загрузка...
загрузка...
На головну

Структура, типи і форми сім'ї

1. II.4.1) Історичні форми одноосібної влади.
  2. III. Завершення життєдіяльності сім'ї
  3. III.1.1) Форми кримінального процесу.
  4. IV. 14.5. Форми переживання почуттів
  5. Study the table below and learn the appropriate be-verb forms in relation to personal pronouns. (Вивчіть нижченаведену таблицю і запам'ятайте форми дієслова.)
  6. VII. Особливості носіння предметів форми одягу
  7. Авторитаризм і його форми

Під структурою сім'ї зазвичай розуміється сукупність відносин між її членами, включаючи крім родинних відносин між її членами, також і систему духовних, моральних відносин, у тому числі відносин влади, авторитету і т. Д.

Структура, типи і форми сім'ї залежать від багатьох факторів економічного, соціального, культурного характеру.

Залежно від форми шлюбу виділяють моногамію і полігамію, Яка в свою чергу, існує у формі полігінія (Шлюб між одним чоловіком і кількома жінками) і поліандрії (Шлюб однієї жінки з кількома чоловіками). У сучасному світі такий стан збереглося, в основному, в країнах Арабського Сходу, поліандрія зустрічається у деяких племен Індії, Тибету, Південній Америці.

Деякі дослідники виділяють і третю різновид полігамії - груповий шлюб, коли кілька чоловіків і кілька жінок перебувають одночасно між собою в шлюбних відносинах. У наш час сексуальні меншини домагаються юридичного визнання одностатевих шлюбів.

З точки зору вибору подружжя шлюби діляться на ендогамние (Полягають в рамках власної, але більш широкої спільності) і екзогамні (В силу необхідності повинні укладатися з партнером, що належить до інших груп). Щоб уникнути кровозмісних зв'язків і виживання людства люди виробили правила екзогамії, які дають можливість перекодувати в дитині ген своїх батьків, не дозволяючи вірусним хворобам згубно впливати на здоров'я людства.

Залежно від структури родинних зв'язків виділяються різні типи сімей. Найбільш поширеною є проста, або нуклеарная сім'я, що є подружжя з дітьми, які не перебувають у шлюбі. Таку сім'ю ще називають подружньої.

Якщо деякі з дітей вже перебувають у шлюбі, то утворюється інший її тип: розширена або складна сім'я (інакше споріднена). Вона включає три і більше покоління або дві і більше нуклеарні сім'ї, що живуть разом і пов'язані спільним господарством.

Залежно від наявності обох подружжя виділяють повну родину (обоє з подружжя) і неповну, Де один з подружжя відсутній.

З точки зору ієрархії престижу і влади розрізняють патріархальну и матріархальну родину. У сучасних умовах переважає егалітарна родина. Егалітарна сім'я заснована на розподілі ролей відповідно до особистими якостями і здібностями подружжя, на участі кожного в прийнятті рішень.

У соціологів використовується для позначення таких сімей термін біархатная сім'я, тобто рівноправна. Соціологічні дослідження показують, що серед біархатних сімей (шлюбів) в два рази більше щасливих (60%), ніж серед патріархальних і в 7 разів менше нещасливих (5.6% проти 40%). Хтось помітив, що чим менше буде полуработающіх домашніх королів, тим менше буде попелюшок, і тим частіше принцеси залишатимуться королевами.

Вітчизняні соціологи і психологи розробили і інший підхід до типології сім'ї, де класифікація будується по ряду підстав.

1. Сім'я як соціально класова осередок: сім'я робітника, працівника сільськогосподарського виробництва (фермера, орендаря), представників інтелектуальної праці і ін.

2. Сім'я відповідно до типу поселення (міська, сільська)

3. Сім'я за національною ознакою подружжя: однонаціональна, багатонаціональна.

4. Сім'я в залежності від віку, тривалості її існування (молодіжна сім'я, родина, яка чекає дитину, родина середнього шлюбного віку, сім'я похилого шлюбного віку).

5. Сім'я відповідно до кількості членів сім'ї (бездітні сім'ї, малодітних сім'ї, багатодітні сім'ї та ін.). Зараз однодітні сім'ї становлять в містах більше 50%; з них розпадається кожна друга. Найміцніші сім'ї ті, де троє дітей і більше.

Сім'я проходить ряд етапів, послідовність яких складається у сімейний цикл, або життєвий цикл сім'ї. У цьому циклі виділяються наступні фази:

· Утворення сім'ї - вступ у шлюб,

· Початок дітонародження - народження першої дитини,

· Закінчення дітородіння - народження останньої дитини,

· «Порожнє гніздо» - вступ у шлюб і виділення із сім'ї останньої дитини,

· Припинення існування сім'ї - смерть одного з подружжя.

Життєвий цикл також називають моделлю розвитку сім'ї, яка досліджується за шкалою віку подружжя (або одного з них). Так, життєвий цикл сім'ї в Індії починається дуже рано (середній вік жінки при цьому 14,6 років) і так само рано закінчується (жінці при цьому ще немає і 40 років), а в США життєвий цикл сім'ї починається при віці жінки в 22 роки , а завершується вже після 60 років.

Попередня   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   Наступна

Конфлікт і діалог культур | Сенс і причини виникнення субкультур | Цивілізація і культура. | масова культура | Тема 9. СОЦІОЛОГІЯ ОСВІТИ І НАУКИ | Соціальні наслідки науки | Проблеми сучасної освіти та шляхи їх вирішення | Соціальна сутність сім'ї та шлюбу | Рольові відносини в родині | Демографічні проблеми і демографічна політика |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати