загрузка...
загрузка...
На головну

Поняття про профілактику. Основні її принципи та види

1. Amp; 10. Основні напрямки сучасної філософія історії
  2. I Основні інформаційні процеси і їх реалізація за допомогою комп'ютерів
  3. I. 1. 1. Поняття про психологію
  4. I. 1. 3. Поняття про свідомість
  5. I. 2.4. Принципи та методи дослідження сучасної психології
  6. I. Основні і допоміжні процеси
  7. I.2.1) Поняття права.

профілактика - Складова частина медицини. Соціально-профілактичний напрямок у справі охорони та зміцнення здоров'я народу включає в себе медичні, санітарно-технічні, гігієнічні та соціально-економічні заходи. Створення системи попередження захворювань і усунення факторів ризику є найважливішою соціально-економічної та медичної завданням держави.

Виділяють: фактори ризику проживання людини; фактори ризику умов і видів життєдіяльності; фактори ризику образ ажізні і поведінки (установок) людини; фактори ризику, що впливають на загальний стан здоров'я і на формування різних захворювань і їх ускладнень (наявність надмірної ваги, гіперхолестеринемія, клінічні стани, наявність супутньої патології, вроджених вад розвитку та ін.).

Навколишнє середовище людини (Далі - середовище проживання) - сукупність об'єктів, явищ і факторів навколишнього (природного, виробничої, господарсько-побутової та штучної) середовища, що визначає умови життєдіяльності людини і впливає на його здоров'я і якість життя.

Фактори середовища проживання - Біологічні (вірусні, бактеріальні, паразитарні та інші), хімічні, фізичні (шум, вібрація, ультразвук, інфразвук, теплові, іонізуючі, неіонізуючі і інші випромінювання), соціально-економічні (режим і якість харчування, умови виробничої, господарсько-побутової та рекреаційної діяльності) і інші фактори середовища проживання, які надають або можуть впливати на здоров'я людини і (або) на стан здоров'я майбутніх поколінь.

Фактори ризику - Це потенційно небезпечні для здоров'я фактори, що підвищують ймовірність виникнення захворювань, їх розвитку і несприятливого результату. Поняття «фактор ризику» застосовують до будь-якого явища, вплив якого підвищує ймовірність виникнення захворювань.

За рівнем і тривалості впливу факторів ризику можна розподіляти населення по територіях ризику (екологічного, гігієнічного, епідеміологічного, природно-кліматичного та ін.) І за групами ризику (благополуччя, відносного і абсолютного ризику).

Вплив факторів ризику (загальних і специфічних для конкретної патології) може (при високих рівнях або тривалій дії) приводити до виникнення захворювання, його загострення або ускладнень. Виразність впливу фактора ризику залежить від адаптаційних можливостей людини, наявності та ефективності використання загальних і індивідуальних засобів захисту, рівня колективної (суспільної) і індивідуальної профілактики.

Профілактичні (гігієно-епідеміологічні та лікувально-оздоровчі) заходи складають основний напрямок медичної профілактики, яка може забезпечуватися на індивідуальному, колективному (груповому, в тому числі сімейному, виробничому і ін.), Адміністративно-територіальному і популяційному рівнях. Корекція факторів ризику (усунення впливу або забезпечення захисту) може проводитися індивідуально або для груп населення (хворих) з однаковими умовами і факторами ризику.

Залежно від стану здоров'я, наявності факторів ризику захворювання або вираженої патології у людини розглядають 3 види профілактики.

первинна профілактика - Це система заходів попередження виникнення та впливу факторів ризику розвитку захворювань (вакцинація, раціональний режим праці і відпочинку, раціональне якісне харчування, фізична активність, оздоровлення навколишнього середовища та ін.). До первинної профілактики відносять соціально-економічні, технічні та медичні заходи держави по оздоровленню способу життя, навколишнього середовища, вихованню та ін. Профілактична діяльність обов'язкова для всіх медичних працівників. Не випадково поліклініки, лікарні, диспансери, пологові будинки називаються лікувально-профілактичними установами.

Первинна профілактика забезпечується комплексом медичних та немедичних заходів, спрямованих на попередження появи різних захворювань і патологічних змін. Первинна профілактика спрямована на проведення заходів щодо зниження впливу шкідливих чинників навколишнього середовища на організм людини (поліпшення якості атмосферного повітря, питної води, ґрунту, структури і якості харчування, умов праці, побуту і відпочинку, рівня психосоціального стресу та інших факторів, що впливають на якість життя ); підвищення рівня медичної інформованості та гігієнічної грамотності; формування здорового способу життя та підвищення профілактичної активності; попередження професійно обумовлених захворювань і травм, нещасних випадків, а також випадків смертності в працездатному віці; проведення імунопрофілактики серед різних груп населення та ін.

вторинна профілактика - Це комплекс соціально-економічних, гігієно-епідеміологічних, організаційно-технічних, психологічних та лікувально-оздоровчих заходів щодо усунення виражених чинників ризику, які за певних умов (зниження імунного статусу, перенапруження, адаптаційний зрив) можуть призвести до виникнення, загострення або рецидиву захворювання . Найбільш ефективним методом вторинної профілактики є диспансеризація як комплексний метод раннього виявлення захворювань, динамічного спостереження, спрямованого лікування, раціонального послідовного оздоровлення, гігієнічного навчання; підвищення рівня медичної інформованості та набуття навичок долікарської допомоги; припинення або обмеження впливу чинників ризику і ін.

Ряд фахівців пропонують термін "Третинна профілактика" як комплексу заходів щодо реабілітації хворих, які втратили можливість повноцінної життєдіяльності.

третинна профілактика має на меті соціальну (формування впевненості у власній соціальної придатності), трудову (можливість відновлення трудових навичок), психологічну (відновлення поведінкової активності особистості) і медичну (відновлення функцій органів і систем) реабілітацію. Найважливішою складовою частиною всіх профілактичних заходів є формування у населення медико-соціальної активності і установок на здоровий спосіб життя. Це досягається розвитком мережі центрів відновлювальної медицини і реабілітації, санаторно-курортних установ, профілакторіїв, денних стаціонарів при спеціалізованих клініках і поліклініках.

Попередня   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   Наступна

ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я ТА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я | Основні теоретичні та організаційні засади сучасної охорони здоров'я | Громадське здоров'я та охорона здоров'я як лікарська спеціальність і наука | Визначення здоров'я. Основні методи його вивчення | Фактори, що впливають на здоров'я | критерії здоров'я | Схема комплексного вивчення здоров'я і факторів, що його визначають | Здоров'я як показник ефективності медико-профілактичної діяльності | Основні напрямки і методи пропаганди здорового способу життя | Структура системи медичної профілактики |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати