загрузка...
загрузка...
На головну

Основні теоретичні та організаційні засади сучасної охорони здоров'я

1. Amp; 10. Основні напрямки сучасної філософія історії
  2. I Основні інформаційні процеси і їх реалізація за допомогою комп'ютерів
  3. I. 2.4. Принципи та методи дослідження сучасної психології
  4. I. Основні і допоміжні процеси
  5. I. Теоретичні основи формування артикуляційної моторики у дітей.
  6. II. 6.4. Основні види діяльності та їх розвиток у людини
  7. II. Основні завдання та їх реалізація

Поняття "охорона здоров'я" означає діяльність по збереженню, поліпшенню, забезпечення і зміцнення здоров'я різних груп населення. Основними законодавчими актами закріплено право людини на охорону здоров'я та оздоровлення. Оптимізація системи охорони здоров'я є найважливішою частиною соціально-економічної політики держави. Охорона здоров'я розглядається як державна система з єдністю цілей, взаємодією і наступністю служб (лікувальних і профілактичних), загальної доступністю кваліфікованої медичної допомоги, реальної гуманістичної спрямованістю.

Пріоритетним структурним елементом системи охорони здоров'я є профілактична діяльність медичних працівників, розвиток медико-соціальної активності і установок на здоровий спосіб життя серед різних груп населення. Головний напрямок у розвитку і вдосконаленні охорони здоров'я на сучасному етапі - охорона материнства і дитинства, створення оптимальних соціально-економічних, правових та медико-соціальних умов для зміцнення здоров'я жінок і дітей, планування сім'ї, рішення медико-демографічних проблем.

Державний характер охорони здоров'я забезпечує фінансування, підготовку та удосконалення кадрів. Діяльність органів та установ здійснюється на основі державного законодавства і нормативно-правових документів. Принцип єдності медичної науки і практики реалізується у вигляді спільної діяльності і впровадження наукових розробок в установах охорони здоров'я. До числа найважливіших теоретичних проблем охорони здоров'я відносяться: соціальна обумовленість громадського здоров'я, хвороба - як біосоціальних феномен, основні категорії охорони здоров'я (громадське здоров'я, матеріально-економічна база, кадри і т.д.) форми і шляхи розвитку охорони здоров'я при різних соціально-економічних умовах і ін.

У законодавстві РФ дається визначення "охорони здоров'я " як сукупності заходів політичного, економічного, правого, соціального, культурного, наукового, медичного, гігієнічного і протиепідемічного характеру, спрямованих на збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров'я кожної людини, підтримання його активної довголітньої життя, надання йому медичної допомоги у випадку втрати здоров'я (стаття I Основ законодавства РФ про охорону здоров'я громадян). Це визначення повністю відображає визначення категорії "здоров'я", дане ВООЗ.

Всесвітньою організацією охорони здоров'я визначено 4 категорії узагальнених показників, які характеризують стан охорони здоров'я в країні: 1) показники, що відносяться до політики в галузі охорони здоров'я; 2) соціальні та економічні показники; 3) показники забезпеченості медико-соціальною допомогою; 4) показники стану здоров'я населення.

Право на охорону здоров'я в РФ зведено конституційний ранг. Стаття 41 Конституції РФ говорить: "Кожен має право на охорону здоров'я та медичну допомогу". Дана конституційна норма відповідає положенню статті 25 Загальної декларації прав людини і статті 12 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, відповідно до яких держава зобов'язана забезпечувати охорону здоров'я своїх громадян і медичну допомогу нужденним в ній. Ця функція держави здійснюється певними зобов'язаннями і гарантує охорону здоров'я громадянам РФ відповідно до конституції, Федеральними законами та іншими нормативно-правовими актами РФ. У Конституції Російської Федерації (1993) окрема стаття 41 присвячена правам громадян Росії на охорону здоров'я і медичну допомогу:

«1. Кожен має право на охорону здоров'я та медичну допомогу. медична допомога в державних і муніципальних установах охорони здоров'я надається громадянам безкоштовно за рахунок коштів відповідного бюджету, страхових внесків, інших надходжень.

2. У Російській Федерації фінансуються федеральні програми охорони та зміцнення здоров'я населення, приймаються заходи щодо розвитку державної, муніципальної, приватної систем охорони здоров'я, заохочується діяльність, що сприяє зміцненню здоров'я людини, розвитку фізичної культури і спорту, екологічному і санітарно-епідеміологічному благополуччю.

3. Приховування посадовими особами фактів та обставин, що створюють загрозу для життя і здоров'я людей, тягне за собою відповідальність згідно з федеральним законом ».

Крім того, питання охорони здоров'я громадян і організації охорони здоров'я прямо або побічно відображені і в інших статтях Конституції РФ (ст. 2, 19, 20, 21, 37, 38, 39, 40, 42, 58 та ін.). Федеральний закон «Основи законодавства України про охорону здоров'я громадян (1993)» складається з 69 статей, об'єднаних у 12 розділів (загальні положення; повноваження федеральних органів державної влади та територіальних органів в області охорони здоров'я; організація охорони здоров'я; права громадян при наданні медико -Соціальна допомоги; медична діяльність з планування сім'ї і регулювання репродуктивної функції людини; гарантії здійснення медико-соціальної допомоги громадянам; медична експертиза; права і соціальна підтримка медичних і фармацевтичних працівників; міжнародне співробітництво; відповідальність за заподіяння шкоди здоров'ю).

Відповідно до «Основ законодавства РФ про охорону здоров'я громадян» в залежності від форм власності і джерел фінансування в РФ виділяють 3 системи охорони здоров'я: державну, муніципальну і приватну, що становлять єдину систему громадської охорони здоров'я.

Система охорони здоров'я являє собою сукупність федеральних органів управління охороною здоров'я, органів виконавчої влади суб'єктів РФ, органів місцевого самоврядування, підвідомчих їм організацій, а також суб'єктів приватної медичної практики та приватної фармацевтичної діяльності, що функціонують з метою збереження і зміцнення здоров'я громадян. Забезпечення гарантованої, доступною і безкоштовної медичної допомоги всім громадянам Росії здійснюється і контролюється при виконанні «Програми державних гарантій надання громадянам безкоштовної медичної допомоги». Програма щорічно затверджується Постановою Уряду РФ з метою реалізації конституційних прав громадян на отримання безкоштовної медичної допомоги. Програма державних гарантій медичної допомоги складається з 5 розділів (загальні положення, види медичної допомоги; джерела їх фінансування; нормативи обсягу медичної допомоги; нормативи фінансових витрат на одиницю обсягу медичної допомоги; подушного нормативи фінансування; порядок формування тарифів на медичну допомогу). Основним завданням Програми державних гарантій медичної допомоги є створення єдиного правового і економічного механізму реалізації конституційних прав громадян на одержання гарантованої (безкоштовної) медичної допомоги. Програма державних гарантій, затверджена Урядом РФ, являє собою комплекс нормативних документів, що визначають перелік захворювань, видів, обсягів, умов надання та фінансування медичної допомоги, що надається населенню безкоштовно, за рахунок коштів обов'язкового медичного страхування та інших бюджетних надходжень. В рамках Програми населенню безкоштовно надаються основні види медичної допомоги (первинна медико-санітарна допомога, невідкладна медична допомога, швидка медична допомога, в тому числі спеціалізована (санітарно-авіаційна), спеціалізована медична допомога, в тому числі високотехнологічна). В останні роки вдосконалення медичної допомоги населенню забезпечується на основі реалізації національних програм з охорони здоров'я і національного пріоритетного проекту «Здоров'я», спрямованих на збереження і зміцнення здоров'я населення країни.

У національному проекті «Здоров'я» визначено такі основні завдання і пріоритети розвитку охорони здоров'я:

1. Розвиток первинної медичної допомоги:

- Збільшення оплати праці лікарів та медичних сестер;

- Підготовка лікарів загальної практики, дільничних терапевтів і педіатрів;

- Зміцнення діагностичної служби амбулаторно-поліклінічних установ і матеріально-технічної бази служби швидкої медичної допомоги.

2. Розвиток профілактичного напрямку медичної допомоги:

- Імунізація населення в рамках національного календаря профілактичних щеплень;

- Виявлення і лікування інфікованих вірусами гепатитів В і С, ВІЛ;

- Обстеження новонароджених дітей на галактоземії і адреногенітальний синдром;

- Надання медичної допомоги всім жінкам в період вагітності і пологів;

- Диспансеризація населення з груп ризику.

3. Забезпечення населення високотехнологічної медичної допомогою.

Одне з пріоритетних напрямків реалізації національного проекту полягає в підготовці та перепідготовці лікарів загальної практики, дільничних терапевтів і педіатрів. Сформовано Територіальні реєстри лікарів загальної практики, дільничних терапевтів і педіатрів, медсестер, акушерів-гінекологів, неонатологів, анестезіологів-реаніматологів, акушерок і дитячих медсестер жіночих консультацій, пологових будинків (відділень) та перинатальних центрів міських і районних закладів охорони здоров'я. Сформовано реєстр медустанов.

Згідно з Національним проектом, підлягають додаткової диспансеризації працівники наступних бюджетних галузей: освіти, охорони здоров'я, культури і спорту, соціального захисту, сфери відпочинку та розваг, а також сфери наукових досліджень і розробок. Основним завданням диспансеризації є раннє виявлення захворювань серцево-судинної системи, туберкульозу, онкологічних захворювань, цукрового діабету, дегенеративно-дистрофічних захворювань великих суглобів і патології хребта. В даний час впроваджуються комп'ютерні програми з моніторингу диспансеризації дорослого населення.

Для реалізації програми родових сертифікатів підготовлений прізвищах електронний реєстр лікарів акушерів-гінекологів, неонатологів, анестезіологів-реаніматологів, акушерок і дитячих медсестер. Таким чином, основною метою державної системи охорони здоров'я є збереження і поліпшення здоров'я населення, скорочення прямих і непрямих втрат суспільства за рахунок зниження захворюваності і смертності, активна діяльність по профілактиці захворювань, боротьба з соціально-значущими хворобами.

Були створені передумови основних концепцій, На базі яких і розвивалася сучасна система охорони здоров'я в більшості розвинених країн. Концепція чинників ризику передбачає, що здоров'я залежить не тільки від охорони здоров'я, а й від способу і умов життя з їх громадськими та індивідуально-поведінковими особливостями, а також від стану навколишнього середовища. Надалі цей напрямок виросло в стратегію зміцнення здоров'я і профілактики хвороб, яка в багатьох країнах реалізується у вигляді рекомендованої ВООЗ програми «Здоров'я для всіх».

Концепції визначають необхідність підвищення ефективності служб охорони здоров'я, з переходом на розвиток догоспитального (амбулаторно-поліклінічного) етапу первинної медичної допомоги населенню та формування системи стаціонарзамещающіх технологій (амбулаторні центри хірургії, пульмонології, гінекології, урології, дерматології, денні стаціонари).

Метою Концепції охорони здоров'я здорової людини в РФ є створення системи формування, активного збереження, відновлення і зміцнення здоров'я людей, реалізації потенціалу здоров'я для ведення активної виробничої, соціальної та особистому житті, спрямованих на зниження передчасної смертності, захворюваності, інвалідизації населення, збільшення середньої тривалості і якості життя, поліпшення медико-демографічної ситуації в країні.

Для успішної реалізації Концепції необхідно керуватися такими принципами:

1. Доступність заходів по експрес-оцінці стану здоров'я і оздоровлення населення незалежно від соціального статусу громадян, рівня їх доходів і місця проживання.

2. Пріоритет оздоровчих і профілактичних заходів у сфері охорони здоров'я.

3. Безперервність оздоровчих заходів протягом усього життя людини.

4. Відповідальність людини за своє здоров'я і здоров'я близьких.

5. Реалізація внутрішньої гармонії фізичного, психічного, душевного стану людини, а також гармонії з екологією і соціальним середовищем;

6. Спрямованість на кількісну оцінку резервних можливостей організму і їх корекцію для реалізації людиною потенціалу здоров'я.

7. Консолідація дій органів виконавчої влади всіх рівні, організацій та громадян щодо формування і реалізації комплексних програм охорони здоров'я здорової людини.

8. Багаторівневий підхід до організації оздоровчих і профілактичних заходів з урахуванням як загальних потреб населення країни в цілому, так і специфічних особливостей населення різних регіонів, окремих соціальних, професійних і вікових груп.

9. Єдність всієї системи охорони здоров'я незалежно від територіальних і відомчих розмежувань.

10. Єдність медико-профілактичної, оздоровчої та економічної ефективності системи охорони і зміцнення здоров'я здорових.

Основні положення «Концепції розвитку системи охорони здоров'я в Російській Федерації до 2020 р»

Одним з пріоритетів державної політики Російської Федерації є збереження і зміцнення здоров'я населення на основі формування здорового способу життя та підвищення доступності та якості медичної допомоги.

Концепція розвитку охорони здоров'я в Російській Федерації до 2020 року представляє стратегічні і тактичні питання розвитку охорони здоров'я нашої держави. У цьому документі проведено системний аналіз стану охорони здоров'я в Російській Федерації, а також викладені основні цілі та напрямки розвитку галузі, які дозволять забезпечити доступність і якість медичної допомоги і істотно поліпшити ресурс здоров'я громадян Росії.

Концепція розроблена відповідно до Конституції Російської Федерації, федеральними законами та іншими нормативно-правовими актами Російської Федерації, загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права в галузі охорони здоров'я та з урахуванням вітчизняного та зарубіжного досвіду.

Основні метирозвитку охорони здоров'я РФ:

· Припинення до 2011 року зменшення кількості населення Російської Федерації і доведення чисельності до 145 млн. Чоловік до 2020 року;

· Збільшення очікуваної тривалості життя населення до 75 років;

· Зниження загального коефіцієнта смертності до 10 ‰ (тобто в 1,5 рази по відношенню до 2007 року);

· Зниження показника малюкової смертності до 7,5 ‰;

· Зниження показника материнської смертності на 100 000 народжених живими до 18,6;

· Формування здорового способу життя населення, в тому числі зниження поширеності вживання тютюну до 25% і зниження споживання алкоголю до 9 л на рік на душу населення;

· Підвищення якості і доступності медичної допомоги, гарантованої населенню Російської Федерації.

Основні завданнямирозвитку охорони здоров'я є:

· Створення умов, можливостей і мотивації населення Російської Федерації для ведення здорового способу життя;

· Перехід на сучасну систему організації медичної допомоги;

· Конкретизація державних гарантій надання громадянам безкоштовної медичної допомоги;

· Створення ефективної моделі управління фінансовими ресурсами програми державних гарантій;

· Поліпшення лікарського забезпечення громадян в амбулаторних умовах в рамках системи обов'язкового медичного страхування;

· Підвищення кваліфікації медичних працівників та створення системи мотивації їх до якісної праці;

· Розвиток медичної науки і інновацій в охороні здоров'я;

· Інформатизація охорони здоров'я.

Для досягнення поставлених цілей передбачається проведення заходів за наступними напрямками:

1.Формування у населення установки на ведення здорового способу життя, який є основною умовою збереження і зміцнення здоров'я суспільства. У населення повинна створюватися економічна і соціокультурна мотивація бути здоровим, а держава повинна забезпечити правові, економічні, організаційні та інфраструктурні умови для ведення здорового способу життя. Необхідне вдосконалення медико-гігієнічного освіти і виховання населення, створення ефективної системи заходів по боротьбі зі шкідливими звичками, проведення профілактики факторів ризику розвитку неінфекційних захворювань та ін.

2.Гарантоване забезпечення населення Російської Федерації якісною медичною допомогою, Заснованої на застосуванні сучасних технологій організації та надання діагностичних, лікувальних, реабілітаційних та профілактичних послуг, ефективність і безпека яких (при конкретних захворюваннях або патологічних станах) підтверджена відповідно до принципів доказової медицини.

Гарантоване забезпечення кожного громадянина Російської Федерації якісною медичною допомогою повинно забезпечуватися такими заходами:

· Конкретизація державних гарантій надання безкоштовної медичної допомоги;

· Стандартизація медичної допомоги;

· Організація медичної допомоги;

· Забезпечення лікарськими засобами громадян в амбулаторних умовах;

· Здійснення єдиної кадрової політики;

· Інноваційний розвиток охорони здоров'я;

· Модернізація системи фінансового забезпечення надання медичної допомоги;

· Інформатизація охорони здоров'я.

Реалізація Концепції розвитку охорони здоров'я Російської Федерації до 2020 року буде відбуватися поетапно. На першому етапі (2009-20015гг.) Буде здійснена конкретизація державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги; проведений перехід на фінансування медичної допомоги через систему обов'язкового медичного страхування; здійснено розробку стандартів і порядків надання медичної допомоги; розпочато впровадження інформаційної системи персоніфікованого обліку наданої громадянам медичної допомоги.

Також будуть створені системи контролю якості медичної допомоги, проведено модернізацію матеріально-технічної бази закладів охорони здоров'я, сформована і почне реалізовуватися система безперервної підготовки кадрів, будуть визначені пріоритети для інноваційного розвитку охорони здоров'я, сформовані міжвідомчі цільові наукові програми по розробці і впровадженню нових високоефективних технологій профілактики, діагностики і лікування соціально-значущих захворювань та патологічних станів. Крім того, на першому етапі буде продовжена реалізація пріоритетного національного проекту «Здоров'я» за наступними напрямками:

· Формування здорового способу життя;

· Розвиток первинної медико-санітарної допомоги та медичної профілактики;

· Вдосконалення спеціалізованої, в тому числі високотехнологічної, медичної допомоги при соціально-значущих захворюваннях (включаючи серцево-судинні та онкологічні), кобінірованние травми при дорожньо-транспортних пригодах;

· Розвиток служби крові;

· Вдосконалення медичної допомоги матерям і дітям. на другому етапі реалізації Концепції (2016-2020) передбачаються поетапний перехід до саморегулівної системі організації медичної допомоги на основі створених інфраструктури та кадрового ресурсу охорони здоров'я; включення високотехнологічної та швидкої медичної допомоги в систему обов'язкового медичного страхування; інтеграція бюджетних інвестицій в тарифи на медичну допомогу; створення системи лікарського забезпечення громадян в амбулаторних умовах в рамках обов'язкового медичного страхування.

В цілому, реалізація всіх напрямків Концепції забезпечить до 2020 року формування здорового способу життя населення Російської Федерації, а також створить систему охорони здоров'я, що дозволяє надавати доступну і якісну медичну допомогу на основі єдиних вимог і підходів з урахуванням передових досягнень науково-технічного прогресу, яка буде запорукою сталого соціально-економічного розвитку Російської Федерації в довгостроковій перспективі.

Ефективне функціонування системи охорони здоров'я визначається основними системоутворюючими факторами:

- Вдосконаленням організаційної системи, що дозволяє забезпечити формування здорового способу життя та надання якісної безкоштовної медичної допомоги всім громадянам Російської Федерації (в рамках державних гарантій);

- Розвитком інфраструктури та ресурсного забезпечення охорони здоров'я, що включає фінансове, матеріально-технічне та технологічне оснащення лікувально-профілактичних установ на основі інноваційних підходів і принципу стандартизації;

- Наявністю достатньої кількості підготовлених медичних кадрів, здатних вирішувати завдання, поставлені перед охороною здоров'я Російської Федерації. Зазначені фактори є взаємозалежними і взаімоопределяющую, в зв'язку з чим модернізація охорони здоров'я вимагає гармонійного розвитку кожного з них і всієї системи в цілому.

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

Визначення здоров'я. Основні методи його вивчення | Фактори, що впливають на здоров'я | критерії здоров'я | Схема комплексного вивчення здоров'я і факторів, що його визначають | Здоров'я як показник ефективності медико-профілактичної діяльності | Основні показники здоров'я населення Росії | Поняття про профілактику. Основні її принципи та види | Поняття медичної активності і здоровий спосіб життя | Основні напрямки і методи пропаганди здорового способу життя | Структура системи медичної профілактики |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати