загрузка...
загрузка...
На головну

Визначення здоров'я. Основні методи його вивчення

1. Amp; 10. Основні напрямки сучасної філософія історії
  2. I Основні інформаційні процеси і їх реалізація за допомогою комп'ютерів
  3. I. 2.4. Принципи та методи дослідження сучасної психології
  4. I. КЛАСИЧНЕ ВИЗНАЧЕННЯ ІМОВІРНОСТІ.
  5. I. Методи перехоплення.
  6. I. Основні і допоміжні процеси
  7. I. Суб'єктивні методи дослідження ендокринної системи.

Відправним пунктом для медико-соціальної інтерпретації здоров'я є визначення, прийняте Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я (ВООЗ): «Здоров'я (health) є станом повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів». Це визначення відображено в Статуті ВООЗ (1948). Причому ВООЗ проголошений принцип, відповідно до якого «мати найвищий досяжний рівень здоров'я є одним з основних прав кожної людини». У медико-соціальних дослідженнях при оцінці здоров'я доцільно виділяти чотири рівні:

· Перший рівень - здоров'я окремої людини - індивідуальне здоров'я;

· Другий рівень - здоров'я соціальних та етнічних груп - групове здоров'я;

· Третій рівень - здоров'я населення адміністративних територій - регіональне здоров'я;

· Четвертий рівень - здоров'я популяції, суспільства в цілому - громадське здоров'я.

Однак наведене в Статуті ВООЗ визначення не може бути використано для оцінки здоров'я на популяційному або індивідуальному рівні. На думку ВООЗ, в медико-санітарної статистикою під здоров'ям (на індивідуальному рівні) розуміється відсутність виявлених розладів і захворювань або (на популяційному рівні) процес зниження рівня смертності, захворюваності та інвалідності, а також підвищення відчутного рівня здоров'я. У документах ВООЗ неодноразово вказувалося, що здоров'я людей - якість соціальне, в зв'язку з чим для оцінки суспільного здоров'я ВООЗ рекомендує наступні показники, які більш прийнятні для країн, що розвиваються:

1. Відрахування валового національного продукту на охорону здоров'я.

2. Доступність первинної медико-соціальної допомоги.

3. Охоплення населення медичною допомогою.

4. Рівень імунізації населення.

5. Ступінь обстеження вагітних кваліфікованим персоналом.

6. Стан харчування дітей.

7. Рівень дитячої смертності.

8. Середня тривалість майбутнього життя.

9. Гігієнічна грамотність населення.

Виходячи з матеріалів ВООЗ, МОЗ РФ пропонує такі визначення здоров'я:

- громадське здоров'я - Медико-соціальний ресурс і потенціал суспільства, що сприяє забезпеченню національної безпеки.

- здоров'я населення - Медико-демографічна і соціальна категорія, що відбиває фізичний, психічний, соціальний добробут людей, спрямоване на забезпечення нормальної життєдіяльності.

Більш повним є визначення громадського здоров'я, розроблене на семінарі завідуючих кафедрами організаційного профілю: громадське здоров'я - найважливіший економічний і соціальний потенціал країни, обумовлений впливом різних факторів навколишнього середовища і способу життя населення, що дозволяє забезпечити оптимальний рівень якості та безпеку життя людей.

здоров'я - Це такий стан, який забезпечує оптимальне взаємовідношення організму з навколишнім середовищем і сприяє активізації всіх видів життєдіяльності людини і його якості життя. Є інші визначення, серед яких здоров'я індивідуума розглядається як динамічний стан збереження і розвитку його біологічних, фізіологічних і психічних функцій, оптимальної працездатності та соціальної активності при максимально тривалої і активного життя.

На жаль, на сьогоднішній день справжніх критеріїв і відповідних показників, оцінок здоров'я практично немає, а якщо і є, то вони не прийняті в статистичну практику індексів. Тому для оцінки індивідуального здоров'я використовується ряд вельми умовних показників таких, як ресурси здоров'я, потенціал здоров'я і баланс здоров'я (можливості організму забезпечувати високу ступінь адаптації (при змінних умовах середовища проживання і впливі факторів ризику за рахунок імунітету і здорового активного життєдіяльності), і сприяти працездатності , фізичному та психологічному благополуччю).

Характеристики групового здоров'я, здоров'я населення, громадського здоров'я - це сума взаємопов'язаних відомостей, виражених кількісно-якісними показниками, а не тільки інтегральне поняття особистого здоров'я кожної людини окремо. Стан здоров'я людини визначається функцією його фізіологічних систем і органів з урахуванням статевого, вікового і психологічного чинників, а також залежить від впливу зовнішнього середовища, включаючи і соціальну, причому умов і видів життєдіяльності (способу життя) людини належить провідне значення серед факторів, що впливають на здоров'я .

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я ТА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я | Основні теоретичні та організаційні засади сучасної охорони здоров'я | критерії здоров'я | Схема комплексного вивчення здоров'я і факторів, що його визначають | Здоров'я як показник ефективності медико-профілактичної діяльності | Основні показники здоров'я населення Росії | Поняття про профілактику. Основні її принципи та види | Поняття медичної активності і здоровий спосіб життя | Основні напрямки і методи пропаганди здорового способу життя | Структура системи медичної профілактики |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати