загрузка...
загрузка...
На головну

Основні показники здоров'я населення Росії

1. Amp; 10. Основні напрямки сучасної філософія історії
  2. D - попит, V - рівень доходів в середньому на душу населення, Q - кількість продукції
  3. D) найбільш страждають від акціонерної спекуляції є недостатні класи населення, що несуть торговому справі свої останні заощадження (Г. Ф. Шершеневич).
  4. I Основні інформаційні процеси і їх реалізація за допомогою комп'ютерів
  5. I. Основні і допоміжні процеси
  6. II. 6.4. Основні види діяльності та їх розвиток у людини
  7. II. Основні завдання та їх реалізація

Стан здоров'я населення Російської Федерації вже не перший рік характеризується досить стійким збереженням низького рівня народжуваності, високими показниками загальної смертності і негативним приростом населення. Це свідчить про те, що медико-демографічні процеси набули в даний час характер і масштаби, що загрожують національній безпеці країни, що й обумовлює увагу до них не тільки органів влади, а й широкої громадськості. Проблема охорони і зміцнення здоров'я населення стає найважливішим завданням забезпечення соціально-економічного благополуччя країни. Високими залишаються показники поширеності неінфекційних захворювань, а також захворюваності такими небезпечними інфекціями, як туберкульоз, ВІЛ, гепатити В і С та ін.

Пріоритетний національний проект у сфері охорони здоров'я - перший етап системних перетворень в галузі, необхідних для зміцнення здоров'я населення, зниження рівня захворюваності, інвалідності, смертності, поліпшення демографічної ситуації. Його реалізація викликає великий інтерес у керівників органів управління охороною здоров'я та медичних установ, практичних лікарів та науковців. З метою розвитку доступного, якісного і технічно досконалого охорони здоров'я в рамках реалізації національного проекту «Здоров'я» виділено три основні напрями: підвищення пріоритетності первинної медико-санітарної допомоги; посилення профілактичної спрямованості охорони здоров'я, розширення доступності високотехнологічної допомоги.

Здоров'я населення відображає не тільки всю складність суспільних, економічних, культурних та медико-біологічних особливостей життя, що визначають закономірності формування здоров'я різних груп населення, а й ступінь доступності і якість одержуваної громадянами медичної допомоги. До основних особливостей здоров'я населення Російської Федерації в сучасних умовах, можливо, віднести такі проблеми, як:

- Низька народжуваність;

- Висока смертність населення;

- Погіршення здоров'я населення (висока захворюваність, хронізація, інвалідизація);

- Низька очікувана тривалість майбутнього життя;

- Виражена тенденція постаріння населення країни.

Число померлих в Росії перевищує число народжених, що з кожним роком все в меншій мірі компенсується зовнішнім міграційним припливом населення. Внаслідок природного убутку число росіян за останнє десятиліття зменшилася.

У Росії продовжує спостерігатися зниження числа народжених та збільшення числа померлих. В цілому по країні число померлих перевищує число народжених в 1,5-2 рази. Перевищення померлих над народженими має стійкий і довготривалий характер в переважній більшості суб'єктів Російської Федерації.

Медико-демографічні показники свідчать про уповільнення приросту населення в Росії. В останні роки в більшості міст країни відзначається негативний приріст (народжуваність близько 10 на 1000 жителів) населення Росії. Виражений процес зниження народжуваності, переважає орієнтація на однодетную сім'ю (в Санкт-Петербурзі рівень народжуваності близько 9 на 1000 наявного населення). В Європейських країнах рівень народжуваності також низький, а в Південно-Східній Азії - більше 15 на 1000 жителів і більше.

У Росії показник смертності населення становить близько 15 ‰ (в Санкт-Петербурзі - 16,0 ‰). Дитяча смертність знижується, однак, недостатніми темпами. У Росії дитяча смертність в 1,5-2 рази вище, ніж в економічно розвинених країнах, і склала до 12 на 1000 народжених живими (в Санкт-Петербурзі близько 6 ‰). Материнська смертність склала близько 30-40 випадків на100000 народилися.

Очікувана тривалість майбутнього життя в Російській Федерації склало близько 67 років (для обох статей), в той час як в Японії цей показник досяг майже 82 років, у Франції, Іспанії, Німеччини, Греції, США - досяг 78 років.

Очікувана тривалість майбутнього життя чоловіків становить до 62 років, у жінок до 74 років. При аналізі смертності працездатного населення Росії особливу тривогу викликає приріст смертей від таких класів предотвратімих причин, як хвороби органів травлення, деякі інфекційні та паразитарні хвороби, хвороби органів дихання та ін. В структурі причин смерті переважають хвороби системи кровообігу (56,0%), травми і отруєння (14,0%) та новоутворення (13,0%) і ін.

Захворюваність населення Росії і її структура приблизно схожі з відомими за кордоном, проте смертельні наслідки наступають приблизно на 10-12 років раніше. Серед причин цих ранніх втрат виділяють ще обмежені можливості медичних технологій, зниження їх доступності, пізнє звернення за медичною допомогою.

Триває зростання загальної зареєстрованої захворюваності, темп приросту даного показника досягає 2,0%. Найбільше збільшення показника відзначається по хворобах системи кровообігу - 8,0%, далі йдуть хвороби кістково-м'язової системи та сполучної тканини - 3,0%, хвороби ендокринної системи, розлади харчування, порушення обміну речовин, хвороби сечостатевої системи, вроджені аномалії (пороки розвитку ), хромосомні порушення, хвороби нервової системи, новоутворення та ін.

Захворюваність на злоякісні новоутворення становить до 300,0 і більше на 100 тис. Населення. Найбільш часто зустрічаються злоякісні новоутворення є пухлини трахеї, бронхів, легенів (12,0% від числа нових випадків раку), молочної залози (10,0%), шлунка (10,0%). Високі показники захворюваності на туберкульоз в різних регіонах Росії (близько 150-200 випадків на 100 тис. Населення).

Відзначається деяке зниження виявлення частоти нових випадків ВІЛ-інфекції, однак ситуація в країні залишається напруженою. За рік в Росії реєструється до 30 000 випадків ВІЛ-інфекції, при цьому 80,0% складають особи у віці від 15 до 30 років, понад третину - жінки. Високі показники залишаються в Санкт-Петербурзі.

У стані психічного здоров'я населення Російської Федерації в основному збереглися тенденції попередніх років: зростання загальної захворюваності, особливо з розладів непсихотичного характеру; збільшення контингенту хворих, що мають інвалідність.

Разом з тим, знизилася первинна захворюваність на психічні розлади в цілому, в тому числі по групах непсихотических психічних розладів і розумової відсталості, а зросла первинна захворюваність психозами і станами недоумства, особливо помітно збільшилася захворюваність судинної деменцією і іншими формами старечого недоумства.

Протягом останніх років суспільство зазнає втрат через нещасних випадків. У Росії зареєстровано за рік до 13 млн. Травм, отруєнь та ін. Зовнішніх причин, з них 76,0% постраждалих склали дорослі і 24,0% - діти та підлітки.

Основними причинами інвалідності є хвороби системи кровообігу (48,0%), злоякісні новоутворення (12,0%), хвороби кістково-м'язової та сполучної тканини (7,0%). Загальна чисельність інвалідів становить до 12,0 млн. Чоловік, з них 700 тис. - Це діти-інваліди. Показники первинного виходу на інвалідність становить близько 100-150 випадків на 10000 дорослого населення.

Наведені показники здоров'я населення свідчать про те, що хронічні неінфекційні хвороби є провідними в структурі захворюваності і смертності населення і залежать в першу чергу від факторів ризику способу життя.

Стан здоров'я працездатного населення країни характеризується високими показниками загальної захворюваності, захворюваності з тимчасовою і стійкою втратою працездатності та передчасної смертності.

Завдання зниження частоти загострень і ускладнень хронічних захворювань вирішується за допомогою проведення імунізації населення, забезпеченості населення високотехнологічної медичної допомогою, проведення додаткової диспансеризації, а також проведення додаткових медичних оглядів працівників, зайнятих на роботах з шкідливими або небезпечними факторами.

Основна мета додаткової диспансеризації - активне виявлення та ефективне лікування захворювань, які є основними причинами смертності та інвалідизації працездатного населення.

Основні поняття Міжнародної статистичної класифікації хвороб (МКБ)

Вивчення захворюваності неможливо без використання єдиної номенклатури і класифікації хвороб, відповідно до якої і проводиться обробка даних, їх аналіз. Статистики звертають увагу на необхідність правильної шифровки матеріалу при вивченні захворюваності на різних територіях. Помилки шифровки можуть спотворювати справжню картину захворюваності населення.

Міжнародна класифікація хвороб (МКБ) - це система угруповання хвороб, патологічних станів, що відображає сучасний етап розвитку медичної науки. МКБ є основним нормативним документом при вивченні стану здоров'я населення в країнах - членах ВООЗ. МКБ-10 забезпечує єдність і порівнянність матеріалів про здоров'я населення, про епідемічну ситуацію та діяльності закладів охорони здоров'я, як в межах країни, так і між країнами. Вона є важливим методичним засобом для забезпечення автоматизації основних управлінських і планово-нормативних робіт.

Основне завдання МКБ - це згрупувати однотипні патологічні стани з метою подальшої аналітичної обробки даних.

Для статистичного аналізу захворюваності, причин смерті ВООЗ прийнята Міжнародна класифікація хвороб (МКБ). Останній 10 перегляд МКБ вступив в силу з 01.01.1993 р У Росії перехід на МКБ-10 здійснено з 01.01.1999 року відповідно до наказу МОЗ РФ. З усіх принципів і правил угруповання статистичних даних для класифікації або розподілу захворювань по групам основними є наступні два. Найбільш правильно хвороби групувати по етіопатогенетичної принципом, тобто з урахуванням етіології і патогенезу захворювань.

За цим принципом згруповані хвороби в перших класах захворювань в міжнародній класифікації. Другим принципом є угруповання хвороб по анатомо-фізіологічного принципу (по органам і системам організму, по локалізації патологічного процесу). Наприклад, виділяють класи "Хвороб нервової системи", "хвороби органів травлення" і ін. З урахуванням цього принципу і клінічної картини захворювання проводиться виділення різних стадій захворювання. Цей принцип є універсальним.

МКБ-10 містить 21 клас хвороб (Табл.1), кожен клас, в свою чергу, розділений на блоки, Блоки на рубрики (Шифруються трьома знаками), рубрики - на підрубрики (Шифруються чотирма знаками і більше).

У МКБ-10 патологічні стояння групуються таким чином, щоб забезпечити її максимальну прийнятність при використанні для загальних епідеміологічних цілей і для оцінки якості медико-санітарної допомоги.

Міжнародна класифікація хвороб побудована по 4 принципам:

1. принцип етіології. По ньому побудовані I клас "Деякі інфекційні та паразитарні хвороби" і XIX клас "Травми, отруєння та деякі інші наслідки дії зовнішніх причин".

2. принцип патогенезу. По ньому побудовані II клас "Новоутворення" і IV клас "Хвороби ендокринної системи, розлади харчування та порушення обміну речовин".

3. принцип локалізації. По ньому побудовано більшість класів: "Хвороби органів дихання, нервової системи, травлення, сечостатевої системи та ін.".

4. Принцип спільності особливих станів. Це XV клас "Ускладнення вагітності, пологів та післяпологового періоду" і XVI клас "Окремі стани, що виникають у перинатальному періоді". Особливе місце займає XVIII клас, до якого входять симптоми, ознаки та відхилення від норми, виявлені при клінічних та лабораторних дослідження, не класифіковані в інших рубриках.

Таблиця 1

Класи хвороб за Міжнародною класифікацією хвороб МКХ-10 (ICD-10)

класи  Деякі інфекційні та паразітарниезаболеванія  АОО-В99
 II  новоутворення  СОО-D48
 III  Хвороби крові, кровотворних органів та окремі порушення з залученням імунного механізму  D50-D89
 IV  Хвороби ендокринної системи, розлади харчування та порушення обміну речовин  Е00-Е90
V  Розлади психіки та поведінки  F00-F99
 VI  Хвороби нервової системи  G00-G99
 VII  Хвороби ока та його придаткового апарату  H00-H59
 VIII  Хвороби вуха та соскоподібного відростка  Н60-Н95
 IX  Хвороби системи кровообігу  I00-I99
X  Хвороби органів дихання  J00-J99
 XI  Хвороби системи травлення  К00-К93
 XII  Хвороби шкіри та підшкірної клітковини  L00-L99
 XIII  Хвороби кістково-м'язової системи та сполучної тканини  М00-М99
 XIV  Хвороби сечостатевої системи  N00-N99
 XV  Вагітність, пологи і післяпологовий період  О00-О99
 XVI  Окремі стани, що виникають у перинатальному періоді  Р00-Р99
 XVII  Вроджені аномалії (вади розвитку), деформації та хромосомні порушення  Q00-Q99
 XVIII  Симптоми, ознаки та відхилення від норми, виявлені при клінічних та лабораторних дослідженнях, не класифіковані в інших рубриках  R00-R99
 XIX  Травми, отруєння та деякі інші наслідки дії зовнішніх причин  S00-T98
 XX  Зовнішні причини захворюваності та смертності  V01-Y98
 XXI  Фактори, що впливають на стан здоров'я  Z00-Z98

Основними характеристиками МКБ-10 є наступне:

1. Обмежене число рубрик має охоплювати всю сукупність патологічних станів.

2. Хвороба, що має особливу значущість для охорони здоров'я або високу поширеність, представлена ??окремою рубрикою.

3. Передбачені рубрики для «інших» і «неуточнених» станів, однак застосування їх повинно бути обмежено.

4. МКБ-10 призначена для практичного використання, тому в ній допущений ряд компромісів між класифікаціями хвороб, де хвороби згруповані з урахуванням їх епідеміологічної спрямованості, конституції, анатомічної локалізації, розвитку і клінічного стану організму, виду і локалізації травм і ін.

Традиційна структура МКБ збережена, але введена алфавітно-цифрова система кодування, що дозволило розширити рамки класифікації та проводити подальший перегляд без руйнування існуючої цифрової системи. У МКБ-10 представлені принципи кодування основних причин смерті і станів, які обумовлюють захворюваність.

МКБ-10 складається з 3 томів: том I - містить повний перелік тризначних рубрик і чотиризначних підрубрик, а також спеціальні переліки для статистичної розробки даних смертності і захворюваності. У 1 томі містяться також визначення основних термінів МКБ-10, переважно для дитячої та материнської смертності.

Том II включає в себе опис МКБ-10, її цілі, сфери застосування, інструкції, правила використання МКБ-10 і правила кодування причин смерті і захворювань, а також основні вимоги до статистичного поданням інформації.

Том III - є алфавітний перелік захворювань і характер пошкоджень (травм), перелік зовнішніх причин пошкоджень і таблиць ліків і хімікатів (близько 5,5 тис. Найменувань). При використанні МКБ слід пам'ятати, що вона не призначена і придатна для індексації окремих клінічних випадків.

Попередня   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   Наступна

ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я ТА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я | Основні теоретичні та організаційні засади сучасної охорони здоров'я | Громадське здоров'я та охорона здоров'я як лікарська спеціальність і наука | Визначення здоров'я. Основні методи його вивчення | Фактори, що впливають на здоров'я | критерії здоров'я | Схема комплексного вивчення здоров'я і факторів, що його визначають | Поняття медичної активності і здоровий спосіб життя | Основні напрямки і методи пропаганди здорового способу життя | Структура системи медичної профілактики |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати