На головну

поняття інтерв'ю

1. I. 1. 1. Поняття про психологію
  2. I. 1. 3. Поняття про свідомість
  3. I.2.1) Поняття права.
  4. II. 4.1. Поняття про особистість в психології 1 сторінка
  5. II. 4.1. Поняття про особистість в психології 2 сторінка
  6. II. 4.1. Поняття про особистість в психології 3 сторінка
  7. II. 4.1. Поняття про особистість в психології 4 сторінка

Б. Н. Лозовський в книзі «Мистецтво розмовляти і отримувати інформацію» справедливо зазначає, що «цілком ймовірно, історія інтерв'ю сходить до питання Єви до Адаму:« Чи не хочете яблука? ». Отримана при цьому інформація привела до відомих наслідків для вдячного людства.

традиційно під інтерв'ю розуміється бесіда журналіста з будь-якою особою або групою осіб, що представляє суспільний інтерес і призначена для передачі в засобах масової інформації.

У науці і практиці сучасної журналістики термінінтерв'ю має два значення: жанр журналістського твору і процес, метод збору інформації. І в тому і в іншому випадку в основі дій журналіста - спілкування з людиною, що володіє необхідною інформацією, питально-відповідний спосіб отримання відомостей. Таке визначення жанру інтерв'ю дає «Робоча книга редактора районної газети».

Розглянемо особливості інтерв'ю в першому значенні слова.

За визначенням Л. М. Майданова, «інтерв'ю - текст, який користується логічної схемою описового або подієвого типу і різної глибини».

Є інтерв'ю з логічною схемою середньої глибини. Такі інтерв'ю зазвичай невеликого обсягу, вони виступають як засіб передачі підкреслено актуальною, свіжою інформацією, одержуваної з перших рук і тому цінної саме своєю новизною, а не глибиною. І текст таких інтерв'ю виконує своє завдання, окреслюючи коло питань, з якими доведеться мати справу співрозмовнику журналіста і читача. Інтерв'ю цього виду за змістом нагадують розширену замітку.

Особливістю логічного схеми інтерв'ю є можливість наявності в ній двох смислових центрів. За цією ознакою виділяються два типи текстів.

По перше,інтерв'ю з одним смисловим центром.У співрозмовника беруться відомості про предмет або подію, але ніяк не зачіпається його особистість. На тому ж матеріалі могла б бути написана проблемна стаття, від якої наше інтерв'ю відрізняється компонуванням і мовним оформленням фактів: теми тез формулюються в питаннях, збережені сигнали контактного спілкування, усного мовлення.

До першої групи ставляться інтерв'ю портретного типу, Де предмет мовлення теж один - людина, з яким ведеться розмова. Тут все направлено на розкриття особистості співрозмовника: його характеру, ставлення до справи. Прикладом може служити інтерв'ю Інни Руденко з Галиною Уланової (див. Інтерв'ю «Дорога на п'єдестал», Опубліковане в журналі« Собеседник »за 1984 рік, № 4.). Тут мова йде про великої російської балерини, про її творчий метод.

По-друге, виділяються інтерв'ю, зміст яких можна виразити формулою: «справа і людина в справі». У цих текстах два смислових центру - предмет, про який розповідає співрозмовник, і сам співрозмовник, Що цікавить журналіста саме в зв'язку з предметом мовлення (наприклад, інтерв'ю «Хто сльозам не вірить»Олени Скворцової - Ардабацкой (див. Хрестоматію).

Логічна схема інтерв'ю не настільки строго ієрархізована, як схеми в текстах інших жанрів. У предмета мовлення виділяється кілька однаково важливих для розмови ознак, якщо тільки з самого початку не обмежується не тільки тема розмови, але аспект її, тобто основний аналізований ознака.

В інтерв'ю можуть входити подієві елементи, час яких дається з прив'язкою до моменту мовлення співрозмовників. Подія, навіть якщо воно коштує в центрі розмови, не дається в бесіді детально і хронологічно послідовно, епізоди представлені, як правило, стисло або навіть номинативно, Оскільки беседность не припускав образотворчості, це якість не є жанрообразующим (вийде наочно - добре, не вийде - не біда, опитують адже не тільки художників слова). Наприклад, інтерв'ю І. Руденко з Г. Уланової не включає жодного розгорнутого епізоду, не дотримується і їх хронологія (наприклад:

- І ви мріяли зіграти Олену з «Напередодні», наречену революціонера?

- Так. І вже почала репетирувати.

- І що ж?

- Постановник трактував образи надто прямолінійно, без тургеневской поетичності. Я відмовилася).

Перед цим оповіданням у інтерв'ю поміщений епізод з дитинства, після - так само стисло - йдеться про постановку вистави на замовлення ЮНЕСКО.

Таким чином, в даному портретному інтерв'ю наочно представлено порушення хронологічної послідовності в описі подій, що забезпечує освітлення самого значимого в житті героя, який розкриває його як людину і «людини в справі.

Більш детально можна буде говорити подія в многособитійность інтерв'ю, коли говорять оперують різними подіями як ілюстраціями своїх тез.

Не часто, але бувають в інтерв'ю випадки подачі розгорнутого, барвисто виписаного епізоду. Прикладом такого епізоду може служити уривок з інтерв'ю Тетяни Юлаєв з художницею Ольгою Окуневої ( «Паралельні світи Ольги Окуневої, або Поїзд не може піти без тебе»Т. Юлаєв):

- І що тобі заважає повернутися назад в свій паралельний світ? Тобі потрібні нові враження?

- Ні. Вони тебе переповнюють. Можна просто поглянути в вікно ... Заважають звичайні життєві справи. Я так само, як і всі, залежу від побуту. Від грошей. Від стану здоров'я. І навіть від настрою в суспільстві. Самотність, так необхідне в творчості, обертається своєю зворотною стороною в звичайному житті. Вперше я це особливо гостро відчула, коли втратила свого вчителя. Станіслав Косенков, до якого я їздила з Харкова до Бєлгорода в пору студентства, щоб осягнути щось більше, ніж просто майстерність, був не просто чудовий графік. Він мені був як батько. Я дуже дорожила його думкою. І після закінчення інституту довгий час йому нічого не показувала, хоча вже були успіхи, були виставки. Раз на рік писала. Раз на рік дзвонила. Ось думала, поїду в Білгород і тоді ... А його життя раптово обірвалася. Хоча в це мені до сих пір важко повірити. Це непоправна втрата.

композиція інтерв'ю залежить від розміщення в ньому питань, від смислового зв'язку між ними.

Можна виділити тип інтерв'ю з вільною композицією, Коли допустима перестановка питань: питання єдині лише по широкій темі, але стосуються різних сторін обговорюваного предмета і в значній мірі буває байдуже, про що запитати раніше, а про що пізніше.

Протилежний випадок - композиція імпровізованої розмови, при цьому питання породжується попереднім відповіддю співрозмовника, внаслідок чого перестановка питально-відповідних єдностей неможлива.

Зазвичай інтерв'ю демонструють приблизний план заготовлених питань (наприклад, питання, що стосуються біографії співрозмовника, особливостей його професії і т. Д.) І питань, вільно що виникають по ходу бесіди (наприклад, це уточнюючі, додаткові питання).

Таким чином, питання в інтерв'ю, коротко позначаючи теми наступних за ними відрізків тексту - відповідей, роблять змістовну структуру тексту і композицію його прозорими, легко доступним для огляду.

Інтерв'ю великого обсягу можуть члениться на главки з заголовками, що ще більше полегшує їх сприйняття. Використання такого композиційної побудови не так часто зустрічається в публіцистиці.

У мовному відношенні для інтерв'ю як тексту з індивідуальним авторством письмової форми важливі наступні ознаки:

Журналіст повинен передати безпосередній характер спілкування, Звідси наявність коштів, підкреслюють контактність мови двох і більше говорять. Це такі конструкції, як позитивні і негативні нероздільні пропозиції, виражені модальними частками (та ні) (наприклад: - Щось потрапило в вашу кишеню? - Ні, хоча я заробив непогано на той час) і модальними словами (Хотіти, могти) (Наприклад: - Ця історія взята з життя або вигадана? - Звичайно ж, вона вигадана, але виткана з реальних речей, хоча хочеться в неї вірити) І є реакцією на репліку співрозмовника (наприклад: - Значить, бажання подивитися ще раз є? - Я буду обов'язково його дивитися. Більш того, скажу: у мене є далеко не всі мої фільми на касетах. Але ця картина є, і я її раз в два місяці обов'язково дивлюся як якусь ін'єкцію душевну). Це можуть бути неповні реченняЩо компенсуватимуться попередньої реплікою співрозмовника (наприклад: - І ви вирішили перекваліфікуватися в режисери, тому що зрозуміли, що не досягнете великих висот як актор? - І тому теж). Використовуються повтори (повні або часткові) попередньої репліки співрозмовника, для вираження згоди або незгоди, затвердження або заперечення (наприклад: - Чи не визнаєте компромісів? - Ні. Чи не визнаю. - Вікторе Івановичу, сценарій писався під конкретну людину? - Сценарій писався під конкретного актора, але не під Янковського).

З лексичних елементів для підкреслення безпосереднього характеру спілкування використовуються вказівні та інші займенникові елементи, сенс яких розкривається попередньої реплікою співрозмовника (наприклад: - І все ж землю орють по заданій борозні. А у балерини такий простір для творчості ... - Як ви цесобі уявляєте? Що хочу, те і танцюю? Зовсім не так. - Галина Сергіївна, хто з ваших героїнь вам ближче? Джульєтта? Жизель? Лебідь? - так не можна сказати. Усе чимось близькі).

Пише може передати непідготовленість мови, підкреслити невимушений, імпровізований характер бесіди. Для цього використовуються приєднувальні, сегментовані, уточнюючі конструкції, зберігаються висловлювання, в яких видно пошук слова, відхід від основної думки і повернення до неї (Наприклад:

- Потім я, вже дорослою, пройшла іншу школу - в будинку Тімм-Качалова. Це були романтичні, чисті люди, ну, абсолютно ... Вони вірили в театр, справжнє життя, як ... ну, не знаю ... як вірили раніше в бога. В цьому будинку бували багато цікавих люди, такі розмови.

- А ви?

- А я тільки слухала. Я одне тоді вміла - не заважати.

- Копили враження?

- Так. У кожної людини, напевно, повинна бути в душі така заповітна скарбничка - туди складаєш враження від життя, від природи, від музики. Постійно. Завжди. Мало просто знати - треба-дізнаватися.

- Ви часто перечитуєте Тургенєва?

- Ні, не так часто. Просто ... Живуть в мені його образи. Як це вам сказати ...).

Пише тим чи іншим способом може передати усний характер спілкування, використовуючи недовгі пропозиції (Наприклад: Вона жила в театральному гуртожитку. А я - в гуртожитку ВДІКу), безсполучникові зв'язку, уникаючи конструкцій з включенням придаткового всередину головного, ускладнення простих речень причетними і дієприслівниковими зворотами. Прикладом може служити текст інтерв'ю, пропонований вище.

Нарешті, в інтерв'ю журналіст може передати індивідуальні особливості мови співрозмовника (У одного мова афористична, в іншого насичена термінами, у третього полемічно загострена і емоційна). Так, в інтерв'ю Інни Руденко з Галиною Уланової мова героїні полемічна: журналіст і балерина сперечаються з приводу понять «хочу» і «треба», багато питань викликають такий, що суперечить відповідь. У промові Уланової багато несподіваних, гострих відповідей (наприклад:

- А що таке молодість?

- Молодість - це рух.

- Ваш улюблений квітка?

- Гвоздика в бутоні. Не розбереш: то ль це її кінець, то чи початок).

В інтерв'ю Олени Скворцової - Ардабацкой з Володимиром Меньшова мова героя насичена такими словами які є емоційно - експресивними (наприклад:

- Однокурсники з хороших сімей прикладали мене і висміювали так, що мало не здасться.

- І ви вирішили перекваліфікуватися в режисери, тому що зрозуміли, що не досягнете великих висот як актор?

- І тому теж. Ну і кіно мене як і раніше тягнуло, А мене в кіно ніхтоне тягнув, І це було для мене теж трагічно).

З огляду на всі особливості інтерв'ю, що розглядаються нами можна погодитися з думкою Л. М. Майданова, що інтерв'ює досить складним жанром, вимагає від пише уважного сприйняття мови співрозмовника, з тим щоб передати не тільки зміст, а й живу форму відповідей. Це жанр, через який на сторінки газет проникає інтонація безпосередній усного мовлення.

Попередня   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   Наступна

Особливості роботи з бібліографічним матеріалом в науковому дослідженні. | Фонд контрольних завдань з дисципліни | Список використаних джерел | смак війни | Але, на жаль, тільки перший | безкрилі літуни | Королева світу | Андрій Кулагін | Тетяна Юлаєв | Наші діти голодують і втрачають зір |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати