На головну

А ось інший тип взаємодії мов. У російській мові жителів міст і Мови йдуть один одному назустріч

1. DBASe-подібні реляційні мови
  2. I. індоєвропейських мов
  3. II. Технологія індивідуального виховного взаємодії з дитиною
  4. III. Технологія педагогічної взаємодії з батьками школярів
  5. III.2. Іншомовних слів В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ
  6. Interaction diagram (діаграма взаємодії)
  7. IV. Визначте, яке завдання взаємодії з практичним психологом поставив перед собою клієнт.

До сих пір ми говорили про спорідненість мов і при цьому виходили з того, що вони завжди розвиваються в одному напрямку: від меншого числа мов до більшого, від прамови до дочірнім мов. Насправді все набагато складніше. Мови можуть не тільки розходитися; не рідше ніж вони йдуть один одному назустріч.

Трапляється так, що народ, який говорив раніше на своїй мові, поступово переходить на нову мову. Це найпростіший з випадків, коли одна мова як би поглинає іншу. Таких прикладів в історії будь-якої мови безліч. Наприклад, серед російського, українського та білоруського народів колись жило багато невеликих народностей, які говорили на своїх мовах: мурома, чудь, торки, чорні клобуки. Змішуючись зі слов'янами, вони поступово стали двомовними, т. Е. Почали говорити однаково добре, наприклад, і по-торкскі і по-російськи (при цьому по-торкскі вони говорили тільки один з одним). Живучи серед російських, діти, а тим більше онуки двомовних торків забували рідну мову і, як все кругом, говорили вже тільки по-російськи.

Часто буває, що мови при взаємодії просто змішуються один з одним. Наука про мову знає три етапи такого змішування. Наведемо приклади кожного з них.

Носії індійських мов прийшли в Індію десь із північного заходу. І коли вони осіли на теперішній території, то, природно, вступили в спілкування з розселенням тут перш дравидском племенами. Індоєвропейці були якщо не більш цивілізованим, то більш згуртованим в політичному і культурному відношенні народом, ніж дравиди, і вони не втратили своєї мови і не розчинилися в масі дравидов.

Перебуваючи з ними в постійному контакті, вони мимоволі пристосовували свою мову до розуміння дравидов. Наприклад, кілька праіндоєвропейської голосних звуків в давньоіндійському мовою (санскрит) злилося в один голосний а. Тому санскритські тексти буквально кишать голосними а - Розповідь про Ліво і Дамаянти в поемі «Махабхарата» (подивіться, скільки а навіть в цьому слові!) Починається словами: «Асід раджа Подат нама, Вірасена суто бали» - «Жив цар по імені Наль, хоробрий син Вірасени»; на 16 голосних тут доводиться 9 а.

Це явище зрозуміти неважко, якщо взяти будь-який, навіть сучасний дравидском текст, наприклад, на тамільською мовою: «Нари атика турам алаінтатал атаркук катум пачи унтайірру» - «Так як лисиця бігала дуже далеко, вона сильно зголодніла». Тут на 23 голосних 13 а - більше половини, а інші - голосні и и у, Які як раз збереглися і в давньоіндійському мовою.

Мабуть, древнеиндийский мову підпав під вплив дравидских: він, як кажуть в мовознавстві, розвивався на субстраті (Буквально - «подслое») дравидских мов.

А ось інший тип взаємодії мов. У російській мові жителів міст і сіл, близьких до кордону України, Білорусії або іншої країни, раз у раз прослизають слова, вирази, інтонації сусіднього мови, який вони постійно чують і яким зазвичай володіють. У подібних випадках мовознавці говорять про адстрат(Буквально - «сосл», «прислів»).

І, нарешті, третій тип. Він виникає в тих випадках, коли той чи інший народ, підпорядкувавши собі інший народ і передавши йому повністю або частково свою мову, сам в силу історичних причин не зміг втриматися як самостійне ціле і зник з лиця землі. Наприклад, сучасну англійську мову виник в результаті змішування двох мов - англосаксонського і норманського (діалект французької). Їх взаємовідношення історично вірно охарактеризовано в романі Вальтера Скотта «Айвенго». Норманские завойовники не змогли витіснити, знищити «грубий», «мужицький» англосаксонський мову; навпаки, не минуло й трьох-чотирьох століть, як ніхто в Англії вже не говорив по-Норманський, т. е. по-французьки. А англосаксонський ж мова за цей час зазнав серйозного впливу французького, в ньому з'явилося багато французьких слів, сильно спростилася граматика, змінилася фонетика. Французька мова норманів послужив суперстратом ( «Надслоем») для англосаксонського.

При змішуванні однієї мови з іншим зазвичай відбувається спрощення його граматики. Це спрощення особливо помітно в тих випадках, коли ми маємо справу не з справжньою мовою, а з жаргоном, що виникли як допоміжний засіб при спілкуванні народів, кожен з яких говорить своєю власною мовою. Втім, такі жаргони іноді стають єдиною мовою тієї чи іншої народності.

В Індійському океані є острів Маврикій. Колись французькі колонізатори володіли там плантаціями і для роботи на них ввозили з Африки рабів-негрів. Ці негри належали до різних народів і говорили на різних мовах. Зігнані на невеликий острів і змушені працювати пліч-о-пліч, вони намагалися зрозуміти один одного. Природно, що засобом взаєморозуміння послужив французьку мову, на якому зверталися до рабів білі господарі. Але раби цілком обходилися ламаним французькою мовою. І сталася цікава річ: французька мова розвинувся на острові Маврикій в особливий, креольська мова, як би спрощений варіант французького. Наприклад, у французькій мові існує чотири окремих займенники 1-ї особи однини: moi, коли потрібно сказати «саме я» або вжити «я» в непрямому відмінку (donnez-moi quelque chose - «дайте мені щось»); je - при дієслові (je vous aime - «я вас люблю»); mе - в непрямому відмінку (il mе disait - «він мені сказав»); нарешті, присвійний займенник mon (mа) змінюється за родами залежно від роду визначається іменника (mon pere, ma mere - «мій батько, моя мати»). У креольською мовою острова Маврикій всі ці форми злилися в одній - mo. Там кажуть mo manze - «я їм», хоча житель Франції сказав би je mange ( «же манж») або moi, je mange ( «муа, же манж», т. Е. «Я-то їм» або «що стосується мене, то я їм »); по-французьки слід сказати «я хворий» так: je suis malade ( «же Сюі Малад» - «я є хворий»), а на острові Маврикій скажуть mo malade ( «мо Малад»).

Нарешті, згадаємо ще одну форму сходження мов. Це так звані мовні союзи, коли кілька неспоріднених або віддалено споріднених мов, розвиваючись в близькому контакті, починають набувати подібні риси. Так вийшло, наприклад, на Балканському півострові. Там є сусідами чотири індоєвропейських мови, що належать, проте, до різних груп: румунська (романська група), болгарський (слов'янська група), грецький, албанський. І ось у всіх цих мов, як виявилося, стали виникати одні й ті ж особливості, яких не існує в інших, споріднених з ними мовами за межами Балкан. Наприклад, артикль, який в інших мовах стоїть перед ім'ям (нім. dieSprache, франц. la langue - «мова»), в балканських мовах варто після імені: болг. език, Рум. limbajul.

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   Наступна
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати