Головна

VI. ЛОГІКА І ПОСЛІДОВНІСТЬ

1. VI. ЛОГІКА І ПОСЛІДОВНІСТЬ
  2. Бесконечнозначная логіка як узагальнення багатозначною системи Посту
  3. імовірнісна логіка
  4. Час - це загальна, об'єктивна форма існування матерії, що характеризується тривалістю, одномірність, асиметричністю, необоротністю і послідовністю.
  5. З. ЛОГІКА ПОЗНАНИЯ ПОЛІТИКИ І СТРУКТУРА ПОЛІТИЧНОЇ НАУКИ
  6. Значення і послідовність процесу ціноутворення

Логіка і послідовність як у внутрішній, так і в зовнішній творчій роботі мають величезне значення. Ось чому велика частина нашої внутрішньої і зовнішньої [сценічної] техніки спирається на них.

Ви повинні були помітити це протягом усього досліджуваного нами тепер курсу. У всі моменти проходження його я раз у раз спирався і зносився на логіку і послідовність як простого фізичного реального дії, так і складного заплутаного внутрішнього переживання і дії.

Логічність і послідовність дії і думки одні з важливих елементів творчості, які ми тепер вивчаємо.

Як же користуватися логікою і послідовністю в нашому мистецтві?

Почну з зовнішньої дії, так як там наочніше проявляється те, про що тепер мені доводиться говорити.

За засвоєної багаторічної механічної звичкою, яка увійшла в нашу рухову мускульну систему, ми в реальному житті діємо надзвичайно логічно і послідовно. Мало того, ми не можемо діяти інакше, тому що без належної логіки і послідовності нам не вдалося б виконати багато необхідних нам в житті дії. Ось, наприклад, коли треба випити склянку води, необхідно спочатку вийняти пробку з графина, підставити склянку, взяти графин, нахиляти його і лити воду в стакан. Якщо ж ми здумаємо порушувати цю послідовність і почнемо лити воду, не підставивши склянки, або, якщо ми, не вийнявши скляній пробки з графина, будемо нахиляти його над склянкою, то станеться катастрофа, тобто ми або проллємо воду на піднос або на стіл, на якому стоїть графин, або розіб'ємо стакан, в який впаде пробка нахиляючоїся нами графина.

Та ж послідовність ще більше потрібна в більш складних діях.

Все це так елементарно і зрозуміло, що в житті ми про це не замислюємося. За набитою звичкою логіка і послідовність самі собою є і допомагають нам.

Але як це не дивно, на сцені ми втрачаємо логіку і послідовність навіть у найпростіших діях. Згадайте, як співаки та актори розмахують келихами, нібито доверху наповненими вином. Згадайте, як вони одним махом перекидають в горло величезні кубки і не захлинаються від такої маси вологи, відразу вливаємо в горло.

Проробіть таку ж операцію в життя, і людина захлинеться і перетвориться в утопленика або ж він виллє три чверті вина з кубка собі за комір і на плаття. Століттями актори роблять такого роду неможливі в дійсності дії, не помічаючи нелогічності і непослідовності своїх дій. Це відбувається тому, що на сцені ми не збираємося по-справжньому пити вино з пустого картонного кубка. Нам не потрібна там логіка і послідовність виробленого дії.

У житті ми теж не думаємо про них, але тим не менше наші дії там логічні і послідовні. Чому ж? Та тому, що вони нам дійсно потрібні і ми по моторному звичкою робимо все, що необхідно для їх виконання, і підсвідомо відчуваємо все, що необхідно для цього робити.

У реальному житті в кожній дії, виробленому нами підсвідомо або механічно, є логіка і послідовність. Вони звично, так би мовити, підсвідомо беруть участь в тому, що необхідно для нашого життя.

Але сценічні дії не потрібні нашій людській природі; ми робимо лише вид, що вони необхідні нам.

Важко робити те, до чого немає потреби. У таких випадках дієш не по суті, а "взагалі", але ви знаєте, що на сцені це призводить до театральної умовності, тобто до брехні.

Як же бути? Треба з окремих, маленьких дій, логічно і послідовно підібраних один до одного, складати велике дію. Так було з Названова в етюді "рахунки грошей" і спалювання їх.

Але тоді я керував ним і направляв кожне його мале, складене дію. Без мене він би не зміг виконати даної йому завдання.

Чому ж? Тому що він, як і величезна більшість людей, недостатньо спостережливий і мало уважний до дрібниць і деталей життя. Він не стежив за ними, він не знає, з чого, з яких окремих частин створюються наші дії; він не цікавився їх логікою і послідовністю, а задовольнявся тим, що вони самі собою створювалися.

Але я з досвіду знаю, наскільки це необхідно на сцені, і постійно працюю в цьому напрямку, спостерігаю в самому житті. Раджу і вам наслідувати мій приклад. Тоді вам буде неважко згадувати на сцені малі складові дії, їх логіку і послідовність, перевіряти і знову складати великі дії.

Варто відчути логічну лінію сценічної дії, варто кілька разів виконати його на підмостках в правильній послідовності і воно відразу ж оживе у вашій м'язової та іншої пам'яті. Тоді ви відчуєте справжню правду вашого дії, а правда викличе віру в справжність того, що ви робите.

Коли артист доб'ється цього, звикне до послідовності і до логічності своєї дії, коли органічна природа дізнається і прийме його, тоді правильна дія увійде в життя ролі і буде проводитися, як і в реальній дійсності, підсвідомо. Старанно вчіться логіці і послідовності фізичних дій.

- Як же вчитися-то? Як? ..

- Візьміть папір, перо і пишіть те, що робите:

1. Шукаю папір в столі.

2. Беруся за ключ, повертаю замок, тягну на себе ящик столу. Відсувають зі стільцем, щоб дати місце висував шухляду.

3. Перевіряю і згадую, де, що і за яким до загального плану розкладені речі в ящику. Розумію, де шукати папір. Знаходжу, вибираю більш підходящі листи, відкладаю їх на стіл. Наводжу на ньому все в порядок.

4. зарухалися ящик, присувається до столу.

Повинен зізнатися вам, що подібного роду записи я виробляю в особливих зошитах. У мене накопичилася велика кількість їх, і я нерідко звертаюся до них за довідками. Записи швидко оживляють пам'ять моїх м'язів і дуже допомагають мені. Згадую про це для вашого відома.

* * *

... Протягом наших занять, якщо ви згадаєте, мені доводилося на кожному кроці при вивченні кожного з елементів звертатися до допомоги логіки і послідовності. Це доводить, що вони необхідні нам не тільки для дії, для відчування, а й в усі інші моменти творчості: в процесі мислення, бажання, видення, створення вигадок уяви, завдань і наскрізної дії, безперервного спілкування і пристосування. Тільки при уриваються лініях логіки і послідовності в усі моменти творчості створюється в душі артиста правда, що викликає щиру віру в справжність свого відчування на сцені.

Не можна повірити щиро того, що непослідовно і нелогічно, і коли це зустрічається в дійсного життя, то таке явище [буває] винятком із загального правила, характерною особливістю окремих [випадків]. У такому вживанні, звичайно, непослідовність і нелогічність прийнятні на сцені. В інший же час необхідно з надзвичайною увагою і строгістю стежити за тим, щоб все було до краю логічно і послідовно, так як без цього ризикуєш впасти в передачу пристрастей, образів і дій "взагалі". Ви знаєте, що така гра штовхає на уявлення, на наспів, на ремесло.

* * *

[- Як опанувати логікою і послідовністю дії - ви]1 дізнаєтеся згодом. Поки я можу рекомендувати вам лише деяку підготовчу роботу; я можу дати вам деякі вказівки.

- У чому вони полягають?

- У тому, щоб привчати свою увагу стежити за роботою своїх внутрішніх і зовнішніх творчих апаратів.

Почніть з більш легкого, з зовнішнього безпредметного логічного і послідовного дії на кшталт того, яке ми робили у вправі рахунку грошей, з початкової сцени етюду їх "спалювання".

Такі вправи привчають вникати в логіку і послідовність окремих складових, маленьких дій, що створюють в сукупності одне велике дію.

Необхідно, що називається, набити собі руку в цих вправах, натренувати себе за допомогою постійного вправи в найрізноманітніших безпредметних діях і цілих сценок, які тільки прийдуть вам в голову. Коли ви розберетеся в них, уловите їх логічну і послідовну лінію, звикнете до неї, то відчуєте правду. А де правда - там і віра, де віра - там близький і "поріг підсвідомості".

Після того як ви з допомогою цих вправ кілька дисциплінуєте вашу увагу, привчайте себе направляти його всередину вашої душі. У цій області в ще більшому ступені необхідні логіка і послідовність почуття. Не лякайтеся цих страшних слів. Те, що я від вас вимагаю, набагато простіше, ніж здається.

Ось в чому полягають рекомендовані мною вправи.

Виберіть будь-яке душевний стан, настрій, а в кінці кінців і цілу пристрасть і переведіть її на цілий довгий ряд малих і великих внутрішніх і зовнішніх дій. Що це означає?

Припустимо, що ви вибираєте стан с_к_у_к_і. Осінній вечір, ранні сутінки, село, дощ і сльота, самотність, тріск сухих гілок і листя. Місце дії - одне із знайомих маєтків, де вам доводилося жити або де ви могли б, у вашій уяві, зараз опинитися. Додайте якомога більше типових для обраного місця, часу і стану пропонованих обставин.

- Як же це робиться? - Цікавився я.

- Абсолютно так само, як це робили ви самі на одному з давніх уроків, в сцені "рахунки грошей"2. Тоді з окремих моментів маленької правди і віри у справжність вироблених маленьких фізичних дій (з яких складається процес рахування грошей) ви логічно, послідовно і поступово створювали велике фізичне дію, велику правду і тривалу віру в те, що робили на сцені.

Пам'ятайте, тоді ми порівняли цей процес з протоптування зарослої стежки!

- Пам'ятаю, але не вловлюю в цій роботі моментів підходу до "порогу підсвідомості", - зауважив я.

- А все експромти, які тоді з'явилися? Їх, ймовірно, підказало підсвідомість.

- Нехай так, але це дрібниця! - Сперечався я.

- Ця дрібниця наблизила вас до правди і викликала віру в те, що ви робили. Одна велика правда зажадала іншого, ще більшою.

- Який же саме? - Не розумів я.

- Ви захотіли дізнатися про минуле горбаня, вашої дружини, зображуваного вами особи. Довелося створити цілий ряд хвилюючих вигадок про минуле. Це ще більше наблизило вас спочатку до правдоподібності і ймовірний, а потім і до правди, до віри і до самого "порогу підсвідомості".

- Так, мені стало необхідно знати, для кого я працюю, для чого я бавиться горбаня, - згадував я.

- Вигадка зблизив вас з ним. Він створив вам сім'ю, будинок, затишок, серйозну мету для ваших простих фізичних дій. Він створив на сцені те, що ми на нашій мові називаємо "я єсмь".

Невже ви думаєте, що можна дійти до такого стану без "порога підсвідомості"?

Ви стояли тоді на його лінії, його хвилі щохвилини обливали вас. І всього цього ви домоглися через незначні, маленькі фізичні дії!

... І в області емоції ми знову зустрічаємося з нашими всюдисущими елементами - л_о_г_і_к_о_й і п_о_с_л_е_д_о_в_а_т_е_л_ь_н_о_с_т_ь_ю.

Знову мені доводиться тимчасово відволіктися від об'єкта дослідження і переглянути, як впливають на емоційні відчуття логіка і послідовність.

Коротше кажучи, я буду говорити про логіку і послідовність думки в процесі творчого переживання.

Жарт сказати, логіка і послідовність почуття!

Це питання під силу лише науці !! Як же ми, дилетанти і неуки, беремося за нього?

Ось що вибачає нашу зухвалість.

По-перше, нам немає іншого виходу. Необхідно так чи інакше вирішити це питання. Справді, не може ж наше мистецтво, засноване на справжньому переживанні, обійти питання логіки і послідовності думки. Адже без них немає правди, а отже, і віри, і "я єсмь", і роботи органічної природи з її підсвідомістю, на яких засновано наше мистецтво, творчість, переживання.

По-друге, я підходжу до питання зовсім не науковим шляхом, який нам недоступний, а практичним.

Як ви, мабуть, помітили, у всіх випадках, коли наука, техніка не допомагають нам, ми зверталися до своєї органічної творчої природи, до її підсвідомості, до досвіду і практиці. І в даному випадку пропоную вам знову вчинити так само. Переведемо питання з площини науки в площину добре знайомої справжньої власного життя, яка дає нам величезний досвід, практичні знання, багатющий невичерпне емоційний матеріал, навички, звички та ін. та ін.

- Як же перевести-то? - Хвилювався вьюнца.

- Абсолютно так само, як і раніше, - заспокоював його Торцов .-- Запитайте себе: "ч_т_о б_и я с_т_а_л д_е_л_а_т_ь п_о-ч_е_л_о_в_е_ч_е_с_к_і, е_с_л_і б о_ч_у_т_і_л_с_я в п_р_е_д_л_а_г_а_е_м_и_х о_б_с_т_о_я_т_е_л_ь_с_т_в_а_х і_з_о_б_р_а_ж_а_е_м_о_г_о л_і_ц_а?"

Дайте відповідь на це питання не як-небудь, не формально, а з усією серйозністю і щирістю. Нехай не тільки розум, але головним чином почуття і воля беруть участь і диктують відповідь. Не забувайте, що найменше фізичне справжнє дію здатне створити правду і зародити природним шляхом життя самого почуття.

Цього мало, мені потрібно, щоб ви передали відповідь не в словах, а в ф_і_з_і_ч_е_с_к_і_х д_е_й_с_т_в_і_я_х.

Тут я знову нагадую, що чим ясніше, конкретніше, чіткіше будуть ці дії, тим менше ви ризикуєте згвалтувати своє почуття3.

Таким чином, для того щоб пізнати і визначити логіку і послідовність внутрішнього, психічного стану і життя людського духу, ми звертаємося не до мало стійким, погано фіксується почуттям, не до складної психіці, а ми звертаємося до нашого тіла, з його певними, доступними нам конкретними, фізичними діями. Ми пізнаємо, визначаємо і фіксуємо їх логіку і послідовність перестав науковими словами, не психологічними термінами, а простими фізкабінет-ч ськими діями.

Якщо вони справжні, продуктивні і доцільні, якщо вони виправдані зсередини щирим людським переживанням, то між зовнішньою і внутрішньою життям утворюється нерозривний зв'язок. Нею я і користуюся для своїх творчих цілей.

Ось бачите, як природно, просто, практично ми дозволили складний, непосильна для нас питання про логіку і послідовність почуття. Він дозволений цілком нам доступними, добре нам відомими по життєвому досвіду логічними і послідовними фізичними діями.

Значить, мій простий, не наукова, а практичний прийом призводить до бажаної мети.

Замість примхливого, невловимого почуття я звертаюся до доступним мені фізичним діям, і_щ_у і_х в м_о_і_х в_н_у_т_р_е_н_н_і_х п_о_з_и_в_а_х, черпаю необхідні мені відомості зі свого близького мені людського життєвого досвіду. У ці моменти я віддаюся своїм спогадам і самою своєю природою. Вона добре чує справжню органічну правду і знає, чого можна повірити. Доводиться підкорятися її. Вам, імовірно, зрозуміло, що і в цьому прийомі справа не в самих фізичних діях, а в тих внутрішніх виправдань, які ми створюємо і яким щиро віримо ...

Коли вам треба передавати ту чи іншу стан, то чи інше почуття, то перш за все запитайте: "що б я став робити в аналогічних умовах?" Запишіть, переведіть на дії і накладіть їх, точно кальку, на роль. Якщо п'єса талановита і в ній справжнє життя, то виявиться якщо не суцільне, то частковий збіг.

Дуже рекомендую вам записувати такі питання і відповіді, що стосуються нової ролі. Ось чому корисно це робити:

Для письмового запитання або відповіді доводиться шукати в собі підходяще влучне слово. Цього не зробиш, не заглибившись глибоко в питання. Це дуже корисно для більш поглибленого пізнання ролі. Намагайтеся при цьому не як-небудь, а добре, влучно визначити відчування словесним найменуванням. Це штовхне на ще більший аналіз відчування.

Існує й інша користь. Такі записи є неоціненним творчим матеріалом для артиста.

Уявіть собі, що у вас поступово накопичаться такого роду записи для всіх внутрішніх станів, настроїв, з якими вам доведеться зустрічатися в ролях і п'єсах за час всієї вашої артистичної кар'єри.

Справді, якщо б в нашому розпорядженні були списки всіх окремих моментів, з яких створюються людські пристрасті, якщо б ми з цього списку логічно і послідовно пережили кожну із складових частин створюваної пристрасті, то ми не ганялися б [за тим, щоб] охопити її відразу, як це роблять актори, а опановували б нею поступово, по частинах. Не можна опанувати великою пристрастю ролі відразу. А адже саме цього домагається більшість акторів.

У ці записи ви внесете більшу частину душевного матеріалу вашої емоційної пам'яті. Це величезна! Адже це з'явиться надзвичайно цінним матеріалом при вивченні питання логіки почуттів.

[Ось, наприклад, любов, - почав пояснювати Аркадій Миколайович .-- З яких моментів складається і які дії викликає ця людська пристрасть?

Зустріч з нею або з ним.

Відразу або поступово залучається і все сильніше загострюється увага майбутніх закоханих.

Вони живуть спогадами про кожного з моментів зустрічі.

Шукають привід для нового побачення.

Друга зустріч. Бажання пов'язати себе один з одним спільним інтересом, справою, що вимагає більш частих зустрічей, і т. Д. І т. Д.

потім:

Перша таємниця, яка ще більше зближує.

Дружні поради, які потребують постійних зустрічей і спілкування, і т. Д. І т. Д.

потім:

Перша сварка, докори, сумніви.

Нові зустрічі для роз'яснення їх.

Примирення. Ще більш тісне зближення і т. Д. І т. Д.

потім:

Перешкоди до зустрічей.

Таємне листування.

Таємні зустрічі.

Перший подарунок.

Перший поцілунок і т. Д. І т. Д.

потім:

Дружня невимушеність у спілкуванні.

Велика вимогливість один до одного.

Ревнощі.

Розрив.

Розставання.

Знову зустріч. Прощення і т. Д. І т. Д.

Всі ці моменти і дії мають внутрішнє обгрунтування. Взяті разом, вони і відображають собою внутрішнє відчуття, пристрасть або стан, який ми називаємо одним словом "любов".

Виконайте подумки правильно, обгрунтовано, вдумливо, щиро і до кінця кожне з цих дій, і ви спочатку зовні, а потім і внутрішньо наблизитися до аналогічного стану і дій закоханої людини. З такою підготовкою вам легше буде сприйняти роль і п'єсу, в яких закладена така ж людська пристрасть.

У хорошій, всеісчерпивающей п'єсі все або головні з цих моментів проявляються в тому чи іншому вигляді, в тій чи іншій мірі. Артист шукає і дізнається їх у своїй ролі. Вони стають етапними моментами, віхами на довгому шляху п'єси і ролі. При таких умовах ми виконуємо на сцені ряд завдань і дій, які в своїй сукупності і утворюють той стан, який ми називаємо л_ю_б_о_в_ь_ю. Вона створюється по частинах, а не відразу "взагалі". Артист в цих випадках діє, а не награє, по-людськи переживає, а не по-акторському ламається, він відчуває, а не передражнює результати почуття.

Але для більшості акторів, які не вдумуватися і не вникає в природу тих почуттів, які вони зображують, любов представляється одним великим переживанням "взагалі". Вони намагаються відразу "осягнути неосяжне"! Вони забувають, що великі переживання складаються з безлічі окремих епізодів і моментів. Їх треба добре знати, вивчати, сприймати і виконувати кожен з них окремо. Без цього артист приречений стати жертвою штампа і ремесла.

На жаль, ця область логіки і послідовності думки, дуже важлива для артиста, що не застосована ще до вимог сцени. Тому нам залишається тільки сподіватися на те, що в майбутньому це буде зроблено.

Виконайте мені таке завдання і дію: замкніть ці двері на ключ, а потім пройдіть через неї в сусідню кімнату, - запропонував нам Аркадій Миколайович .-- Чи не можете? В такому випадку вирішите таке питання: е_с_л_і б тут зараз було зовсім темно, то як би ви загасили цю лампочку? .. Теж не можете?

Е_с_л_і б ви захотіли передати мені по секрету вашу сокровенну таємницю, - як би ви прокричали її в усі горло?

Чому в театрах в переважній більшості випадків протягом п'яти актів о_н і о_н_а всіляко прагнуть одружитися, зазнають всілякі муки і випробування, відчайдушно борються з перешкодами, а коли бажаний момент настає і після нього вони міцно поцілуються, - відразу втрачають інтерес один до одного, як нібито все вже зроблено, і спектакль вже до кінця зіграний. Як глядачі шкодують, що вони весь вечір вірили в щирість їх почуттів і прагнень, як розчаровує холодність виконавців головних ролей [і то], що у них така погана послідовність і нелогічний план ролі!]

Бачите, як просто ми дозволили питання про логіку і послідовність почуття. Варто запитати себе: "що б я зробив, якби опинився в положенні дійової особи?" На таке питання відповідає вам ваш власний життєвий досвід, вами пережитий в реальному житті і тому органічно пов'язаний з вашою внутрішньою природою.

Звичайно, це не означає, що ваш досвід і прагнення повинні збігатися з таким же досвідом і прагненнями зображуваного особи. Тут може бути велика розбіжність. Але важливо, що ви будете судити про нього не як актор з боку, як про чужому людині. Ви будете судити його, як людина людини4.

Скажу на закінчення тільки те, що вам вже добре відомо, а саме, що логіка і послідовність надзвичайно потрібні і важливі в творчому процесі.

Особливо вони були б нам потрібні на практиці, в області ч_у_в_с_т_в_а. Правильність його логіки і послідовності на сцені вберегла б нас від великих помилок, так часто зустрічаються на сцені. Якби ми знали логічний і послідовний зростання почуття, ми б знали його складові частини. Ми б не намагалися охоплювати всі велике почуття ролі відразу, а логічно і послідовно складали б його поступово, по частинах. Знання складових частин і їх послідовність дозволили б нам опанувати життям нашої душі.

Попередня   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   Наступна

СПІВ І дикція | МОВА ТА ЇЇ ЗАКОНИ 1 сторінка | МОВА ТА ЇЇ ЗАКОНИ 2 сторінка | МОВА ТА ЇЇ ЗАКОНИ 3 сторінка | МОВА ТА ЇЇ ЗАКОНИ 4 сторінка | МОВА ТА ЇЇ ЗАКОНИ 5 сторінка | IV. ПЕРСПЕКТИВА АРТИСТА І РОЛІ | V. ТЕМПО - РИТМ 1 сторінка | V. ТЕМПО - РИТМ 2 сторінка | V. ТЕМПО - РИТМ 3 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати