загрузка...
загрузка...
На головну

Знання наукове і знання художнє

1. I етап - ідентифікація (впізнання) неадаптівних думок
  2. XVI. ПІДСВІДОМІСТЬ у сценічному самопочутті АРТИСТА
  3. А) Політична свідомість
  4. Авторитет, панування і їх визнання суспільством
  5. Б) Правова свідомість
  6. Березін Ф. М., Головін Б. Н. Загальне мовознавство. - М .: Просвещение, 1979.
  7. Несвідоме і свідомість

Квиток №3 (2)

Багатогранна лічностьЛеонардо да Вінчі (1452-1519) - основоположника художньої культури Високого Відродження - ось уже п'ять століть захоплює людство. Цей італійський художник (живописець, скульптор, архітектор) був ще й письменником, ученим і інженером, винахідником і анатомом.

Його геніальні здогадки як вченого, інженера, конструктора набагато випередили сучасну йому епоху. Він науково обґрунтував принципи повітряної перспективи, висловив наукові припущення про особливості зору людини. Живопис він розглядав як універсальна мова, здатний втілити всі різноманітні прояви розумного початку в природі.

На прикладах діяльності Леонардо да Вінчі можна зрозуміти, наскільки нерозривно наукове і художнє творчість.

Малюнок «Вітрувіанська людина» символізує внутрішню симетрію, Божественну пропорцію людського тіла. Дві накладені одна на іншу фігури вписані в коло і квадрат. Цей малюнок визначив канонічні пропорції зображення людини для європейського мистецтва наступних часів. У XX ст. на основі цього малюнка була складена шкала пропорцій, яка вплинула на образні рішення сучасної архітектури.

Дивовижні тексти Леонардо да Вінчі, якими він супроводжує свої малюнки компаса і плуга: «Наполегливе завзятість», «Перешкода не згинати мене. Будь-яка перешкода руйнується завзятістю. Чи не обертається той, хто спрямований до зірки ».

Байка. Сталося так, що грудочку снігу опинився на верхівці скелі, .. і став він міркувати:

- Ось, що не належить вважати мене зарозумілим і зверхником через те, що я, малий кому снігу, перебуваю на такому високому місці, і припустимо, що таке велика кількість снігу, яке звідси видно мені, лежить нижче мене? Воістину, незначна моя дещиця не заслуговує цієї висоти, про що хорошим повчанням ... служить мені те, що зробило вчора сонце з моїми однолітками, які ... були сонцем розтоплений ... Я ж хочу врятуватися від гніву сонця і знайти місце, відповідне моєї значущості.

І ось кинувся він вниз і став спускатися, котячись з високих схилів поверх іншого снігу; але чим нижче шукав він собі місця, тим більше зростала його величина ... і був він останнім, якого того літа розтопило сонце.

Сказано для тих, хто смиренний: ті і піднесені будуть.

Портрети пензля Леонардо да Вінчі - це образи вільних духом, доброчесних і талановитих людей. До них відноситься і найвідоміший портрет - «Джоконда», або «Мона Ліза». Він справив приголомшливе враження на сучасників художника. Один з них писав: «Зображення це давало зрозуміти кожному, хто хотів осягнути, наскільки мистецтво здатне наслідувати природі ...»

У портреті художник втілив піднесений ідеал вічної женстей ності і людського чарівності. Важливим елементом композиції став пейзаж космічного масштабу, що тане в холодній імлі.

Погляд Мони Лізи виконаний мудрості і спокою. Сам Леонардо називав очі розкритими вікнами, що відкривають душі все краси світу, які змушують її змиритися з ув'язненням в тілесній оболонці.

Картина Леонардо да Вінчі, як і музика Моцарта - загадка світу і внутрішнього життя людини, неймовірне багатство його душі.

Послухайте Симфонію № 40 (1-у частину) В.-А. Моцарта. Які особливості портрета і музики розкривають глибину і суперечливість їх образів?

Прочитайте інтерпретацію музики Моцарта в дослідженні Г. Чичеріна. Висловіть свої враження про музику Моцарта.

Будь-яке наукове знання сприймається всіма однаково. Наприклад, закон Архімеда, теорема Піфагора, закони всесвітнього тяжіння існують як даність. У науці кожне нове відкриття може перекреслити сформовані уявлення про ті чи інші явища. Наприклад, відкриття Магелланом Америки стало вагомою підставою для спростування уявлень людства про те, що Земля пласка. До XVII ст. вважалося, що центром Всесвіту є Земля (геоцентрична система). Після відкриття Коперника людство визнало, що Земля й інші планети обертаються навколо Сонця (геліоцентрична система).

У мистецтві кожне нове явище не скасовує цінності старого. Розкопки археологів відкрили світові дивовижну витонченість і художню довершеність виробів майстрів давнини. Головною темою мистецтва в усі часи була людина. Але його зображення в дійшли до нас художніх творах різних епох різному. І нас не бентежать схематичність або порушення пропорцій в зображеннях минулого.

Всі мистецтва розповідають нам про людину свого часу. І народна пісня, яка існувала в усній традиції, і древні культові співи, які сьогодні можна почути завдяки сучасній розшифровці, також дають уявлення про людину.

«Ви. перебуваєте від неї на такій відстані, що не знаєте, що вона зображує, і все-таки ви полонені її магічним акордом; це і є музика картини ». Підтверджують ці слова, сказані про середньовічного живопису, ідею, що нове в мистецтві не скасовує старого?

Які відкриття змінили уявлення людства про будову Всесвіту, про форму Землі? Наведіть приклади наукових відкриттів, винаходів, що змінили життя людини.

Що розповідають про людину рельєфи, виконані в різні епохи? Чи змінився погляд на людину? Чому твори майстрів Єгипту, Стародавньої Греції, середньовічної Європи, майстрів епохи Ренесансу цікаві сучасній людині?

Згадайте російські народні пісні та інструментальні наспіви, які розкривають різноманіття життєвих ситуацій. Які зразки народної творчості значимі для сучасних слухачів і виконавців?

Мистецтво відкриває нові грані світу

Пейзаж (франц. Paysage- вид, зображення якої-небудь місцевості) - це жанр, присвячений зображенню природи. У європейському мистецтві як самостійний жанр пейзаж виділився в XVII в.

Мистецтво розповідає про красу Землі

А. Пушкін називав мистецтво «магічним кристалом», крізь межі якого по-новому видно навколишні нас люди, предмети та явища звичного життя.

У всі часи художники, композитори і письменники втілюють у своїх творах різні явища природи, які хвилювали їх. Через почуття і переживання, які виникають у них при сприйнятті величного моря або таємничих зірок, безкрайніх рівнин або плавного вигину річки, вони передають своє бачення світу.

Завдяки творам мистецтва - літературним, музичним, мальовничим - природа постає перед читачами, слухачами, глядачами завжди різною: величної, сумною, ніжною, радісної, скорботної, зворушливою. Ці образи продовжують залучати людини, зачіпаючи найтонші струни його душі, допомагають доторкнутися до неповторної краси рідної природи, побачити незвичайне в тому, що звично і буденно, дають можливість кожному розвивати в собі почуття причетності до рідного краю, до рідної домівки.

Розгляньте репродукції пейзажів на цьому розвороті підручника. Придумайте свої назви до цих полотен. Чи збігаються вони з авторськими? Визначте засоби художньої виразності, за допомогою яких створені ці образи природи.

Поясніть сенс висловлювання французького письменника А. де Сент Екзюпері: «Найголовнішого очима не побачиш, пильно одне лише серце»

Запишіть в творчу зошит в прозової або поетичній формі враження від будь-якого природного явища, яке вразило вас своєю красою.

Підберіть музичні твори співзвучні картинам російських художників. Які художні асоціації виникають у вашій уяві?

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

Художній образ - стиль - мова | Пейзаж - поетична і музична живопис | Людина в дзеркалі мистецтва: жанр портрет | Світ в дзеркалі мистецтва | Роль мистецтва в зближенні народів | Знаки і символи мистецтва | Храмовий синтез мистецтв | Синтез мистецтв в театрі, кіно, на телебаченні | дар передбачення | Передбачення в мистецтві |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати