованих і вперше в даному році виявлених серед населення захворювань (рецидиви хронічної патології, що виникають протягом року, не враховуються). Розраховується як відношення числа новопосталих захворювань до середньої чисельності населення, помножена на 1000. Реєструється по статистично талонами (уч. Ф. 025-2 / о) уточнених діагнозів зі знаком (+).

первинна захворюваність  =  Число знову вознікшіхзаболеваній  ? 1000
 Середня чисельність населення

Діагнози гострих захворювань реєструються при кожному їх виникненні, хронічні захворювання реєструються тільки один раз в році.

У період 1992-2008 рр. в РФ показник первинної захворюваності населення мав стійку тенденцію до збільшення і в 2008 р склав 771,7 на 1000 населення (дорослі - 559,7; діти - 1838,9 на 1000 відповідного населення). Проведений комплексний аналіз дозволив встановити, що приріст показника первинної захворюваності на 80% пов'язане зі збільшенням доступності населенню медичної допомоги, і перш за все з розширенням діагностичних можливостей системи охорони здоров'я, а на 20% пов'язаний з істинним зростанням захворюваності.

У структурі первинної захворюваності дорослого населення на першому місці знаходяться хвороби органів дихання (26,4%), на другому - травми і отруєння (15,6%), на третьому - юолезні сечостатевої системи (9,3%).

Хворобливість (поширеність захворювань)- Це сукупність всіх наявних серед населення захворювань, як вперше виявлених в цьому календарному році, так і зареєстрованих в попередні роки, але з приводу яких хворий знову звернувся в даному році (реєструється за всіма статистичними талонами уточнених діагнозів, уч. Ф. 025-2 / у). Статистично виражається як відношення числа всіх захворювань населення за рік до середньої чисельності населення, помножена на 1000.

Поширеність (хворобливість)  =  Число тих, що були захворювань у населення за рік  ? 1000

Між поняттями первинна захворюваність і хворобливість є велика різниця. Хворобливість завжди вище рівня власне захворюваності. Показник первинної захворюваності на відміну від хворобливості свідчить про динамічні процеси, які відбуваються в здоров'я населення і є більш прийнятним для виявлення причинних зв'язків. Показник хворобливості дає уявлення, як про нові випадки захворювання, так і про діагностованих раніше випадках, але із загостренням яких населення звернулося в даному календарному році. Показник хворобливості (поширеності) більш стійкий по відношенню до різних впливів середовища, і його зростання означає негативних зрушень в стані здоров'я населення. Це зростання може мати місце в результаті досягнень медичної науки і практики в лікуванні хворих і продовження їхнього життя, що призводить до "накопичення" контингентів, які перебувають на диспансерному обліку. Первинна захворюваність - показник, більш чутливо реагує на зміну умов середовища в досліджуваний рік. При аналізі цього показника за ряд років можна отримати найбільш правильне уявлення про частоту виникнення і динаміку захворюваності, а також про ефективність комплексу соціально-гігієнічних і лікувальних заходів, спрямованих на її зниження.

Останнім часом у спеціальній літературі використовується термін "накопичена захворюваність ", під яким слід розуміти сукупність всіх випадків первинних захворювань, зареєстрованих протягом ряду років при зверненні за медичною допомогою.

Розраховується показник накопиченої захворюваності на 1000 наявного населення відповідного віку. Цей показник захворюваності найбільш достовірно відображає здоров'я населення, що вивчається методом зверненнями.

"Патологічна ураженість" - Сукупність хвороб і патологічних станів, виявлених лікарями шляхом активних медичних оглядів населення. Статистично виражається як відношення числа захворювань, наявних на даний момент, до середньої чисельності населення, помножена на 1000.

Патологіческаяпораженность =  Число захворювань, наявних на даний момент  ? 1000

В основному це хронічні захворювання, але можуть бути враховані і гострі захворювання, наявні на даний момент.

Термін «патологічна ураженість» застосовується для визначення частоти патології серед населення (або окремих його груп), яка встановлюється при медичних оглядах, які враховують не тільки захворювання, але і преморбідні форми, морфологічні або функціональні відхилення, які в подальшому можуть зумовити хвороба, але до моменту обстеження ще не змушували їх носіїв звертатися за медичною допомогою. У практичній охороні здоров'я цим терміном можуть бути визначені результати медичних оглядів населення.

Періодичні та масові медичні огляди дозволяють виявити раніше невідомі хронічні захворювання, з приводу яких населення не звертається активно в медичні установи. Обліку підлягають випадки початкових (прихованих) проявів тих чи інших хвороб. Перевагою методу активних медичних оглядів є й уточнення діагнозу деяких хронічних захворювань і патологічних відхилень. Достовірні відомості про розміри та характер захворюваності за різними групами населення (віково-статевих, соціальних, професійних і ін.) Необхідні для оцінки тенденцій в стані здоров'я населення, ефективності медичних і соціальних заходів, планування різних видів спеціалізованої допомоги, раціонального використання матеріальних і кадрових ресурсів охорони здоров'я.

Дані первинної та загальної захворюваності, патологічної ураженості, аналізу причин смертності використовуються для розрахунку показника вичерпаною (істинної) захворюваності населення.

Вичерпана (справжня) захворюваність - Це загальна захворюваність за зверненнями, доповнена випадками захворювань, виявлених при медичних оглядах, і даними з причин смерті.

Вичерпана (справжня) захворюваність =  Число всіх захворювань виявлених в даному році (за зверненнями) + Число захворювань, виявлених на медичних оглядах * + Число захворювань, що викликали смерть хворого *  ? 1000
 Середньорічна чисельність населення

* Враховуються захворювання, з приводу яких не було зареєстровано звернень в організації охорони здоров'я.

** Показник може розраховуватися за окремими статево-статевими групами, класами захворювань, нозологічними формами.

Наприклад, цей показник (2005р.) Для жителів Новгородської області склав 3811,0 ‰, в той час як загальна захворюваність за зверненнями -1954,24 ‰.

Крім того, розраховується ряд показників частоти захворювань за окремими віковими і статевими групами. Залежно від мети дослідження використовують різні статистичні матеріали і облікові документи (медичні карти, екстрені повідомлення, листки непрацездатності, карти вибулих зі стаціонару, лікарські свідоцтва про смерть, інші спеціальні бланки і анкети). При виборі основного діагнозу слід керуватися "Міжнародної класифікації хвороб і проблем, пов'язаних зі здоров'ям" (10-й перегляд, 1993 р, ВООЗ), що включає 21 клас захворювань, які розділені на блоки, рубрики, терміни і діагностичні формулювання.

При діагностиці і кодуванні захворюваності перевагу слід віддавати: 1) основної хвороби, а не ускладнення; 2) більш важкої і смертельної хвороби; 3) інфекційним, а не неінфекційних захворювань; 4) гострій формі захворювання, а не хронічної; 5) специфічного захворювання, пов'язаного з певними умовами праці і побуту.

Попередня   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   Наступна

Середні величини | Оцінка достовірності статистичних показників | Основи кореляційного аналізу | основи стандартизації | Статика і динаміка населення | Статево-статева структура населення | Методика проведення перепису населення | Основні показники відтворення населення | Показники загальної та повіковий смертності населення | Спеціальні показники дитячої смертності |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати