На головну

ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я ТА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

1. Amp; 3. Шляхи суспільного прогресу
  2. XII. Теорії суспільного розвитку в 20 столітті.
  3. Архітектура будівель підприємств громадського харчування
  4. Б) забезпечення безпеки здоров'я громадян та захисту навколишнього середовища.
  5. Біологічний потенціал здоров'я
  6. У ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ЗДОРОВ'Я
  7. У випадках розлади здоров'я внаслідок дії біологічного фактора

1. Анткольская М. В. Сімейне право: Підручник. 3-е изд. _ М .: Юрист, 2004.

2. КашанінаТ. В., Кашанина А. В. Основи російського права. _ М .: інфа-НОРМА, 2003.

3. Козлова Є. І., Кутафін О. Є. Конституційне право Росії. - М .: МАУП, 2005.

4. Костенко М. А. Навчальний посібник з курсу «Правознавство». - Таганрог: Изд-во ТРТУ, 2003.

5. Любашец В. Л., Мордовець А. Ю., Тимошенко І. В., Шаповалов Д. Ю. Теорія держави і права. - М. - Ростов-н / Д., 2003.

6. Макаренко С. Н. Правознавство. Курс лекцій: Учеб. допомога. Серія «На допомогу студенту». - М .: Изд-во Книга-сервіс, 2004.

7. Марченко Н. Н., Дерябіна Е. М. Правознавство. Підручник. - М., 2003.

8. Матузов М. І., Малько А. В. Теорія Держави і права. - М., 2004.

9. Піляева В. І. Трудове право. Підручник для вузів. - СПб .: Пітер, 2004.

10. Правознавство. Підручник. / Под ред. П. П. Баранова. - Таганрог: Изд-во ТРТУ, 2006.

12. Правознавство. Підручник. / Под ред. Е. Н. Гордієнко. - Ростов-н / Д, 2005.

13. Правознавство. Підручник для неюридичних вузів. / Под ред. О. Є. Кутафина. - М .: МАУП, 2005.

14. Правознавство. Підручник для вузів. / Под ред. С. Н. Бабуріна. - М .: НОРМА, 2005.

15. Правознавство. Підручник для неюридичних вузів. / Отв.ред. В. І. Власов, С. І. Улезько. - Ростов-н / Д, 2005.

16 Суханов Є. А. Цивільне право. Навчальний посібник. - М .: 2004.

17. Тимошенко І. В. Адміністративна відповідальність.

100 екзаменаційних відповідей // Експрес-довідник для студентів вузів. - М .: ІКЦ «МарТ», 2004.

18. Тункин Г. І. Теорія міжнародного права. - М .: Изд-во «Зеркало». 2003.

19. Кримінальне право Російської Федерації. Підручник. / Под ред. А. І. Іногановой. - М., 2005.

20. Шилов І. А. Екологічне право. Підручник для вузів. - М., 2005.

ОСНОВИ

ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я ТА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

Навчальний посібник

Санкт-Петербург

УДК 614.170.71 (075.8)

ББК 51.18

В. С. Лучкевич Основи громадського здоров'я та охорони здоров'я: Навчальний посібник. - СПб., 2011. - 376 с.

У навчальному посібнику представлені довідкові матеріали і ключові поняття основних положень по розділах навчальної дисципліни «Громадське здоров'я та охорона здоров'я», що дозволяють ознайомитися з програмними питаннями, кваліфікаційними вимогами і навчальною програмою. Представлене навчальний посібник містить істотно перероблені і доповнені матеріали, раніше розроблені співробітниками кафедри громадського здоров'я та охорони здоров'я Санкт-Петербурзької державної медичної академії ім. І. І. Мечникова. При складанні навчального посібника особливу увагу звернено на такі основні розділи навчальної дисципліни «громадське здоров'я та охорону здоров'я», як методи клініко-статистичного та соціально-гігієнічного аналізу; комплексна оцінка здоров'я і факторів, що його визначають; організаційні форми медичної допомоги міському і сільському населенню; забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя; економіка охорони здоров'я; особливості менеджменту та маркетингу в медичних установах; сучасні особливості управління охороною здоров'я та інші розділи. У процесі навчання кожна тема доповнюється спеціальними навчальними посібниками з основних розділів. У навчальному посібнику враховано накопичений досвід викладання за цими розділами на провідних профільних кафедрах багатьох медичних вузів Росії.

Навчальний посібник призначений для студентів лікувального, медико-профілактичного факультетів та факультету підготовки медичних сестер з вищою освітою. Матеріали можуть бути використані ординаторами, аспірантами та лікарями в системі післядипломної освіти медичних вузів, при підготовці до іспитів на отримання сертифіката фахівця і лікарської кваліфікаційної категорії.

У підготовці навчального посібника взяли участь фахівці: В. С. Лучкевич, Г. М. Пивоварова, Н. О. Григор'єва, І. Л. Самодова, П. Н. Морозько, Е. А. Абумуслімова, А. А. Вітріщак, Г. Н. Мареничів, О. В. Жукофф, Д. Х. Кокова, Т. В. Самсонова, В. Л. Солдатов, А. А. Горшков, З. Е. Каллагова, А. М. Шакіров, В. Л. Абдурахманов-Павлов, Е. Н. Шибанов, Р. А. Рябцев, М. Д. Аманов, Ф. Р. Абазова.

O Північно-Західний державний

медичний університет

ім. І. І. Мечникова, 2011 року.

ПЕРЕДМОВА

Процеси соціально-економічного реформування, що охопили всі сфери життєдіяльності населення Росії, в значній мірі змінюють медико-соціальну ситуацію, форми медико-санітарного забезпечення, критерії та показники роботи медичних установ. З'являються нові дані про показники громадського здоров'я, фактори ризику навколишнього середовища і способу життя. Входять в повсякденну діяльність медичних працівників нові форми управління, економічних відносин, впровадження в практику основних положень маркетингу і менеджменту. Нову інтерпретацію отримують видані раніше законодавчі і нормативні документи. Відбуваються зміни в структурі і формах первинної медичної допомоги та забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення. Це визначає необхідність підготовки нових навчальних посібників.

В даний час система охорони здоров'я, показники і нормативи медико-соціального забезпечення все ще не стабільні. Чи не відпрацьована чітка стратегія розвитку охорони здоров'я на найближчі і віддалені терміни. Тому підготовка студентів за цими розділами в основному повинна здійснюватися у вигляді лекційного курсу і практичних занять. Нову інформацію про сучасні проблеми здоров'я та охорони здоров'я студенти можуть отримати тільки при безпосередньому спілкуванні з фахівцями. Це визначає необхідність підготовки довідкових матеріалів, посібників і методичних посібників більш оперативного характеру. Як правило, матеріал, що міститься в навчальній літературі, досить великий, розкиданий, що ускладнює засвоєння студентами необхідних положень, методів, показників. Раціональним, з нашої точки зору, є уявлення обов'язкових навчальних елементів у вигляді набору ключових, першочергових відомостей довідкового характеру, що дають вичерпні відповіді на контрольні питання. Критерієм вибору контрольних питань і відповідей на них є не тільки навчальна програма, а й сучасні поняття про проблеми громадського здоров'я та охорони здоров'я. Суттєвим доповненням до представлених матеріалів є кваліфікаційні тестові завдання з основних розділів.

Автори висловлюють надію, що даний посібник допоможе в засвоєнні основних розділів предмета, і будуть вдячні за висловлені побажання.

Зав. кафедрою громадського здоров'я та охорони здоров'я

СПбДМА ім. І. І. Мечникова, академік РАПН і МАНЕБ,

заслужений діяч науки РФ, проф. В. С. Лучкевич

ЗМІСТ

ПЕРЕДМОВА. 3

Глава I. ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАСАДИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я .. 10

Основні теоретичні та організаційні засади сучасної охорони здоров'я. 10

Основні положення «Концепції розвитку системи охорони здоров'я в Російській Федерації до 2020 р». 17

Громадське здоров'я та охорона здоров'я як лікарська спеціальність і наука. 21

Визначення здоров'я. Основні методи його вивчення. 23

Фактори, що впливають на здоров'я. 25

Критерії здоров'я. 27

Схема комплексного вивчення здоров'я і факторів, що його визначають 30

Здоров'я як показник ефективності медико-профілактичної діяльності. 31

Основні показники здоров'я населення Росії. 32

Основні поняття Міжнародної статистичної класифікації хвороб (МКБ) 37

Поняття про профілактику. Основні її принципи та види .. 41

Поняття медичної активності і здоровий спосіб життя. 44

Основні напрямки і методи пропаганди здорового способу життя. 45

Структура системи медичної профілактики. 46

Сучасні теорії медицини і охорони здоров'я. 48

Організаційні форми зарубіжного охорони здоров'я. 49

Міжнародне співробітництво в галузі медицини .. 53

Структура і роль Всесвітньої Організації Охорони здоров'я. 53

Основні організаційно-методичні принципи наукової організації праці в установах охорони здоров'я. 55

Організаційно - правові основи медичної діяльності. 57

Організаційно-правові передумови медичної і фармацевтичної діяльності. 57

Права і обов'язки медичних установ, страхових компаній і населення при обов'язковому і добровільному медичному страхуванні. 60

Професійні права та обов'язки медпрацівників в умовах медичного страхування. 61

Основні правові принципи охорони здоров'я населення. 62

Правовий статус медичних і фармацевтичних працівників 65

Правові основи трудової діяльності медпрацівників. Поняття трудового права. 66

Державна соціальна підтримка медичних працівників 67

Правовий статус лікаря. 70

Правовий статус пацієнта. 70

Правовий статус муніципальної системи охорони здоров'я. 78

Правовий статус медичних установ індивідуально-приватного підприємництва. 79

Правове регулювання зобов'язальних відносин. 79

Основні засади цивільно-правової відповідальності. 80

Система підготовки медичних кадрів в Росії. 82

Основні напрямки вдосконалення кадрової політики охорони здоров'я Росії. 84

Медична етика. Зміст "Клятви лікаря Росії". 87

Глава 2. МЕДИЧНА СТАТИСТИКА .. 91

Статистична сукупність. 91

Основні етапи статистичного дослідження. 91

Використання статистичних показників при оцінці здоров'я населення та діяльності закладів охорони здоров'я. 93

Відносні величини .. 93

Показники динамічного ряду. 94

Графічні зображення при статистичному аналізі. 95

Використання вихідних статистичних показників при оцінці фізичного розвитку населення. 95

Середні величини .. 97

Оцінка достовірності статистичних показників. 98

Критерій згоди ?2 99

Основи кореляційного аналізу. 99

Основи стандартизації. 100

Глава 3. ВИКОРИСТАННЯ ДЕМОГРАФІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ У РОБОТІ ЛІКАРЯ .. 103

Статика і динаміка населення. 103

Статево-статева структура населення. 105

Методика проведення перепису населення. 105

Основні показники відтворення населення. 107

Показники загальної та повіковий смертності населення. 109

Спеціальні показники дитячої смертності. 111

Материнська смертність. 114

Глава 4. ВИВЧЕННЯ ЗАХВОРЮВАНОСТІ НАСЕЛЕННЯ .. 117

Поняття про захворюваність, поширеність, патологічної ураженості. 117

Методи і джерела вивчення захворюваності. 123

Захворюваність за даними обертаності .. 125

1. Загальна захворюваність. 125

2. Інфекційна захворюваність. 129

3. Госпіталізована захворюваність. 132

4. Захворюваність з тимчасовою втратою працездатності. 133

5. Захворюваність найважливішими неепідеміческая захворюваннями (соціально-значущі захворювання) 136

5.1. Хвороби системи кровообігу. 138

5.2. Злоякісні новоутворення. 139

5.3. Травматизм. 142

5.4. Алкоголізм, куріння і наркоманія. 144

5.5. Хвороби органів дихання. 147

5.6. Захворювання нервової системи .. 148

5.7. Психічні розлади. 149

5.8. Туберкульоз. 150

5.9. Захворювання, що передаються статевим шляхом. 151

Захворюваність, що виявляється за даними медичних оглядів (діти, які працюють, підлітки і декретованих категорії населення) 153

Професійні захворювання. 157

Захворюваність, яка вивчалася на основі даних реєстрації причин смерті .. 158

Глава 5. ОСНОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-СОЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ МІСЬКОМУ НАСЕЛЕННЮ ... 162

Первинна медико-соціальна допомога міському населенню .. 162

Управління охороною здоров'я на адміністративної території 166

Основи організація роботи амбулаторно-поліклінічних установ 168

Основні показники діяльності поліклініки. 169

Діяльність лікарів загальної практики (сімейного лікаря) 172

Функції лікарської посади лікаря-терапевта. 179

Основні завдання кабінету медичної статистики. 180

Медична допомога на дому. 180

Диспансеризація міського населення. 181

Стаціонарзамещающіе установи амбулаторно-поліклінічного типу 184

Роль консультативно-діагностичних центрів у профілактиці та лікуванні захворювань. 187

Медико-соціальне значення відновного лікування. 188

Глава 6. ОСНОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ СТАЦІОНАРНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ .. 190

Організація стаціонарної медичної допомоги. 190

Структура міської лікарні .. 192

Основні завдання приймального відділення лікарні .. 193

Основні показники роботи стаціонару. 195

Основні принципи організації швидкої медичної допомоги. 197

Організація медичної допомоги сільському населенню .. 200

Форми медико-санітарного обслуговування працівників промислових підприємствах. 203

Основні напрямки роботи та функції цехового лікаря-терапевта 204

Профілактична робота на промисловому підприємстві. 205

Організація санаторно-курортного лікування. 206

Глава 7. Охорона материнства і дитинства - пріоритетний напрямок охорони здоров'я. 209

Основні показники стану здоров'я жінок і дітей. 213

Особливості організації медичної допомоги жінкам і дітям на сучасному етапі. 214

Структура і показники діяльності жіночої консультації та пологового будинку. 215

Організація амбулаторно-поліклінічної допомоги дітям. 224

Особливості організації стаціонарної допомоги дітям .. 229

Глава 8. ЕКОНОМІКА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я .. 231

Аналіз якості медичної допомоги. 231

Перспективне і поточне планування медичної діяльності. 241

Методи планування індивідуальної роботи лікарів. 247

Бізнес планування. Комплексне планування лікувально-профілактичної допомоги на адміністративній території. 249

Глава 9. ОСНОВИ МЕДИЧНОГО СТРАХУВАННЯ .. 252

Закон "Про обов'язкове медичне страхування в Російській Федерації". 252

Медичне страхування, його роль та шляхи вдосконалення. 254

Добровільне медичне страхування. 259

Медичне страхування та соціальне забезпечення населення 264

Глава 10. ОСНОВИ ЕКСПЕРТИЗИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ .. 267

Поняття про працездатності. 267

Експертиза працездатності. 267

Поняття про листку непрацездатності. 269

Особливості видачі листка непрацездатності. 269

Особливості експертизи тимчасової непрацездатності. 272

Видача листка непрацездатності при захворюванні, 274

травмі або аборті. 274

Особливості оформлення листка непрацездатності. 276

Терміни видачі листка непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами .. 278

Медико-соціальні проблеми інвалідизації населення. 281

Основи організації медико-соціальної експертизи .. 281

Організація системи реабілітації інвалідів. 289

Глава 11. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ САНІТАРНО-епідеміологічного благополуччя населення .. 299

Становлення організаційної структури державного санітарно-епідеміологічного нагляду. 299

Нормативно-правове регулювання в сфері захисту прав споживачів і санітарно-епідеміологічного благополуччя населення. 305

Закон "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення" 307

Організаційна структура Федеральної служби з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини. 311

Положення про Федеральній службі з нагляду у сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини. 312

Основні функції Федеральної служби з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини. 314

Управління Федеральної служби з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя. 321

Основні напрямки діяльності управління Федеральної служби з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини 327

Федеральна державна установа охорони здоров'я «Центр гігієни і епідеміології». 329

Структурні підрозділи ФГУЗ «Центр гігієни і епідеміології» 330

Форми і методи планування щодо забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення. 345

Соціально-гігієнічний моніторинг. 352

Опис системи СГМ .. 353

Права і обов'язки посадових осіб щодо забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення. 357

Права і обов'язки громадян у сфері забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя. 361

Основи захисту прав споживачів у сучасних економічних умовах 362

Види відповідальності за санітарні правопорушення. 363

Організаційні принципи проведення державного контролю (нагляду) 364

Роль фахівців установ Федеральної служби з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини в проведенні первинної та вторинної профілактики. 368

Обов'язки підприємств і організацій щодо забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення. 369

Методика аналізу діяльності органів та установ Федеральної служби з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини. 370

Список використаної літератури .. 374

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

Громадське здоров'я та охорона здоров'я як лікарська спеціальність і наука | Визначення здоров'я. Основні методи його вивчення | Фактори, що впливають на здоров'я | критерії здоров'я | Схема комплексного вивчення здоров'я і факторів, що його визначають | Здоров'я як показник ефективності медико-профілактичної діяльності | Основні показники здоров'я населення Росії | Поняття про профілактику. Основні її принципи та види | Поняття медичної активності і здоровий спосіб життя | Основні напрямки і методи пропаганди здорового способу життя |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати