Головна

синтаксис

1. Закономірності оволодіння синтаксисом в онтогенезі
  2. Які загальні стильові риси цих творів в лексиці, морфології, синтаксисі?
  3. повторення синтаксису
  4. повторення синтаксису
  5. Перевірка правопису слів і синтаксису
  6. синтаксис
  7. синтаксис

1. Що вивчає синтаксис?

2. Назвіть основні види словосполучень. Наведіть

приклади.

3. У чому відмінність простого пропозиції від складного?

4. Що таке граматична основа речення? Чим вона відрізняється від словосполучення?

5. Назвіть основні способи вираження підмета. Наведіть приклади.

6. Які види присудків вам відомі?

7. Розкажіть про способи вираження присудка.

8. Назвіть другорядні члени речення. Якими частинами мови вони можуть бути виражені?

9. Назвіть групи односкладних пропозицій. Наведіть приклади.

10. Що таке неповне пропозицію?

11. Що таке просте ускладнене речення? Чим воно може бути ускладнене?

12. Назвіть основні види складних речень. Наведіть приклади.

13. Які види зв'язку між частинами складного речення ви знаєте?

14. Згадайте основні види підрядних речень.

15. У чому відмінність прямої мови від непрямої?

111. З кожним з іменників, наведених в дужках, складіть словосполучення з відповідним за змістом прикметником - пароніми.

Довірчий - довірливий (людина, інтонація, прохання, розмова); ліричний - ліричний (вірш, тенор, налаштований., е); відряджений - відрядження (людина, посвідчення); нестерпний - нетерпимий (вчинок, біль, холод).

112 *. Побудуйте словосполучення, враховуючи різницю в лексичному значенні цих слів. Підберіть до цих слів синоніми й антоніми (де можливо).

Вдалий - удачл..вий, спадщина - спадщина, цілий - цілісний, затятий - ярос (?) Ний, радник - советч..к.

113. Прочитайте текст, постарайтеся за допомогою потрібної інтонації висловити почуття автора до Росії; спишіть. Виділіть граматичну основу пропозицій, вкажіть, ніж вона виражена.Об'ясніте постановку тире і його відсутність між головними членами.

Ріс (?) Ія не тільки держава ... Вона - (понад) держава, океан стихія яка ще не оформилося не влегла в свої, призначені їй берега. Чи не заблищала ще в відточених і огранований (?) Их поняттях в своїй своєрідності як починає в голив (?) .. Анте виблискувати сирої алмаз. Вона вся ще в передчуття, в бродіння в нескінченних ж..ланіях і нескінченних органічних можливості.

Росія це океан земель замахнувшись на цілу шосту частину світу і тримає в к..саніях своїх розкритих крил Захід і Схід.

Росія це сім синіх морів; гори, увінчані білими льодами; Росія - хутряна щетина нескінченних лісів килими лугів вітряних і квітучих.

Росія це нескінченні снігу, над якими співають мертві срібні хуртовини, але на яких так яскраві хустки російських жінок, снігу, з-під яких ніжними веснами виходять темні фіалки, сині проліски. <...>

Росія країна нечуваних, найбагатших скарбів які ... таяться в її глухих надрах.

Росія є країна візантійських куп..лов дзвону і синього лад..на, що линуть з великої і згаслої спадкоємиці Риму - Візантії, Другого Риму. І додають Росії нечувану2 красу відбиту в рус (?) ком спокуса (?) тве. (Н. Реріх.)

1. Розберіть словосполучення в останньому реченні, користуючись планом (в додатку).

2. Розберіть по членам четверте речення першого абзацу.

3 *. Яким членом пропозиції є союзне слово Котрий (у всіх випадках)?

114. Підготуйтеся до листа під диктовку. Проведіть синтаксичний розбір пропозицій.

Тим часом разом з ввечері насувалася гроза. Вже з полудня ширяв., І (в) віддаленні все погрохат..вало але ось широка хмара далеко лежала свінц..вой пеленою на СА

мій межах небосхилу стала рости і показуватися з (за) вершин дерев я (?) ственную нач..л здригатися задушливе повітря все сильніше і сильніше приголомшливий наближалися громом вітер піднявся прошумів порив..сто в листі замовк знову зашумів тривало загудів похмурий морок побіг над землею швидко зганяючи останньої відблиск зорі суцільні обл..ка як (б) зірвавшись попливли раптом пон..елісь по небу дощик закапав молн..я спалахнула червоним вогнем і грім грянув тяжких .. і сердито. (І. Тургенєв)

Проведіть інтонаційний аналіз тексту: позначте логічні наголоси, вкажіть паузи, зниження і підвищення голосу. Прослідкуйте, як взаємопов'язані інтонація і пунктуація.

115 *. Підберіть і запишіть по два прислів'я або приказки в формі односкладних невизначено-особистих пропозицій з присудком, вираженими дієсловами: у 2-й особі однини; 2-й особі множини; 3-м особі множини.

116 *. Складіть діалог, в якому були б доречно використані неповні речення (з пропуском підмета, присудка, другорядних членів, кількох членів речення).

117 *. Спишіть, вкажіть просте ускладнене і складне речення. Складіть їх схеми, порівняйте. З простого ускладненого речення випишіть все словосполучення, зробіть їх розбір. З останнього речення випишіть присудки, визначте, чим вони виражені.

Ш..повнік стояв повернувш..сь великими квітами до зі (?) НЦУ ошатний абсолютно праз (?) Ковий, покритий безліччю гострих бутонів. Цв..теніе його збігалося з найкоротшими ноч..мі - нашими російськими (не) багато північними ноч..мі коли солов..і гр..мят в ріс. всю ноч (?) (на) проліт зеленувата з..ря (не) йде з горизонту і в саму глуху пору ноч .. так світло що на небі., добре видно гірські верш..ни хмар. Дещо (де) на їх сніговий крутизні можна помітити рожевий відблиск сонячного світла. І срібний рейсовий літак йде на великій висоті сверка..т над цієї ночі як повільний (?) Про

летить зірка бо там на тій висоті де пролягає його шлях, вже світить зі (?) нце.4 (К. Паустовський.)

118. Спочатку уважно прочитайте про себе, визначте авторський сенс кожної віршованій рядки в кожному з чотиривіршів (вони за своїм змістом дуже різні), вислухайте переживання автора, виражені поетичною мовою, після чого уривки з віршів прочитайте виразно вголос. Поясніть пропущені орфограми і пунктограми.

1. Про доблесті про подвиги про слав ..

Я забував на Горес (?) Ної землі

Коли твоє обличчя в простій оправі Переді мною сяяло на столі.

2. Не знаю1 де притулок своєї гордий.,

3. Ти мила ти ніжна знайшла ...4

Я міцно сплю мені сниться плащ твій синій

В якому ти в сиру ніч пішла ...

3. Так так любити як люб..т наша кров
 Ніхто з вас давно не люб..т!
 Забули ви що в світі є любов
 Яка і жж..т і губить!

(А. Блок.)

4. Пишуть мені що ти тая тривогу
 Засумувала ші..ко про мене
 Що ти часто ход..шь на дорогу
 У старомодному ветхому шушуне.

(С. Єсенін.)

5. В хмарі сонце заступатися, Прокатился гучний грім

Ангел веселкою сіяющ..й

Золотим змахнув хрестом ...

6. Те розростаючись то слабея

Грім за вуса (ть, дь) бій гуркотів

Шуміла тополь ал (?) Ея

На скла сутінки набігав.

(І. Бунін.)

7. І потрібно мені під російським небом

Щоб кожен день і кожну мить

Л..доні пахнущ..е хлібом

Я чу..л на своєму плечі.

(Н. Риленков.)

1. Охарактеризуйте пропозиції: а) за метою висловлювання; б) по емоційному забарвленню. Визначте вид односкладних речень.

2 *. Вкажіть засоби художньої виразності мови.

119. Спишіть прислів'я, виділіть граматичні основи. визна
 ділите вид простих речень, в тому числі в складі складних.

1. Що посе..шь те й пожнеш.4 2. Ц..плят по осені сч..тают. 3. Без праці немає відпочинку. 4. Одному в поле - горе а разом - всім роздолля. 5. Що написано пером НЕ вируб..шь сокирою. 6. У ліс дров не возять. 7. Чужу біду руками розведу а до своєї гадки не маю. 8. Що маємо не бережемо пот..рявші плач..м. 9. На чужій стороні і сокола звуть в..роною. 10. За один раз дерево не сруб..шь. 11. Від біс (?) Він (?) Учениці працею лікуються. 12. І лютого звіра приборкують терпінням і любов'ю.

1. З пропозицій 9 і 12 випишіть все словосполучення і зробіть їх розбір.

2. Складіть схеми пропозицій 1 і 7.

120. Прочитайте і запишіть один з уривків роману І. Буніна «Життя Арсеньєва». Підкресліть ряди однорідних членів,
 дайте їх графічні схеми, позначте як члени пропозиції.

I. Сонце вже за будинком, за садом, порожній, широкий двір в тіні а я (зовсім, зовсім один в світі) лежу на його зеленої холоде..щей траві дивлячись в бездонне синє небо як в чиї (то) чудові і рідні очі , в отче лоно своє.4 Пливе і круглі повільно змінює обриси тане в цій увігнутою сін..й безодні високе, високе біла хмара ... Ах, яка нудиться краса! Сісти б на це хмара і плисти, плисти на ньому в цій страшній висоті, в піднебесному простір .., (в) близькості з Богом і белокрил..мі ангелами, що мешкають десь там, в цьому горнем світі! Ось я за садибою, в поле. Вечір як ніби все той (ж) - тільки тут ще блещ..т низьке сонце - і все так (ж) самотній я в світ ...

Навколо мене куди н .. кинь погляд колосисті жита овес, а в них, в густий хащ., Схилених стебел, - затаєна життя пер..пелов. Зараз вони ще мовчать, та й все мовчить, тільки часом загуде, похмуро задзижчить заплуталася в колосках хлібний риж..й жуч..к. Я звільняю і з жадібністю, з подивом розглядаю: що це таке хто він, цей рудий жук, де він живе куди і (за) ніж летів що він думає і відчуває? Він сердитий, серйозний: возиться в пальцях, шарудить жорсткими надкриль..мі, з (під) яких випущено що (то) найтонше, палеве, - і раптом щитки цих надкрил..й поділяються, розкриваються, палеве теж розпускається, - і як витончено! - І жук піднімається в повітря гудучи вже із задоволенням з полегшенням, і (на) завжди залишає мене втрачається в небі обог..щая мене новим почуттям: залишаючи в мені смуток розлуки ...

II. А не те бачу я себе в будинку, і знову в летн..й вечір, і знову (в) одіноч..стве. Сонце сховалося за принишклий сад покинуло порожній зал порожню вітальню де воно радісно бл..стало весь день: тепер тільки останній промінь самотньо красне..т в кутку на п..ркете, між високих нож..к якогось старовинного столика, - і, Боже, як болісна його безмовна і сумна принадність! А поз (?) Ним увечері коли сад вже чорнів за вікнами всій своїй таємничої нічної чорнотою а я лежав у темній спальн .. в своїй дитячому ліжечку все дивилася на мене у вікно, з висоти, якась тиха зірка ... Що треба було їй від мене Що вона мені без слів говорила куди кликала про що нагадувала

Поясніть стилістичну роль риторичних запитань.

121. Спишіть. Виділіть головні члени в пропозиціях. Визначте вид односкладних речень (в тому числі і в складі складного). Назвіть типи складних речень: складносурядна, складнопідрядне, безсполучникового; побудуйте їх схеми і поясніть, будь ласка.

I. Важкі перші враження провінціала6 в Петербург ... Йому дико сумно; його (н ..) хто (н ..) замеча..т; він загубився тут; (Н ..) новини, (н ..) різноманітність (н ..) натовп (н ..) розважають його. Провінційний ег..ізм його оголошує війну всьому що він від..т тут і чого (н ..) від..л у се-

бе. Він замислюється і думки (?) Про переносить (?) Ся в своє місто. Який втішний вигляд! Один будинок із загостреною дахів., Й та з п..лісаднічком з акац..й. На дахів .. надбудова притулок голубів купець Родзинкою мисливець ганяти їх для цього він взяв та й збудував голубник на дахів .. і вранці і вечорами в к..лпаке6 і в халаті з палицею до кінця якої прив'язана тр..піца стоїть на дахів., і посвіст..вает размах..вая палицею. Інший будинок точно ліхтар з усіх чотирьох сторін весь у вікнах і з плоскою криш..й, будинок давньої споруди здається того й гляди розвалиться або згорить від сам..возгоранія тес прийняв який (то) (світло) сірий колір.

П. Страшно жити в такому будинку але там живуть. Господар іноді правда подивиться на скосівш..йся стелю і пок..чает головою промовив простоїть до весни? Авось! Скаж..т потім і продовжує жити побоюючись (н ..) за себе а за свій к..рман. Поруч нього к..кетліво фарбувати (?) Ся дікенькій будинок лікаря розкинулася (підлозі) мережив, з двома схожими на будки фліг..лямі6 а цей весь сховався в зелен., той обернувся на вулицю задом, а тут на дві версти6 тягнеться паркан, з (за) якого визирають з дерев рум'яні яблука спокуса хлопчаків. Від ц..рквей доми відступили на шанобливе відстань. Кругом їх зростає густа трава лежать надгробні плити. Прису (?) Ного (?) Ті6 місця - так і видно що присутні місця близько (без) потреби ніхто не подход..т. А тут в столиці їх і не отл.лішь від простих будинків та ще сором сказати і лавочка6 тут же в будинку. А пройдеш там в місті дві три вулиці вже й чу..шь вільне повітря починаються тини за ними городи а там і чисте поле з яровими6. А тиша а (не) рухливість а нудьга - і на вулиць., І в людях той же благодатний6 застій! І все живуть вільно (на) розорювання (ні) кому (н ..) тісно навіть кури і півні вільно ходять по вулицях кози та корови щ..плют траву реб..тішкі пускають змій.4 (І. Гончаров.)

122. Спишіть один з уривків. Знайдіть складносурядні, складнопідрядні і безсполучникові складні речення, позначте їх в тексті.

Якщо пропозиція ускладнене, вкажіть чим. Відокремлені члени речення підкресліть відповідної лінією.

I. Сонце схилялося на захід і к..симі жарк..мі променями (не) виноситься палило мені шию і щоки (не) можливо було доторкнутися до розпечених країв брички густа пил піднімалася по доріг., І наповнювала повітря. Не було ні малейш..го вітерця який би відносив її. Попереду нас на однаковій відстані розмірено погойдувався високий запилений кузов к..рети з (за) якої виднівся (з) рідкісна батіг яким помах..вал куч..р його капелюх і фура..ка Якова. Я не знав куди подітися ні ч..рное від пилу обличчя Володі ще дрімав поруч зі мною ні руху спини Філіпа ні довга тінь нашої брички під косим кутом бігла за нами не доставляли мені розваги.<...>

до бліжайш..й5 селі, .. залишалося ще верст десять а велика (темно) л..ловая хмара взявш..яся бог знає звідки без найменшого вітру але швидко посувалася до нас. Сонце ще (не) приховане обл..камі яскраво висвітлює її похмуру фігуру і сірі смуги які від неї йдуть до самого г..р..зонта. зрідка2 (В) дал..ке вспих..вает молн..я і слип..тся слабкий гул поступово посилюється і переходить в пр..ривістие гуркіт обіймають весь небосхил. Василь підводиться з козел і піднімає верх брички кучера надягають арм..кі і при кажд..м ударі грому знімають шапки і крест..тся; коні насторожують вуха роздмухують ніздрі наче принюхуючись до свеж..му повітрю яким пахн..т від наближається хмари і бричка швидше котить по курній доріг ...

II. Мені стає характерною (?) Ся моторошно і я чу (?) Стуй як кров швидше звертає (?) Ся в моїх жилах. Але ось передові про лаку вже починають закривати з (?) Нце ось воно виглянуло в останній раз осв..тіло (страшно) похмуру сторону горизонту і сховалося. Вся окрес (?) Ність раптом змінює (?) Ся і приймає похмурий характер. Ось задр..жала осикова гай листя стає якого (то) (біло) мутного кольору яскраво видатного на ліловому фон., Хмари шумлять і крутять (?) Ся верхівки великих беріз починають раскач..ват (?) Ся і пучки сухої трави летять через дорогу.
 Стриж., І бел..грудие ластівки (як) начебто з намерені..м зупинити нас майорять навколо брички і пролітають під самою грудьми коней галки з розпатланий (?) Ими крилами як (то) боком літають за вітром краю кажан (?) ого фартуха яким ми застебнулися починають подн..мат (?) ся пропускна

кати до нас пориви вологого вітру і розмахуючись біт (?) ся про кузов брички. Блискавка вспихіва..т як (ніби) в самій бричці .. ослепля..т зір і на одну мить осв..щает сіре сукно і пр..жавшуюся в кутку фігуру Волод ... В ту ж секунду над самою головою роздає (?) Ся веліч..ствен (?) Ий гул який (як) начебто піднімаючись все вище і вище ширше і ширше по величезній сп..ральной лини., Поступово посилює (?) Ся і переход..т в оглушливий тріск мимоволі змушує тр..петать і здобувати дихання. Гнів Божий! Як багато поезії в цій простій народній роздуми ..!(Л. Толстой.)

Накресліть схеми виділених пропозицій і зробіть їх синтаксичний розбір.

123 *. Складіть або знайдіть в літературі (навчальної, науково-популярної, художньої) складнопідрядні речення з союзними словами який, який, чий, хто, куди, звідки, де, коли; визначте, якими членами речення є союзні слова (підкресліть їх). Побудуйте схеми цих пропозицій.

124 *.Придумайте і запишіть складні речення з вказівними словами в головному: той, такий, туди, так, стільки; визначте вид підрядних речень і яким членом пропозиції будуть вказівні слова.

125 *.Складіть: а) складнопідрядні речення з союзом що і союзним словом що; б) прості речення з порівняльним обігом; в) складне з порівняльним підрядним реченням, приєднаним союзом як.

126.Підберіть або побудуйте по одному простому і одному складного пропозиції з наступними складовими союзами: як - так; не тільки - але; хоча - але; якщо - то.

127.Складіть три варіанти пропозиції з прямою мовою із зазначених частин так, щоб пряма мова стояла після слів автора, перед словами автора і поділялася словами автора на дві частини.

Розбуди мене завтра раніше; я піду на рибалку; попросив Вася брата,

Порівняйте розділові знаки і вживання великої літери у всіх трьох випадках. Один з варіантів перебудуйте в пропозицію з непрямою мовою. Яке з усіх отриманих пропозицій найбільш емоційно, виразно?

Попередня   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   Наступна

Словники російської мови | Одиниці мови. Рівні мовної системи | Розділи науки про мову. фонетика | Лексика і фразеологія | Склад слова (морфемика) і словотвір | Морфологія | Спишіть текст, назвіть твір і його автора. Визначте синтаксичну роль іменників. | II. Розподіліть словосполучення в залежності від розряду прикметників. | Запишіть слова, групуючи їх за частинами мови; числівники згрупуйте за граматичним значенням. | Складіть пропозиції з зазначеними словами. Поясніть, чому по-різному написання цих слів. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати