Головна

Право на ім'я

1. A) Природно-правова теорія
  2. B. Правосуддя
  3. I. Держава і право. Їх роль в житті суспільства.
  4. I.1. Римське право у сучасній правовій культурі
  5. I.4.1) Звичайне право.
  6. I.4.4) Магістратське право.
  7. II ЗАГАЛЬНІ ПОЧАТКУ ПУБЛІЧНО-ПРАВОВОГО ПОРЯДКУ

Право на ім'я багато в чому ідентично праву авторства, оскільки визнання права авторства означає, що автору належить право називати себе так, як він того забажає. Він може вказати в якості автора своє справжнє ім'я, свій псевдонім або зробити свій твір анонімним. У разі оприлюднення твору право авторства і право на ім'я означають одне і те ж, тобто що при будь-якому використанні оприлюдненого твору, в тому числі і уривки з твору, ім'я автора має бути згадано.

У деяких випадках придатність права на авторство і права на ім'я виявляється досить складною. Досить розглянути феномен появи новоявлених «письменників» - всіляких політичних та інших діячів. Ні для кого не є секретом, що такі мемуари, сповіді, автобіографії пишуть не позначені на обкладинках книг, а зовсім інші люди.

Як співвідносяться такі явища з законодавством про авторське право і суміжні права? Чи можливо в рамках чинного законодавства існування гетеро-німов - осіб, які пишуть книги на замовлення багатих і (або) можновладців осіб?

Зазвичай гетеронімом, або літературним поденником, вважається автор, який пише для іншої особи, яке оприлюднить таке гетерономное твір від свого власного імені. У законах про авторське право і суміжні права країн СНД ні термін «гетеронит», ні інше подібне поняття не присутні. Однак правомірне існування гетеронімов виявляється можливим в рамках майже будь-якого закону про авторське право.

254___ глава 6

Дійсно, справжній автор твору і його замовник завжди можуть розглядатися як співавтори - один розповідає про доконаний або вигаданому, а інший це записує і переробляє. Оскільки взаємини співавторів за Законом Республіки Білорусь «Про авторське право і суміжні права» (п. 2 ст. 10) можуть визначатися угодою між ними, то замовник пропонує разову (паушального) суму за працю гетероніма за умови, що останній висловить бажання опублікувати твір анонімно, а замовник - під своїм власним ім'ям і що гетеронит відмовиться від домагань на авторську винагороду при опублікуванні твору. Так з'являється твір тільки з одним автором - замовником, який стає повноправним господарем твори з усіма особистими немайновими і майновими правами. Справжній автор не може за законом поступитися свої особисті немайнові права, але він анонімний, тобто його начебто і немає; свої ж майнові права він поступився замовнику за велику паушальний суму. Все начебто за законом, але проглядається явна моральна неохайність замовника.

Аналогічна моральна проблема виникає в разі написання статей, доповідей, виступів, промов різних політичних, державних та інших діячів, а також керівників всілякого рангу і рівня. Не секрет, що для подібних осіб їх інтелектуальну продукцію створюють особливі спіч-райтери, які є літературними поденники в чистому вигляді і завжди залишаються анонімними. Причому передача авторських прав відбувається «за посадою» (Ex officio) без видимого порушення законодавства про авторське право. На відміну від творів великих форм - книг в разі написання статей, доповідей, виступів, промов у гетероніма зазвичай немає навіть співавтора-замовника. Не можна ж серйозно вважати співавторством звичайну «правку» готового тексту замовником. У кращому випадку посадова або інша особа можна вважати виконавцем твору, написаного гетеронімом. Особливо парадоксальною ситуація стає тоді, коли всі

Права авторів ___ 255

написані спіч-райтерами статті, доповіді, виступи, промови публікуються окремим виданням як зібрання творів замовника. Така практика була дуже поширеною в СРСР, на жаль, вона існує і в наш час.

Попередня   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   Наступна

Вільне відтворення комп'ютерних програм. | Прокат комп'ютерних програм. | Обмеження на розробку шкідливих програм. | Бази даних | Охороняються креативні бази даних, які за добором і розміщенням матеріалів представляють собою результат творчої праці. | Прокат баз даних. | Інформаційні сховища | Мультимедійні твори | Мережеві твори | Особисті немайнові права авторів |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати